کیست پیلونیدال: علائم، تشخیص و درمان

کیست های پیلونیدال معمولا در بالای شکاف باسن ایجاد می شوند. این توده‌های متورم زمانی ایجاد می‌شوند که سوراخ‌های کوچکی در پوست، به نام سینوس‌های پیلونیدال، عفونی شوند.

کیست های پیلونیدال در صورت عفونی شدن می توانند منجر به ناراحتی قابل توجهی شوند. این کیست‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که  سینوس پیلونیدال  با مایع،  چرک و باقی مانده‌های دیگر پر شود. سینوس پیلونیدال یک سوراخ یا فرورفتگی کوچک در پوست است و خود نیازی به درمان ندارد.

کیست های پیلونیدال و سینوس ها هر دو بخشی از اصطلاح گسترده تر بیماری پیلونیدال هستند.

در این مقاله به جزئیات علل و علائم کیست پیلونیدال می پردازیم و توضیح می دهیم که فرد برای درمان و پیشگیری از آن چه کاری می تواند انجام دهد.

کیست پیلونیدال: علائم، تشخیص و درمانmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

علائم

کیست پیلونیدال نتیجه یک عفونت است. شکل ظاهری این  کیست ها  و سایر علائم همراه با آنها می تواند در بین افراد متفاوت باشد.

علائم شایع کیست پیلونیدال عبارتند از:

 • درد همراه با تغییر رنگ و  تورم پوست
 • ترشح چرک یا خون از کیست
 • بویی از چرک
 • درد هنگام لمس
 • یک  تب

در حال حاضر، دلیل دقیق ایجاد کیست پیلونیدال نامشخص است.

کیست پیلونیدال  در مردان بیشتر  از زنان است. همچنین احتمال ابتلا به کیست پیلونیدال بین سنین بلوغ و ۴۰ سالگی در افراد بیشتر است.

فراوانی مو در ناحیه باسن نیز ممکن است خطر ابتلا به این عارضه را در فرد افزایش دهد – کلمه “pilonidal” به معنای “لانه مو” است.

یکی دیگر از دلایل احتمالی کیست پیلونیدال، نتیجه اعمال نیرو یا اصطکاک به آن ناحیه است.

پزشک می تواند کیست پیلونیدال را با انجام معاینه فیزیکی و پرسیدن سوالات از فرد تشخیص دهد. این سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اولین بار چه زمانی علائم ظاهر شد؟
 • آیا این مشکل قبلا اتفاق افتاده است؟
 • آیا شما تب داشته اید؟

پزشک همچنین سابقه پزشکی خانوادگی فرد را ارزیابی می کند.

درمان

یک متخصص پزشکی معمولاً همه اشکال بیماری پیلونیدال، از جمله کیست پیلونیدال را از طریق جراحی درمان می کند.

برش و زهکشی

یک  روش رایج  برای کیست ها و آبسه های پیلونیدال برش و درناژ است. در این روش، پزشک هرگونه مو یا فولیکول مو را از کیست خارج کرده و مایع را تخلیه می کند. سپس زخم را با گاز بسته بندی می کنند. همچنین ممکن است پزشک این ناحیه را با بخیه ببندد.

کیسه خواری

هنگامی که کیست را برش داده و تخلیه کردند، یک متخصص پزشکی ممکن است لبه های باز را به هم بدوزد تا یک کیسه کوچک تشکیل دهد. این روش کیسه‌داری به مایع اجازه می‌دهد به راحتی از ناحیه خارج شود و احتمال بازگشت کیست‌ها را کاهش دهد.

فلپ لیمبرگ

در طی عمل فلپ لیمبرگ، پزشک برشی به شکل لوزی روی سینوس ایجاد می کند و تمام بافت آسیب دیده را از ناحیه خارج می کند. سپس یک برش در ناحیه اطراف باسن ایجاد می‌کنند و یک چین یا فلپ از پوست را روی محل اولیه سینوس می‌کشند.

این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و یکی از  مؤثرترین مداخلات جراحی  برای بیماری پیلونیدال است.

فلپ کاریداکیس

روش کاریداکیس فلپ  شامل برداشتن بافت سینوس آسیب دیده و ایجاد یک برش عمودی در یک طرف دهانه اصلی است. از این برش، جراح پوست را روی ناحیه اصلی سینوس می کشد و آن را به سمت پایین می دوزد.

بررسی‌ها نشان داده‌اند که روش فلپ کاریداکیس نسبت به روش‌های اکسیزیون استاندارد منجر به  نرخ کمتری  از عود و عوارض بیماری پیلونیدال می‌شود.

روش‌های اکسیزیون استاندارد معمولاً سینوس آسیب‌دیده را حذف می‌کنند، اما چین‌های پوستی را برای بهبودی روی ناحیه زخم نمی‌کشند.

بهبودی پس از جراحی

مانند هر نوع جراحی، مهم است که افراد به تمام دستورالعمل های مربوط به مراقبت در منزل توجه داشته باشند، به خصوص اگر گاز نیاز به برداشتن و بسته بندی مجدد داشته باشد.

توصیه های عمومی برای بهبودی عبارتند از:

 • تمیز نگه داشتن منطقه
 • بررسی علائم عفونت
 • حضور در قرارهای بعدی

کیست پیلونیدال نیز ممکن است عوارضی ایجاد کند، از جمله موارد زیر:

 • ایجاد آبسه
 • عود کیست
 • یک عفونت سیستمیک که در بدن پخش می شود

در موارد نادر، بیماری پیلونیدال می تواند به کارسینوم سلول سنگفرشی، نوعی سرطان، تبدیل کند .

به طور کلی، چشم انداز برای هر کسی که کیست پیلونیدال دارد عالی است و امکان درمان کامل وجود دارد.

جلوگیری

رعایت بهداشت خوب در اطراف ناحیه پایه ستون فقرات مهم است. این به جلوگیری از پیشرفت بیماری پیلونیدال و همچنین عود آن در صورت وقوع کمک می کند.

اقداماتی که افراد می توانند برای کاهش خطر ایجاد کیست پیلونیدال انجام دهند عبارتند از:

 • تمیز و خشک نگه داشتن منطقه
 • با تراشیدن یا استفاده از کرم های موبر، ناحیه مورد نظر را بدون مو نگه دارید
 • اجتناب از نشستن طولانی مدت

افرادی که اضافه وزن دارند نیز ممکن است متوجه شوند که کاهش وزن خطر ایجاد یا عود کیست ها را کاهش می دهد.

خلاصه

کیست پیلونیدال زمانی رخ می دهد که یک سینوس پیلونیدال، یک سوراخ یا فرورفتگی کوچک در پوست، عفونی شود. این معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که مو یا سایر مواد زائد سینوس را پر می‌کنند. کیست‌های پیلونیدال معمولاً در قسمت پایین کمر، درست بالای شکاف باسن ایجاد می‌شوند.

فرد مبتلا به کیست پیلونیدال ممکن است تورم، درد و تغییر رنگ پوست در ناحیه آسیب دیده را تجربه کند. پزشک معمولاً کیست های پیلونیدال را با روش های جراحی جزئی درمان می کند. آنها می توانند این کارها را تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام دهند.

چشم انداز فرد مبتلا به کیست پیلونیدال معمولا مثبت است. درمان جراحی به طور کلی به فرد این امکان را می دهد که با کمی مانع به زندگی روزمره خود بازگردد.

افراد می توانند با تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه اطراف باسن خود از ایجاد کیست پیلونیدال جلوگیری کنند. از بین بردن موهای بدن از طریق اصلاح یا کرم نیز می تواند کمک کننده باشد.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه