گلوکز در اینجا تمام آنچه شما باید بدانید

گلوکز یکی از اجزای ضروری بدن انسان است. این ترکیب مونوساکارید به عملکرد صحیح و روان بدن انسان کمک می کند. گلوکز عمدتاً از هر غذای غنی از کربوهیدراتی که می خوریم به دست می آید.

می توان گلوکز را به عنوان یک عنصر ساختمانی اساسی بدن انسان برای عرضه و تقاضای انرژی در نظر گرفت. این مولکول شش کربنه اساساً نیروگاه انرژی برای هر سلول است. علاوه بر این، یک مولکول گلوکز، همراه با چندین مولکول دیگر مانند پروتئین و اسید آمینه، به تنظیم تامین انرژی برای هر سلول کمک می کند.

چهار فرآیند حیاتی حاکم بر متابولیسم گلوکز عبارتند از: گلیکولیز، گلیکوژنز، گلوکونئوژنز و گلیکوژنولیز. همه این فعالیت ها در مجاورت سیتوزول سلول اتفاق می افتد. با این حال، تنظیم سطح گلوکز خون یکی دیگر از کارهای مهم است و تحت کنترل هورمونی است. هورمون‌های انسولین، گلوکاگون و سوماتوستاتین تنظیم‌کننده‌های سطح گلوکز خون هستند. افزایش یا کاهش در این هورمون ها بر این اساس افزایش یا کاهش سطح گلوکز خون را نشان می دهد.

چه کسی می گوید که نظارت بر سطح گلوکز خون یک کار دشوار است؟ خوب، اگر هر روز شروع به انتخاب‌های سالم کنید و سطح گلوکز خون خود را پیگیری کنید، مطمئناً می‌توانید در محدوده‌های محدود باقی بمانید.

در اینجا تمام آنچه شما باید بدانید- HelathifyMe است

چگونه گلوکز وارد بدن شما می شود؟

گلوکز ساده ترین شکل قند است که انرژی بدن شما را به شکل ATP (آدنوزین تری فسفات) تامین می کند. هضم، تنفس و جذب برخی از رایج ترین فرآیندهای بدن انسان هستند که به ATP نیاز دارند.

هر بار که یک ماده غذایی مملو از کربوهیدرات مانند چیزبرگر یا پیتزا می بینید، دهان شما بزاق تولید می کند. بزاق حاوی آنزیم های گوارشی مانند آمیلاز است که در مرحله اول هضم مفید است.

آمیلاز، از بزاق، کربوهیدرات های غذای شما را به مونوساکاریدهای ساده تری مانند گلوکز تبدیل می کند. اکنون مولکول گلوکز وارد جریان خون و سلول ها می شود و در آنجا وارد فرآیند گلیکولیز می شود. گلیکولیز در سیتوزول سلول ها اتفاق می افتد.

در مرحله بعدی تجزیه گلوکز، به اسید پیروویک تبدیل می شود و مولکول های ATP تولید می کند. این مولکول های ATP نیازهای انرژی را در صورت نیاز و در صورت نیاز برآورده می کنند. هورمون انسولین مسئول تنظیم ذاتی سطح گلوکز خون در بدن انسان است.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد بیماری تانژیر باید بدانید

سطح انسولین در بدن شما سرنوشت متابولیسم گلوکز را تعیین می کند. اگر سطح انسولین بالا برود و سلول ها نسبت به آن مقاوم شوند، ممکن است در خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ باشید. با این حال، اگر بدن شما نتواند به طور منظم مقادیر کم انسولین تولید کند، در آستانه ابتلا به دیابت نوع ۱ هستید.

اکنون می دانید که چگونه گلوکز در بدن شما حرکت می کند و اهمیت متابولیسم گلوکز را می دانید.

پایش گلوکز: چرا مهم است؟

دلایل زیادی برای ردیابی سطح گلوکز خون با استفاده از مانیتور قند مداوم HealthifyPro وجود دارد. در اینجا تعداد کمی از آنها هستند:

 • HealthifyPro به شما این امکان را می دهد که به راحتی سطح گلوکز خون خود را در هر زمانی از روز به راحتی ردیابی کنید.
 • به شما امکان می دهد میزان کالری و کربوهیدرات مورد نیاز در هر وعده غذایی را اندازه گیری و بهینه کنید.
 • شرایط پزشکی را به روشی بهتر مدیریت کنید، معمولاً برای کاربران مبتلا به دیابت/پیش دیابت/PCOS
 • این به ما کمک می کند غذاهایی را که برای یک فرد موثر هستند یا نمی کنند شناسایی کنیم
 • بررسی سطح گلوکز در زمان واقعی با استفاده از HealthifyPro به شما در مدیریت دقیق دیابت و اهداف کاهش وزن کمک می کند.
 • به مربی شما اجازه می دهد تا نوسانات گلوکز خون شما را کنترل کند و رژیم غذایی و برنامه های تناسب اندام شما را بر اساس آن اصلاح کند.
 • این به عنوان یک علامت هشدار برای آن دسته از کاربرانی عمل می کند که در معرض خطر ابتلا به بیماری های متابولیک سلامت هستند
 • شاهد اثر ترکیبی استرس، خواب و هیدراتاسیون بر قند خون باشید
 • نظارت بر قند خون به تعیین اینکه آیا اهداف گلوکز خود را که به کاهش علائم ناخوشایند قند خون بالا و پایین کمک می کند و از عوارض طولانی مدت دیابت جلوگیری می کند، می رسید یا خیر، کمک می کند.
بیشتر بخوانید
کمبود ید چیست؟ علائم، علل، تشخیص

خطرات سلامتی سطوح بالای گلوکز

حتی اگر گلوکز یک مولکول ضروری در بدن ما است، مازاد آن نگران کننده است. اگر سلول های شما نسبت به انسولین مقاوم شوند، دیر یا زود علائم کشنده یا شدیدی را نشان می دهند. در زیر برخی از خطرات رایج سطح بالای گلوکز در خون مشاهده می شود.

اختلالات قلبی

سطح بیش از حد گلوکز خون منجر به رسوب گلوکز در لومن داخلی شریان ها و مویرگ ها می شود. همچنین، این به نوبه خود منجر به باریک شدن مجرای شریان ها و در نتیجه افزایش فشار خون می شود. بنابراین، بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ بیشتر در معرض فشار خون بالا و در معرض خطر بالای حملات قلبی و سکته هستند.

نارسایی های کلیوی

کلیه ها اندام های لوبیایی شکل هستند که تصفیه و تصفیه خون شما را تنظیم می کنند. کلیه ها حاوی میلیون ها رگ خونی ریز هستند که در آن مواد مغذی و مواد زائد مبادله می شوند. اگر این شریان ها با مولکول های اضافی گلوکز به دام بیفتند، منجر به عملکرد نامناسب کلیه ها می شود. در نتیجه، به طور غیر مستقیم احتمال نارسایی کلیه را برای شما به ارمغان می آورد.

اختلالات چشمی

رسوب گلوکز در رگ های خونی که به چشم ها می رسد منجر به التهاب عدسی چشم می شود. علاوه بر این، مطالعات بیان کنید که آب مروارید و آب سیاه ناشی از افزایش سطح گلوکز در بدن است.

اختلالات مغزی

مطالعات نشان می دهد که بیماران هیپرگلیسمی در معرض خطر بالای اختلالات مغزی هستند. به عنوان مثال، افزایش سطح گلوکز خون می تواند باعث سردرگمی ذهنی و کوچک شدن بافت مغز شود. در درازمدت، بیماران ممکن است به بیماری هایی مانند آلزایمر نیز مبتلا شوند.

نارسایی های کبدی

افزایش سطح گلوکز خون نشانه ابتلا به سندرم کبد چرب غیر الکلی است. اگر گزارش های پزشکی شما التهاب در اطراف کبد شما را نشان دهد، به احتمال زیاد سطح گلوکز خون شما اساساً بالا است.

شما می توانید با ردیابی سطح گلوکز خود با HealthifyPro CGM از این خطرات جلوگیری کنید. این مانیتور به شما امکان می دهد سطح گلوکز خون خود را ردیابی کنید و در مورد موقعیت های هشدار دهنده به شما هشدار می دهد.

بیشتر بخوانید
7 کاری که می توانید برای کاهش استرس و کورتیزول انجام دهید

چه چیزی بر سطح گلوکز خون شما تأثیر می گذارد؟

گاهی اوقات علت افزایش سطح گلوکز می تواند ارثی باشد. اگر اینطور نیست، در اینجا مهمترین دلایل سطح قند خون بالا آورده شده است.

رژیم غذایی

رژیم غذایی سرشار از کالری، کربوهیدرات و چربی بیش از حد، دعوتی برای افزایش سطح گلوکز خون است. خوردن غذاهای ناسالم به طور منظم و رعایت نکردن یک رژیم غذایی متعادل نشانه هایی از داشتن سبک زندگی چاق است. چاقی محل زندگی گلوکز سنبله است زیرا عملکرد انسولین با افزایش وزن کاهش می یابد.

ورزش

کمبود ورزش یا حرکت بدن راه را برای افزایش وزن هموار می کند. افزایش وزن ، همانطور که در بالا ذکر شد ، روند تنظیم انسولین بدن را کند می کند. بنابراین ، در نتیجه ، شما از دیابتی بودن استقبال می کنید.

خواب

پژوهش نشان می دهد که کمبود خواب سالم منجر به چرخه متابولیسم نامناسب گلوکز می شود. در نتیجه ، در نهایت شما را با هوس مواد غذایی غیر ضروری رها می کند. خواب محروم همچنین دلیل افزایش وزن بیش از حد است. همه این عادت ها مقاومت به انسولین را ایجاد می کنند و منجر به دیابت می شوند.

فشار

طبق چندین مطالعه ، استرس یک عنصر مضر برای سلامت کلی شما است. این به شدت بر سلامت روانی و جسمی شما تأثیر می گذارد. علاوه بر این، مطالعات ادعا می کند که افزایش مدت استرس منجر به کاهش تولید انسولین می شود ، که نشانه ای از دیابت نوع ۱ است.

سطح قند خون سالم

در اینجا یک راهنمای سریع برای سطح بهینه قند خون ، سطح گلوکز سنبله و کاهش سطح قند خون وجود دارد.

 • سطح قند خون طبیعی (روزه داری): ۷۰ <99 میلی گرم در دسی لیتر
 • سطح غیر طبیعی قند خون ناشتا: ۸۰> 130 میلی گرم در دسی لیتر
 • سطح قند خون پس از غذا پس از غذا: <140 میلی گرم در دسی لیتر
 • سطح غیر طبیعی قند خون بعد از غذا: > 180 میلی گرم در دسی لیتر
 • HBA1C برای یک فرد عادی: < 5.7٪
 • HBA1C برای افراد مبتلا به دیابت <7.0٪
بیشتر بخوانید
قانقاریا

اهمیت درک و تنظیم سطح گلوکز شما

سطح گلوکز در بدن شما چیزی است که نمی خواهید آن را به هم بزنید. گلوکز اساساً یک مولکول کوچک است که برای تولید انرژی تحت فرآیندهای متابولیکی مختلفی قرار می گیرد. بنابراین از نظر انرژی، حفظ سطح منظم گلوکز خون بسیار مهم است.

کاهش ناگهانی سطح گلوکز خون منجر به ضعف، خستگی، حالت تهوع و غیره می شود. همچنین، دوره های طولانی کاهش قند خون می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود. به طور مشابه، سطح بالاتر گلوکز خون مانع از کاهش وزن شما می شود. همچنین، افزایش سطح گلوکز خون یک تهدید جدی برای اعضای اصلی بدن مانند مغز، قلب و کلیه است. بنابراین، کنترل و مدیریت سطح گلوکز خون ضروری است.

نتیجه

گلوکز یک مولکول مونوساکارید است که به دلیل متابولیسم چربی ها و کربوهیدرات ها تشکیل می شود. این مولکول زنجیره شش کربنی نه تنها قند اولیه در خون شماست، بلکه روزانه ۴ کالری در گرم انرژی برای شما فراهم می کند. بنابراین، کنترل سطح گلوکز خون در دستان شماست یا تحت تأثیر آن قرار می‌گیرید.

مدیریت موثر سطح گلوکز خون می تواند به شما کمک کند بدون آسیب جدی به اندام های اصلی بدن، عمر طولانی تری داشته باشید. همچنین اولین علامت نوسانات گلوکز معمولاً افزایش وزن است. بنابراین مدیریت وزن خود با استفاده از ابزارهای کلیدی نوآورانه مانند CGM منجر به بهبود نتایج سلامتی می شود. بنابراین، داشتن سطح گلوکز پایدار باعث می شود که ظاهر خوبی داشته باشید و برای مدت طولانی شما را سالم نگه می دارد.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه