۱۰ داروی رایج که ممکن است باعث افزایش وزن شوند

۱. ضد افسردگی های سه حلقه ای

این داروها عبارتند از آمی تریپتیلین (Elavil)، دوکسپین (Silenor) و نورتریپتیلین (Pamelor). به عنوان یک کلاس، این داروها ممکن است اشتها را برای تحریک افزایش وزن افزایش دهند جسیکا نوهاوندی، دکتر فارم، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Honeybee Health، در کالور سیتی، کالیفرنیا. اگر از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید، مصرف آنها را ناگهانی قطع نکنید. یادداشت‌ها، ابتدا آن را با پزشک خود در میان بگذارید و برنامه‌ای تهیه کنید که به بهترین شکل از سلامت روان شما حمایت کند انتشارات سلامت هاروارد. اگر افزایش وزن باعث می شود که شما بخواهید مصرف داروی خود را متوقف کنید، می توانید با پزشک خود در مورد تغییر به دسته دیگری از داروهای ضد افسردگی صحبت کنید. دکتر نوهاوندی می گوید: «بوپروپیون (ولبوترین) یا دولوکستین (سیمبالتا) بیشتر با کاهش وزن مرتبط هستند، در حالی که فلوکستین (پروزاک) وزن خنثی تلقی می شود.

۲. کورتیکواستروئیدها

دکتر الیس می گوید که کورتیکواستروئیدهای خوراکی، مانند پردنیزون (دلتازون)، طیف وسیعی از بیماری ها، از آسم و آرتریت گرفته تا کمردرد و لوپوس را درمان می کنند. او می گوید: «اینها عوارض جانبی زیادی دارند، یکی از آنها افزایش اشتها، احتباس مایعات و متابولیسم تغییر یافته است. داروسازان مصرف کورتیکواستروئیدها را همراه با غذا توصیه می کنند و الیس یک میان وعده سالم و متعادل مانند بادام یا ماست را پیشنهاد می کند. استروئیدهای خوراکی معمولاً برای مدت کوتاهی توصیه می شوند (به عنوان مثال، دوز یک هفته یا دو هفته)، که عوارض جانبی را محدود می کند. او می‌گوید اگر مجبور به مصرف طولانی‌مدت آن‌ها هستید، ممکن است کنترل افزایش وزن‌تان دشوارتر باشد و می‌خواهید با رژیم غذایی و ورزش کوشاتر باشید.

بیشتر بخوانید
بانگ چیست؟ مزایای سلامتی و ایمنی

۳. آنتی هیستامین ها

اگر آلرژی دارید یا تا به حال بثورات خارش دار داشته اید، احتمالا آنتی هیستامین مصرف کرده اید. الیس می‌گوید: «مطالعات نشان داده‌اند افرادی که آنتی‌هیستامین‌های خاصی را به طور منظم مصرف می‌کنند، وزن بدن و دور کمرشان در مقایسه با افرادی که مصرف نمی‌کنند، بالاتر است. پژوهش در مجله چاقی این ارتباط را با آنتی هیستامین های گیرنده H1 ستیریزین (Zyrtec)، فکسوفنادین (Allegra) و دسلوراتادین (Clarinex) یافت. چرا؟ الیس توضیح می دهد: “هیستامین در بدن سیگنال های گرسنگی را خاموش می کند.” او می گوید در مقابل، آنتی هیستامین ها ممکن است به نوعی با سیگنال های پری تداخل کنند. یک جایگزین اسپری های استروئیدی بینی مانند فلوتیکاسون پروپیونات (فلوناز) است. او می‌گوید: اینها متفاوت از استروئیدهای خوراکی عمل می‌کنند و معمولاً با افزایش وزن مرتبط نیستند.

10 داروی رایج که ممکن است باعث افزایش وزن شوند

۴. داروهای صرع

نوهاوندی می‌گوید داروهایی که تشنج‌ها را درمان می‌کنند، از جمله گاباپنتین (Gralise)، پره گابالین (Lyrica) و ویگاباترین (Sabril) ممکن است اشتهای شما را افزایش دهند و به طور بالقوه منجر به افزایش وزن شوند. «اگر بیمار هستید که یکی از این داروها را مصرف می‌کنید، مهم است که بدانید افزایش وزن ممکن است پیامد آن باشد. اگر احساس می کنید که این دارو برای شما مناسب نیست، با پزشک خود در مورد تغییر به داروهای صرع که با کاهش وزن مرتبط هستند یا وزن خنثی دارند، صحبت کنید. در مورد فلبامات (Felbatol)، توپیرامات (Topamax) یا لاموتریژین (Lamictal) بپرسید.

۵. مسدود کننده های بتا

بتا بلاکرها معمولا برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند آرون امل، دکتر فارم، بنیانگذار Pharmacy Tech Scholar در سنت آگوستین، فلوریدا. برخی از آنها بیشتر باعث افزایش وزن می شوند، از جمله آتنولول (تنورمین) و متوپرولول (لوپرسور). کلینیک مایو. دکتر امل می‌گوید که دلیل افزایش مقیاس مشخص نیست، اما مسدودکننده‌های بتا می‌توانند شما را خسته کنند، به‌ویژه زمانی که برای اولین بار مصرف دارو را شروع می‌کنید. او می گوید: «این کار ضربان قلب شما را کاهش می دهد و می تواند تحمل ورزش را کاهش دهد. خستگی و ناراحتی در حین فعالیت ممکن است باعث شود که شما بی تحرک بمانید و باعث افزایش وزن شود. یکی مطالعه نشان داد که دارو ممکن است متابولیسم را نیز کاهش دهد. به همین دلیل، محققان پیشنهاد کردند که برای افرادی که اضافه وزن دارند یا چاقی دارند، بتا بلوکرها را به عنوان درمان خط اول تجویز نکنند. در عوض، مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) ممکن است گزینه بهتری باشند، اما با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
7 جایگزین ویاگرا که توسط پزشکان تایید شده است

۶. SSRI ها

SSRI ها مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، نوعی ضد افسردگی هستند که سطح انتقال دهنده عصبی سروتونین را در مغز افزایش می دهند. به عنوان مثال می توان به اسیتالوپرام (Lexapro)، پاروکستین (Paxil) و سرترالین (Zoloft) اشاره کرد. اینها ممکن است با تأثیر بر اشتهای شما باعث افزایش وزن شوند. همچنین، با کاهش علائم اختلالات خلقی، آنها همچنین ممکن است بر عادات غذا خوردن یا ورزش تأثیر بگذارند. “اگر افزایش وزن را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید. افزایش وزن معمولا زود اتفاق می افتد، که نشان می دهد که می تواند به یک مشکل طولانی مدت برای شما تبدیل شود.

۷. MAOIs

MAOI مخفف مهارکننده مونوآمین اکسیداز است که با مسدود کردن آنزیم مغزی که انتقال دهنده های عصبی متعادل کننده خلق و خو مانند سروتونین و دوپامین را تجزیه می کند، افسردگی را درمان می کند. همچنین ممکن است برای کاهش علائم میگرن استفاده شود. نوهاوندی می‌گوید و همچنین ممکن است اشتها را تحریک کنند و خاطرنشان می‌کند که فنلزین (ناردیل) بیشترین افزایش وزن را در این دسته از داروها ایجاد می‌کند. اگر این برای شما نگران کننده است، از پزشک خود بپرسید که آیا گزینه های جایگزین وجود دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید
بوسپیرون

۸. انسولین

اگر برای درمان دیابت انسولین مصرف می کنید، بدانید که ممکن است باعث افزایش وزن شود. یعنی، زیرا این هورمون به بدن شما کمک می کند تا گلوکز را از جریان خون جذب کند. می‌گوید: «گلوکز چیز خوبی است – سلول‌های بدن شما از آن برای کارکرد مؤثر استفاده می‌کنند». میچل هاوارد، دکتر فارماستادیار بالینی در بخش داروسازی در دانشگاه تولدو در اوهایو. گفته می‌شود، پس از جذب قند از جریان خون و رانده شدن به سلول‌ها، در صورتی که بدن برای انرژی از آن استفاده نکند، به چربی تبدیل می‌شود. او می‌گوید اگر پرخوری کنید، به‌ویژه غذاهای پر قند (آب نبات، دسر)، وزن اضافه خواهید کرد. اگر دیابت نوع ۱ دارید، باید انسولین مصرف کنید. دکتر هاوارد می گوید، با این حال، اگر دیابت نوع ۲ دارید، تغییرات سبک زندگی به بهبود عملکرد انسولین کمک می کند و ممکن است بتوانید از رژیم غذایی و ورزش برای کاهش (یا در نهایت حذف) دوز انسولین خود استفاده کنید.

۹. سولفونیل اوره ها

یکی دیگر از دسته رایج داروهای دیابت، سولفونیل اوره ها سطح قند خون را تا ۲۰ درصد کاهش می دهند، اما همچنین باعث افزایش وزن در حدود ۴ تا ۵ پوند (پوند) می شوند. مطالعه. سولفونیل اوره ها شامل گلیکلازید (دیامیکرون) و گلی بن کلامید (گلیناز) هستند. این داروها سلول های بتای پانکراس را برای ترشح انسولین تحریک می کنند. هاوارد می‌گوید: «انسولین بیشتر در جریان خون، قند را به داخل سلول‌های شما فشار می‌دهد. در نهایت باعث افزایش وزن مشابه انسولین تزریقی می شوند. هاوارد می‌گوید داروهای دیابت، از جمله متفورمین (فورتامت) یا مهارکننده‌های SGLT2 وجود دارند که باعث کاهش وزن می‌شوند یا وزن خنثی دارند. او می گوید که نوع دارویی که برای شما بهترین است به سابقه پزشکی، وضعیت سلامت فعلی و ملاحظات هزینه بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
6 عوارض جانبی درمان داروهای استروئیدی ام اس

۱۰. داروهای ضد روان پریشی

از این داروها می توان برای درمان اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی استفاده کرد. هاوارد می گوید، یکی از آنها به ویژه، اولانزاپین (Zyprexa) با بالاترین پتانسیل افزایش وزن در مقایسه با سایر داروهای ضد روان پریشی مرتبط است. علاوه بر این، این نوع داروها عملکرد گلوکز را مختل می کنند و کلسترول و تری گلیسیرید را افزایش می دهند و بیماران را بیشتر در معرض خطر ابتلا به سندرم متابولیک قرار می دهند. پژوهش. هاوارد می گوید لورازیدون (لاتودا) و زیپراسیدون (ژئودون)، دو ضد روان پریشی دیگر، شانس کمتری برای افزایش وزن دارند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه