علل بیماری آلزایمر نامشخص است. با این حال، با ادامه تحقیقات، درمان هایی برای کمک به مدیریت برخی از علائم بیماری آلزایمر و کاهش سرعت پیشرفت آن در دسترس هستند.

این مقاله ۱۰ حقیقت در مورد بیماری آلزایمر را فهرست کرده و توضیح می دهد.

۱. شایع ترین شکل زوال عقل است

به گفته انجمن آلزایمر، بیماری آلزایمر عامل اصلی این بیماری است ۶۰-۸۰٪ تشخیص زوال عقل در ایالات متحده اکثر افراد مبتلا به آلزایمر تغییرات مغزی مرتبط با انواع دیگر زوال عقل را نیز نشان می دهند.

10 حقیقت در مورد بیماری آلزایمر

در سال ۲۰۱۹، محققان تخمین زدند که ۵ میلیون مردم ایالات متحده با بیماری آلزایمر زندگی می کردند و این تعداد تا سال ۲۰۶۰ به ۱۳.۹ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

۲. نرخ در زنان بالاتر است.

با توجه به انجمن آلزایمر، در اطراف دو سوم از افرادی که تشخیص بیماری آلزایمر دریافت می کنند، زن هستند.

انجمن آلزایمر همچنین اشاره می‌کند که محققان قبلاً این افزایش خطر را با احتمال آماری زندگی طولانی‌تر زنان نسبت به مردان مرتبط می‌دانستند. از آنجایی که سن یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری آلزایمر است، آنها فکر کردند که طول عمر بیشتر زنان این ارقام را در اطراف افزایش خطر زوال عقل قرار می دهد.

با این حال، تحقیقات بیشتری در حال آشکار شدن است که دلایل جنسی خاص این افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در زنان را برجسته می کند. مثلا:

  • مطالعه ۲۰۱۹ بین سن زنان در اولین سیکل قاعدگی، سن یائسگی و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر ارتباط وجود دارد.
  • برخی تحقیقات انجام داده است متصل بیولوژی مغز زنان برای افزایش تولید پروتئین مرتبط با بیماری آلزایمر به نام تاو.
  • افزایش مشارکت در نیروی کار و سطح تحصیلات بیشتر برای زنان در ۱۰۰ سال گذشته ممکن است منجر شده باشد در میزان کمتر بیماری آلزایمر. این می‌تواند توضیح دهد که چرا زنان مسن‌تر که داده‌های امروزی را تشکیل می‌دهند ممکن است بیشتر از مردان دچار بیماری آلزایمر شوند و این ممکن است در طول زمان تغییر کند.
بیشتر بخوانید
قانقاریا یا گانگرن: انواع، علائم و درمان

۳. بین بیماری آلزایمر و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد

با توجه به بررسی ۲۰۲۱چندین مطالعه بیماری آلزایمر را با بیماری قلبی عروقی (CVD) مرتبط دانسته اند.

محققان پیشنهاد می کنند که این دو بیماری در بسیاری از عوامل خطر مشترک هستند، از جمله:

  • فشار خون بالا
  • سکته
  • کلسترول بالا
  • دیابت نوع ۲
  • افزایش سطح پروتئین هموسیستئین در خون

برخی از محققان همچنین التهاب و عملکرد باکتری های روده را با ایجاد بیماری CVD و آلزایمر مرتبط می دانند.

از آنجایی که محققان هنوز در حال تعیین علت دقیق بیماری آلزایمر هستند، مطالعات بیشتری لازم است.

۴. عامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) بیماری آلزایمر را رتبه بندی می کند هفتمین علت مرگ و میر در ایالات متحده. بر اساس داده های CDC از سال ۲۰۲۱، ۱۱۹۳۹۹ نفر در نتیجه آلزایمر در آن سال جان خود را از دست دادند.

با این حال، در بین افراد ۶۵ سال و بالاتر، بیماری آلزایمر یک بیماری است پنجمین عامل مرگ و میرطبق گفته انجمن آلزایمر. در حالی که مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، بیماری قلبی و HIV در دوره زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ کاهش یافته است، مرگ و میر ناشی از بیماری آلزایمر ۱۴۵ درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید
چقدر پروتئین زیاد است؟

انجمن آلزایمر این افزایش را به همه‌گیری COVID-19 در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ مرتبط می‌داند.

۵. آموزش ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد

سطح تحصیلات بالاتر ممکن است بهبود یابد ذخیره شناختی یک فرد – توانایی مغز برای محاسبه آسیب در پردازش خود. انجمن آلزایمر پیشنهاد می کند که ذخیره شناختی بیشتر ممکن است به کاهش تأثیر آسیب مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر بر عملکرد شناختی کمک کند.

بررسی ۲۰۲۰ از ۶۵ مطالعه از ۲۴ کشور در مورد تأثیرات آموزش نشان داد که هر سال تحصیل اضافی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را تا ۸ درصد کاهش می دهد. و نتایج الف مطالعه ۲۰۲۳ شامل ۳۱۸۵۳۵ شرکت کننده نشان می دهد که سطح تحصیلات یک فرد می تواند خطر ژنتیکی بیماری آلزایمر را خنثی کند.

۶. میزان ابتلا به آلزایمر با افزایش سن افزایش می یابد

افراد مسن بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند و این خطر هر سال افزایش می یابد.

طبق گزارش سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS)، از هر ۱۴ نفر ۱ نفر افراد بالای ۶۵ سال به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند، در حالی که از هر ۶ نفر بالای ۸۰ سال یک نفر مبتلا می شود.

بیماری آلزایمر پیچیده است و سن تنها عامل نیست. به عنوان مثال، از هر ۲۰ نفر مبتلا به آلزایمر، ۱ نفر زیر ۶۵ سال سن دارند – یک نوع فرعی که به عنوان بیماری آلزایمر با شروع زودرس شناخته می شود.

۷. متخصصان پزشکی برای اولین بار بیماری آلزایمر را در سال ۱۹۰۶ تشخیص دادند

محققی به نام آلویس آلزایمر نام بیماری آلزایمر را به این نام معرفی کرد ۱۹۰۶.

بیشتر بخوانید
اکستوباسیون توضیح داده شد

هنگامی که در یک کلینیک روانپزشکی کار می کرد، بیماری را در زنی به نام آگوست دی شناسایی کرد. او تا زمان مرگ از دست دادن حافظه، سردرگمی و توهم را تجربه کرد. در طول کالبد شکافی، آلزایمر هنگام معاینه مغزش ناهنجاری هایی را شناسایی کرد – یعنی پلاک ها و درهم پیچیده های اعصاب.

امروزه پزشکان از روش های مشابهی برای شناسایی این بیماری استفاده می کنند.

۸. بین آلزایمر و از دست دادن بویایی ارتباط وجود دارد

آنوسمی – از دست دادن توانایی بویایی – ممکن است نشانه اولیه مهمی از پیشرفت آلزایمر باشد. مطالعه ۲۰۲۲.

محققان دریافتند که نتایج پایین‌تر در تست حس بویایی که به نمرات بویایی معروف است، نشان‌دهنده سطوح بالاتر آسیب مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر و اختلال در عملکرد است. هر امتیاز بویایی از دست رفته با افزایش ۲۲ درصدی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر ارتباط دارد.

اسکن‌های مغزی همچنین نشان داد که افرادی که در طول زمان آنوسمی بیشتری را گزارش می‌کنند، پروتئین‌های مرتبط با بیماری آلزایمر مانند آمیلوئید و تاو را افزایش می‌دهند. اینها در نواحی مغز مربوط به حس بویایی و حافظه ظاهر می شوند.

۹. پرهزینه است

بیماری آلزایمر مسئول بار سنگین هزینه های مراقبت های بهداشتی در سراسر ایالات متحده است.

برآورد کل پرداخت‌های پزشکی مربوط به مراقبت‌های بهداشتی و مراقبت از آسایشگاه برای زوال عقل در سال ۲۰۲۳ به اندازه ۳۴۵ میلیارد دلارطبق گفته انجمن آلزایمر. در حالی که این رقم برای سایر انواع زوال عقل نیز به حساب می آید، اکثر افراد مبتلا به زوال عقل آلزایمر دارند.

علاوه بر این، حدود ۱۱ میلیون عضو خانواده و مراقبان بدون حقوق حدود ۱۸ میلیارد ساعت مراقبت از بیماری آلزایمر را در سال ۲۰۲۲ ارائه کردند که ارزش انجمن آلزایمر حدود ۳۳۹.۵ میلیارد دلار است. مجموع پرداخت‌های Medicaid برای افراد ۶۵ سال و بالاتر مبتلا به آلزایمر تقریباً سه برابر بیشتر از افراد بدون این بیماری بود.

بیشتر بخوانید
برگ توت: فواید، خطرات و عوارض جانبی

۱۰. امید به زندگی با بیماری آلزایمر متفاوت است

بیماری آلزایمر با گذشت زمان بدتر می شود. به طور متوسط، انجمن آلزایمر تخمین می زند که افراد مبتلا به این بیماری زندگی می کنند ۴-۸ سال پس از تشخیص با این حال، امید به زندگی با آلزایمر به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از افراد پس از دریافت تشخیص آلزایمر ۲۰ سال زندگی می کنند.

منابع آلزایمر و زوال عقل

برای کشف اطلاعات و منابع مبتنی بر شواهد بیشتر برای آلزایمر و زوال عقل، از مرکز اختصاصی ما دیدن کنید.

خلاصه

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است. خطر ابتلا به بیماری آلزایمر با جنسیت زن، سن بالا و بیماری های قلبی عروقی ارتباط دارد، اگرچه علت اصلی آن مشخص نیست. این یک بیماری پرهزینه و پیشرونده است که اثرات متفاوتی بر امید به زندگی دارد.

از زمان اولین تشخیص بیماری آلزایمر در سال ۱۹۰۶، بیماری آلزایمر به یکی از علل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده تبدیل شده است. عوامل متعددی ممکن است با پیشرفت بیماری آلزایمر ارتباط داشته باشند، از جمله سطح تحصیلات پایین تر.

علائم شایع شامل از دست دادن حافظه و مشکلات شناختی است. علائم کمتر شناخته شده مانند کاهش حس بویایی نیز ممکن است.