گزینه های درمان ناباروری

زنان بالای ۳۴ سال از IVF خودداری می کنند. بنابراین چگونه می دانید که آیا بهتر است IVF، روش های طبیعی یا هر دو را امتحان کنید؟ دکتر Xiao-Ping Zhai یک پزشک باروری است و پزشک طب طبیعی به ما پاسخ می دهد.

برنامه ویکتوریا دربی‌شایر امروز دریافته است که زنان بالای ۳۴ سال از درمان IVF در NHS در ۱۲ منطقه انگلستان خودداری می‌کنند.

IVF باید تا سن ۴۲ سالگی به زنان ارائه شود. با این حال، ارقام جدید نشان می دهد که حدود ۸۰ درصد از مناطق در انجام این کار ناکام هستند.

یک زن ۳۸ ساله به برنامه ویکتوریا دربی‌شایر بی‌بی‌سی گفت که در نظر دارد به منطقه دیگری نقل مکان کند، پس از اینکه به او گفته شد برای انجام این عمل در ساوتهمپتون خیلی پیر است.

گزینه های درمان باروری - راهنمای متخصص

ناظر بهداشت NICE توصیه می کند که زنان زیر ۴۰ سال باید سه دوره کامل IVF و برای زنان بین ۴۰ تا ۴۲ یک سیکل کامل ارائه دهند.

بچه دار شدن باید طبیعی ترین چیز در دنیا باشد، اما برای بسیاری از مردم همیشه ساده ترین نیست. گاهی اوقات، وقتی تصمیم می گیرید برای تشکیل خانواده آماده اید، متوجه می شوید که خواسته های شما طبق برنامه پیش نمی رود.

این می تواند به یک زمان بسیار استرس زا تبدیل شود. خوشبختانه، توصیه‌هایی برای کمک به باردار شدن زنان وجود دارد – اما این می‌تواند به این معنی باشد که اغلب احساس می‌شود میدان مین اطلاعات باروری برای زوج‌ها وجود دارد.

بنابراین گزینه های شما چه هستند؟

باروری MOT

اول از همه، زنان و مردان باید در اسرع وقت یک MOT باروری داشته باشند تا به شما در درک موقعیت شما کمک کند. برای زنان، بررسی ذخیره تخمدان و باز بودن لوله های فالوپ و همچنین انجام تست های عملکرد تیروئید و سونوگرافی لگن مهم است. برای مردان، تجزیه و تحلیل مایع منی معقول خواهد بود.

اگر به اواسط دهه ۳۰ زندگی خود رسیده اید و از مشکلات زنان مانند قاعدگی های نامنظم و دردناک یا خونریزی غیرعادی سنگین یا خفیف قاعدگی آگاه هستید، MOT باروری بسیار مهم است.

MOT باروری شما می تواند به شما کمک کند که چه چیزی ممکن است اشتباه باشد و کجا به کمک نیاز دارید. اما پس از آن باید تصمیم بگیرید که چه کمکی برای شما مناسب است.

بیشتر بخوانید
خشکی واژن چیست؟ علائم، علل، تشخیص ..

بحث در مورد اینکه آیا درمان کمک باروری باید اولین راه حل باشد یا خیر وجود دارد. یا اینکه آیا تمدد اعصاب، تغذیه، مکمل ها، ورزش و سبک زندگی سالم می تواند شانس بارداری را به طور طبیعی بهبود بخشد.

در همه موارد، کلید یک بارداری موفق، سلامت باروری است: یک تخمک سالم و یک اسپرم سالم با هم ادغام می شوند تا به یک جنین سالم تبدیل شوند. برای انجام لانه گزینی، یک منبع خون سالم در سیستم تناسلی زن، به ویژه در رحم (رحم) مورد نیاز است. این مورد، چه لقاح به طور طبیعی یا با کمک درمان باروری کمک شده باشد.

IVF و سایر درمان های کمک باروری

بارداری کمکی ابزاری عالی برای غلبه بر بسیاری از شرایط ناباروری است. پیشرفت های انجام شده در طول سال ها شانس باردار شدن یک زن را تغییر داده است. گزینه های زیادی وجود دارد از جمله تلقیح داخل رحمی (IUI)، لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI).

تکنیک‌هایی مانند IVF می‌تواند به زنان کمک کند تا مشکلات مکانیکی مانند مسدود شدن لوله‌های فالوپ را برطرف کنند، که می‌تواند با جراحی نیز برطرف شود.

تجهیزات آزمایشگاهی In Vitro

اما این گزینه ها ممکن است برای همه مناسب نباشد. برنامه های IVF می تواند برای زوج ها تهاجمی و از نظر عاطفی دردناک و همچنین گران باشد. میزان موفقیت برای بسیاری از زنان نیز پایین است، به خصوص که آنها از اواسط ۳۰ سالگی خود فراتر می روند.

درک این نکته مهم است که هیچ درمان کمک باروری نمی تواند عملکرد تخمدان و کیفیت تخمک یا اسپرم را بهبود بخشد. پزشکان فقط می توانند سالم ترین را از بین آنچه که زن و مرد می توانند تولید کنند انتخاب کنند. روش های طبیعی ممکن است به این مسائل کمک کند.

اگر درمان کمک باروری شما شکست خورده باشد چه؟

ممکن است قبلاً درمان کمک باروری را انتخاب کرده باشید و هنوز موفق به بارداری نشده باشید. اما این بدان معنا نیست که گزینه های شما تمام شده است. هنوز چیزهای زیادی در مورد اینکه چرا IVF ممکن است شکست خورده باشد وجود دارد:

  • ممکن است کیفیت تخم مرغ شما کاهش یافته باشد این می تواند بر زنانی که هم در سنین باروری پیشرفته خود هستند و هم زنان جوانی را که ممکن است به دلیل مشکلات اساسی و سایر مشکلات سلامتی که می تواند باعث اختلال در عملکرد تخمدان ها شود، تحت تأثیر قرار دهد. مهم است که بنشینید و ببینید که چگونه می توان سلامت عمومی و وضعیت سلامتی خود را بهبود بخشید. شما باید به سیستم تولید مثل خود کمک کنید تا دوباره عملکرد بهتری داشته باشد.
  • سلامت عمومی اختلال عملکرد تخمدان شما ممکن است به دلیل مشکلات کلی سلامتی تحت تأثیر قرار گیرد. این معمولا در زنانی دیده می شود که تعداد زیادی فولیکول در طول IVF تولید می کنند اما تعداد تخمک های بالغ کاهش می یابد.
  • تکه تکه شدن اسپرم را بررسی کنید اگر تعداد فولیکول‌های خوبی را تجربه کرده‌اید، اما سطوح لقاح بسیار کم را تجربه کرده‌اید، علی‌رغم اینکه شریک مرد آنالیز مایع منی طبیعی را نشان می‌دهد، ممکن است خوب باشد که تکه تکه شدن DNA اسپرم او را بررسی کنید.
بیشتر بخوانید
روغن نارگیل برای خشکی واژن و روان کننده در رابطه

اسپرم ها

گزینه هایی برای کمک به بارداری طبیعی

بهبود عملکرد طبیعی سیستم تولید مثل برای اطمینان از اینکه بدن به اندازه کافی خوب عمل می کند تا بتواند باردار شود و بارداری را حفظ کند، کاملاً کلیدی است. انجام این کار قبل از اینکه بدن را تحت درمان های کمک باروری قرار دهید مزایایی دارد و ممکن است بخواهید راه هایی برای بارداری طبیعی پیدا کنید.

طب سنتی چینی (TCM)

TCM جایگزین قدرتمندی برای طب غربی است و می‌تواند هم برای کمک به زنانی که برای درمان کمک باروری آماده می‌شوند و هم برای کسانی که در تلاش برای بهبود سیستم تولید مثل خود برای باردار شدن طبیعی هستند، استفاده شود.

این شامل ترکیبی از طب سوزنی، داروهای گیاهی، سبک زندگی، تغذیه و رژیم غذایی است. طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن های ظریف در قسمت های مختلف بدن برای تحریک شبکه بدن انسان برای ایجاد تعادل و عملکرد صحیح است. داروهای گیاهی دارای خواص درمانی قدرتمندی هستند که روی اندام های داخلی و دستگاه تناسلی اثر می گذارد. هدف آن از بین بردن انسداد است و به بازگرداندن عملکردهای طبیعی بدن کمک می کند. مهم‌تر از همه، گیاهان ثابت کرده‌اند که می‌توانند ناهنجاری‌های کروموزومی را در اسپرم‌های مرد و تخمک‌های ماده کاهش دهند، بنابراین کیفیت اسپرم و تخمک را بهبود می‌بخشند.

بیشتر بخوانید
گالاکتوره؛ اطلاعاتی در مورد آن

TCM به ویژه در مراقبت های بهداشتی باروری موثر است، زیرا عوارض جانبی کمی دارد یا بدون آن است، سلامت کلی بیمار را بهبود می بخشد و نرخ حاملگی بالینی بالایی را ایجاد می کند.

این روش جایگزین نیاز به دارو و جراحی نمی شود، اما مطمئناً می تواند نقش مهمی در بازگرداندن عملکرد طبیعی بدن انسان داشته باشد.

هر روز مراقب آنچه می خورید باشید

یک رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری است. مصرف نامنظم غذا یا مقدار نامناسب برخی از غذاها، از جمله الکل زیاد، غذاهای تند، قهوه، تنباکو و نوشیدنی های سرد و غذاها، از توانایی گوارشی بدن انسان فراتر می رود و می تواند بر باروری شما تأثیر بگذارد.

اسید فولیک مصرف کنید

مصرف ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز می تواند به پیشگیری از نقایص مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا کمک کند.

مراقب وزن خود باشید

اگر شما یا همسرتان اضافه وزن دارید یا خیلی کم وزن هستید (یعنی شاخص توده بدنی بیش از ۲۹ یا کمتر از ۱۹ دارید) بهتر است از پزشک عمومی خود کمک بخواهید. سپس می توانید در مورد بهترین و مطمئن ترین راه برای کاهش یا افزایش وزن مشاوره دریافت کنید.

فعال باش

ورزش منظم و متوسط ​​حدود ۳۰ دقیقه در روز به بهبود و به حداکثر رساندن تناسب اندام شما کمک می کند. همچنین باعث افزایش سطح اندورفین، هورمون های شادی بدن شما می شود.

عاقلانه بنوشید

دولت بریتانیا به زنانی که قصد باردار شدن دارند توصیه کرده است که به طور کامل از الکل اجتناب کنند. مردان نباید بیش از دو تا سه واحد در هفته بنوشند.

سیگار نکش

سیگار کشیدن با ناباروری و یائسگی زودرس در زنان و همچنین مشکلات اسپرم در مردان مرتبط است. همچنین ممکن است موفقیت درمان باروری را کاهش دهد.

آرام باش

برای تولید بهینه اسپرم، بیضه ها باید چند درجه خنک تر از بقیه بدن باشند. بنابراین مردان باید از پوشیدن لباس زیر تنگ و شلوار جین، دوچرخه سواری و حمام و سونا بسیار داغ اجتناب کنند. همچنین توصیه می کنیم هر روز برای چند ثانیه در اطراف بیضه ها دوش آب سرد بگیرید.

بیشتر بخوانید
آیا خوردن بادام زمینی در دوران بارداری بی خطر است؟
به شغل خود فکر کنید

مشاغلی که شامل نشستن طولانی مدت هستند مانند رانندگی در مسافت طولانی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی محیطی ممکن است بر کیفیت اسپرم تأثیر بگذارد.

استرس را مدیریت کنید

همه ما آستانه های استرس متفاوتی داریم و اکنون شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد استرس می تواند بر شانس باردار شدن شما تأثیر بگذارد. بدن اثرات عوامل استرس‌زای فیزیولوژیکی مانند کمبود خواب و تمرین‌های ورزشی فشرده را مانند استرس روانی ناشی از اضطراب بیش از حد، سوگواری یا طلاق تفسیر می‌کند. استرس گاهی اوقات می تواند سلامت روان شما را مختل کند و عملکرد طبیعی بدن شما را مختل کند. بنابراین، تلاش برای شناسایی و کاهش مواردی که باعث استرس شما می شوند ایده خوبی است.

داروهای خود را بررسی کنید

برخی از داروهای تجویزی می توانند شانس بارداری را کاهش دهند. به عنوان مثال، برخی از داروهای طولانی مدت برای دیابت، فشار خون بالا و آرتریت روماتوئید می توانند بر باروری تأثیر بگذارند. به پزشک خود اطلاع دهید که در حال تلاش برای بچه دار شدن هستید.

و در نهایت… مثبت بمانید

گفتن اینکه برای باردار شدن به کمک نیاز دارید می تواند بسیار استرس زا و از نظر عاطفی دشوار باشد. اما گزینه های زیادی برای داشتن بهترین شانس ممکن برای بچه دار شدن وجود دارد و بسیاری از این درمان ها می توانند مکمل باشند. شما باید پیدا کنید که چه چیزی برای شما کار می کند.

دکتر ژاییدکتر شیائو-پینگ ژای، بنیانگذار کلینیک ژای. دکتر ژای با بیش از ۲۵ سال تجربه، از تکنیک‌های غربی (او یک پزشک است) و طب سنتی چینی استفاده می‌کند تا بهترین برنامه‌های درمان باروری را به بیماران ارائه دهد. دکتر ژای نویسنده چگونه باردار شویم: برنامه ژای برای بارداری موفق (۱۲.۹۹ پوند amazon.co.uk)، عضو انجمن سلطنتی پزشکی، انجمن طب سنتی چینی و طب سوزنی بریتانیا (ATCM) و عضو انجمن باروری بریتانیا است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه