گردن نظامی چیست؟

گردن نظامی یک انحنای غیرطبیعی در ستون فقرات گردنی است که باعث می‌شود به نظر برسید که «در حال ایستادن» هستید. این بیماری که کیفوز گردنی نام دارد، ربطی به خدمت در ارتش ندارد. می تواند ناشی از:

 • یک بیماری دژنراتیو دیسک
 • یک اختلال ایتروژنیک
 • یک اختلال مادرزادی
 • ضربه های بدنی

کیفوز دهانه رحم می تواند به این معنی باشد که گردن شما به طور غیر طبیعی صاف یا به سمت عقب خم شده است. با این حال، افرادی که گردن نظامی دارند، گردنی دارند که به طور غیر طبیعی صاف است.

علائم زیر می تواند همراه با گردن نظامی باشد:

 • سفتی، سختی
 • کاهش دامنه حرکتی
 • سردرد
 • درد در ناحیه گردن و اندام‌ها (انگشتان دست و پا)
 • مشکلات هماهنگی
 • ضعف عضلانی
 • تغییر شکل ستون فقرات
 • فلج شدن
 • مشکلات کنترل مثانه و روده

همه افرادی که گردن نظامی دارند علائم مشابهی را تجربه نمی کنند. فلج، مشکلات کنترل مثانه و مشکلات کنترل روده فقط در موارد شدید وجود دارد، به خصوص زمانی که این بیماری درمان نشود.

گردن نظامی (کیفوز گردنی): علل، درمان و ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

علت گردن نظامی چیست؟

شایع ترین علت گردن نظامی وضعیت نامناسب است، چه هنگام بیداری و چه هنگام خواب. وضعیت نامناسب می تواند ناشی از خیره شدن به کامپیوتر، شرایط شغلی یا حرکات تکراری باشد. با این حال، این بیماری می تواند ناشی از عوامل دیگری نیز باشد، مانند:

بیماری دژنراتیو دیسک

با افزایش سن، دیسک های بین مهره ای شروع به تحلیل رفتن می کنند. این باعث می شود دیسک های ستون فقرات شما نازک شده و فرو بریزند.

بیشتر بخوانید
آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان الیگوارتیکولار چیست؟

این تغییر در ستون فقرات می تواند انحنای طبیعی گردن شما را تغییر دهد و به دلیل سنگینی سر باعث عدم تعادل شود. بیماری دژنراتیو دیسک معمولاً با افزایش سن شدت آن افزایش می یابد.

اختلال یاتروژنیک

گردن نظامی می تواند ناخوشایند باشد، به این معنی که یک نتیجه ناخواسته یک عمل پزشکی است. رایج ترین این روش ها لامینکتومی است که برای کاهش فشار در ستون فقرات انجام می شود.

برداشتن لامینا فضای بیشتری برای اعصاب ایجاد می کند، اما همچنین می تواند باعث ناپایداری مفاصل فاست بین مهره ها شود. این عارضه بر خلاف بزرگسالان بیشتر در کودکانی که تحت عمل قرار می گیرند دیده می شود. اختلال یاتروژنیک همچنین می‌تواند ناشی از همجوشی ناموفق ستون فقرات گردنی باشد که در آن جوشش خیلی کوتاه است.

اختلال مادرزادی

اختلال مادرزادی اختلالی است که از بدو تولد رخ می دهد و در غیر این صورت به عنوان نقص مادرزادی شناخته می شود. کسانی که کیفوز دهانه رحم آنها مادرزادی است معمولاً در سایر قسمت های بدن نیز عوارضی مانند نقص ادراری یا کلیوی دارند.

هنگامی که گردن نظامی در نتیجه یک اختلال مادرزادی باشد، مثلاً ستون فقرات به طور کامل شکل نگرفته است، ستون فقرات به طور غیر طبیعی رشد می کند و مهره ها با رشدشان مثلثی شکل می گیرند. این یک انحنای غیرطبیعی روی گردن و مهره های روی هم قرار می دهد.

بیشتر بخوانید
آیا قرص کلسیم باعث افزایش قد می شود؟

ضربه

تروما همچنین می تواند باعث ایجاد گردن نظامی شود. انواع مختلف صدمات می توانند باعث آسیب شوند، از جمله تصادف رانندگی، سقوط یا آسیب ورزشی. اگر رباط ها شکسته یا پاره شوند، ستون فقرات می تواند به جلو خم شود و حفره ستون فقرات ممکن است باریک شود.

فشردگی ممکن است باعث شود بدن مهره ها به شکل گوه ترمیم شود و عدم تعادل ایجاد کند. در موارد جدی، ممکن است مشکلات عصبی ناشی از باریک شدن کانال نخاعی به نام تنگی نخاعی را تجربه کنید. فشار فشرده می تواند باعث بی حسی، درد و ضعف عضلانی شود.

گردن نظامی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان با استفاده از روش های مختلف گردن نظامی را تشخیص می دهند. پزشک در مورد سابقه پزشکی شما و علائمی که تجربه می کنید می پرسد.

سپس معاینه فیزیکی انجام خواهند داد. آنها ممکن است آزمایش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، ام آر آی یا سی تی اسکن را درخواست کنند.

هیچ اندازه گیری دقیقی برای نحوه تراز شدن گردن وجود ندارد، بنابراین اگر انحنای گردن شما کمتر از ۲۰ درجه یا بیشتر از ۴۰ درجه باشد، تشخیص داده می شود.

گردن نظامی چگونه درمان می شود؟

فیزیوتراپی، گردن بند و داروهای ضد درد خفیف معمولاً برای درمان تجویز می‌شوند، مگر اینکه انحنای گردن بر روی نخاع فشار بیاورد، در این صورت پزشک احتمالاً جراحی را توصیه می‌کند. شایع ترین جراحی برای کیفوز گردنی فیوژن ستون فقرات است.

بیشتر بخوانید
آیا افزایش قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است؟

فیزیوتراپی که به عنوان یک درمان مستقل یا بعد از جراحی تجویز می‌شود، ممکن است شامل تمرین‌های خاص گردن برای تقویت ماهیچه‌ها باشد، مانند خم شدن جانبی دهانه رحم، خم شدن و اکستنشن دهانه رحم، و چرخش دهانه رحم. فیزیوتراپ ممکن است کشش گردن را نیز انجام دهد که در آن گردن کمی کشیده شده است.

برای درمان های خانگی، پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • به گردنت استراحت بده استراحت می تواند به کاهش درد و بهبودی کمک کند، به خصوص اگر وضعیت شما ناشی از حرکات تکراری یا شرایط شغلی باشد. از فعالیت هایی که گردن شما را تشدید می کند خودداری کنید. همچنین ممکن است یک یقه گردن برای محدود کردن حرکت تجویز شود.
 • گردن خود را در موقعیت قرار دهید. یک بالش کانتور مخصوص می تواند به قرار دادن صحیح گردن در هنگام خواب کمک کند. حوله رول شده یا رول گردن تجاری نیز می تواند استفاده شود. آن را داخل روبالشی خود بلغزانید تا از انحنای گردن شما حمایت کند. درمانگر شما همچنین ممکن است استفاده از موقعیت‌های خاصی را برای کمک به کاهش درد بازویی که از گردن شما منتشر می‌شود، پیشنهاد دهد.
 • یخ بزنید. کیسه های یخ و کیسه های یخ می توانند به کاهش درد کمک کنند. پزشک یا فیزیوتراپیست شما احتمالاً استفاده از یخ را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در هر بار پیشنهاد می کند. همچنین می توانید با مالیدن فنجان یخ یا تکه یخ روی محل درد، ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید.
 • حرارت اعمال کنید. یک پد گرم کننده، کیسه آب گرم، یا حمام یا دوش آب گرم همگی می توانند مفید باشند. گرما اغلب زمانی بهترین اثر را دارد که هر بار ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اعمال شود.
 • ارگونومی خود را بررسی کنید مطمئن شوید که محیط کار شما به گونه ای تنظیم شده است که به شما امکان می دهد گردن خود را به درستی قرار دهید. این ممکن است شامل تغییر ارتفاع میز، مکان صفحه نمایش کامپیوتر یا نوع صندلی مورد استفاده شما باشد.
بیشتر بخوانید
کمردرد همراه با یبوست: رابطه، علل و ...

چشم انداز گردن نظامی چیست؟

چشم انداز کلی برای کسانی که گردن نظامی دارند بسیار خوب است. افراد معمولاً در صورت نیاز به فیزیوتراپی، تغییر شیوه زندگی و جراحی به خوبی پاسخ می دهند. پس از جراحی، افراد به طور کلی می توانند پس از بهبودی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند، اگرچه ممکن است تا سه ماه نیاز به استفاده از بریس داشته باشند. در حال حاضر آزمایش‌های بالینی برای بهبود همجوشی جراحی در تلاش برای کارآمدتر کردن روش و بهبودی در حال انجام است.
Source link