۱۰ علامت یائسگی و پیش از یائسگی

شار هورمونی می تواند باعث ایجاد انواع علائم یائسگی شود. 

یائسگی می تواند با علائم متعددی همراه باشد. اکثر زنان حداقل برخی از این علائم یائسگی را تجربه می کنند – معمولاً زمانی که در اواخر چهل سالگی یا پنجاه سالگی خود هستند، اگرچه ممکن است زودتر یا دیرتر رخ دهد.

کمک در دسترس است، بنابراین اگر هر یک از این علائم برای شما مشکل ایجاد کرد، با پزشک خود تماس بگیرید.

ممکن است در دوران یائسگی یکی یا همه این علائم را داشته باشید. سلامتی روزمره

۱. گرگرفتگی و تعریق شبانه

بر اساس گزارش انجمن یائسگی آمریکای شمالی (NAMS)، ۷۵ درصد از زنان آمریکای شمالی در دوران پیش از یائسگی دچار گرگرفتگی می شوند که تقریباً یک چهارم آنها را وادار می کند تا برای کمک به پزشکان خود مراجعه کنند.

گرگرفتگی احساس ناگهانی گرمای شدید است که معمولا در اطراف صورت و قسمت بالایی بدن وجود دارد. صورت و سینه شما نیز ممکن است قرمز شود و به شدت عرق کنید. برخی از زنان نیز ضربان قلب سریع را تجربه می کنند. وقتی تمام می شود، ممکن است احساس سردی کنید.

تعریق شبانه مشابه است. با تعریق شدید از خواب بیدار می شوید، گاهی اوقات به حدی خیس می شوید که مجبور می شوید لباس و ملافه را عوض کنید.علل

کارشناسان علت را کاملاً روشن نمی دانند، اما یک نظریه این است که تغییرات در هیپوتالاموس (ناحیه ای از مغز که دمای بدن را تنظیم می کند) باعث می شود دمای بدن را اشتباه بخواند. سپس فرآیند خنک شدن را با گشاد کردن عروق خونی نزدیک به سطح پوست به منظور افزایش جریان خون آغاز می کند. این به نوبه خود باعث قرمز شدن و عرق کردن پوست می شود.

شناخت علائم پیش از یائسگی

شارون مالون، MD، اهمیت درمان علائم قبل از یائسگی – از گرگرفتگی گرفته تا نوسانات خلقی – را به محض تجربه آنها مورد بحث قرار می دهد.

۲. متابولیسم کند و افزایش وزن

در طول یائسگی، بسیاری از زنان دچار «یائسگی» یا «گسترش یائسگی» وحشتناک می‌شوند که معمولاً در ناحیه شکم افزایش وزن پیدا می‌کنند. طبق گفته کلینیک مایو، زنان یائسه به طور متوسط ​​۱.۵ پوند در سال اضافه وزن دارند.دو سوم زنان ۴۰ تا ۵۹ ساله و حدود سه چهارم زنان بالای ۶۰ سال دارای اضافه وزن هستند. اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، فشار خون بالا، مشکلات تنفسی و سرطان های رحم و سینه را افزایش دهد و می تواند گرگرفتگی را تشدید کند.

بیشتر بخوانید
سیگار کشیدن در دوران شیردهی چقدر مضر است؟

علل

در طول یائسگی، سطح استروژن کاهش می یابد، که باعث می شود ذخیره چربی از باسن و ران به شکم منتقل شود. تحقیقات انجام شده در کلینیک مایو که در مجله  دیابت منتشر شده است نشان می‌دهد که وقتی استروژن کاهش می‌یابد، پروتئین‌ها باعث می‌شوند سلول‌های چربی چربی بیشتری ذخیره کنند و توانایی سوخت و ساز چربی شما را کاهش دهند.همچنین، با افزایش سن، به طور طبیعی کمتر ورزش می کنیم و بیشتر غذا می خوریم.

۳. افسردگی، اضطراب و نوسانات خلقی

مطالعات نشان داده اند که تغییرات خلقی در ۲۳ درصد از زنان یائسه و یائسه رخ می دهد.علل

  • نوسانات استروژن می تواند تغییراتی را در مغز و سیستم عصبی شما ایجاد کند که می تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد. همچنین می تواند با خواب تداخل کند – کمبود خواب می تواند باعث اختلالات خلقی شود.
  • این مرحله از زندگی زمان تغییرات بزرگی برای زنان است – آنها در حال پایان دادن به دوران فرزندآوری و فرزندپروری خود هستند، با میانسالی، بدنی جدید و هویتی جدید روبرو می شوند. برخی ممکن است عزادار چیزی باشند که اکنون هرگز نمی تواند باشد. دیگران نگران مرحله جدید آینده هستند.
  • انگ ها علیه یائسگی و بیماری های روانی مانع از کمک گرفتن بسیاری می شود.

۴. بی خوابی و اختلالات خواب

یائسگی می تواند توانایی شما را برای گرفتن مقداری z جامد خراب کند – یا نمی توانید بخوابید یا چندین بار در طول شب از خواب بیدار می شوید.

علل

تحقیقات نشان می دهد که یائسگی به دلایل مختلفی شما را بیدار نگه می دارد:
  • سطح استروژن و پروژسترون، هورمون های محرک خواب، در حال کاهش است.
  • تعریق شبانه؛ جرقه ناگهانی گرما و خیس عرق شما را بیدار می کند. ممکن است مدتی طول بکشد تا دوباره بخوابید، به خصوص اگر مجبور باشید لباس را عوض کنید و تخت را از تن خارج کنید.
  • افسردگی و اضطراب می توانند بر خواب شما تأثیر بگذارند (به بالا مراجعه کنید).

۵. ریزش مو و ناخن های شکننده

بسیاری از زنان در دوران یائسگی نازک شدن مو را تجربه می کنند. برخی با شکل شدیدی به نام ریزش موی زنانه مواجه می شوند. ناخن های شما ممکن است برآمده و شکننده شوند.

علت

دوباره آن قطره های استروژن و پروژسترون را سرزنش کنید. اینها هورمون هایی هستند که مسئول حفظ سلامت مو هستند. این همچنین یک ضربه مضاعف است: وقتی هورمون‌های مردانه کاهش می‌یابند، هورمون‌های مردانه به نام آندروژن، تأثیر بیشتری دارند. برای اضافه کردن آسیب به آسیب، دومی ممکن است باعث رشد مو در مکان‌های ناخواسته مانند چانه و لب بالایی شود.مو و ناخن عمدتاً از کراتین تشکیل شده است که بدن شما با افت استروژن کمتر از آن استفاده می کند.

بیشتر بخوانید
آمنوره: عدم قاعدگی

 کمبود استروژن همچنین می تواند پوست و ناخن های شما را خشک کند.

۱۲ راه برای از بین بردن چربی شکم یائسگی

پیر شدن اجتناب ناپذیر است، اما اجازه ندهید که شما را ناامید کند! در اینجا نکاتی در مورد از بین بردن چربی های شکم یائسگی وجود دارد که نمی خواهید آنها را از دست بدهید.

۶. اختلال عملکرد جنسی، مسائل میل

بسیاری از زنان متوجه می شوند که با یائسگی تغییرات ناخوشایندی در واژن آنها ایجاد می شود که می تواند فعالیت جنسی را کمی دشوار تا بسیار دردناک کند. زنان در حین دخول احساس تنگی واژن را گزارش می دهند و در معرض خطر بیشتری برای پارگی و خونریزی در حین مقاربت هستند. در واقع، بین ۱۷ تا ۴۵ درصد از زنان یائسه می گویند رابطه جنسی واقعاً آزار دهنده است.
برخی از زنان ممکن است کاهش قابل توجهی در میل جنسی خود، همراه با ناراحتی ناشی از آن کاهش، احساس کنند، وضعیتی که به عنوان اختلال میل جنسی کم‌فعال (HSDD) شناخته می‌شود. یک مطالعه منتشر شده در ژورنال Archives of Internal Medicine  نشان داد که ۲۶.۷ درصد از زنان یائسه میل جنسی کم را تجربه می کنند در حالی که ۵۲.۴ درصد در میان زنانی که یائسه شده بودند.

علت

افت هورمون باعث می شود دیواره های واژن نازک، خشک، شکننده و کمتر انعطاف پذیر شوند، وضعیتی که به عنوان آتروفی ولوواژینال شناخته می شود. اگر واژن نیز ملتهب شود (واژن قرمز شده و ترشح تولید می کند)، واژینیت آتروفیک است. همراه با کاهش استروژن، میل جنسی را می توان با استرس، افسردگی، تصویر ضعیف بدن و ناامیدی در مورد مدت زمانی که طول می کشد تا به ارگاسم برسند، از بین برد.

۷. از دست دادن استخوان و خطر پوکی استخوان

شما می توانید تا حدود ۳۰ سالگی بیشتر از آنچه که از دست می دهید، استخوان بسازید. پس از ۳۵ سالگی، از دست دادن بیشتر از ایجاد استخوان می شود و باعث از دست دادن کلی استخوان می شود. هنگامی که یائسگی شروع می شود، روند دمینرالیزاسیون سرعت می گیرد و برخی از زنان را به پوکی استخوان (استخوان های شکننده و شکننده) مبتلا می کند.علت

بیشتر بخوانید
علل و درمان پریودی که متوقف نمی شود

یکی از وظایف استروژن محافظت از سلامت استخوان است. وقتی تحلیل می‌رود، این مزیت نیز از بین می‌رود و استخوان‌ها را در برابر زوال آسیب‌پذیر می‌کند.

۸. خشکی پوست و سایر مشکلات پوستی

اگر متوجه شده اید که پوست شما خشک، شل، به راحتی تحریک می شود و نازک می شود که منجر به ایجاد لگن و کبودی آسان می شود، آن را تصور نمی کنید. همچنین ممکن است دچار آکنه و بثورات بشوید و متوجه شوید که زخم ها بسیار کندتر بهبود می یابند.

علت

با من بگو: کاهش استروژن. باعث نازک شدن پوست می شود که آن را در برابر کبودی آسیب پذیر می کند. خشکی به این دلیل است که پوست برخی از توانایی خود را برای حفظ رطوبت از دست می دهد. چین و چروک، ژول و شلی به دلیل از دست دادن کلاژن پوست است. طبق آکادمی پوست آمریکا، پوست زنان در طول پنج سال اول یائسگی حدود ۳۰ درصد از کلاژن خود را از دست می دهد. پس از آن، شما هر سال حدود ۲ درصد را برای ۲۰ سال آینده از دست می دهید.۹. خشکی چشم و خشکی دهان

بیشتر بخوانید
وضعیت سفالیک چیست؟
زنان یائسه اغلب از خشکی، ملتهب و سوزش چشم رنج می برند و دهان آنها نیز می تواند خشک و چسبناک شود. بسیاری متوجه می شوند که به دلیل عدم روانکاری بافتی که کره چشم را می پوشاند، دیگر حتی نمی توانند به طور منظم از لنزهای تماسی استفاده کنند. خشکی دهان می تواند آنقدر شدید باشد که سلامت دهان را تحت تاثیر قرار دهد. کمبود بزاق می تواند منجر به افزایش حفره ها، بیماری پریودنتال، التهاب لثه و غیره شود.علل

استروژن در خشکی چشم دچار شکستگی می شود. محققان کاهش آندروژن ها را مقصر می دانند. از آنجایی که زنان در ابتدا کمتر از این هورمون ها دارند، کاهش جزئی می تواند تأثیر زیادی داشته باشد.اما ما به کاهش سطح استروژن برای خشکی دهان بازگشته ایم: مطالعه ای که در مجله Mid-Life Health  منتشر شده است نشان می دهد که مخاط دهان را به همان روشی که در واژن انجام می دهد خشک می کند.

۱۰. مشکلات حافظه و مشکلات تمرکز

عملکرد شناختی شما ممکن است کمی خراب شود. بازیابی کلمات سخت‌تر است، فراموش می‌کنید که چرا وارد اتاقی شده‌اید و اگر بدانید کلیدهایتان به کجا ختم شده است، لعنت می‌کنید. یک مطالعه دانشگاه بیلور تأیید کرد که مشکل با حافظه فعال و توجه پیچیده و هوشیاری کاملاً طبیعی است و دائمی نیست.

علت

کاهش تولید استروژن بار دیگر علت آن است، اما این تمام ماجرا نیست. بر اساس مقاله ای که در مجله Integrative Medicine Insights منتشر شده است ، خواب مختل، افسردگی و گرگرفتگی نیز می توانند نقش داشته باشند. 

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه