یائسگی چه زمانی شروع می شود؟

هر خانمی از علائم تحریک‌کننده، خسته‌کننده و حتی گاهی شرم‌آوری که یائسگی به همراه دارد، یعنی گرگرفتگی، آگاه است.

همچنین احتمالاً همه ما آرزو می کنیم که ای کاش یک توپ کریستالی داشتیم که دقیقاً به ما بگوید چه زمانی باید از آنها انتظار داشته باشیم.

البته یکی نیست

اما بسیاری از ما اصول اصلی گذار هورمونی که پایان سال های باروری ما را نشان می دهد – از جمله این واقعیت که این تغییر در واقع با یائسگی “شروع” نمی شود، درک نمی کنیم.

یائسگی چه زمانی شروع می شود؟ | متدیست هیوستون در مورد سلامت

هر چند جای نگرانی نیست. دکتر ارین منینگ، متخصص زنان در هوستون متدیست که در پزشکی یائسگی تخصص دارد، اینجاست تا ما را درست کند.

قبل از یائسگی در مقابل یائسگی: تفاوت چیست؟

ممکن است شبیه شکافتن موها به نظر برسد، اما تمایز بین یائسگی و یائسگی به توضیح آنچه در بدن شما در این دوران می گذرد کمک می کند.

دکتر منینگ می گوید: «یائسگی آخرین چرخه قاعدگی یک زن است. هیچ راهی وجود ندارد که از قبل بدانیم آخرین دوره قاعدگی چه زمانی رخ می دهد یا اینکه آخرین قاعدگی یک زن واقعاً آخرین دوره او بوده است، بنابراین یائسگی به همان چیزی تبدیل می شود که ما آن را تشخیص گذشته نگر می نامیم – تنها پس از ۱۲ ماه بدون قاعدگی انجام می شود. ”

به عبارت دیگر، ما حتی نمی‌دانیم که یائسگی اتفاق افتاده است تا زمانی که از آن فراتر رفته باشیم، مرحله جدیدی به نام پس از یائسگی.

قبل از یائسگی دوره زمانی منتهی به آخرین سیکل قاعدگی یک زن است.

دکتر منینگ توضیح می دهد: “یک زن فقط در زمان یائسگی بلافاصله تولید استروژن و پروژسترون را متوقف نمی کند.” این سطوح هورمونی در طول زمان کاهش می‌یابد – در طول مسیر بالا و پایین می‌آیند – تا اینکه در نهایت آنقدر پایین می‌آیند که چرخه قاعدگی متوقف می‌شود.

این فرآیند، نوسانات در سطوح هورمونی در دوران گذار قبل از یائسگی است که باعث بروز علائم کلاسیکی می شود که ما با یائسگی مرتبط می کنیم.

بیشتر بخوانید
آیا استفاده از فنیل افرین در دوران بارداری بی خطر است؟

همچنین به همین دلیل است که باید سؤال اولیه خود را تا حدودی تغییر دهیم.

قبل از یائسگی چه زمانی شروع می شود؟

همانطور که سطح هورمون شما به آرامی کاهش می یابد، اکثر زنان متوجه علائم قبل از یائسگی می شوند، از جمله:

 • گرگرفتگی
 • عرق شبانه
 • تغییرات در چرخه قاعدگی شما
 • تغییرات خلق و خوی
 • سردرد
 • درد مفاصل و عضلات
 • اختلالات خواب
 • مشکل در تمرکز
 • خشکی واژن

یک زن باید از چه سنی انتظار داشته باشد که این علائم شروع شود؟ و قبل از یائسگی چقدر طول می کشد؟ بستگی دارد.

دکتر منینگ می گوید: علائم یائسگی می تواند بین سه تا هفت سال قبل از آخرین دوره قاعدگی شما شروع شود. متوسط ​​سن آخرین سیکل قاعدگی یک زن در ایالات متحده حدود ۵۱ سالگی است – اگرچه برخی از زنان آن را در سن ۴۰ سالگی تجربه می کنند.

این بدان معناست که اغلب زنان علائم پیش از یائسگی را در اواسط تا اواخر دهه ۴۰ خود تجربه می کنند. اما برای برخی، علائم ممکن است از اواسط دهه ۳۰ شروع شود.

دکتر منینگ می‌گوید: «بیشتر اوقات، آزمایش خون برای تشخیص پیش از یائسگی لازم نیست. به عنوان مثال، اگر زنی در سن ۴۸ سالگی به مطب من بیاید و گرگرفتگی داشته باشد یا دوره‌های قاعدگی‌اش نامنظم باشد، او در دوران یائسگی است.

اما زمانی که این علائم زودتر از حد معمول ظاهر می شوند، دکتر منینگ می گوید که تشخیص های دیگر باید در نظر گرفته شود.

می افزاید: «حتی اگر یک فرد ۳۸ ساله با علائم کلاسیک پیش از یائسگی مراجعه کند، چند آزمایش خون وجود دارد که قبل از اینکه تأیید کنم علائم او واقعاً ناشی از چیز دیگری نیست – مثلاً ناهنجاری تیروئید» انجام می دهم. دکتر منینگ.

کدام علائم قبل از یائسگی شایع ترین هستند؟

دکتر منینگ می گوید: «این بسیار جالب است، زیرا طیف گسترده ای در نحوه گذراندن زنان از این گذار وجود دارد. با این حال، حتی با وجود این تنوع در علائم، به دانستن اینکه چه چیزی به طور کلی طبیعی است – آنهایی که به ویژه رایج هستند، کمک می کند.

بیشتر بخوانید
انزال زنانه چیست؟

به عنوان مثال، گرگرفتگی یک علامت کلاسیک یائسگی است که بسیاری از زنان آن را تجربه می کنند.

دکتر منینگ توضیح می دهد: “آنها اساساً یک احساس گرم هستند که از داخل قفسه سینه شروع می شود و سپس به خارج از بدن می رود.” گرگرفتگی می تواند واقعا خفیف باشد، اما همچنین می تواند ناتوان کننده باشد.

نوسانات هورمونی پیش از یائسگی نیز معمولاً به تعریق شبانه کمک می کند، که می تواند از عرق کردن از خواب تا نیاز به خوابیدن روی حوله یا تعویض ملحفه در نیمه شب متغیر باشد.

گذار پیش از یائسگی نیز اغلب با تغییراتی در چرخه قاعدگی زنان همراه است.

دکتر منینگ می گوید: «در اوایل دوره انتقال، طول چرخه ممکن است کوتاه شود. بنابراین به جای یک چرخه ۲۸ روزه، ممکن است یک چرخه ۲۴ یا ۲۵ روزه داشته باشید.

او اضافه می کند که تعداد روزهایی که خونریزی می کنید نیز می تواند افزایش یابد. فردی که به طور معمول به مدت پنج روز خونریزی می کند ممکن است به جای آن شش یا حتی هفت روز خونریزی داشته باشد.

مجموع همه اینها به این معنی است که بسیاری از زنان باید با دوره‌های مکرر و طولانی‌تر در سال‌های اولیه یائسگی دست و پنجه نرم کنند. اوه

دکتر منینگ می‌گوید: «در نهایت، بعداً در مرحله انتقال، چرخه‌های شما به فضا شروع می‌شود – ممکن است هر سه، پنج یا شش ماه یک چرخه داشته باشید. “و این تا زمانی که ما به عنوان دوره نهایی قاعدگی یا یائسگی می گوییم ادامه می یابد، که باز هم تا زمانی که ۱۲ ماه بدون قاعدگی سپری نکنید، تایید نمی شود.”

بیشتر بخوانید
راهنمای رنگی برای ترشحات واژن

چه گزینه های درمانی قبل از یائسگی در دسترس هستند؟

اکثر زنان حداقل یک یا چند علامت پیش از یائسگی را تجربه می کنند، به همین دلیل است که دکتر منینگ توصیه می کند قبل از شروع با پزشک خود در مورد این انتقال صحبت کنید.

دکتر منینگ می‌گوید راهنمایی پیش‌بینی – اصطلاحی جذاب برای درک آنچه قرار است در بدن شما اتفاق بیفتد، نه تنها می‌تواند به شما کمک کند که بدانید چه چیزی باید انتظار داشته باشید، بلکه همچنین می‌تواند به شما کمک کند که بدانید چه چیزی باید انتظار داشته باشید، بلکه می‌تواند به شما کمک کند چه زمانی نگران باشید.

دکتر منینگ می‌گوید: «من همیشه به بیماران در مورد چیزهایی که می‌خواهم در دوران انتقال قبل از یائسگی به من اطلاع دهند، از جمله ناهنجاری‌های خونریزی یا گرگرفتگی ناتوان‌کننده، توصیه می‌کنم. به عنوان مثال، اگر طول سیکل از ۲۱ روز کوتاهتر شود یا خونریزی بیش از هفت روز طول بکشد، من از او می خواهم که با من تماس بگیرد تا بتوانیم آن را بیشتر ارزیابی کنیم.

علاوه بر این، اگر گرگرفتگی آنقدر بد است که مجبور به ترک یک جلسه حرفه‌ای هستید یا اگر با ملافه‌های خیس از خواب بیدار می‌شوید، علائم شما باید درمان شوند تا کیفیت زندگی شما را کاهش ندهند.

دکتر منینگ می‌گوید: «زیباترین و ساده‌ترین راه برای انتقال یک زن به دوران پیش از یائسگی، کنترل بارداری هورمونی با دوز پایین است، زیرا نوسانات هورمونی چرخه‌ای را که علت اصلی علائم قبل از یائسگی هستند، از بین می‌برد. اگرچه همه زنان کاندید مصرف این قرص ها نیستند و برخی از زنان نمی توانند عوارض جانبی ناشی از آن را تحمل کنند.

بسته به اینکه چه علائمی برای شما بیشتر آزاردهنده است، پزشک ممکن است گزینه های درمانی دیگری مانند IUD را برای کمک به کنترل خونریزی غیرطبیعی توصیه کند. یا داروهای ضد افسردگی برای کمک به تغییرات خلقی و/یا گرگرفتگی.

بیشتر بخوانید
28 نشانه تستوسترون بالا در مردان و زنان

پزشک شما همچنین می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چگونه رفتارهای سبک زندگی شما، مانند حفظ وزن مناسب، ورزش منظم و خواب کافی می تواند به کاهش علائم شما کمک کند.

دکتر منینگ می گوید: «ما داده هایی داریم که نشان می دهد زنانی که به طور منظم ورزش می کنند علائم قبل از یائسگی کمتری دارند. این داده‌های به‌ویژه قوی نیست، اما با توجه به آنچه در مورد فواید کلی فعالیت بدنی می‌دانیم، کافی است ورزش را به عنوان وسیله‌ای برای کاهش علائم تقویت کنیم.»

در نهایت، ذکر این نکته مهم است که علائم پیش از یائسگی همیشه پس از یائسگی به پایان نمی رسد.

دکتر منینگ می‌گوید: «بسیاری از زنان تا چندین سال پس از یائسگی هنوز علامت‌دار هستند و ما باید در آن مرحله نحوه برخورد با مسائل هورمونی را تغییر دهیم.

هنگامی که یک زن یائسه می شود، درمان گرگرفتگی یا تعریق شبانه به درمان جایگزینی هورمونی تبدیل می شود – اساساً یک دوز بسیار کم استروژن و پروژسترون. خطرات و مزایای درمان جایگزینی هورمون وجود دارد، و شما باید با پزشک خود در مورد مناسب بودن یا نبودن این داروها برای شما صحبت کنید. سایر داروهای غیر هورمونی نیز برای درمان علائم پس از یائسگی در دسترس هستند.

دکتر منینگ می افزاید: «چیزی که در نهایت امیدوارم به زنان کمک کنم تا بفهمند این است که می توانیم به آنها آموزش دهیم که در این دوره از زندگی چه انتظاراتی داشته باشند». همانطور که دختران جوان در مدرسه درباره بلوغ یاد می‌گیرند، ما می‌توانیم در مورد دوران یائسگی به شما آموزش دهیم و به شما کمک کنیم تا آن را تا حد امکان آرام کنید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه