گوجه فرنگی در رژیم کتوژنیک

گوجه فرنگی پر جنب و جوش، براق و قرمز یاقوتی، غذای خوشمزه و مغذی است. گوجه فرنگی که در غذاهای ایتالیایی برجسته است، طعم زیادی را به طیف وسیعی از غذاها از سالسا تا فلفل قرمز و ساندویچ تا مرغ و سبزیجات می بخشد. آیا گوجه فرنگی برای رژیم کتوژنیک مناسب است؟

گوجه فرنگی چیست؟

گوجه فرنگی معمولاً یک سبزی در نظر گرفته می شود، اما از نظر گیاه شناسی، یک میوه است. گوجه فرنگی (Solanum Lycopersicum) از خانواده گل شب بو بومی آمریکای جنوبی است.

از نظر فنی یک میوه، گوجه فرنگی معمولاً مانند یک سبزی خورده و آماده می شود. آنها معمولاً در زمان بلوغ قرمز هستند، اما می توانند در رنگ های مختلفی از جمله بنفش، سبز و نارنجی باشند. برخی از زیرگونه های گوجه فرنگی در واقع شکل ها و طعم های متفاوتی دارند!

گوجه فرنگی منبع غنی ویتامین C و K و فولات و پتاسیم است. آنها همچنین منبع غذایی قابل توجهی از لیکوپن هستند – رنگدانه قرمز و آنتی اکسیدانی که با مزایای سلامتی متعددی از جمله کاهش خطر سرطان و بیماری قلبی مرتبط است. [۱].

آیا گوجه فرنگی کتو دوست است؟

میوه هایی مانند گلابی و سیب حاوی حدود ۲۰ تا ۲۵ گرم کربوهیدرات در هر وعده هستند که آنها را با سایر غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند حبوبات و غلات دسته بندی می کنند. این غذاها در رژیم کتوژنیک محدود شده یا اجتناب می شود [۲] [۳].

گوجه فرنگی کمی متفاوت است و در مقایسه با بسیاری از میوه های دیگر، کربوهیدرات کمتری دارد. با محتوای آب بالای حدود ۹۵٪، ۵٪ دیگر گوجه فرنگی عمدتاً فیبر و کربوهیدرات است.

یک گوجه فرنگی خام ۱۰۰ گرمی کوچک دارای:

۰.۹ گرم پروتئین

۳.۹ گرم کربوهیدرات

۲.۶ گرم شکر

۱.۲ گرم فیبر

۰.۲ گرم چربی [۴]

۱۰۰ گرم یا ۳.۵ اونس گوجه فرنگی حدود ۲ تا ۳ گرم کربوهیدرات خالص دارد که ۱۰ برابر کمتر از سایر میوه ها کربوهیدرات خالص است.

به طور کلی، گوجه فرنگی خام کمتر از ۵ گرم کربوهیدرات دارد که تقریباً ۷۰ درصد کربوهیدرات آن از قندهای ساده مانند فروکتوز و گلوکز است. بیشتر فیبر موجود در گوجه فرنگی (۸۷%) به شکل سلولز، لیگنین و همی سلولز نامحلول است. [۵] [۶] [۷].

برای محاسبه کربوهیدرات خالص، کل محتوای کربوهیدرات غذا را گرفته و محتوای فیبر را کم می‌کنید. گوجه فرنگی به راحتی در محدوده کربوهیدرات روزانه رژیم کتو قرار می گیرد، مانند سایر میوه های کم کربوهیدرات مانند آووکادو و خیار.

گوجه فرنگی خشک شده یک استثنا احتمالی است و ممکن است نسبت به سایر غذاهای مبتنی بر گوجه فرنگی کمتر کتو دوست باشد. گوجه فرنگی خشک شده محتوای آب کمتری دارد و می تواند حاوی حدود ۲۳.۵ گرم کربوهیدرات خالص در هر فنجان باشد که بسیار بیشتر از همان وعده گوجه فرنگی خام است. ممکن است لازم باشد تعداد گوجه فرنگی های خشک شده را با کتو محدود کنید. بسته به نوع گوجه فرنگی که انتخاب می کنید، تعداد کربوهیدرات کمی متفاوت است [۸] [۹].

به یاد داشته باشید، فقط به این دلیل که گوجه‌فرنگی‌ها کتوپسند هستند، به این معنی نیست که همه محصولات گوجه‌فرنگی هم هستند. به عنوان مثال، بسیاری از سس‌ها، آب‌میوه‌ها، رب‌ها و سالساهای گوجه‌فرنگی حاوی قندهای اضافی هستند. همیشه مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید و به سراغ مارک های کتوپسند بروید که شکر اضافی ندارند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه