یائسگی: علل، علائم و درمان

یائسگی طبیعی به این دلیل اتفاق می افتد که با افزایش سن تخمدان های شما تولید تخمک را متوقف می کنند و استروژن (هورمون اصلی زنانه) کمتری تولید می کنند.

یائسگی در چه سنی اتفاق می افتد؟

میانگین سن یائسگی در انگلستان ۵۱ سال است. گفته می شود که یائسگی شما زودتر از سن ۴۵ سالگی رخ دهد.

موارد خاصی وجود دارد که ممکن است باعث یائسگی زودرس شود – برای مثال:

 • اگر به دلایلی برای برداشتن تخمدان های خود جراحی انجام دهید، احتمالاً بلافاصله علائم یائسگی را تجربه خواهید کرد.
 • اگر برای درمان سرطان ناحیه لگن خود رادیوتراپی انجام می دهید.
 • برخی از داروهای شیمی درمانی که سرطان را درمان می کنند ممکن است منجر به یائسگی زودرس شوند.
 • اگر قبل از یائسگی رحم (رحم) خود را برداشته اید (هیسترکتومی). تخمدان های شما همچنان استروژن می سازند. با این حال، این احتمال وجود دارد که سطح استروژن در سنین کمتر از حد متوسط ​​کاهش یابد. از آنجایی که پس از هیسترکتومی پریود نمی شوید، ممکن است مشخص نباشد که چه زمانی در «یائسگی» هستید. با این حال، هنگامی که سطح استروژن شما کاهش می یابد، ممکن است برخی علائم معمولی (به زیر مراجعه کنید) ایجاد شود.
 • یائسگی زودرس می تواند در برخی خانواده ها رخ دهد.
 • در بسیاری از زنانی که یائسگی زودرس دارند، هیچ دلیلی نمی توان یافت.

اگر یائسگی شما قبل از ۴۰ سالگی اتفاق می افتد، به دلیل نارسایی زودرس تخمدان است. در مورد نارسایی زودرس تخمدان بیشتر بخوانید.

یائسگی یک رویداد طبیعی است. هر زنی در مقطعی از آن عبور خواهد کرد. ممکن است مشکلی نداشته باشید. با این حال، ایجاد یک یا چند علامت یائسگی که به دلیل کاهش سطح استروژن است، رایج است. از هر ۱۰ زن حدود ۸ نفر در برخی موارد دچار علائم یائسگی می شوند. حدود یک چهارم زنان علائم بسیار شدیدی دارند.

بیشتر بخوانید
آمنیوتومی

علائم یائسگی ممکن است در برخی از زنان تنها چند ماه طول بکشد. با این حال، برای دیگران علائم می تواند برای چندین سال ادامه یابد. برخی از زنان ممکن است علائم یائسگی زودهنگام داشته باشند که ماه ها یا سال ها قبل از توقف قاعدگی آنها شروع می شود (علائم پیش از یائسگی). بیش از نیمی از زنان برای بیش از هفت سال علائم زیر را دارند:

گرگرفتگی

این موارد در حدود ۳ از ۴ زن رخ می دهد. یک گرگرفتگی معمولی (یا فلاش) چند دقیقه طول می کشد و باعث گرگرفتگی صورت، گردن و سینه می شود. همچنین ممکن است در طول گرگرفتگی عرق کنید (تعریق کنید). برخی از زنان در طول گرگرفتگی دچار سرگیجه، ضعف و یا احساس بیماری می شوند. برخی از زنان همچنین در طول این دوره احساس «تپش قلب» (تپش قلب) و احساس ناگهانی اضطراب دارند. تعداد گرگرفتگی ها می تواند از هرازگاهی تا پانزده یا بیشتر در روز متفاوت باشد. گرگرفتگی درست قبل از یائسگی شروع می شود و می تواند چندین سال ادامه یابد.

عرق می کند

این معمولاً زمانی رخ می دهد که شب ها در رختخواب هستید. در برخی موارد آنقدر شدید هستند که خواب مختل می شود و باید ملافه و لباس شب خود را عوض کنید.

علائم دیگر

علائم احتمالی بیشتر ممکن است ایجاد شود، مانند:

 • سردرد.
 • خستگی.
 • تحریک پذیر بودن
 • مشکل در خوابیدن.
 • افسردگی.
 • اضطراب
 • تپش قلب
 • درد و درد در مفاصل شما.
 • از دست دادن میل جنسی (لیبیدو).
 • احساس عدم موفقیت به خوبی قبل.

تغییرات در دوره های شما

زمان بین قاعدگی ممکن است در برخی از زنان در حوالی یائسگی کوتاه شود. در برخی دیگر، پریودها ممکن است از هم دورتر شوند، شاید چند ماه از هم فاصله بگیرند.

بیشتر بخوانید
چگونه خونریزی ناشی از دپو پروورا Depo-Provera متوقف کنیم؟

مقاله جداگانه ای به نام چگونه یائسگی می تواند در محل کار شما را تحت تاثیر قرار دهد را ببینید.

یائسگی چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟

بدن زنان پس از دوران یائسگی ممکن است به طرق مختلفی تغییر کند:

پوست و مو

پس از یائسگی تمایل به از دست دادن مقداری پروتئین پوست (کلاژن) دارید. این می تواند پوست شما را خشک تر، نازک تر و احتمال خارش را افزایش دهد. به ویژگی ما در مورد نحوه مدیریت مشکلات پوستی در دوران یائسگی مراجعه کنید.

ناحیه تناسلی

کمبود استروژن باعث می شود بافت های داخل واژن و اطراف آن نازک تر و خشک تر شوند. درباره خشکی واژن (واژینیت آتروفیک) بیشتر بدانید. این تغییرات می توانند ماه ها یا سال ها پس از یائسگی ایجاد شوند:

نازک شدن استخوان ها (پوکی استخوان)

با افزایش سن، به تدریج بافت استخوانی از دست می‌رود. استخوان های شما کمتر متراکم و قوی تر می شوند. میزان تحلیل استخوان می تواند متفاوت باشد. اگر مقدار زیادی از دست دادن استخوان دارید، ممکن است به پوکی استخوان مبتلا شوید. اگر پوکی استخوان دارید، استخوان‌هایی دارید که راحت‌تر از حد طبیعی می‌شکنند (شکستگی) می‌کنند، به خصوص اگر آسیبی مانند زمین خوردن داشته باشید. زنان بافت استخوانی را سریعتر از مردان از دست می دهند، به خصوص پس از یائسگی که سطح استروژن کاهش می یابد. استروژن به محافظت در برابر تحلیل استخوان کمک می کند.

بیماری های قلبی عروقی (بیماری قلبی)

خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق خونی (بیماری های قلبی عروقی)، از جمله بیماری قلبی و سکته مغزی، پس از یائسگی افزایش می یابد. باز هم به این دلیل است که اثر محافظتی استروژن از بین می رود. تصور می شود استروژن به محافظت از رگ های خونی شما در برابر آتروم کمک می کند. در آتروما، توده های چربی کوچک در پوشش داخلی رگ های خونی ایجاد می شوند. آتروما در ایجاد بیماری قلبی و سکته نقش دارد. شما می توانید این خطر را با بررسی سایر عوامل خطر کاهش دهید – سیگار نکشید، وزن سالم داشته باشید و رژیم غذایی سالم داشته باشید.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث نفخ شکم و پریود نشدن من می شود؟

آزمایش خون هورمونی

پزشک شما معمولاً می تواند یائسگی را با علائم معمول شما تشخیص دهد. معمولاً برای تأیید یائسگی نیازی به آزمایش خون هورمونی نیست. با این حال، آنها ممکن است در برخی موارد مفید باشند – برای مثال، در زنان زیر ۴۵ سال.

آزمایش‌های خون یا اسکن‌های دیگری ممکن است در برخی از زنان انجام شود، به‌ویژه اگر علائمی نداشته باشند که مربوط به یائسگی است و پزشک بخواهد به دنبال علل دیگر علائم آنها باشد.

مهم است که در صورت لزوم از برنامه ملی غربالگری دهانه رحم و برنامه غربالگری سرطان پستان به روز باشید.

بدون درمان، علائم ذکر شده در بالا برای چندین سال در بیشتر زنان باقی می ماند. HRT یک درمان بسیار موثر برای علائم یائسگی است. این هورمون جایگزین هورمون استروژنی می شود که تخمدان های شما پس از یائسگی تولید آن را متوقف می کنند. مزایا و خطراتی دارد. درباره درمان جایگزینی هورمونی (HRT) بیشتر بدانید.

اگر علائم اصلی شما در واژن و ناحیه تناسلی شما باشد یا اگر علائم بی اختیاری ادرار را دارید، احتمالاً از استفاده از درمانی که در واژن شما قرار داده می شود یا فقط به عنوان کرم در ناحیه تناسلی شما استفاده می شود یا در داخل واژن استفاده می شود، سود خواهید برد. یک حلقه. درمان خشکی واژن و علائم ادراری را بخوانید. این HRT واژینال را می توان به تنهایی یا با HRT سیستمیک که به صورت پچ، اسپری، ژل یا قرص مصرف می شود استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
اندومتریوز

HRT سیستمیک به صورت زیر موجود است:

چندین مارک برای هر یک از این نوع HRT وجود دارد. همه دوز مشخصی از استروژن (با یا بدون پروژسترون) را وارد جریان خون شما می کنند.

درمان های دیگری غیر از HRT برای علائم یائسگی وجود دارد. به عنوان یک قاعده، آنها به اندازه HRT موثر نیستند، اما ممکن است به کاهش برخی علائم کمک کنند. به بروشور جداگانه ای به نام جایگزین های HRT برای علائم یائسگی مراجعه کنید.

به ویژگی ما در مورد چگونگی ساده تر کردن یائسگی مراجعه کنید.

اگرچه زنان با افزایش سن کمتر بارور می شوند، اما هنوز هم امکان بارداری در دوران یائسگی وجود دارد. بنابراین، اگر از نظر جنسی فعال هستید و نمی خواهید باردار شوید، باید پیشگیری از بارداری را در نظر بگیرید:

اگر دوره های شما به دلیل جلوگیری از بارداری فعلی متوقف شده باشد، ارزیابی زمان توقف جلوگیری از بارداری دشوارتر است. به عنوان مثال، ایمپلنت، سیم پیچ هورمونی و برخی از قرص ها می توانند باعث توقف پریود شوند. اگر این برای شما صدق می کند، دو انتخاب دارید. شما می توانید تا سن ۵۵ سالگی پیشگیری از بارداری را ادامه دهید (در این زمان همه زنان می توانند متوقف شوند)، اگرچه ممکن است نیاز باشد نوع پیشگیری از بارداری را در ۵۰ سالگی تغییر دهید. یا می توانید در ۵۰ سالگی آزمایش خون بدهید – اگر این نشان می دهد. اگر در محدوده یائسگی هستید، می توانید یک سال پس از آزمایش خون، پیشگیری از بارداری را متوقف کنید.

link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه