گلیسیرین گیاهی، همچنین به عنوان گلیسرول یا گلیسیرین شناخته می شود، مایع شفافی است که معمولاً از روغن سویا، نارگیل یا نخل تهیه می شود.

بی بو است و طعمی ملایم و شیرین با قوام شربت مانند دارد.

گلیسیرین گیاهی به ویژه در صنعت آرایشی و بهداشتی محبوب است اما چندین کاربرد دیگر نیز دارد. همچنین ممکن است فوایدی برای آردایت داشته باشد، از سلامت پوست گرفته تا آبرسانی بهتر و تقویت روده.

این مقاله به بررسی موارد استفاده، فواید و عوارض جانبی گلیسیرین گیاهی می پردازد.

گلیسیرین گیاهی چیست؟  موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

گلیسیرین گیاهی چیست؟

گلیسیرین یک الکل قندی است که از محصولات حیوانی، گیاهان یا نفت بدست می آید.

گلیسیرین گیاهی گونه ای است که از روغن های گیاهی تهیه می شود. گفته می شود که بیش از دو قرن پیش به طور تصادفی با حرارت دادن مخلوطی از روغن زیتون و مونوکسید سرب کشف شده است.

اما در اواخر دهه ۱۸۰۰ زمانی که برای اولین بار برای ساخت دینامیت مورد استفاده قرار گرفت، از نظر اقتصادی و صنعتی اهمیت پیدا کرد.

گلیسیرین گیاهی با حرارت دادن چربی های گیاهی غنی از تری گلیسیرید – مانند روغن نخل، سویا و نارگیل – تحت فشار یا همراه با یک قلیایی قوی مانند لیمو ساخته می شود.

این باعث می شود گلیسیرین از اسیدهای چرب جدا شود و با آب مخلوط شود و مایعی بی بو و طعم شیرین و شربت مانند ایجاد کند.

خلاصه

گلیسیرین گیاهی یک مایع کمی شیرین و شربتی است که از حرارت دادن چربی های گیاهی تحت فشار یا همراه با یک قلیایی قوی ساخته می شود.

کاربردهای رایج

گلیسیرین گیاهی به طور گسترده در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی و دارویی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
کرم روده در انسان و علائم آن

به عنوان مثال، اغلب به غذاها اضافه می شود تا به ترکیب روغن و مواد مبتنی بر آب کمک کند، محصول نهایی را شیرین یا مرطوب کند.

همچنین می توان از آن برای جلوگیری از تشکیل کریستال های یخ در غذاهای منجمد مانند ماست یخ زده کم چرب، بستنی و سایر دسرها استفاده کرد.

گلیسیرین یک عنصر رایج در داروهای دارویی، از جمله داروهای قلب، شیاف، داروهای ضد سرفه و داروهای بیهوشی است.

علاوه بر این، می توانید گلیسیرین گیاهی را در خمیر دندان پیدا کنید، زیرا به جلوگیری از خشک شدن یا سفت شدن خمیر دندان در لوله کمک می کند.

علاوه بر این، معمولاً به صابون ها، شمع ها، لوسیون ها، دئودورانت ها و لوازم آرایش اضافه می شود.

خلاصه

گلیسیرین گیاهی کاربردهای مختلفی دارد. محبوب ترین آنها لوازم آرایشی، داروهای دارویی و محصولات غذایی است.

مزایای بالقوه

گلیسیرین گیاهی به عنوان یک محصول با فواید آردایت بی‌شمار معرفی می‌شود.

با این حال، تنها چند مزیت توسط علم پشتیبانی می شود – و مطالعات مرتبط معمولاً اندک و کوچک هستند. به خاطر داشته باشید که مطالعات بیشتری در مورد مزایای آردایت آن مورد نیاز است.

مزایای زیر بیشترین تحقیقات را پشت سر خود دارد.

ممکن است پوست را مرطوب کند

گلیسیرین گیاهی به دلیل قدرت مرطوب کنندگی، یک درمان محبوب برای مراقبت از پوست است.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از گلیسیرین روی پوست ممکن است به تدریج صافی و لطافت آن را بهبود بخشد. در واقع، استفاده از کرم های حاوی گلیسیرین ممکن است رطوبت پوست را در کمتر از ۱۰ روز افزایش دهد.۱، ۲).

در یک مطالعه، کرم های ساخته شده از گلیسیرین در آبرسانی پوست و جلوگیری از از دست دادن رطوبت موثرتر از کرم های ساخته شده از روغن سیلیکون یا اسید هیالورونیک بود.۳).

بیشتر بخوانید
مواد تشکیل دهنده نوشابه و نوشیدنی های گازدار و اثرات آنها

در مطالعه دیگری، افزودن گلیسیرین به حمام آب گرم در بهبود سطح رطوبت پوست و محافظت در برابر تحریک پوست مؤثرتر از حمام آب گرم به تنهایی بود.۴).

ممکن است سلامت پوست را افزایش دهد

گلیسیرین گیاهی ممکن است با کمک به تسکین تحریک پوست، محافظت در برابر عفونت و بهبود زخم به سلامت پوست منجر شود.

مطالعات نشان می دهد که استفاده از محصولات حاوی گلیسیرین ممکن است از پوست شما در برابر عوامل تحریک کننده و میکروب ها محافظت کند و همچنین پوست ملتهب یا زخمی را تسکین دهد.۵، ۶).

علاوه بر این، گلیسیرین گیاهی ممکن است به عنوان یک مانع برای محافظت از پوست شما در برابر عواملی از جمله باد و سرما عمل کند.۵).

مطالعه دیگری گزارش می دهد که گلیسیرین گیاهی ممکن است در کاهش احساسات هوشمندانه در افراد مبتلا به اگزما موثرتر از دارونما باشد. با این حال، به نظر می رسد که هیچ تاثیری بر روی گزش، خارش، خشک شدن یا سوزش ندارد.۷).

ممکن است یبوست را کاهش دهد

گلیسیرین گیاهی ممکن است مقداری از یبوست را تسکین دهد.

این به این دلیل است که می تواند آب را به روده شما بکشاند. این یک اثر ملین دارد که به حرکت غذای هضم شده در روده شما کمک می کند.

به همین دلیل، گلیسیرین اغلب به عنوان شیاف استفاده می شود.

در یک مطالعه، شیاف گلیسیرین به طور قابل توجهی در کاهش یبوست ناشی از داروهای مسکن موثرتر از سایر انواع ملین ها بود.۸).

بیشتر بخوانید
دلتا-8 چیست؟

در موردی دیگر، تنقیه با گلیسیرین ۱۶.۵ درصد در تسکین یبوست مؤثرتر از تنقیه صابون مایع بود.۹).

ممکن است هیدراتاسیون و عملکرد ورزشی را افزایش دهد

گلیسیرین همچنین ممکن است هیدراتاسیون را افزایش دهد، که می تواند عملکرد ورزشی شما را بهبود بخشد.

کم آبی می تواند عملکرد ورزشی را به شدت مختل کند، به خصوص زمانی که کاهش عرق بیش از ۲٪ وزن بدن شما باشد.۱۰).

یک استراتژی خوب برای جلوگیری از کم آبی، نوشیدن مایعات کافی قبل و حین ورزش است. با این حال، نوشیدن در طول انواع خاصی از فعالیت بدنی می تواند غیر عملی باشد. در چنین حالتی، نوشیدن مقدار زیادی از قبل، کلید اصلی است.

مشکل نوشیدن مقادیر زیاد در مدت زمان کوتاه این است که بخش قابل توجهی از مایعات به طور کلی از طریق ادرار در ساعت بعد از دست می‌رود.

با این حال، در یک متاآنالیز، افزودن ۱.۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، یا ۰.۵ گرم بر کیلوگرم وزن بدن، به آبی که قبل از ورزش نوشیده شده است، احتباس مایعات را ۵۰ درصد در مقایسه با آب به تنهایی افزایش داد. گلیسیرین همچنین ممکن است منجر به بهبودهای کوچک در عملکرد ورزشی شود.۱۱).

در مطالعه دیگری، نوشیدنی گلیسیرین در بهبود هیدراتاسیون در ورزشکارانی که در حین ورزش مقدار قابل توجهی آب از طریق تعریق از دست داده بودند، موثرتر از آب یا نوشیدنی های ورزشی بود.۱۲).

خلاصه

گلیسیرین گیاهی ممکن است به عنوان یک مرطوب کننده عمل کند، تحریک پوست را کاهش دهد، در برابر عفونت محافظت کند و بهبود زخم را تقویت کند. همچنین ممکن است به تسکین یبوست و افزایش هیدراتاسیون و عملکرد فیزیکی کمک کند. گفته می شود، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

عوارض جانبی بالقوه

گلیسیرین گیاهی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید
ارتورکسیا عصبی علائم و راه حل ها

گفته می شود، اگر گلیسیرین گیاهی مستقیماً روی پوست شما مالیده شود، ممکن است یک واکنش آلرژیک را تجربه کنید – بنابراین بهتر است با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید پوست شما چگونه واکنش نشان می دهد.

گلیسیرین گیاهی هنگام مصرف ممکن است باعث سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ و تشنگی بیش از حد در برخی افراد شود.۱۳).

از آنجایی که گلیسیرین شکلی از الکل قند است که بدن شما نمی تواند آن را به طور کامل جذب کند، مصرف بیش از حد آن – چه به تنهایی یا از طریق غذا – ممکن است منجر به گاز و اسهال شود.

خلاصه

گلیسیرین گیاهی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. اما احتمال واکنش آلرژیک، سردرد، حالت تهوع، تشنگی و ناراحتی معده در برخی افراد وجود دارد.

خلاصه

گلیسیرین گیاهی مایعی شفاف، بی بو و شیرین است که از چربی های گیاهی به دست می آید.

به مواد غذایی، لوازم آرایشی و دارویی اضافه می شود و ممکن است فواید آردایت مانند پوست مرطوب و انعطاف پذیر، تسکین یبوست، بهبود آبرسانی و عملکرد فیزیکی بهتر را ارائه دهد.

اگر می خواهید گلیسیرین گیاهی را امتحان کنید، با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید چگونه واکنش نشان می دهید.