گوش درد چیست؟ علائم، علل، تشخیص

عفونت گوش معمولاً باعث گوش درد و گوش درد می شود، اما علل شایع دیگری نیز وجود دارد.

گوش درد (اتالژی) معمولا در کودکان رخ می دهد، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد. دردی که از داخل گوش شروع می‌شود به‌عنوان اوتالژی اولیه شناخته می‌شود، در حالی که دردی که از خارج از گوش منشأ می‌گیرد به‌عنوان اوتالژی ثانویه یا اوتالژی ارجاعی شناخته می‌شود.

گوش درد می تواند به تدریج یا به طور ناگهانی ایجاد شود. درد می تواند مبهم، تیز یا سوزان باشد و می تواند موقت یا مداوم باشد. معمولاً درد فقط در یک گوش ایجاد می شود، اما گاهی اوقات می تواند در هر دو گوش ظاهر شود.

علائم و نشانه های گوش درد

علائمی که می تواند همراه با گوش درد باشد عبارتند از:

 • سپس
 • تخلیه از گوش
 • از دست دادن شنوایی
 • سردرد
 • مشکل در جویدن
 • درد فک
 • کلیک کردن یا پاپ کردن
 • گیجی و تحریک پذیری (در کودکان)
 • افزایش گریه (در کودکان)
 • از دست دادن اشتها (در کودکان)

پرسش ها و پاسخ های متداول

علت گوش درد چیست؟

عفونت گوش یکی از علل شایع گوش درد به خصوص در کودکان است. علل دیگر عبارتند از آلرژی، عفونت سینوسی، عفونت دندان، تجمع جرم گوش، تغییرات ارتفاع، و سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ).

چگونه می توانم از درد گوش خلاص شوم؟

بسته به علت، می توانید آن را با دارو، درمان های خانگی یا جراحی (در صورت لزوم) درمان کنید. پزشک ممکن است مسکن های بدون نسخه را پیشنهاد کند یا آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر درد هنگام پرواز یا شنا اتفاق افتاد، سعی کنید آدامس بجوید یا آب نبات سفت بمکید.

چگونه می توانم عفونت گوش را در خانه درمان کنم؟

یک عفونت ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد، اما در حالی که منتظر اثرگذاری آن هستید، و اگر پزشکتان با آن مشکلی ندارد، می توانید مسکن های بدون نسخه مصرف کنید. استفاده از کمپرس سرد هر بار به مدت ۲۰ دقیقه نیز ممکن است به تسکین درد کمک کند.

علائم عفونت گوش چیست؟

گوش درد، کم شنوایی و تب برخی از علائم اصلی عفونت گوش هستند.

آیا عفونت گوش به خودی خود بهبود می یابد؟

آره. آنها اغلب پس از یک یا دو هفته از بین می روند.

علل و عوامل خطر گوش درد

گوش درد اغلب به دلیل انسداد شیپور استاش، گذرگاهی که از گوش میانی تا پشت حفره بینی و گلو امتداد دارد، ایجاد می شود. هنگامی که شیپور استاش مسدود می شود، هوا و مایع نمی توانند از طریق گذرگاه عبور کنند و باعث افزایش فشار و درد می شود.
عفونت گوش یکی از علل شایع گوش درد به خصوص در کودکان است. عفونت گوش میانی که اوتیت میانی نامیده می شود، زمانی رخ می دهد که مایعات در داخل گوش میانی جمع شوند.
سپس این مایع می تواند توسط یک باکتری یا ویروس آلوده شود.
کودکان بیشتر از بزرگسالان به عفونت گوش مبتلا می شوند، تا حدی به این دلیل که شیپور استاش آنها کوچکتر و صاف تر است و این امر تخلیه مایعات را سخت تر می کند. سیستم ایمنی آنها نیز هنوز در حال توسعه است، که آنها را مستعد ابتلا به عفونت ها می کند.
گوش شناگر – همچنین به عنوان اوتیت خارجی (عفونت گوش خارجی و مجرای گوش) شناخته می شود – می تواند ناشی از آبی باشد که پس از شنا در مجرای گوش خارجی گیر کرده و یک محیط ایده آل برای باکتری های عامل عفونت ایجاد می کند.
گوش درد می تواند با خاراندن داخل گوش با انگشت، سواب پنبه ای یا اشیاء دیگر ایجاد شود.
سایر علل احتمالی گوش درد عبارتند از:
 • آلرژی
 • عفونت سینوس
 • گلو درد
 • عفونت دندان
 • تجمع جرم گوش
 • پارگی پرده گوش
 • تغییرات فشار ارتفاع (باروتروما)
 • سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) که ناشی از مشکلات مفصلی است که فک شما را به کنار سر شما متصل می کند.
 • آرتروز فک
عفونت گوش معمولاً علت اصلی گوش درد در بزرگسالان نیست. بلکه ممکن است درد ناشی از مشکلی مانند TMJ باشد.

گوش درد چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک می تواند درد گوش را بر اساس علائم و سابقه پزشکی شما تشخیص دهد. آنها همچنین احتمالاً گوش، بینی و گلو شما را با اتوسکوپ (ابزاری با نور) معاینه خواهند کرد تا قرمزی و سایر علائم را بررسی کنند تا علت گوش درد شما را بیابند.
برای تشخیص عفونت گوش، پزشک همچنین می‌تواند از اتوسکوپ برای دمیدن هوا به پرده گوش استفاده کند تا ببیند آیا به طور طبیعی حرکت می‌کند یا خیر یا یک آزمایش سریع به نام تمپانوگرام انجام دهد که فشار گوش میانی را اندازه‌گیری می‌کند.

پیش آگهی گوش درد

پیش آگهی گوش درد به علت آن بستگی دارد. به عنوان مثال، عفونت های گوش معمولا در عرض یک یا دو هفته خود به خود برطرف می شوند.
پارگی پرده گوش نیز در عرض چند ماه به خودی خود بهبود می یابد. پیش آگهی معمولاً خوب است. به ندرت، کاهش شنوایی طولانی مدت و علائمی مانند سرگیجه و سرگیجه ممکن است رخ دهد.

مدت زمان گوش درد

گوش درد اغلب در عرض چند روز خود به خود از بین می رود و پزشک ممکن است چند روز قبل از تجویز آنتی بیوتیک صبر کند. پس از شروع آنتی بیوتیک برای عفونت، باید ظرف دو تا سه روز شاهد بهبودی باشید.

درمان و گزینه های دارویی برای گوش درد

درمان گوش درد اغلب به علت ایجاد مشکل بستگی دارد. درمان های رایج شامل دارو، جراحی و درمان های خانگی است.

گزینه های دارویی

برای کاهش درد گوش، پزشک ممکن است داروهای بدون نسخه (OTC) مانند تیلنول (استامینوفن) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین) را توصیه کند. پزشک شما همچنین ممکن است قطره های OTC گوش را برای تسکین درد توصیه کند، اما اگر احتمال پارگی پرده گوش وجود دارد، هرگز نباید از این قطره ها استفاده کرد.
آنتی بیوتیک ها گاهی برای عفونت گوش تجویز می شوند، اما در بسیاری از موارد، ضروری نیستند. در کودکان، آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین ممکن است برای درمان عفونت گوش که شدید است یا بیش از چند روز طول بکشد استفاده شود.

تجمع جرم گوش در مجرای گوش می تواند باعث گوش درد شود. با این حال، هرگز چیزی را به گوش خود نچسبانید – از جمله سواب پنبه ای، که به جای برداشتن موم، فقط آن را به داخل گوش فرو می برد. جرم بیش از حد گوش باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی تشخیص و درمان شود.

درمان های خانگی و درمان های جایگزین و مکمل

بسیاری از مردم به دلیل تغییرات ناگهانی فشار هوا، مانند زمانی که در هواپیما سفر می کنند، سوار آسانسور می شوند یا در ته استخر شنا می کنند، گوش درد و کم شنوایی خفیف یا خفه شدن را تجربه می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، بلعیدن مکرر – به عنوان مثال، با جویدن آدامس یا مکیدن آب نبات سفت – می تواند به پاک کردن گوش شما کمک کند.
 (این نوع گوش درد معمولا موقتی است و به ندرت منجر به مشکلات پایدار می شود.)
کمپرس سرد می تواند به تسکین گوش درد کمک کند. یک بسته سرد یا یک پارچه شستشوی مرطوب را به مدت حدود ۲۰ دقیقه روی گوش آسیب دیده قرار دهید.
 هم از بسته های سرد و هم گرم می توان برای کاهش علائم TMJ استفاده کرد، همچنین تکنیک های کاهش استرس یا محافظ های دهان.
به جای صاف دراز کشیدن، سعی کنید در حالی که سر خود را تکیه داده اید استراحت کنید. این می تواند به کاهش فشار در گوش میانی کمک کند.
پزشک شما همچنین ممکن است یک دستگاه ear popper را پیشنهاد کند که از جریان مداوم هوا برای کمک به تخلیه مایع پس از عفونت استفاده می کند.
مروری بر مطالعات در سال ۲۰۱۶، تعدادی از درمان‌های مکمل و جایگزین را برای اوتیت میانی کودکان، از جمله هومیوپاتی، گیاه درمانی، زایلیتول (یک الکل قند)، مکمل‌های ویتامین D و پروبیوتیک‌ها در نظر گرفت. محققان دریافتند که ممکن است برخی از مزایای این درمان ها وجود داشته باشد، اما شواهد محدود است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

گزینه های جراحی

کودکانی که مستعد گوش درد ناشی از عفونت گوش هستند ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند که در آن یک لوله کوچک در پرده گوش قرار داده شود تا از تجمع مایع جلوگیری شود. لوله های کوتاه مدت معمولاً حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه دوام می آورند تا اینکه خود به خود بیرون بیفتند.
لوله های بلند مدت بزرگتر هستند و برای مدت زمان طولانی تری در جای خود ثابت می شوند.

پیشگیری از گوش درد

گوش درد همیشه قابل پیشگیری نیست، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر آسیب های گوش و عفونت گوش انجام دهید.

تمام اجسام خارجی را از گوش خود دور نگه دارید و همیشه گوش های خود را بعد از شنا، دوش گرفتن یا حمام خشک کنید. همچنین می توانید هنگام شنا از کلاه حمام، گوش بند استفاده کنید یا از قالب های مخصوص شنا استفاده کنید.
اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. به همین ترتیب، سعی کنید از دود سیگار که با عفونت گوش در کودکان مرتبط است، خودداری کنید.
یکی از گام‌های خوب برای سالم ماندن، تزریق واکسن آنفولانزا در هر سال است.
کودکان نیز باید واکسن پنوموکوک را دریافت کنند، زیرا باکتری استرپتوکوک پنومونیه می تواند باعث عفونت گوش میانی شود.

عوارض گوش درد

عوارض گوش درد تا حد زیادی به عامل ایجاد مشکل بستگی دارد.

عفونت گوش مانند گوش شناگر می تواند منجر به عفونت شود که به نواحی اطراف گوش گسترش می یابد. این بیماری که اوتیت بدخیم نامیده می شود، می تواند جدی باشد و به دوز بالای آنتی بیوتیک و مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد.
پارگی پرده گوش، به ویژه پرده گوش که به طور کامل بهبود نمی یابد، می تواند باعث مشکلاتی مانند کاهش شنوایی یا سرگیجه شود. اگر عفونت رخ دهد، می تواند به استخوان پشت گوش نیز سرایت کند (ماستوئیدیت) و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
در کودکان، عفونت های مکرر گوش یا تجمع مزمن مایع در گوش میانی می تواند باعث کاهش شنوایی، مشکلات رفتاری یا گفتاری یا حتی عملکرد ضعیف در مدرسه شود. با این حال، لوله‌های گوش می‌توانند به کاهش خطر عفونت گوش و اصلاح هرگونه کم شنوایی طولانی مدت کمک کنند.

تحقیق و آمار: چه کسانی گوش درد دارند؟

درد ناشی از عفونت گوش در کودکان بیشتر از بزرگسالان رخ می دهد. از هر ۶ کودک حدود ۵ نفر تا سوم تولد حداقل یک عفونت گوش خواهند داشت. در واقع، عفونت گوش شایع ترین دلیلی است که والدین فرزند خود را به مطب می آورند.
هر ساله بیش از ۵۰۰۰۰۰ عمل جراحی لوله گوش بر روی کودکان انجام می شود. کودکانی که این جراحی ها را انجام می دهند معمولاً ۳ سال یا کمتر هستند.

شرایط مرتبط و علل گوش درد

گوش درد اغلب به دلیل عفونت گوش، از جمله عفونت گوش میانی (اوتیت میانی) و گوش شناگر (اوتیت خارجی) ایجاد می شود. کودکان بیشتر از بزرگسالان به عفونت گوش مبتلا می شوند، اگرچه ممکن است در افراد در هر سنی رخ دهد.

در بزرگسالان، شرایطی مانند TMJ و آرتریت فک نیز می تواند باعث درد گوش، همراه با آلرژی شود. عفونت سینوسی، جرم گوش و دندان درد.

لینک منبع

بیشتر بخوانید
بررسی اجمالی هیپراسمی یا افزایش حساسیت به بو
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه