کیست‌های واژن حفره‌های بسته‌ای از هوا، مایع یا چرک روی پوشش واژن یا زیر آن هستند. این می تواند به دلیل آسیب در هنگام زایمان، تجمع مایع در غدد شما یا تومورهای غیر سرطانی در واژن باشد.

انواع مختلفی از کیست واژن وجود دارد. آنها معمولا کوچک باقی می مانند و اغلب نیازی به درمان ندارند. با این حال، انواع مختلف کیست ممکن است بزرگ شده و منجر به درد، خارش یا افزایش خطر عفونت شود.

کیست‌ها معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند، اما ممکن است با فعالیت جنسی یا قرار دادن تامپون باعث ناراحتی شوند.

انواع کیست واژن چیست؟

انواع مختلفی از کیست های واژن وجود دارد. شایع ترین انواع آن شامل کیست های اینکلوژن واژن، کیست مجرای گارتنر و کیست بارتولین است. تومورهای خوش خیم در واژن ممکن است شبیه کیست باشند.

کیست های اینکلوژن واژن

کیست های اینکلوژن واژن شایع ترین نوع کیست های واژن هستند. این نوع کیست در اثر آسیب به دیواره واژن ایجاد می شود و ممکن است در حین زایمان یا بعد از جراحی ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
باد شکم در پریود

کیست مجرای گارتنر

مجرای گارتنر یک عضو باقیمانده در لگن زن از رشد جنین زنان است. گاهی اوقات ممکن است مایع جمع شود و بعداً به کیست در دیواره های واژن تبدیل شود.

کیست بارتولین

غده بارتولین در نزدیکی دهانه واژن روی لب های واژن (لابیا) قرار دارد. اگر فلپ پوستی روی این غده رشد کند، مایع می تواند به غده برگشته و کیست ایجاد کند، این کیست معمولاً بدون درد است. اگر کیست عفونی شود، می تواند به آبسه تبدیل شود.

بیشتر بخوانید
آیا نفخ و گاز معده بعد از زایمان طبیعی است؟

علائم کیست واژن چیست؟

معمولاً هیچ علامتی با کیست واژن وجود ندارد. ممکن است متوجه یک توده کوچک بیرون زده از دیواره واژن یا درد یا ناراحتی در حین رابطه جنسی یا در حین قرار دادن تامپون شوید.

اگر متوجه توده ای در داخل واژن شدید یا اگر از واژن برآمدگی پیدا کردید با پزشک خود تماس بگیرید.

کیست واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

در طول معاینه معمول لگن، پزشک متخصص زنان ممکن است توده را روی دیواره واژن احساس کند. آنها سابقه پزشکی شما را بررسی می کنند و از شما می پرسند که چه علائمی دارید. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش های اضافی را برای رد سایر شرایط پیشنهاد کند. آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بیوپسی از نمونه بافت کیست برای رد احتمال سرطان واژن
  • آزمایش بر روی ترشحات واژن یا دهانه رحم برای تعیین اینکه آیا عفونت مقاربتی (STI) وجود دارد یا خیر
  • اسکن ام آر آی، سی تی اسکن یا سونوگرافی برای دیدن تصاویر دقیق از کیست
بیشتر بخوانید
اندومتریوز در مغز: علائم، تشخیص، درمان.

کیست واژن چگونه درمان می شود؟

کیست های واژن باید از نظر رشد یا تغییرات ظاهری در طول معاینات روتین کنترل شوند. اگر کیست بزرگتر شود یا علائم شدید ایجاد کند، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن کیست توصیه کند. اگر کیست باعث عفونت یا آبسه شود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

عوارض کیست واژن چیست؟

عوارض ناشی از کیست واژن نادر است. با این حال، کیست ها ممکن است در طول زمان رشد کنند، که می تواند منجر به افزایش درد و ناراحتی شود و همچنین می تواند خطر عفونت را افزایش دهد. جراحی برای برداشتن کیست ممکن است خطر عفونت یا سایر عوارض در محل برش را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید
علائم یائسگی شما را بدبخت می کند؟ این اصلاحات طبیعی کمک خواهد کرد

چشم انداز بلند مدت چیست؟

چشم انداز به طور کلی بسیار خوب است. کیست ها معمولا خوش خیم هستند و اغلب کوچک باقی می مانند. کیست هایی که با جراحی برداشته می شوند، معمولاً دوباره ایجاد نمی شوند.