برخی افراد جویدن گونه را یک عادت بد بی ضرر، شبیه جویدن ناخن می دانند. اگرچه به نظر می رسد این یک رفتار تکراری است، اما می تواند نشانه ای از یک وضعیت سلامت روانی مشابه اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) باشد که ناشی از استرس و اضطراب است.

گاز گرفتن و جویدن مزمن گونه – که با نام علمی morsicatio buccarum شناخته می شود – یک رفتار تکراری متمرکز بر بدن (BFRB) شبیه به کشیدن مو (تریکوتیلومانیا) و برداشتن پوست در نظر گرفته می شود. با مشکلات مربوط به اضطراب مطابقت دارد.

BFRBها رفتارهایی هستند که با وجود تلاش مداوم برای متوقف کردن آنها تکرار می شوند. زمانی که کیفیت زندگی فرد را مختل می کنند و باعث آسیب یا ناراحتی می شوند، به اختلال تبدیل می شوند. BFRB ها معمولا در اواخر دوران کودکی شروع می شوند و تا بزرگسالی ادامه می یابند.

انواع گاز گرفتن گونه

پنج نوع اصلی گاز گرفتن گونه وجود دارد:

گاز گرفتن گونه: علل، عواقب، و درمان.
 1. گاز گرفتن تصادفی دوره ای گونه. اگرچه این ممکن است منجر به آفت شود، نیش گاه به گاه و تصادفی گونه دلیلی برای نگرانی نیست.
 2. گاز گرفتن تصادفی منظم گونه. اگر به طور تصادفی گونه های خود را به طور منظم گاز می گیرید – و بیشتر از آنچه که دوست دارید – ممکن است دندان های شما در راستای مناسب نباشند یا ممکن است مشکلی در فک شما وجود داشته باشد. دندانپزشک شما می تواند شما را در مورد این مشکل راهنمایی کند و ممکن است یک راه حل ارتودنسی مانند بریس داشته باشد.
 3. گاز گرفتن گونه هنگام خواب. این رفتار ناخواسته را می توان با یک گارد نرم ارائه شده توسط دندانپزشک که از تماس مستقیم دندان های شما با گونه جلوگیری می کند، برطرف کرد.
 4. گاز گرفتن معمولی گونه به عنوان یک عادت، این فعالیت نیمه آگاهانه را می توان با یک رفتار کمتر آسیب رسان جایگزین کرد.
 5. BFRD. این گاز گرفتن وسواس گونه است که علیرغم تلاش برای توقف ادامه می یابد.
بیشتر بخوانید
کشیدن دندان: روش، خطرات، و ریکاوری

علت گاز گرفتن گونه چیست؟

به نظر نمی رسد فقط یک دلیل برای گاز گرفتن مزمن گونه BFRD وجود داشته باشد. برخی از دلایل پیشنهادی برای این رفتار عبارتند از:

 • واکنش ناخودآگاه به استرس
 • واکنش ناخودآگاه به کسالت یا عدم فعالیت
 • یک روش مقابله نیمه آگاهانه برای اضافه بار هیجانی

اگرچه خودآزاری است، اما گاز گرفتن مزمن گونه و جویدن گونه اجباری است و ممکن است برای فردی که داخل گونه خود را گاز می گیرد و می جود، تقریباً طبیعی باشد.

خطرات گاز گرفتن گونه چیست؟

پیامد اصلی گاز گرفتن مکرر داخل گونه آسیب به بافت دهان است. این آسیب می‌تواند منجر به آسیب‌های بزرگ‌تری مانند زخم‌های دهان و زخم شود.

بیشتر بخوانید
شیلیت زاویه ای: علائم، علل، درمان

برخی از جویدن گونه ها قسمت “مورد علاقه” داخلی گونه را دارند که باعث می شود گاز گرفتن و جویدن خود را روی یک ناحیه متمرکز کنند. این می تواند منجر به ایجاد لکه ای از پوست شود که خام است و به نظر می رسد دندانه دار باشد. پوست شکسته می تواند باعث ایجاد اجبار اضافی برای صاف کردن ناحیه آسیب دیده شود و چرخه ای از آسیب مداوم یا بدتر شود.

گاز گرفتن گونه و سرطان دهان

مطالعه ۲۰۱۷ تحریک مزمن مکانیکی (CMI) از دندان ها نشان داد که CMI قادر به ایجاد سرطان دهان نیست. اما اگر سرطان به دلیل دیگری وجود داشته باشد، CMI می تواند سرطان زایی دهان را ترویج و پیشرفت کند.

آسیب روانی گاز گرفتن گونه

اغلب، گونه‌های اجباری، احساس گناه و شرمندگی را در مورد BFRB خودآزاردهنده خود تجربه می‌کنند. این می تواند منجر به احساس ناامیدی شود. گاهی اوقات، آنها اقدامات بزرگی را انجام می دهند تا دیگر افراد این رفتار را نبینند، که می تواند فعالیت اجتماعی و تعامل آنها را محدود کند.

گاز گرفتن گونه و دندان عقل

همانطور که دندان عقل رشد می کند، می تواند باعث تحریک و حتی بریدگی غشای داخلی گونه شما شود. این اتفاق معمولاً به جای جویدن گونه BFRB با گاز گرفتن های تصادفی و منظم گونه مرتبط است.

بیشتر بخوانید
کیست مخاطی: علل، علائم، و تشخیص.

چگونه گاز گرفتن گونه را متوقف کنیم

اگر از گزش تصادفی گونه‌ای رنج می‌برید، با دندانپزشک خود مشورت کنید. احتمالاً یک علت ساده وجود دارد که می توان آن را با وسایل دندانپزشکی و در برخی موارد جراحی برطرف کرد.

اگر دچار گزش مزمن گونه هستید، درمان ممکن است پیچیده تر باشد. اولین قدم این است که تعیین کنیم آیا این رفتار عادتی است یا اجباری.

گاز گرفتن معمولی گونه را اغلب می توان با راهنمایی های سبک، خود انضباطی و صبر برطرف کرد. برخی از تکنیک هایی که برای برخی افراد موفق بوده اند عبارتند از:

 • جویدن آدامس جایگزین جویدن گونه – دندانپزشک شما بدون قند را توصیه می کند
 • هنگامی که میل به جویدن روی گونه خود احساس می کنید نفس عمیق بکشید
 • شناسایی محرک هایی که باعث شروع عادت می شود و سپس جایگزینی گاز گرفتن گونه با فعالیت دیگری

گاز گرفتن اجباری گونه BFRB و جویدن گونه شرایط پیچیده تری برای رسیدگی است. به گفته بنیاد TLC برای رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن، درمان گاز گرفتن مزمن گونه باید بر مؤلفه های احساسی و رفتاری متمرکز شود. برخی از مراحلی که توصیه شده است عبارتند از:

 • کاهش سطح استرس
 • ارائه راه حل های اضطراب سالم
 • حذف محرک هایی که رفتار را تحریک می کنند
 • هیپنوتیزم
 • مدیتیشن برای کاهش اضطراب
 • آموزش ذهن آگاهی برای آگاهی
 • گفتار درمانی شامل درمان شناختی رفتاری، رفتار درمانی دیالکتیکی، درمان معکوس عادت و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد
بیشتر بخوانید
18 علت احتمالی خونریزی گلو و زمان مراجعه به پزشک

چشم انداز

اگر متوجه شدید که داخل گونه خود را به طور مداوم گاز می‌گیرید، اولین قدم شما این است که نوع گاز گرفتن گونه را که انجام می‌دهید شناسایی کنید:

 • گاز گرفتن تصادفی منظم گونه
 • گاز گرفتن گونه هنگام خواب
 • گاز گرفتن معمول گونه
 • گاز گرفتن گونه BFRD

هنگامی که نوع گاز گرفتن گونه خود را درک کردید، می توانید تعیین کنید که چگونه به بهترین وجه به این رفتار رسیدگی کنید، چه به دندانپزشک مراجعه کنید، چه به یک روانشناس مراجعه کنید یا یک برنامه خودگردان را شروع کنید.

Source link