۱۰ دلیل برای شنیدن نبض در گوش

اگر تا به حال به یک کنسرت رفته اید یا خیلی نزدیک به یک بلندگو نشسته اید، احتمالاً بعد از آن صدای زنگ در گوش خود را تجربه کرده اید.

اما اگر مرتب صدایی را می شنوید که با ضربان قلب خود هماهنگ است یا نبض تپنده در گوش خود می شنوید، ممکن است با وزوز گوش ضربان دار روبرو باشید، وضعیتی که با ضربان ریتمیک، هق هق یا ضربان در یک یا هر دو گوش مشخص می  شود .

وحشت نکنید. الیور آدونکا،  مدیر بخش گوش‌شناسی/عصب‌شناسی و جراحی قاعده جمجمه در مرکز پزشکی OSU Wexner می‌گوید وزوز ضربان دار اغلب موقتی و بی‌ضرر است  .

دکتر آدونکا می گوید، با این حال، معمولاً یک دلیل قابل تشخیص برای این بیماری وجود دارد، زیرا ممکن است اولین علامت یک مشکل زمینه ای (گاهی جدی) سلامتی باشد. برای ایمن بودن، در صورت تجربه نبض مداوم در گوش، همیشه باید به دنبال مراقبت های پزشکی و ارزیابی مناسب باشید.

10 دلیل برای شنیدن نبض در گوش

در اینجا، دکتر آدونکا علل وزوز ضربان دار را بررسی می کند.

۱. یک تمرین سخت

هر کسی که تا به حال یک جلسه عرق شدید را تحت فشار قرار داده است، احتمالاً شنیده است که  قلبش پس از تمرین در گوش های خود پمپاژ می کند . دکتر آدونکا می گوید این بسیار طبیعی است.

او توضیح می‌دهد که وقتی شدید ورزش می‌کنید، برون ده قلبی شما افزایش می‌یابد و به طور خلاصه میزان خونی که در رگ‌های شما جریان دارد، از جمله رگ‌های نزدیک گوش، افزایش می‌یابد. و این افزایش موقت جریان خون گاهی اوقات می تواند صدای تپش در گوش شما ایجاد کند.

۲. کم خونی

دکتر آدونکا می گوید با  کم خونی ، ترکیب خون تغییر می کند – تعداد گلبول های قرمز خون شما کم است – که می تواند جریان خون آشفته در رگ ها را تحریک کند. و این جریان متلاطم می تواند صدای کوبنده را در گوش شما ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
گوش قرمز: علل، درمان، و ...

دلیل آن این است: پشت گوش، رگ های خونی بزرگی وجود دارد که خون را از مغز به قلب منتقل می کند. دکتر آدونکا می‌گوید: معمولاً نمی‌توانید آن رگ‌ها را بشنوید، اما اگر جریان خون از طریق آنها قوی باشد (مانند افراد مبتلا به کم خونی)، می‌توانید.

او از تشبیه رودخانه برای توضیح این موضوع استفاده می‌کند: اگر آب به آرامی جریان داشته باشد، عمدتاً ساکت است. با این حال، اگر آب سفید دارید، صدای آن بسیار بلند است. به دلیل تغییر ترکیب خون، افراد مبتلا به کم خونی اساساً دارای “آب سفید” در رگهای آنها هستند.

۳. مشکلات تیروئید

دکتر آدونکا می گوید به طور مشابه، شرایط تیروئید می تواند ترکیب خون را تغییر دهد. و این گاهی اوقات می تواند باعث نوسانات  فشار خون  شود که می تواند بر بازگشت وریدی به قلب تأثیر بگذارد و نبض هایی در گوش شما ایجاد کند.

۴. مایع در گوش یا عفونت گوش

افرادی که مایعی در گوش میانی دارند، که ممکن است مربوط به  عفونت گوش باشد یا نباشد ، اغلب ضربان قلب خود را می شنوند. دکتر آدونکا می‌گوید که به این دلیل است که رگ‌های خونی اطراف گوش معمولاً مایع (که به طور موقت جایگزین هوا می‌شود) در گوش میانی ضربان دارند.

۵. فشار خون بالا

به گفته انتشارات سلامت هاروارد ، اگر فشار خون بالا دارید  ، می تواند باعث شود خون با نیروی بیشتری در رگ ها و شریان های شما جریان یابد  .  ( برای ثبت، زمانی که عدد بالایی ۱۲۰ یا بالاتر و/یا عدد پایینی بالای ۸۰ باشد، فشار خون شما  بالا است.)

و هنگامی که جریان خون آشفته از طریق شریان کاروتید وجود دارد، این می تواند صدای ضربانی در گوش شما ایجاد کند.

۶. تصلب شرایین

در آترواسکلروز، پلاکی از چربی، کلسترول و سایر مواد در داخل شریان ها ایجاد می شود که می تواند باریک شود.

بیشتر بخوانید
بررسی اجمالی هیپراسمی یا افزایش حساسیت به بو

وقتی این اتفاق می‌افتد، جریان خون به بدن، از جمله در گوش‌ها، گردن یا سر شما را مسدود می‌کند و باعث می‌شود صدای ضربان ریتمیک در گوش‌هایتان را بشنوید.

۷. بارداری

از حالت تهوع صبحگاهی گرفته تا بواسیر، حاملگی عوارض جانبی آزاردهنده زیادی ایجاد می کند و اکنون می توانید وزوز گوش ضربان دار را به فهرست علائم تحریک کننده اضافه کنید.

طبق گفته انجمن  وزوز گوش بریتانیا  (BTA) در دوران بارداری، افزایش حجم خون و فشار خون در گردش را تجربه می کنید، که، همانطور که می دانیم، می تواند رگ های خونی اصلی اطراف گوش داخلی را تحت تاثیر قرار دهد.

علاوه بر این، زمانی که انتظار دارید، به طور طبیعی نمک و آب بیشتری (سلام، پاها و مچ پا متورم) در خود نگه می‌دارید که می‌تواند باعث التهاب موضعی شده و بافت‌های نزدیک گوش را تحت تأثیر BTA قرار دهد.

و این همه ماجرا نیست: به گفته BTA، نوسانات هورمونی می تواند فعالیت سلول های عصبی گوش داخلی را تغییر دهد و باعث تحریک یا افزایش وزوز ضربانی شود.

خوشبختانه، تپش در گوش شما معمولاً پس از زایمان برطرف یا کاهش می یابد.

چرا هنگام دراز کشیدن می توانید ضربان قلب خود را در گوش خود بشنوید؟

دکتر آدونکا می گوید که این به سینوس سیگموئید مربوط می شود، یک رگ خونی بزرگ در پشت گوش شما که از مغز خارج شده و به ورید ژوگولار تخلیه می شود.

او می‌گوید: «اگر سر خود را بچرخانید یا آن را به روش خاصی نگه دارید، اساساً موقعیت سینوس سیگموئید و میزان خونی که از آن رگ پشت گوش شما عبور می‌کند، تغییر می‌دهید.

به عنوان مثال، وقتی به گردن خود فشار می آورید (دقیقا در کنار حنجره)، می توانید رگ را کوچکتر کنید. دکتر آدونکا می‌گوید: برای برخی افراد، این می‌تواند کوبیدن گوش‌هایشان را کاهش (یا افزایش) دهد.

بیشتر بخوانید
ارتباط قلب و سر: چین و چروک لاله گوش و بیماری قلبی؟

به همین ترتیب، هنگامی که دراز می کشید، به خصوص به پهلو، می توانید موقعیت سینوس سیگموئید را تحت تأثیر قرار دهید و این می تواند صدای تپش شدیدتری را به همراه داشته باشد.

دکتر آدونکا می افزاید، علاوه بر این، به احتمال زیاد هنگام خواب ضربان قلب خود را در گوش های خود می شنوید زیرا آرام است و حواس پرتی کمتری وجود دارد.

علل کمتر شایع نبض در گوش شما

در حالی که نادر است، گاهی اوقات منبع وزوز ضربان دار می تواند یک مشکل جدی برای سلامتی باشد که نیاز به مداخله پزشکی فوری مانند موارد زیر دارد:

۸. فشار خون بین جمجمه ای ایدیوپاتیک

دکتر آدونکا می گوید که فشار خون بین جمجمه ای ایدیوپاتیک (IIH) – وضعیتی که با فشار بالا در مغز مشخص می شود – می تواند باعث ایجاد صدای ضربان قلب در گوش شما نیز شود.

سایر علائم IIH شامل موارد زیر است:

 • دید تار (یا دوتایی).
 • از دست دادن بینایی
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سفتی گردن
 • مشکل در راه رفتن
 • سردردهای مکرر
 • فراموشی
 • افسردگی

۹. پاراگانگلیوما

دکتر آدونکا می گوید که پاراگانگلیوما – تومورهای نادر و عصبی غدد درون ریز در سر و گردن که معمولاً خوش خیم هستند – تقریباً همیشه با وزوز ضربان دار وجود دارند.

به گفته موسسه گوش استانفورد ، بسته به محل تومور، پاراگانگلیوما همچنین می تواند علائمی مانند موارد زیر ایجاد کند  :

 • ضعف صورت، زبان و شانه
 • گرفتگی صدا
 • مشکل در بلع
 • افتادگی پلک
 • فشار خون بالا، افزایش ضربان قلب یا تعریق متناوب و اضطراب (در موارد بسیار نادر)

۱۰. ناهنجاری شریانی وریدی

دکتر آدونکا می‌گوید یک ناهنجاری شریانی وریدی (AVM) – یک ناهنجاری رگ‌های خونی – نیز می‌تواند مبنای ضربان در گوش‌های شما باشد.

دکتر آدونکا توضیح می‌دهد که با یک AVM، شریان‌ها و وریدها در هم تنیده و درهم می‌شوند (سیستم فشار بالا در شریان‌ها به سیستم فشار پایین در رگ‌ها دسترسی پیدا می‌کند). و این ارتباط غیر طبیعی بین رگ های خونی است که باعث ایجاد صدا می شود.

بیشتر بخوانید
چرا بینی من از داخل گزگز می کند؟

سایر علائم AVM طبق  پزشکی جانز هاپکینز عبارتند از :

 • سردرد
 • کمر درد
 • تشنج
 • از دست دادن حس در بخشی از بدن
 • ضعف عضلانی
 • تغییرات در بینایی
 • فلج صورت
 • افتادگی پلک
 • مشکلات صحبت کردن
 • تغییرات در حس بویایی
 • مشکلات حرکتی
 • سرگیجه
 • از دست دادن هوشیاری
 • خون ریزی
 • درد
 • انگشتان دست یا پا سرد یا آبی

دکتر آدونکا می گوید، اگر AVM شناسایی نشود، می تواند منجر به عوارض جدی مانند خونریزی مغزی خود به خودی شود.

چه زمانی برای وزوز ضربان دار به پزشک مراجعه کنیم

کوبیدن بی وقفه در گوش ها فوق العاده آزاردهنده است و می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند و تمرکز یا خوابیدن را دشوار کند. دکتر آدونکا می گوید: «مردم نباید مجبور باشند با آن زندگی کنند.

در حالی که بیشتر موارد وزوز ضربان دار موقتی هستند، در صورت تداوم تپش در گوش باید به دنبال کمک پزشکی باشید، به خصوص به این دلیل که می تواند نشانه ای از یک مشکل اساسی جدی تری برای سلامتی باشد.

دکتر آدونکا توصیه می‌کند که به یک متخصص مغز و اعصاب – یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی – مراجعه کنید که تجربه بیشتری نسبت به یک پزشک عمومی یا پزشک خانواده در مورد مشکلات گوش داخلی دارد.

هنگامی که ارزیابی و تشخیص پزشکی مناسب را دریافت کردید، می توانید مشکل را در منبع درمان کنید و نبض گوش خود را متوقف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

13 دیدگاه دربارهٔ «۱۰ دلیل برای شنیدن نبض در گوش;

 1. سلام من وقتی طرف سمت چپ سرم روی بالشت میزارم پشت گوشم صدای ضربان داری داره که اذیت میشم مجبور میشم به سمت راست بخوابم الان یک ماهی هست اینجوری شدم لطفاً کمکم کنید

  پاسخ
 2. سلام من هم صدای ضربان قلب در گوش سمت راست دارم ام ار رفتم سونوگرافی گردن رفتم همه ازمایشات رفتم سالمه دکتر بهم گفت که بعضی وقتا دکتراهم نمیدونن قضیه چیه این صدا منو روانی کرده خواهشا کمکم کنید

  پاسخ
 3. سلام لطفن کمکم کنید رفتم دکتر گفت گوشم التهاب داره قرص وچیز های دیگه ام نوشت ولی فایده نداره داخل یکی از گوشام صدای نبض میده چکار کنم😖😭

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر. در حد اطلاعات عمومی سعی شده در اینجا مطالبی ذکر بشه، مواردی که فرمودید نیاز به مراجعه به متخصص دارد

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه