کیست پیلونیدال | کیست دنبالچه

بیماری پیلونیدال وضعیتی است که در آن یک پاکت غیرطبیعی در پوست کمر، معمولاً نزدیک استخوان دنبالچه در بالای شکاف باسن پیدا می‌شود. کیست ممکن است عملاً هیچ علامتی ایجاد نکند و احتمالاً فقط کمی قرمزی و تورم در ناحیه دنبالچه ایجاد کند – یا ممکن است به یک زخم باز و عفونی تبدیل شود که سال‌ها تخلیه می‌شود و باعث تحریک، درد و خجالت می‌شود.

این عارضه عمدتاً در نوجوانان و بزرگسالان جوان بین ۱۵ تا ۲۴ سال دیده می شود (مردان بیشتر از زنان).

چه چیزی باعث کیست پیلونیدال می شود؟

هیچ کس دقیقاً نمی داند چه چیزی باعث بیماری پیلونیدال می شود. برخی پیشنهاد کرده‌اند که فولیکول‌های مو در خط میانی کمر مسدود می‌شوند و باعث ایجاد چرخه‌ای از التهاب و عفونت می‌شوند که منجر به تشکیل آبسه و زخم مزمن می‌شود. برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند که تکه‌های مو از قسمت‌های دیگر بدن می‌تواند در یک سوراخ کوچک در پوست کمر گیر کند و همین چرخه التهاب و عفونت را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
بیماری نئوپلاستیک چیست؟

بدون توجه به علت، بیماران مبتلا به بیماری پیلونیدال ممکن است چندین دوره عفونت و ناراحتی داشته باشند. برخی از آنها تحت زهکشی مکرر آبسه قرار می گیرند. برخی از آنها تحت عمل جراحی زیادی قرار می گیرند تا آبسه ها یا کیست ها را از ناحیه آسیب دیده خارج کنند. اغلب اوقات، این عمل ها نمی توانند بیماری را به طور کامل ریشه کن کنند.

علائم کیست پیلونیدال چیست؟

  • درد در محل
  • تورم، قرمزی
  • تخلیه چرک یا خون از سوراخی در پوست؛ ممکن است بوی بدی داشته باشد
  • موهای بیرون زده از کیست
  • تب (غیر معمول)
بیشتر بخوانید
توده گردن: تصاویر، علل، علائم مرتبط و ...

کیست پیلونیدال چگونه درمان می شود؟

آبسه پیلونیدال فعال باید تخلیه شود و معمولاً می توان این کار را در اورژانس یا مطب تحت بی حسی موضعی انجام داد. پس از رفع مشکل فوری، باید یک برنامه اقدام سنجیده برای جلوگیری از عود یا بدتر شدن علائم انجام شود. در حالی که آنتی‌بیوتیک‌ها و خیسانده‌های گرم اغلب تجویز می‌شوند و ممکن است علائم را تسکین دهند، برداشتن این مشکل معمولاً با جراحی ضروری است.

روش‌های غیرجراحی شامل استفاده از فنل یا سایر عوامل ایجاد زخم برای ریشه‌کن کردن ناحیه التهاب مزمن و لیزر موهای زائد برای جلوگیری از به دام افتادن مو است. جراحان Lurie Children’s این رویکردها را به عنوان درمان های اولیه یا تنها توصیه نمی کنند.

بیشتر بخوانید
گزینه های درمانی برای پلی سیتمی ورا

درمان جراحی

جراحان بخش جراحی کودکان دو رویکرد برای بیماری پیلونیدال ارائه می دهند.

بیماری جزئی

در مواردی که تنها علائم و نشانه‌ها آبسه و/یا درد و تورم بوده است، ناحیه باز کوچک در پایه دنبالچه (گودال پیلونیدال) تحت بی‌حسی موضعی، چه در اتاق عمل یا در مطب، برداشته می‌شود. با از بین بردن ناحیه ای که فولیکول های مو می توانند مسدود شوند و باعث التهاب و عفونت شوند، اکثر بیماران می توانند از عوارض بیشتر بیماری پیلونیدال جلوگیری کنند.

بیماری پیشرفته

برای زخم های باز، مزمن و عفونت های مکرر، جراحی های گسترده تری ارائه می شود. یکی از این عمل‌ها، که به عنوان روش لیفت شکاف باسکوم شناخته می‌شود، توسط دو جراح در اورگان برای بیماران بزرگسال پیش‌گام شد و توسط تعدادی جراح اطفال در سراسر ایالات متحده برای کودکان اقتباس شده است. جراحی که تحت بیهوشی عمومی در اتاق عمل انجام می شود، شامل برداشتن بافت آسیب دیده و پوشاندن ناحیه با بافت سالم است. برای جلوگیری از تورم، یک لوله مکش کوچک زیر پوست باقی می‌ماند. درن دو یا سه روز پس از جراحی، زمانی که بیماران برای ویزیت بعد از عمل مراجعه می‌کنند، برداشته می‌شود. تمام اقدامات به صورت سرپایی انجام می شود و حدود ۱ تا ۱ و نیم ساعت طول می کشد.

بیشتر بخوانید
ملانوم مخاطی: علائم، مرحله بندی و درمان

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه