کیست های تخمدان

تخمدان ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. دو تخمدان وجود دارد و در قسمت پایین شکم در دو طرف رحم قرار دارند. تخمدان ها تخمک و همچنین هورمون های استروژن و پروژسترون تولید می کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع کیست های تخمدان، علل ایجاد آنها، زمانی که ممکن است نیاز به درمان داشته باشند، چگونه می توان از آنها پیشگیری کرد و موارد دیگر بیشتر بخوانید.

انواع کیست تخمدان چیست؟

کیست های تخمدان مختلفی مانند کیست درموئید و آندومتریوم (که کیست شکلاتی نیز نامیده می شود) وجود دارد.

با این حال، شایع ترین نوع کیست های پر از مایع است که در طول چرخه قاعدگی تشکیل شده است.

اینها کیست های فولیکولی و کیست های جسم زرد هستند.

کیست های فولیکولی

در طول چرخه قاعدگی، یک تخمک در کیسه فولیکولی رشد می کند. این کیسه در داخل تخمدان ها قرار دارد.

در بیشتر موارد، فولیکول باز می شود و تخمک آزاد می کند. اگر فولیکول باز نشود، مایع داخل فولیکول می تواند کیست روی تخمدان ایجاد کند.

در مورد کیست فولیکولی بیشتر بدانید.

کیست جسم زرد

جسم زرد یک ساختار خوش خیم است که پس از آزاد شدن تخمک در تخمدان ظاهر می شود. وظیفه آن ترشح هورمون های مورد نیاز برای بارداری است. با این حال، پس از چند روز از بین می رود مگر اینکه بارداری شروع شود.

در برخی موارد، ممکن است حل نشود. در عوض، مایع اضافی توسعه می دهد داخل آن و در نتیجه کیست ایجاد می شود.

انواع دیگر

کیست های تخمدان که به عنوان بخشی از یک چرخه قاعدگی معمولی تشکیل نمی شوند عبارتند از:

 • کیست های درموئید: این توده های کیسه مانند روی تخمدان ها می توانند حاوی مو، چربی و سایر بافت ها باشند.
 • آندومتریوم: بافت هایی که به طور معمول در داخل رحم رشد می کنند، می توانند خارج از رحم رشد کنند و به تخمدان ها بچسبند. به این کیست ها در اصطلاح عامیانه کیست های شکلاتی نیز گفته می شود و ممکن است افراد مبتلا به اندومتریوز شدید را تحت تاثیر قرار دهند.
 • سیستادنوما: این توده ها می توانند در سطح بیرونی تخمدان ها ایجاد شوند.
بیشتر بخوانید
آیا مصرف داروی سرماخوردگی در دوران شیردهی بی خطر است؟

برخی افراد دچار بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می شوند که در آن تخمدان ها کیست های کوچک زیادی را تشکیل می دهند. PCOS می تواند باعث بزرگ شدن تخمدان ها شود. در صورت عدم درمان، تخمدان پلی کیستیک می تواند منجر به ناباروری شود.

داشتن کیست تخمدان چه حسی دارد؟

اغلب اوقات، کیست تخمدان هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، اگر کیست رشد کند، علائم می تواند ظاهر شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نفخ یا تورم شکم
 • حرکات روده دردناک
 • درد لگن قبل یا در طول سیکل قاعدگی
 • مقاربت دردناک
 • درد در قسمت پایین کمر یا ران
 • حساسیت سینه
 • تهوع و استفراغ

چگونه بفهمیم کیست تخمدان ترکیده است؟

علائم شدید می تواند نشان دهنده پیچ خوردگی تخمدان یا پارگی کیست باشد. این شامل:

 • درد شدید یا تیز لگن
 • تب
 • غش یا سرگیجه
 • تنفس سریع و پی در پی

هر دو عارضه نادر هستند، اما در صورت عدم درمان به موقع می توانند عواقب جدی داشته باشند.

تشخیص کیست تخمدان

پزشک ممکن است کیست تخمدان را در طول معاینه معمول لگن تشخیص دهد. آنها ممکن است متوجه تورم در یکی از تخمدان های شما شوند و برای تایید وجود کیست، سونوگرافی را درخواست کنند.

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری از اندام های داخلی شما استفاده می کند. آزمایشات اولتراسوند به تعیین اندازه، محل، شکل و ترکیب (جامد یا پر از مایع) کیست کمک می کند.

بیشتر بخوانید
تغذیه و رژیم غذایی در سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

سایر ابزارهای تصویربرداری که ممکن است برای تشخیص کیست تخمدان استفاده شوند عبارتند از:

 • سی تی اسکن: سی تی اسکن از دستگاه تصویربرداری بدن برای ایجاد تصاویر مقطعی از اندام های داخلی استفاده می کند.
 • MRI: MRI از میدان های مغناطیسی برای تولید تصاویر عمیق از اندام های داخلی استفاده می کند.

از آنجایی که اکثر کیست ها پس از چند هفته یا چند ماه ناپدید می شوند، ممکن است پزشک بلافاصله برنامه درمانی را توصیه نکند.

در عوض، ممکن است آزمایش اولتراسوند را در چند هفته یا چند ماه برای بررسی وضعیت شما تکرار کنند. در موارد خاص، نیازی به نظارت بیشتر نخواهد بود، به خصوص اگر قبلاً کیست فولیکولی یا کیست جسم زرد داشته اید.

اگر هیچ بهبودی در وضعیت شما وجود نداشته باشد یا اندازه کیست افزایش یابد، ممکن است پزشک آزمایش‌های بیشتری را برای تعیین علل دیگر علائم شما درخواست کند.

اینها ممکن است شامل تست بارداری یا تست سطح هورمون باشد. آزمایش سطح هورمون به بررسی مسائل مرتبط با هورمون، مانند داشتن بیش از حد استروژن یا پروژسترون کمک می کند.

درمان کیست تخمدان

اکثر کیست های تخمدان خوش خیم هستند و به طور طبیعی بدون درمان خود به خود از بین می روند. این کیست ها علائم اندکی یا در صورت داشتن علائم ایجاد می کنند. درمان های خانگی مانند گرما درمانی می تواند به کاهش علائمی که دارید کمک کند.

گفته می شود، اگر درمان لازم باشد، نوع درمان به نوع کیست بستگی دارد. معمولاً برخی از کیست های بزرگتر، اندومتروما یا کیست های سرطانی باید حذف شود به صورت جراحی

گزینه های جراحی عبارتند از:

 • لاپاراسکوپی: پزشک با ایجاد چندین برش کوچک در نزدیکی ناف و قرار دادن یک ابزار کوچک در شکم شما برای برداشتن کیست، لاپاراسکوپی را انجام می دهد.
 • لاپاراتومی: در این روش، پزشک می تواند کیست را از طریق یک برش بزرگ در شکم شما با جراحی خارج کند. این به عنوان لاپاراتومی شناخته می شود. سپس اگر نگران سرطان باشند، می توانند بیوپسی انجام دهند.
بیشتر بخوانید
بهترین درمان برای عفونت های قارچی واژن

عوارض کیست تخمدان

در یک مورد نادر، پزشک ممکن است توده سرطانی تخمدان کیستیک را در طی معاینه معمول تشخیص دهد.

پیچ خوردگی تخمدان یکی دیگر از عوارض نادر کیست تخمدان است. زمانی اتفاق می‌افتد که یک کیست بزرگ باعث چرخش یا حرکت تخمدان از موقعیت اصلی خود می‌شود. خون رسانی به تخمدان قطع می شود. در صورت عدم درمان، پیچ خوردگی تخمدان می تواند باعث آسیب یا مرگ بافت تخمدان شود.

کیست های پاره شده به ندرت باعث درد شدید و خونریزی داخلی می شوند. این عارضه خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

پیشگیری از کیست تخمدان

اگر کیست های تخمدان عود کننده دارید، پزشک می تواند برای توقف تخمک گذاری و جلوگیری از ایجاد کیست های جدید، داروهای ضد بارداری خوراکی تجویز کند.

داروهای ضد بارداری خوراکی نیز می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان کمک کنند. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان یائسه بیشتر است.

علاوه بر این، در مطالعه ای بر روی موش ها، محققان دریافتند که ترکیب مکمل‌های آنتی‌اکسیدان رسوراترول و داروی دیابت متفورمین ممکن است به حفظ وزن سالم و سطوح هورمونی و همچنین ساختار سلولی فولیکولی بهینه در تخمدان‌ها کمک کند. این ممکن است به جلوگیری از تشکیل کیست کمک کند.

معاینات معمول زنان نیز می تواند به پزشک در تشخیص زودهنگام کیست تخمدان کمک کند.

پزشک را در مورد علائمی که ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد، هشدار دهید، مانند:

 • تغییر در چرخه قاعدگی شما
 • درد لگنی مداوم
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • پری شکم
بیشتر بخوانید
هیسترکتومی یا عمل جراحی برای برداشتن رحم

کیست های خوش خیم تخمدان به ندرت به سرطان تبدیل می شوند  با این حال، علائم سرطان تخمدان می تواند علائم کیست تخمدان را تقلید کند. بنابراین، مراجعه به پزشک و دریافت تشخیص صحیح مهم است.

چشم انداز بلند مدت

چشم انداز افراد قبل از یائسگی مبتلا به کیست تخمدان خوب است. اکثر کیست ها در عرض چند ماه ناپدید می شوند. با این حال، افراد قبل از یائسگی و افراد مبتلا به عدم تعادل هورمونی مانند PCOS نیز می توانند کیست های تخمدانی را تجربه کنند.

در صورت عدم درمان، برخی از کیست ها می توانند باروری را کاهش دهند. این واقعا به نوع کیست بستگی دارد. کیست های تخمک گذاری نشان دهنده چرخه های منظم قاعدگی هستند، اما اندومتریوم ها نشان دهنده اندومتریوز هستند که می تواند به باروری آسیب برساند. کیست‌های درموئید می‌توانند باعث درد شوند و مقاربت جنسی را دردناک‌تر کنند و بر بارداری تأثیر بگذارند.

برای بهبود باروری، پزشک می تواند کیست را حذف یا کوچک کند. با این حال، حذف لاپروسکوپیک برخی از انواع کیست ها همچنین می تواند تاثیر منفی روی باروری شما بسته به اندازه و نوع کیست، داشته باشد.  رویکرد “صبر کن و ببین” ممکن است برای کیست تخمدان مناسب باشد.

پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن و بررسی هرگونه کیست یا رشدی که پس از یائسگی روی تخمدان ها ایجاد می شود توصیه کند. این به این دلیل است که احتمال ایجاد کیست سرطانی یا سرطان تخمدان پس از یائسگی افزایش می یابد. با این حال، کیست تخمدان شانس ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش نمی دهد.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه