۱۰ مکمل برای کمک به باروری

ویتامین B6

این ویتامین به تنظیم و ارتقای فعالیت هورمونی سالم کمک می‌کند و اجازه می‌دهد تا فاز لوتئال، که زمان بین تخمک‌گذاری و چرخه قاعدگی شماست، با تولید پروژسترون گسترش یابد و به نوبه خود به رشد تخمک و افزایش شانس بارداری کمک کند.

موجود در سیب زمینی، میوه، ماهی و عدس. مقدار مرجع مواد مغذی اتحادیه اروپا ۱-۲ میلی گرم در روز است.

ویتامین B9 اسید فولیک

سطوح پایین این ویتامین با نقایص مادرزادی، به ویژه اسپینا بیفیدا، که یک نقص در ستون فقرات است، مرتبط است. اسید فولیک همچنین رشد طبیعی بافت مادر را فراهم می کند و به فرآیندهای تقسیم سلولی کمک می کند که رشد جنین را تعیین می کند. B9 به بارداری کمک می کند زیرا تعداد کلی اسپرم را بهبود می بخشد و تحرک اسپرم را افزایش می دهد. دوز توصیه شده ۴۰۰ میکروگرم در روز است.

10 مکمل برای کمک به باروری

موجود در سیب زمینی، میوه، ماهی و عدس.

ویتامین B12

سطوح پایین B12 ممکن است به ناباروری کمک کند و همچنین در سقط جنین های متعدد نقش داشته باشد. استرس اکسیداتیو یکی از دلایل اصلی کاهش باروری مردان از طریق آسیب DNA است، B12 تولید سالم اسپرم، تحرک و سرزندگی را فراهم می کند. برای زنان می تواند به جلوگیری از تخمک گذاری نامنظم و ایجاد چرخه سالم تر و تعادل هورمون ها کمک کند. سلامت تخمک نیز توسعه یافته است و می تواند شانس کاشت تخمک را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
گزینه های درمان ناباروری

موجود در گوشت قرمز، تخم مرغ، شیر، پنیر، ماهی، عصاره مخمر، شیر سویا غنی شده، برگر سبزیجات غنی شده. اگر رژیم گیاهخواری دارید، مصرف مکمل B12 توصیه می شود، دوز مطلوب ۵۰ تا ۱۰۰ میکروگرم در روز است.

سلنیوم

سلنیوم یک آنتی اکسیدان است که نقش مهمی در محافظت از بدن ما در برابر رادیکال های آزاد و جلوگیری از آسیب به کروموزوم دارد که می تواند منجر به مشکلات در بارداری، نقص مادرزادی یا سقط جنین شود. باروری مردان نیز می تواند با کمک به کیفیت اسپرم و تولید از سلنیوم بهره مند شود.

موجود در آجیل برزیلی، ساردین و ماهی تن و همچنین سبزیجات برگ سبز – باید توجه داشته باشید که میزان سلنیوم در خاک های اروپایی همیشه پایین است، بنابراین غذاهایی که در اینجا رشد می کنند ممکن است نسبت به سایر کشورها دارای سلنیوم کمتری باشند. درباره این موضوع اینجا بیشتر بخوانید. مقدار مرجع مواد مغذی اتحادیه اروپا برای سلنیوم ۵۵ میکروگرم در روز است.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد رحم بزرگ شده باید بدانید

ویتامین سی

ویتامین C یکی دیگر از آنتی اکسیدان های مورد نیاز بدن شما برای باروری است. باز هم این ویتامین به رشد اسپرم، محافظت در برابر استرس اکسیداتیو و افزایش شانس لانه گزینی کمک می کند. برای زنان ویتامین C با تولید اسید اسکوربیک از تخمک گذاری و سلامت تخمک مراقبت می کند، این برای کمک به سنتز کلاژن در تخمدان ها برای رشد فولیکول مورد نیاز است. دوز مطلوب ویتامین C بین ۵۰۰-۱۰۰۰ میلی گرم در روز است.

موجود در مرکبات، انواع توت ها، سبزیجات برگ دار و آب میوه ها.

ویتامین E

در اینجا یک آنتی اکسیدان مهم دیگر برای مراقبت از سلول های ناشی از استرس اکسیداتیو وجود دارد. مشابه ویتامین C، این می تواند تولید سالم تر اسپرم با تحرک و سرزندگی بهتر را فراهم کند تا احتمال لانه گزینی بیشتر شود. برای زنان، این ویتامین همچنین می‌تواند فاز لوتئال طولانی‌تری داشته باشد و شانس بارداری را با سلامت کلی بهتر تخمک افزایش دهد. مقدار مرجع مواد مغذی اتحادیه اروپا برای ویتامین E 12 میلی گرم / ۱۸ IU در روز است.

بیشتر بخوانید
آیا ماست می تواند عفونت قارچی واژن را درمان کند؟

موجود در آجیل، دانه ها، کلم پیچ و روغن زیتون.

 روی

این ماده معدنی می تواند با حفظ تعادل هورمونی، استروژن و پروژسترون به باروری و تولید مثل طبیعی کمک کند تا سلامت سلول های تخمک را تامین کند. برای مردان مهم است که مطمئن شوند سطوح خوبی از روی دارند زیرا سطوح پایین ممکن است به کیفیت اسپرم ضعیف منجر شود و شانس کاشت را کاهش دهد. مقدار مرجع مواد مغذی اتحادیه اروپا برای روی ۱۰ میلی گرم در روز است.

موجود در غذاهای دریایی، تخمه کدو تنبل و نخود فرنگی.

اهن

زنان به دلیل دوبرابر شدن تقاضا در دوران بارداری به این ماده معدنی نیاز خواهند داشت، اگر سطح آهن کمبود داشته باشد می تواند باعث سقط جنین شود. مصرف آهن به تشکیل گلبول های قرمز سالم کمک می کند و گردش خون را در نواحی تولید مثلی بهبود می بخشد. مقدار مرجع مواد مغذی اتحادیه اروپا برای آهن ۱۴ میلی گرم در روز است.

موجود در حبوبات، تخم مرغ ارگانیک، گوشت، ماهی و توفو.

کوآنزیم Q10

این آنزیم برای تولید انرژی در ورزش استفاده می شود، همچنین می توان از آن برای تولید انرژی در سطح میتوکندری برای سلامت تخمک استفاده کرد. Co-Enyzme Q10 همچنین به رشد جنین و سلامت تخمک بالغ یک زن مسن کمک می کند که به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد. برای مردان می تواند به تحرک و سلامت سلول های اسپرم کمک کند. دوز توصیه شده روزانه بین ۵۰-۱۵۰ میلی گرم است

بیشتر بخوانید
چگونه در دوران یائسگی وزن کم کنیم (و آن را حفظ کنیم)

موجود در ساردین، کلم بروکلی، اسفناج و دانه کنجد.

آرژنین

آرژنین یک آمینو اسید کلیدی است که به بهبود جریان خون به رحم، تخمدان ها و اندام تناسلی کمک می کند، این امر عملکرد کارآمدتری را در اندام های تولید مثلی فراهم می کند. افزایش جریان خون همچنین به ایجاد یک محیط سالم برای لانه گزینی جنین کمک می کند. دوز توصیه شده روزانه ۱-۲ گرم است.

موجود در بادام زمینی، بوقلمون، دانه کدو تنبل و جلبک هایی مانند اسپیرولینا.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید