کیست مخاطی زمانی ایجاد می شود که غدد بزاقی دهان با مخاط مسدود شود. در حالی که آنها معمولا موقت و بدون درد هستند، در صورت عدم درمان می توانند دائمی شوند.

کیست های مخاطی چیست؟

کیست مخاطی که به عنوان موکوسل نیز شناخته می شود، تورم پر از مایعی است که روی لب یا دهان ایجاد می شود.

کیست زمانی ایجاد می شود که غدد بزاقی دهان با مخاط مسدود شود. بیشتر کیست ها روی لب پایینی هستند، اما می توانند در هر جایی از دهان شما ایجاد شوند. آنها معمولا موقت و بدون درد هستند. با این حال، اگر کیست ها درمان نشوند، می توانند دائمی شوند.

چه چیزی باعث ایجاد کیست های مخاطی می شود؟

کیست های مخاطی اغلب در اثر ضربه به حفره دهان ایجاد می شوند، مانند:

کیست مخاطی: علل، علائم، و تشخیص.
 • گاز گرفتن لب (شایع ترین علت)
 • گاز گرفتن گونه
 • پیرسینگ
 • پارگی تصادفی غده بزاقی
 • دندان های مجاور باعث آسیب مزمن می شود

بهداشت نامناسب دندان و عادت به گاز گرفتن لب یا گونه به دلیل استرس نیز می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد کیست های مخاطی قرار دهد. برخی از افراد این کیست ها را به عنوان یک واکنش بد به خمیر دندان کنترل کننده جرم ایجاد می کنند.

کیست های مخاطی بیشتر در سنین ۱۰ تا ۲۵ دیده می شود . با این حال، این کیست ها می توانند در افراد در هر سنی ایجاد شوند. آنها همچنین در زنان و مردان به طور مساوی رخ می دهند.

بیشتر بخوانید
اباتمنت ایمپلنت دندان

علائم کیست های مخاطی چیست؟

علائم کیست مخاطی با توجه به عمق کیست در پوست و تعداد دفعات ایجاد کیست متفاوت است. اکثر کیست ها دردناک نیستند، اما می توانند ناراحت کننده باشند. کیست های مکرر می توانند به مرور زمان دردناک شوند.

علائم کیست در نزدیکی سطح پوست عبارتند از:

 • افزایش تورم
 • رنگ مایل به آبی
 • نرمی
 • ضایعات با قطر کمتر از ۱ سانتی متر

علائم کیست های عمیق تر در پوست عبارتند از:

 • شکل گرد
 • رنگ مایل به سفید
 • لطافت

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

برای هر کیستی که در داخل یا اطراف دهان شما ظاهر می شود باید به پزشک مراجعه کنید. شما می خواهید تشخیص مناسبی دریافت کنید و پزشک می تواند شرایط جدی تر را رد کند. همچنین اگر کیست بزرگ و ناراحت کننده شد باید به پزشک مراجعه کنید. اگرچه بیشتر کیست های مخاطی کمتر از ۱ سانتی متر قطر دارند، موارد نادری می تواند منجر به کیست هایی به بزرگی ۳.۵ سانتی متر شود.

کیست های کوچکتر و بدون درد اغلب تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه نکنید، شناسایی نمی شوند. این به ویژه در مورد کیست های مخاطی که در داخل دهان شما ایجاد می شود صادق است. دندانپزشک شما ممکن است شما را برای بیوپسی و سایر آزمایشات تشخیصی به پزشک ارجاع دهد.

بیشتر بخوانید
قیمت ایمپلنت فوری چقدر است ؟

در بیشتر موارد، پزشک اجازه می دهد تا کیست مخاطی خود به خود بهبود یابد. اگر بعد از دو ماه هنوز کیست وجود دارد، دوباره به پزشک مراجعه کنید.

کیست های مخاطی چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشکان برای تشخیص به علائم بالینی تکیه می کنند. همچنین ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا سابقه ضربه همراه با گاز گرفتن لب دارید یا خیر. پاسخ شما به پزشک کمک می کند تا تشخیص دقیقی بدهد.

در موارد خاص، برای تشخیص مثبت ممکن است نیاز به بیوپسی از کیست باشد. در طول این روش، پزشک نمونه بافت کوچکی را برمی دارد. بافت با میکروسکوپ بررسی می شود. با مشاهده سلول ها، پزشکان می توانند تشخیص دهند که کیست سرطانی است یا خیر.

پزشکان ممکن است نیاز به بیوپسی در موارد زیر داشته باشند:

 • کیست مخاطی بزرگتر از ۲ سانتی متر است
 • ظاهر کیست نشان دهنده آدنوم (سرطان) یا لیپوم است
 • سابقه تروما وجود ندارد

کیست های مخاطی چگونه درمان می شوند؟

درمان بر اساس شدت کیست مخاطی است. گاهی اوقات ممکن است کیست ها نیازی به درمان نداشته باشند و به مرور زمان خود به خود بهبود می یابند. کیست های سطحی اغلب خود به خود برطرف می شوند. برای جلوگیری از عفونت یا آسیب بافتی، سعی نکنید کیست ها را در خانه باز یا خارج کنید. کیست های مکرر یا عود کننده ممکن است نیاز به درمان پزشکی بیشتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث ایجاد لکه روی زبان شود؟

درمان های مورد استفاده در کیست های مخاطی که خیلی شدید نیستند عبارتند از:

 • لیزر درمانی. در این درمان از یک پرتو کوچک و جهت‌دار نور برای برداشتن کیست استفاده می‌شود.
 • سرما درمانی. این درمان کیست را با انجماد بافت های آن از بین می برد.
 • تزریق داخل ضایعه کورتیکواستروئید. این درمان برای کاهش التهاب و تسریع بهبودی، یک استروئید به کیست تزریق می کند.

برای جلوگیری از عود – یا برای درمان کیست‌های شدید – پزشک ممکن است برداشتن کیست یا حتی غده بزاقی کامل را با جراحی توصیه کند.

کیست های مخاطی بسته به نوع و شدت کیست ممکن است بین یک هفته تا دو سال پس از درمان بهبود یابد.

حتی پس از بهبودی، تنها راه برای اطمینان از عدم بازگشت کیست، برداشتن آن با جراحی است. از عاداتی مانند گاز گرفتن لب یا گونه برای جلوگیری از کیست های بعدی اجتناب کنید.

آیا درمان های خانگی وجود دارد؟

اغلب اوقات، بهبودی از کیست مخاطی به سادگی زمان می برد. باید گهگاه کیست را چک کنید تا مطمئن شوید که عفونی نشده و بزرگتر نمی شود. شستشو با آب نمک گرم ممکن است به تسریع روند بهبود کمک کند.

اگر به طور منظم لب یا گونه گزنده هستید، ممکن است به ترک این نوع عادات نیز فکر کنید. یک دفترچه یادداشت داشته باشید و تعداد دفعات گاز گرفتنتان را پیگیری کنید – به احتمال زیاد با استرس، اضطراب یا بی حوصلگی مرتبط است. هنگامی که محرک ها را شناسایی کردید، می توانید سعی کنید راه هایی برای توقف گاز گرفتن لب ها و گونه های خود بیابید. جویدن آدامس بدون قند تنها یکی از روش هایی است که می توانید برای ارضای میل به گاز گرفتن بدون آسیب رساندن به خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
چرا زبانم سیاه است؟

در حالی که درمان های خانگی ممکن است در بهبود برخی کیست های مخاطی مفید باشد، مهم است که از خود تشخیصی خودداری کنید. پزشک شما می‌تواند مطمئن شود که برآمدگی‌ها به چیزهای جدی‌تری مانند سرطان دهان مرتبط نیستند.

چشم انداز کیست مخاطی چیست؟

کیست های مخاطی پس از شناسایی و تشخیص صحیح، سرعت بهبودی خوبی دارند. اینها کیست های خوش خیم (غیر سرطانی) هستند، بنابراین هیچ گونه نگرانی طولانی مدت برای سلامتی ایجاد نمی کنند. بزرگترین عوارض کیست های مخاطی درد و ناراحتی است. اگر مشکوک به کیست مخاطی در داخل یا اطراف دهان خود هستید، فورا آن را بررسی کنید.

Source link