گرمازدگی: علائم، علل، درمان، پیشگیری

گرمازدگی یک بیماری مرتبط با گرما است که می تواند پس از قرار گرفتن در معرض دمای بالا رخ دهد و اغلب با کم آبی بدن همراه است.

دو نوع گرمازدگی وجود دارد:

اگرچه گرمازدگی به اندازه گرمازدگی جدی نیست، اما چیزی نیست که بتوان آن را سهل انگاری کرد. بدون مداخله مناسب، گرمازدگی می تواند به گرمازدگی تبدیل شود که می تواند به مغز و سایر اندام های حیاتی آسیب برساند و حتی باعث مرگ شود.

شایع ترین علائم و نشانه های گرمازدگی عبارتند از:

اگر شما یا هر فرد دیگری علائم گرمازدگی را دارید، ضروری است که فوراً از گرما خارج شوید و استراحت کنید، ترجیحاً در اتاقی با تهویه مطبوع. اگر نمی توانید داخل شوید، سعی کنید نزدیکترین مکان خنک و سایه دار را پیدا کنید.

سایر استراتژی های توصیه شده عبارتند از:

 • مایعات فراوان بنوشید، به ویژه نوشیدنی های ورزشی برای جایگزینی نمک از دست رفته (از کافئین و الکل خودداری کنید).
 • هر گونه لباس تنگ یا غیر ضروری را بردارید.
 • دوش آب خنک، حمام یا حمام اسفنجی بگیرید.
 • سایر اقدامات خنک کننده مانند فن یا حوله های یخی را اعمال کنید.
بیشتر بخوانید
چرا بعد از چند لقمه احساس سیری می کنم؟

اگر چنین اقداماتی در عرض ۱۵ دقیقه نتوانستند تسکین دهند، به دنبال کمک فوری پزشکی باشید، زیرا گرمازدگی درمان نشده می تواند به گرمازدگی تبدیل شود.

پس از بهبودی از گرمازدگی، احتمالاً در هفته بعد نسبت به دمای بالا حساسیت بیشتری خواهید داشت. بنابراین بهتر است تا زمانی که پزشک به شما بگوید که از سرگیری فعالیت های عادی خود بی خطر است، از هوای گرم و ورزش های سنگین اجتناب کنید.

فرسودگی گرمایی به شدت با شاخص گرما مرتبط است، که اندازه گیری میزان گرمای شما در هنگام ترکیب اثرات رطوبت نسبی و دمای هوا است. رطوبت نسبی ۶۰ درصد یا بیشتر، تبخیر عرق را مختل می کند، که مانع از توانایی بدن شما برای خنک کردن خود می شود.

هنگامی که شاخص گرما به ۹۰ درجه یا بیشتر می رسد، خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با گرما به طور چشمگیری افزایش می یابد. بنابراین مهم است – به ویژه در طول موج گرما – به شاخص گرمای گزارش شده توجه کنید، و همچنین به یاد داشته باشید که وقتی در آفتاب کامل ایستاده اید، شاخص گرما حتی بالاتر است.

بیشتر بخوانید
اگزمای دیسیدروتیک (دیسیدروزیس)
اگر در یک منطقه شهری زندگی می کنید، ممکن است به خصوص در صورت وجود شرایط جوی راکد و کیفیت نامطلوب هوا، در طول موج گرمای طولانی مدت مستعد ابتلا به گرمازدگی باشید. در آنچه به عنوان “اثر جزیره گرما” شناخته می شود، آسفالت و بتن گرما را در طول روز ذخیره می کنند و فقط به تدریج آن را در شب آزاد می کنند و در نتیجه دماهای شبانه بالاتر می روند.

سایر عوامل خطر مرتبط با بیماری های مرتبط با گرما عبارتند از:

 • سن. نوزادان و کودکان تا سن ۴ سال و بزرگسالان بالای ۶۵ سال به ویژه آسیب پذیر هستند زیرا آنها نسبت به سایر افراد آهسته تر با گرما سازگار می شوند.
 • برخی از شرایط سلامتی اینها عبارتند از بیماری قلبی، ریوی یا کلیوی، چاقی یا کمبود وزن، فشار خون بالا، دیابت، بیماری روانی، صفت سلول داسی شکل، اعتیاد به الکل، آفتاب سوختگی و هر شرایطی که باعث تب شود. افراد مبتلا به دیابت در معرض افزایش خطر مراجعه به اورژانس، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با گرما هستند و ممکن است به خصوص در طول موج گرما خطر خود را دست کم بگیرند.
 • داروها. اینها شامل برخی از داروها در طبقات زیر می شود: دیورتیک ها، آرام بخش ها، آرام بخش ها، محرک ها، داروهای قلب و فشار خون، و داروها برای بیماری های روانپزشکی.
بیشتر بخوانید
هیپرناترمی (علل، علائم و درمان)

با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا شرایط سلامتی و داروهای شما بر توانایی شما برای مقابله با گرما و رطوبت شدید تأثیر می گذارد یا خیر.

هنگامی که شاخص گرما بالا است، بهتر است در داخل تهویه مطبوع بمانید. اگر مجبور به بیرون رفتن هستید، می توانید با انجام این مراحل از گرمازدگی جلوگیری کنید:

 • لباس های سبک، رنگ روشن و گشاد و کلاه لبه پهن بپوشید.
 • از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر استفاده کنید.
 • مایعات اضافی بنوشید. برای جلوگیری از کم آبی بدن، روزانه مقدار زیادی آب، آب میوه یا آب سبزیجات بنوشید. از آنجایی که بیماری‌های مرتبط با گرما نیز می‌توانند ناشی از کاهش نمک باشند، ممکن است توصیه شود که در دوره‌های گرما و رطوبت شدید، یک نوشیدنی ورزشی غنی از الکترولیت را جایگزین آب کنید. از پزشک خود در مورد بهترین انواع مایعات و میزان مصرف آن بپرسید.
 • یک توصیه کلی برای کسانی که ورزش های با شدت متوسط ​​تا زیاد انجام می دهند این است که ۱۷ تا ۲۰ اونس مایعات را دو تا سه ساعت قبل از ورزش بنوشند و هشت اونس دیگر آب یا نوشیدنی ورزشی را درست قبل از ورزش اضافه کنند. در طول ورزش، حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید، باید هر ۲۰ دقیقه یک بار ۷ تا ۱۰ اونس آب مصرف کنید. همچنین، ۸ اونس دیگر را در عرض نیم ساعت پس از ورزش بنوشید. هنگام ورزش یا کار در فضای باز، اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهید.
 • از مایعات حاوی کافئین یا الکل خودداری کنید، زیرا هر دو ماده می توانند باعث از دست دادن مایعات بیشتر و بدتر شدن گرمازدگی شوند. اگر صرع یا بیماری شدید قلبی، کلیوی یا کبدی دارید، از رژیم غذایی با محدودیت مایعات استفاده می کنید یا مشکل احتباس مایعات دارید، قبل از افزایش مصرف مایعات با پزشک خود مشورت کنید.
بیشتر بخوانید
گلوکز در اینجا تمام آنچه شما باید بدانید

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه