گرفتگی در هنگام تخمک گذاری – علائم، درمان

اگر در اواسط چرخه قاعدگی، زمانی که در حال تخمک گذاری هستید، شکم درد یا گرفتگی دارید، ممکن است mittelschmerz را تجربه کنید، کلمه ای که از آلمانی برای “وسط” و “درد” گرفته شده است.

Mittelschmerz زمانی اتفاق می افتد که فولیکول – کیسه کوچکی در تخمدان که حاوی یک تخمک است – پاره شده و تخمک را آزاد می کند. این درد و ناراحتی در اواسط چرخه می تواند از یک نیشگون گرفتن یا پیچ خوردگی جزئی که در عرض چند دقیقه تمام می شود تا گرفتگی شدیدتر که ساعت ها طول می کشد متغیر باشد.

ایمی اوتری، MD، استاد بالینی زنان و زایمان و علوم تولید مثل در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو می‌گوید: «بسته به اینکه کدام تخمدان تخمک را آزاد می‌کند، آن را فقط در یک طرف پایین شکم خود احساس خواهید کرد.

برخی از زنان زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می شود چیزی احساس نمی کنند. برخی دیگر چند هفته قبل از دوره قاعدگی خود احساس گرفتگی می کنند. به گفته دکتر اوتری، به طور کلی، حدود ۲۰ درصد از زنان نوعی درد تخمک گذاری را تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید
علت درد واژن چیست؟

در حالی که دقیقاً مشخص نیست که چرا زنان دچار گرفتگی یا گرفتگی می شوند تخمک گذاری درد، چندین نظریه وجود دارد. قبل از آزاد شدن تخمک، فولیکول رشد می کند. این ممکن است سطح تخمدان را کشیده و باعث درد شود. همچنین اعتقاد بر این است که خون و سایر مایعات هنگام پاره شدن فولیکول آزاد می شود و باعث تحریک می شود که با جذب مجدد مایع از بین می رود. از آنجایی که تخمدان ها هیچ منفذی ندارند، ممکن است زمانی که تخمک از دیواره تخمدان می شکند کمی درد ایجاد شود.

شش نشانه درد تخمک گذاری

درد تخمک گذاری با دردهای قاعدگی که درست قبل یا در طول دوره قاعدگی زنان ایجاد می شود متفاوت است. اوتری می‌گوید: «تشخیص درد تخمک‌گذاری آسان است، زیرا تعدادی علائم متفاوت از دردهای قاعدگی دارد.

شش نشانه درد تخمک گذاری عبارتند از:

  • یک طرفه است.
  • به طور ناگهانی و بدون هشدار روشن می شود.
  • این یک درد شدید، پیچ خوردگی یا گرفتگی است تا یک درد مبهم.
  • اغلب فقط چند دقیقه طول می کشد، اما ممکن است چند ساعت یا حتی تا ۲۴ ساعت طول بکشد.
  • ممکن است ماه به ماه تغییر جهت دهد.
  • حدود دو هفته قبل از شروع دوره قاعدگی شما اتفاق می افتد.
بیشتر بخوانید
خونریزی تخمک گذاری چیست؟

خونریزی خفیف (لکه بینی) یا ترشحات واژن ممکن است در این زمان رخ دهد. برخی از زنان نیز ممکن است حالت تهوع را تجربه کنند، به خصوص اگر گرفتگی شدید باشد. درد میانه سیکل بیشتر در نوجوانان و زنان بیست و چند ساله شایع است، اما می تواند تا سن ۴۵ سالگی نیز رخ دهد.

درک سیگنال های بدن شما

زنانی که درد تخمک گذاری را تجربه می کنند ممکن است در واقع در صورت تلاش برای باردار شدن از مزیت برخوردار باشند. گرفتگی عضلات در هفته های قبل از قاعدگی نشانه این است که شما در حال تخمک گذاری و احتمالا باروری هستید. اوتری می‌گوید: «اگر درست قبل از تخمک‌گذاری، در روز تخمک‌گذاری یا بلافاصله پس از تخمک‌گذاری رابطه داشته باشید، احتمالاً باردار خواهید شد.

از سوی دیگر، درد در اواسط سیکل ممکن است به زنانی که ترجیح می دهند باردار نشوند نیز کمک کند. اما در حالی که اجتناب از مقاربت در مواقعی که احساس درد تخمک گذاری می کنید می تواند یک پشتیبان موثر برای روش منظم کنترل بارداری شما باشد، به عنوان تنها روش پیشگیری از بارداری به آن اعتماد نکنید. اوتری هشدار می دهد: «اسپرم می تواند تا پنج روز در بدن یک زن زنده بماند. بنابراین می توانید از رابطه جنسی محافظت نشده در روزهای قبل از احساس درد میتل اشمرز باردار شوید.

بیشتر بخوانید
بزرگی لب یا لابیای واژن چیست و آیا طبیعی است؟

پیشگیری و درمان دردهای میانی سیکل

برای درد خفیف یا مختصر تخمک گذاری، معمولاً درمان لازم نیست. برای گرفتگی‌هایی که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد، مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Motrin، Advil و دیگران) یا ناپروکسن (Aleve و دیگران) معمولاً این ناراحتی را تسکین می‌دهند. استفاده از پد گرم کننده روی محل درد شکم یا حمام آب گرم نیز می تواند کمک کننده باشد. گرما جریان خون را افزایش می دهد، که عضلات منقبض را شل می کند و گرفتگی را کاهش می دهد.

اگر درد شکم در اواسط سیکل شما هر ماه اتفاق می افتد و به خصوص آزاردهنده است، پیشگیری از بارداری هورمونی (قرص های ضد بارداری، چسب ها یا حلقه واژینال) یک گزینه است زیرا از تخمک گذاری جلوگیری می کند. و بدون تخمک گذاری نمی توانید درد تخمک گذاری داشته باشید.

بیشتر بخوانید
فیبروم های کلسیفیه چیست؟

درد شکمی در اواسط سیکل که شدید است یا بیشتر از یک روز طول می کشد باید توسط پزشک ارزیابی شود. آپاندیسیت، کیست تخمدان و حاملگی خارج رحمی (لوله ای) گاهی اوقات می توانند شبیه درد تخمک گذاری باشند، اگرچه درد ناشی از این شرایط معمولاً بسیار شدیدتر است.

معاینه پزشکی و آزمایش های تشخیصی می تواند سایر علل درد شکم را رد کند. اوتری می گوید: «اما در اکثریت قریب به اتفاق موارد، درد شکم یا گرفتگی در وسط چرخه قاعدگی به سادگی به این معنی است که شما در حال تخمک گذاری هستید و درد به زودی ناپدید می شود.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه