کیمریسم چیست؟

اصطلاح کایمرا معمولاً با اساطیر یونان مرتبط است. هیولایی با سر بز و شیر را به ذهن می آورد. به جای دم، یک مار بیرون زده دارد. یک اصطلاح ژنتیکی وجود دارد که از این حیوان مختلط ایجاد شده است.

در انسان، کایمرا فردی است که دارای سلول هایی از دو منبع مختلف است. از آنجایی که این سلول ها از ارگانیسم های مختلف هستند، منجر به دو مجموعه DNA می شود. اما چگونه ممکن است این اتفاق در انسان رخ دهد؟ برای کشف کایمریسم در انسان، ابتدا باید بفهمیم که چگونه می تواند در وهله اول اتفاق بیفتد.

کیمریسم چیست؟

کیمریسم در انسان می تواند زمانی رخ دهد که مادر دوقلو باردار باشد. اگر یک جنین بمیرد، جنین دیگر احتمالاً می تواند سلول های دوقلوی مرده خود را جذب کند.

به طور معمول، در انسان، شما سلول هایی با DNA خود دارید، که یک درک اساسی از ژنتیک است. بدن انواع مختلفی از سلول ها را دارد، اما همه سلول ها حاوی نوع دقیق DNA شما هستند. اما با یک واهی، این درک اساسی منسوخ شده است. یک کایمرا دارای دو مجموعه سلول با دو نوع متمایز DNA خواهد بود.بافت هایی که کایمریک خواهند بود در هر شرایطی متفاوت هستند. این بستگی به این دارد که سلول‌ها چگونه حرکت می‌کنند، کدام سلول‌ها از جفت عبور می‌کنند و کجا مستقر می‌شوند.

یکی از شایع‌ترین انواع پیامد، کایمریسم خونی است. سلول های خونی که در مغز استخوان تشکیل می شوند، محکم و متحرک هستند. آنها به احتمال زیاد در هنگام عبور از جفت در تبادل از یکی از دوقلوهای کایمریک به دیگری زنده خواهند ماند.

بیشتر بخوانید
چرا کودک من به کاردرمانی نیاز دارد؟

از نظر آماری، حدود ۸ درصد از دوقلوهای برادر ممکن است به کایمریسم خونی مبتلا شوند. در مورد سه قلوها، شانس کایمریسم خونی تا ۲۱ درصد افزایش می یابد. اما آیا غیر دوقلوها می توانند واهی باشند؟ کاملا.

سندرم دوقلوی ناپدید شدن می تواند در برخی از این موارد علت کایمریزم باشد. در ۵ درصد از بارداری ها، جنین های متعدد رخ می دهد که می تواند منجر به تولد دوقلو شود، اما نه همیشه. از این میان، ۲۵ درصد از مواقع ممکن است فرد ۹ ماه کامل زنده بماند.

در این مورد، جنین گاهی اوقات به بافت های مادر منتقل می شود. یا، می تواند با دوقلو خود ترکیب شود. در هر صورت، نوزاد زنده‌مانده تبدیل به یک کیمراء می‌شود. هیچ اطلاعات آماری در مورد اینکه چه تعداد واهی به این شکل متولد می شوند وجود ندارد.

اما پس از بررسی تعداد جنین های متعدد و سندرم دوقلو ناپدید شده، حدس زده می شود که از هر ۸۰ بارداری، ۱ مورد ممکن است منجر به حاملگی دوقلوی ناپدید شود.

علل کایمریسم

همانطور که در بالا ذکر شد، برخی از افراد قبل از تولد تبدیل به واهی می شوند. در حالی که هنوز رویان هستند، سلول هایی را که متعلق به آنها نیستند، می گیرند.

اگر این سلول ها را جذب کنند تا آخر عمر با آنها می مانند. البته این سلول ها می توانند از دوقلوهای جنینی در جریان پدیده سندرم دوقلو ناپدید شونده به وجود بیایند. این به دلیل بی نظمی در DNA دوقلو ناپدید شده است که از رشد کامل آن جلوگیری می کند. این بی نظمی ها در ژن های نوزاد قابل پیشگیری یا کنترل نیست و بارها در حین لقاح ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید
راه کارهای برطرف کردن حس تنفر از بدن خود در کودکان چیست؟

در موارد دیگر، کایمریسم ممکن است پس از یک درمان پزشکی نجات بخش رخ دهد. به عنوان مثال پیوند عضو را در نظر بگیرید. در این مورد، عضوی از اهداکننده سالم جایگزین بافت آسیب دیده یا بیمار در فردی که گیرنده آن است می شود.

این پیوند عضو جدید می‌تواند گیرنده را به یک وایمر تبدیل کند. هنگامی که در گیرنده قرار می گیرد، عضو پیوند شده تغییر نمی کند و سلول های اهدا کننده و DNA آنها را حفظ می کند. اکنون، گیرنده دو نوع سلول متفاوت خواهد داشت. بیشتر بدن مجموعه سلول های اصلی خود را با DNA اصلی خود خواهد داشت. با این حال، اندام جدید دارای سلول های اهداکننده و DNA خواهد بود.

همچنین پیوند مغز استخوان رایج است. مغز استخوان بیمار بیمار با مغز اهداکننده سالم جایگزین می شود. مغز استخوان جدید سلول های خونی جدید تولید می کند. گیرنده اکنون خونی خواهد داشت که از مغز اهداکننده ساخته شده است. این توسط DNA شخص دیگری ساخته می شود. بنابراین، خون گیرنده اکنون حاوی DNA جدیدی خواهد بود. حتی گروه خونی ممکن است در حال حاضر متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید
غول پیکری

علائم کایمریسم

کایمریسم معمولاً علائم یا علائمی را نشان نمی دهد. با این حال، کسانی که به این بیماری مبتلا نمی شوند ممکن است هنگام بچه دار شدن دچار مشکلاتی شوند.

اگر نوزادی از دوقلوهای کایمرا به دنیا بیاید، ممکن است از نظر ژنتیکی با هم مرتبط باشند. مثل خواهرزاده یا برادرزاده فکر کنید. ما قبلاً می دانیم که کایمریسم قاعده سلول هایی را که فقط یک مجموعه DNA دارند را تعریف می کند. اما کایمریسم همچنین می تواند قوانین ژنتیک و وراثت را زیر پا بگذارد. فرزندان شما نیمی از DNA شما را به ارث خواهند برد.

در بیشتر موارد، این سلول ها در کل بدن وجود دارند. این بیشتر در مورد واهی صادق نیست. اسپرم یا تخمک از کایمرا می تواند با سلول های بقیه بدن متفاوت باشد. بنابراین، ژن هایی که می توانید به فرزندان خود منتقل کنید، ممکن است با هم مخلوط شوند. بچه ها ممکن است با ویژگی هایی به دنیا بیایند که به نظر والدین شبیه نباشد. به پیوند مغز استخوان فکر کنید.

کایمرا دارای DNA از ژن های خود برای نوع خاصی از خون است، اما اگر وایمر پیوند مغز استخوان دریافت کرده باشد، اهداکننده مغز خون ممکن است دارای گروه خونی دیگری باشد. بچه آنها ممکن است هر دو را داشته باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به کایمریسم هیچ سرنخی از داشتن مجموعه دوم سلولی ندارند. بیشتر آنها می توانند تمام زندگی خود را بدون تشخیص بیماری ادامه دهند. هیچ غربالگری گسترده ای وجود ندارد که اجباری شود و بسیاری از جامعه پزشکی هنوز در مورد آن نمی دانند. معمولاً تشخیصی وجود نخواهد داشت مگر اینکه کسی در برخی از انواع آزمایش DNA شکست بخورد.

بیشتر بخوانید
اگر فکر می کنید فرزندتان بدخلق است چه باید بدانید

آیا کایمریسم نتیجه دارد؟

اگر کایمریسم تشخیص داده نشود، ممکن است آزمایش‌های DNA منفی کاذب در تلاش برای تعیین پدری رخ دهد. موارد مستند متعددی از پدران و مادران مبتلا به کایمریسم وجود دارد که به طور بالقوه تمام حقوق حضانت را از دست داده اند. تشخیص کایمریسم می تواند به بحران هویت سلامت روان و کسانی که نیاز به کمک دارند کمک کند.

اگر نارسایی دوقلو در سه ماهه اول بارداری اتفاق بیفتد، شانس زنده ماندن یک دوقلو در سندرم ناپدید شدن نوزاد بسیار زیاد است. مادر هیچ مشکلی برای سلامتی ندارد، اما ممکن است فقط از نظر بصری مقداری خونریزی واژینال خفیف به عنوان نشانه ای از گم شدن یکی از جنین ها داشته باشد.

بنابراین، هر چه زودتر جنین ناپدید شده در دوران بارداری زودتر از دست برود، احتمال بیشتری وجود دارد که هیچ کس متوجه شود، و شانس زنده ماندن مادر و جنین دیگر خوب است.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «کیمریسم چیست؟;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه