هل ادویه ای با طعمی تند و کمی شیرین است که برخی افراد آن را با نعناع مقایسه می کنند.

منشا آن هند است اما امروزه در سراسر جهان در دسترس است و در دستور العمل های شیرین و شور استفاده می شود.

تصور می شود که دانه ها، روغن ها و عصاره های هل دارای خواص دارویی چشمگیر هستند و قرن ها در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرند ( ۱ ، ۲ ).

در اینجا ۱۰ مزیت هل برای سلامتی با پشتوانه علم آورده شده است.

10 Health Benefits of Cardamom, Backed by Science

۱. خواص آنتی اکسیدانی و دیورتیک ممکن است فشار خون را کاهش دهد

هل ممکن است برای افرادی که فشار خون بالا دارند مفید باشد.

در یک مطالعه، محققان روزانه سه گرم پودر هل را به ۲۰ بزرگسالی که به تازگی تشخیص داده شده بود فشار خون بالا داده بودند، دادند. پس از ۱۲ هفته، سطح فشار خون به طور قابل توجهی به محدوده طبیعی کاهش یافته بود ( ۳ ).

نتایج امیدوارکننده این مطالعه ممکن است مربوط به سطوح بالای آنتی اکسیدان ها در هل باشد. در واقع، وضعیت آنتی اکسیدانی شرکت کنندگان تا پایان مطالعه ۹۰ درصد افزایش یافته بود. آنتی اکسیدان ها با کاهش فشار خون مرتبط هستند ( ۳ ، ۴ ).

محققان همچنین گمان می‌کنند که این ادویه به دلیل اثر ادرارآوری که دارد، فشار خون را کاهش می‌دهد، به این معنی که می‌تواند ادرار را برای از بین بردن آبی که در بدن شما جمع می‌شود، به عنوان مثال در اطراف قلب، تقویت کند.

نشان داده شده است که عصاره هل باعث افزایش ادرار و کاهش فشار خون در موش صحرایی می شود ( ۵ ).

خلاصه هل ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند، به احتمال زیاد به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ادرارآوری که دارد.

۲. ممکن است حاوی ترکیبات ضد سرطان باشد

ترکیبات موجود در هل ممکن است به مبارزه با سلول های سرطانی کمک کند.

مطالعات روی موش ها نشان داده است که پودر هل می تواند فعالیت آنزیم های خاصی را افزایش دهد که به مبارزه با سرطان کمک می کنند ( ۶ ، ۷ ).

ادویه همچنین ممکن است توانایی سلول های کشنده طبیعی را برای حمله به تومورها افزایش دهد ( ۸ ).

در یک مطالعه، محققان دو گروه از موش ها را در معرض ترکیبی قرار دادند که باعث سرطان پوست می شود و به یک گروه ۵۰۰ میلی گرم هل آسیاب شده به ازای هر کیلوگرم (۲۲۷ میلی گرم در هر پوند) وزن در روز تغذیه کردند (۷ ) .

پس از ۱۲ هفته، تنها ۲۹ درصد از گروهی که هل مصرف کردند، در مقایسه با بیش از ۹۰ درصد از گروه کنترل، به سرطان مبتلا شدند ( ۷ ).

تحقیقات روی سلول های سرطانی انسان و هل نتایج مشابهی را نشان می دهد. یک مطالعه نشان داد که ترکیب خاصی در ادویه از تکثیر سلول های سرطانی دهان در لوله های آزمایش جلوگیری می کند ( ۹ ).

اگرچه نتایج امیدوارکننده است، اما این مطالعات فقط بر روی موش ها یا در لوله های آزمایش انجام شده است. قبل از اینکه بتوان ادعاهای قوی تری کرد، به تحقیقات انسانی نیاز است.

خلاصه برخی از ترکیبات موجود در هل ممکن است با سرطان مبارزه کرده و رشد تومورها را در موش‌ها و لوله‌های آزمایش متوقف کند. برای تأیید اینکه آیا این نتایج در مورد انسان نیز صدق می کند، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

۳. ممکن است به لطف اثرات ضد التهابی از بیماری های مزمن محافظت کند

هل سرشار از ترکیباتی است که ممکن است با التهاب مبارزه کند.

التهاب زمانی رخ می دهد که بدن شما در معرض مواد خارجی قرار گیرد. التهاب حاد ضروری و مفید است، اما التهاب طولانی مدت می تواند منجر به بیماری های مزمن شود ( ۱۰ ، ۱۱ ، ۱۲ ).

آنتی اکسیدان ها که به وفور در هل یافت می شوند، از سلول ها در برابر آسیب محافظت می کنند و از بروز التهاب جلوگیری می کنند ( ۱۳ ).

یک مطالعه نشان داد که عصاره هل در دوزهای ۵۰-۱۰۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم (۲۳-۴۶ میلی گرم در هر پوند) از وزن بدن در مهار حداقل چهار ترکیب مختلف التهابی در موش ها مؤثر است (۱۴ ) .

مطالعه دیگری روی موش‌ها نشان داد که خوردن پودر هل باعث کاهش التهاب کبد ناشی از خوردن یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و چربی می‌شود ( ۱۵ ).

اگرچه مطالعات زیادی در مورد اثرات ضد التهابی هل در انسان وجود ندارد، تحقیقات نشان می دهد که مکمل ها ممکن است وضعیت آنتی اکسیدانی را تا ۹۰٪ افزایش دهند ( ۳ ).

خلاصه ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در هل ممکن است به محافظت از سلول ها در برابر آسیب و کاهش سرعت و جلوگیری از التهاب در بدن شما کمک کند.

۴. ممکن است به مشکلات گوارشی از جمله زخم کمک کند

هزاران سال است که هل برای کمک به هضم غذا استفاده می شود.

اغلب برای تسکین ناراحتی، حالت تهوع و استفراغ با سایر ادویه های دارویی مخلوط می شود ( ۱ ).

مهمترین خاصیت هل برای رفع مشکلات معده، توانایی احتمالی آن در التیام زخم است.

در یک مطالعه، موش‌ها قبل از قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای آسپرین برای ایجاد زخم معده، با عصاره هل، زردچوبه و برگ سبز در آب داغ تغذیه شدند. این موش‌ها در مقایسه با موش‌هایی که فقط آسپرین دریافت کرده‌اند، زخم کمتری ایجاد کردند ( ۱۶ ).

مطالعه مشابهی روی موش‌ها نشان داد که عصاره هل به تنهایی می‌تواند به طور کامل از زخم معده جلوگیری کند یا حداقل تا ۵۰ درصد از اندازه آن را کاهش دهد.

در واقع، در دوزهای ۱۲.۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم (۵.۷ میلی گرم در هر پوند) از وزن بدن، عصاره هل مؤثرتر از یک داروی رایج ضد زخم بود ( ۱۷ ).

تحقیقات لوله آزمایش همچنین نشان می دهد که هل ممکن است در برابر هلیکوباکتر پیلوری ، باکتری مرتبط با ایجاد بیشتر مشکلات زخم معده، محافظت کند ( ۱۸ ).

تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم آیا این ادویه می‌تواند همان اثر را در برابر زخم در انسان داشته باشد یا خیر.

خلاصه هل ممکن است از مشکلات گوارشی محافظت کند و نشان داده شده است که تعداد و اندازه زخم معده را در موش‌ها کاهش می‌دهد.

۵. ممکن است بوی بد دهان را درمان کرده و از ایجاد حفره جلوگیری کند

استفاده از هل برای درمان بوی بد دهان و بهبود سلامت دهان یک درمان قدیمی است.

در برخی از فرهنگ ها، تازه کردن نفس با خوردن غلاف هل بعد از غذا معمول است ( ۱ ).

حتی شرکت تولید کننده آدامس Wrigley نیز از این ادویه در یکی از محصولات خود استفاده می کند.

دلیل اینکه هل می‌تواند منجر به نفس تازه نعناع شود، ممکن است به توانایی آن در مبارزه با باکتری‌های رایج دهان مربوط باشد ( ۱۹ ).

یک مطالعه نشان داد که عصاره هل در مبارزه با پنج باکتری که می توانند باعث ایجاد حفره های دندانی شوند، موثر است. در برخی از موارد لوله آزمایش، عصاره ها از رشد باکتری تا ۰.۸۲ اینچ (۲.۰۸ سانتی متر) جلوگیری کردند ( ۲۰ ).

تحقیقات بیشتر نشان می دهد که عصاره هل می تواند تعداد باکتری ها را در نمونه های بزاق تا ۵۴ درصد کاهش دهد ( ۲۱ ).

با این حال، همه این مطالعات در لوله‌های آزمایش انجام شده‌اند و مشخص نیست که چگونه نتایج ممکن است برای انسان اعمال شود.

خلاصه هل اغلب برای درمان بوی بد دهان استفاده می شود و جزء برخی از آدامس ها است. این به این دلیل است که هل می‌تواند باکتری‌های رایج دهان را از بین ببرد و از ایجاد حفره جلوگیری کند.

۶. ممکن است اثرات ضد باکتریایی داشته باشد و عفونت ها را درمان کند

هل همچنین دارای اثرات ضد باکتریایی در خارج از دهان است و ممکن است عفونت ها را درمان کند.

تحقیقات نشان می دهد که عصاره ها و اسانس های هل دارای ترکیباتی هستند که با چندین گونه رایج باکتری مبارزه می کنند ( ۲۲ ، ۲۳ ، ۲۴ ، ۲۵ ).

یک مطالعه در لوله آزمایش تأثیر این عصاره ها را بر روی گونه های مقاوم به دارو کاندیدا، مخمری که می تواند باعث عفونت قارچی شود، بررسی کرد. عصاره ها توانستند رشد برخی از سویه ها را به میزان ۰.۳۹-۰.۵۹ اینچ (۰.۹۹-۱.۴۹ سانتی متر) مهار کنند ( ۲۶ ).

تحقیقات اضافی در لوله آزمایش نشان داد که اسانس‌ها و عصاره‌های هل به همان اندازه و گاهی موثرتر از داروهای استاندارد علیه باکتری E. coli و Staphylococcus هستند ، باکتری‌هایی که می‌توانند باعث مسمومیت غذایی شوند ( ۲۳ ).

مطالعات لوله آزمایش همچنین نشان داده است که اسانس هل با باکتری سالمونلا که منجر به مسمومیت غذایی می شود و کمپیلوباکتر که به التهاب معده کمک می کند، مبارزه می کند ( ۲۴ ، ۲۵ ).

مطالعات موجود در مورد اثرات ضد باکتریایی هل تنها به بررسی سویه‌های جدا شده از باکتری‌ها در آزمایشگاه‌ها پرداخته‌اند. بنابراین، شواهد در حال حاضر به اندازه کافی قوی نیستند که ادعا کنند این ادویه همان اثر را در انسان خواهد داشت.

خلاصه اسانس‌ها و عصاره‌های هل ممکن است در برابر انواع باکتری‌هایی که به عفونت‌های قارچی، مسمومیت غذایی و مشکلات معده کمک می‌کنند، مؤثر باشد. با این حال، تحقیقات تنها در لوله های آزمایش و نه در انسان انجام شده است.

۷. ممکن است تنفس و استفاده از اکسیژن را بهبود بخشد

ترکیبات موجود در هل ممکن است به افزایش جریان هوا به ریه ها و بهبود تنفس کمک کند.

هنگامی که هل در رایحه درمانی استفاده می شود، می تواند بوی نشاط آور ایجاد کند که توانایی بدن شما را برای استفاده از اکسیژن در طول ورزش افزایش می دهد ( ۲۷ ).

در یک مطالعه از گروهی از شرکت کنندگان خواسته شد تا قبل از راه رفتن روی تردمیل به مدت ۱۵ دقیقه، اسانس هل را به مدت یک دقیقه استنشاق کنند. این گروه در مقایسه با گروه کنترل به طور قابل توجهی جذب اکسیژن بیشتری داشتند ( ۲۷ ).

راه دیگری که هل می‌تواند تنفس و مصرف اکسیژن را بهبود بخشد، شل کردن راه هوایی است. این ممکن است به ویژه برای درمان آسم مفید باشد.

مطالعه‌ای روی موش‌ها و خرگوش‌ها نشان داد که تزریق عصاره هل می‌تواند مسیر عبور هوای گلو را آرام کند. اگر عصاره اثر مشابهی در افراد مبتلا به آسم داشته باشد، ممکن است مانع از محدود شدن راههای هوایی ملتهب آنها شود و تنفس آنها را بهبود بخشد ( ۲۸ ).

خلاصه هل ممکن است با تحریک جذب بهتر اکسیژن و آرام کردن عبور هوا به ریه ها در انسان و حیوانات، تنفس را بهبود بخشد.

۸. ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد

هنگامی که هل به صورت پودر مصرف شود، ممکن است قند خون را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داد که تغذیه موش‌ها با رژیم غذایی پرچرب و کربوهیدرات بالا (HFHC) باعث می‌شود که سطح قند خون آنها برای مدت طولانی‌تری نسبت به زمانی که با یک رژیم غذایی معمولی تغذیه می‌شدند بالا بماند (۱۵ ) .

هنگامی که به موش‌هایی که از رژیم غذایی HFHC استفاده می‌کردند پودر هل داده شد، قند خون آنها برای مدت طولانی‌تری نسبت به قند خون موش‌های رژیم غذایی معمولی بالا نمی‌ماند ( ۱۵ ).

با این حال، پودر ممکن است همان اثر را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نداشته باشد.

در یک مطالعه روی بیش از ۲۰۰ بزرگسال مبتلا به این عارضه، شرکت‌کنندگان به گروه‌هایی تقسیم شدند که هر روز به مدت هشت هفته فقط چای سیاه یا چای سیاه با سه گرم دارچین، هل یا زنجبیل مصرف کردند (۲۹ ) .

نتایج نشان داد که دارچین، اما نه هل یا زنجبیل، کنترل قند خون را بهبود می بخشد ( ۲۹ ).

برای درک بهتر تأثیر هل بر قند خون در انسان، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه مطالعه روی موش‌ها نشان می‌دهد که هل ممکن است به کاهش سطح قند خون بالا کمک کند، اما مطالعات انسانی با کیفیت بیشتری مورد نیاز است.

۹. سایر فواید بالقوه هل برای سلامتی

علاوه بر مزایای سلامتی ذکر شده، هل ممکن است از جهات دیگری نیز برای سلامتی شما مفید باشد.

مطالعات روی موش ها نشان داده است که سطوح بالای آنتی اکسیدان موجود در ادویه ممکن است از بزرگ شدن کبد، اضطراب و حتی کاهش وزن جلوگیری کند:

  • محافظت از کبد: عصاره هل ممکن است سطح آنزیم های کبدی، تری گلیسیرید و کلسترول را کاهش دهد. آنها همچنین ممکن است از بزرگ شدن کبد و وزن کبد جلوگیری کنند، که خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را کاهش می دهد ( ۳۰ ، ۳۱ ، ۳۲ ، ۳۳ ).
  • اضطراب: یک مطالعه موش نشان می دهد که عصاره هل ممکن است از رفتارهای اضطرابی جلوگیری کند. این ممکن است به این دلیل باشد که سطوح پایین آنتی اکسیدان ها در خون با ایجاد اضطراب و سایر اختلالات خلقی مرتبط است ( ۳۴ ، ۳۵ ، ۳۶ ).
  • کاهش وزن: یک مطالعه بر روی ۸۰ زن دارای اضافه وزن و چاق پیش دیابتی ارتباط بین هل و کاهش کمی دور کمر را نشان داد. با این حال، مطالعات موش در مورد کاهش وزن و ادویه نتایج قابل توجهی پیدا نکرده است ( ۱۵ ، ۳۷ )

تعداد مطالعات در مورد ارتباط هل و این فواید بالقوه محدود است و بیشتر بر روی حیوانات انجام شده است.

علاوه بر این، دلایلی که چرا این ادویه ممکن است به بهبود سلامت کبد، اضطراب و وزن کمک کند، مشخص نیست.

خلاصه : تعداد محدودی از مطالعات نشان می دهد که مکمل های هل ممکن است دور کمر را کاهش دهند و از رفتارهای اضطرابی و کبد چرب جلوگیری کنند. دلایل پشت این اثرات نامشخص است، اما ممکن است به محتوای آنتی اکسیدانی بالای ادویه مربوط باشد.

۱۰. ایمن برای اکثر مردم و به طور گسترده در دسترس است

هل به طور کلی برای اکثر مردم بی خطر است.

رایج ترین روش استفاده از هل در پخت و پز یا پخت است. این بسیار همه کاره است و اغلب به کاری و خورش های هندی و همچنین کلوچه های شیرینی زنجبیلی، نان و سایر محصولات پخته شده اضافه می شود.

استفاده از مکمل‌ها، عصاره‌ها و اسانس‌های هل احتمالاً با توجه به نتایج امیدوارکننده تحقیقات در مورد کاربردهای دارویی آن رایج‌تر می‌شود.

با این حال، در حال حاضر دوز توصیه شده برای این ادویه وجود ندارد زیرا بیشتر مطالعات روی حیوانات انجام شده است. استفاده از مکمل ها باید توسط یک متخصص بهداشت کنترل شود.

علاوه بر این، مکمل های هل ممکن است برای کودکان و زنان باردار یا شیرده مناسب نباشد.

اکثر مکمل ها ۵۰۰ میلی گرم پودر یا عصاره هل را یک یا دو بار در روز توصیه می کنند.

FDA مکمل‌ها را تنظیم نمی‌کند، بنابراین اگر تشویق به امتحان مکمل‌های هل توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شده‌اید، حتماً مارک‌هایی را انتخاب کنید که توسط شخص ثالث آزمایش شده‌اند.

اگر علاقه مند به امتحان هل هستید، به یاد داشته باشید که افزودن ادویه به غذاهایتان ممکن است مطمئن ترین راه باشد.

خلاصه استفاده از هل در آشپزی برای اکثر افراد بی خطر است. مکمل ها و عصاره های هل به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته اند و فقط باید تحت راهنمایی یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مصرف شوند.

خلاصه

هل یک داروی باستانی است که ممکن است خواص دارویی زیادی داشته باشد.

ممکن است فشار خون را کاهش دهد، تنفس را بهبود بخشد و به کاهش وزن کمک کند.

علاوه بر این، مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان می‌دهد که هل ممکن است به مبارزه با تومورها، بهبود اضطراب، مبارزه با باکتری‌ها و محافظت از کبد شما کمک کند، اگرچه شواهد در این موارد کمتر قوی است.

با این حال، تحقیقات انسانی کمی برای تعدادی از ادعاهای سلامت مرتبط با ادویه وجود دارد. مطالعات بیشتری برای نشان دادن اینکه آیا نتایج تحقیقات اولیه در مورد انسان ها اعمال می شود یا خیر، مورد نیاز است.

با این وجود، افزودن هل به آشپزی شما ممکن است راهی ایمن و موثر برای بهبود سلامت شما باشد.

عصاره ها و مکمل های هل نیز ممکن است فوایدی داشته باشند اما باید با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شوند.