حالت تهوع ناخوشایند است و می تواند به دلایل مختلفی از جمله بارداری و مسافرت رخ دهد.

در اینجا ۱۱ درمان خانگی وجود دارد که به شما کمک می کند بدون استفاده از دارو حالت تهوع را از بین ببرید.

۱. زنجبیل بخورید

زنجبیل یک درمان طبیعی محبوب برای تهوع است.

مشخص نیست که زنجبیل چگونه به طور خاص تهوع را درمان می کند. با این حال، کارشناسان معتقدند که ترکیبات زنجبیل ممکن است مانند داروهای ضد تهوع عمل کند. چندین مطالعه موافق هستند که زنجبیل ممکن است به کاهش حالت تهوع در شرایط مختلف کمک کند.

11 Natural Ways to Get Rid of Nauseahealthline.comhttps://www.healthline.com › na...

به عنوان مثال، مصرف زنجبیل ممکن است به طور موثر حالت تهوع را در دوران بارداری یا پس از درمان شیمی درمانی کاهش دهد .

هیچ اتفاق نظری در مورد موثرترین دوز وجود ندارد، اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف روزانه ۱۵۰۰ میلی‌گرم زنجبیل ممکن است برای کاهش حالت تهوع مفید باشد.

استفاده از زنجبیل برای اکثر افراد بی خطر است. اما ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی از جمله سوزش سر دل در صورت مصرف زیاد شود. در حالی که فقط تعداد کمی از مطالعات در مورد زنجبیل وجود دارد، آنهایی که شامل افراد باردار سالم هستند خطر کم عوارض جانبی را گزارش می کنند . بنابراین، بیشتر متخصصان زنجبیل را یک داروی ایمن و موثر برای تهوع صبحگاهی در دوران بارداری می دانند.

خلاصه

دوز روزانه زنجبیل ممکن است جایگزین موثری برای داروهای ضد تهوع در شرایط مختلف، از جمله در دوران بارداری و پس از شیمی درمانی باشد.

۲. رایحه درمانی نعناع فلفلی

رایحه درمانی نعناع نیز ممکن است به کاهش حالت تهوع کمک کند.

یک مطالعه روی ۱۰۰ نفر نشان داد که اسانس نعناع به طور قابل توجهی حالت تهوع را در صورت استفاده به تنهایی یا در کنار داروها بهبود می بخشد .

در مطالعه دیگری، روغن نعناع فراوانی حالت تهوع، استفراغ، و چروکیدگی را در افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند کاهش داد .

در مطالعه سوم ، استفاده از استنشاقی حاوی روغن نعناع در شروع حالت تهوع علائم را در ۷۹ درصد موارد در عرض ۲ دقیقه پس از درمان کاهش داد.

نوشیدن چای نعناع ممکن است اثرات ضد تهوع مشابهی داشته باشد. با این حال، در حالی که با امتحان کردن چای نعناع چیز زیادی برای از دست دادن ندارید، هیچ مطالعه‌ای در حال حاضر اثربخشی آن را تایید نمی‌کند.

با این حال، به یاد داشته باشید که اطلاعات کمی در مورد ایمنی مصرف روغن نعناع وجود دارد. به همین دلیل، مطالعات بیشتری بر روی قرص‌های نعناع فلفلی یا چای نعناع برای بررسی کامل اثربخشی نعناع ضروری است.

خلاصه

بوییدن روغن نعناع در شروع حالت تهوع ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند.

۳. طب سوزنی یا طب فشاری

طب سوزنی و طب فشاری داروهای سنتی چینی برای تهوع و استفراغ هستند.

در طول طب سوزنی، یک درمانگر سوزن های نازکی را در نقاط خاصی از بدن فرو می کند. در مقابل، طب فشاری با هدف تحریک همان نقاط بدن است اما به جای سوزن از فشار استفاده می کند.

هر دو تکنیک رشته های عصبی را تحریک می کنند که سیگنال ها را به مغز و نخاع منتقل می کنند. برخی معتقدند این سیگنال ها می توانند حالت تهوع را کاهش دهند.

یک بررسی نشان داد که طب سوزنی می تواند شدت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی را کاهش دهد . بررسی دیگری از ۱۲ مطالعه نشان داد که طب سوزنی ممکن است در تسکین تهوع و استفراغ بعد از عمل موثرتر از دارونما یا مراقبت های معمول باشد.

برخی شواهد نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است حالت تهوع در دوران بارداری را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات دیگر در این زمینه بی نتیجه است.

اکثر مطالعاتی که یک مزیت را گزارش می‌کنند ، نقطه طب سوزنی نیگوان را تحریک می‌کنند که به عنوان P6 یا نقطه دروازه داخلی نیز شناخته می‌شود.

شما می توانید این عصب را به تنهایی با قرار دادن انگشت شست خود به اندازه ۲ تا ۳ انگشت از مچ داخلی خود، بین دو تاندون برجسته، تحریک کنید.

در اینجا یک تصویر نشان می دهد که چگونه می توانید این نقطه را خودتان پیدا کنید.

تصویر توسط دیگو سابوگال

هنگامی که آن را پیدا کردید، قبل از تکرار همان روش روی بازوی دیگر، حدود یک دقیقه با انگشت شست خود فشار دهید. در صورت نیاز تکرار کنید.

خلاصه

طب سوزنی و طب فشاری دو روش علمی اثبات شده برای کاهش حالت تهوع هستند.

۴. لیمو

بوی مرکبات، مانند بوی لیموی تازه برش داده شده، ممکن است به کاهش تهوع مرتبط با بارداری کمک کند.

در یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۱۴، ۱۰۰ فرد باردار به محض احساس تهوع، اسانس لیمو یا روغن بادام را استنشاق کردند.

در پایان مطالعه ۴ روزه، افرادی که در گروه لیمو قرار داشتند، تهوع خود را ۹ درصد کمتر از افرادی که دارونما روغن بادام دریافت کردند، ارزیابی کردند.

برش دادن لیمو یا خاراندن پوست آن ممکن است موثر باشد زیرا به آزاد شدن روغن های ضروری آن در هوا کمک می کند. یک شیشه اسانس لیمو ممکن است یک جایگزین عملی برای زمانی که از خانه دور هستید باشد.

خلاصه

بوی مرکبات، چه از یک لیموی تازه برش خورده یا از روغن‌های ضروری موجود در فروشگاه، ممکن است به کاهش تهوع مرتبط با بارداری کمک کند.

۵. تنفس خود را کنترل کنید

نفس های آهسته و عمیق نیز می تواند به کاهش حالت تهوع کمک کند.

در یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ ، انجام تمرینات تنفسی به مدت ۶ روز به طور قابل توجهی تهوع، استفراغ و عقب افتادگی ناشی از شیمی درمانی را بهبود بخشید.

مطالعه دیگری نیز یافته های مشابهی داشت و گزارش داد افرادی که تمرینات تنفس عمیق را پس از جراحی انجام می دادند، بلافاصله پس از عمل و ۱۲ ساعت و ۲۴ ساعت بعد از آن، شدت تهوع را کاهش دادند .

یک تمرین تنفسی رایج که ممکن است مفید باشد شامل دم از بینی تا سه شماره، حبس نفس تا سه شمارش و سپس بازدم تا سه شمارش است.

خلاصه

تکنیک های تنفس کنترل شده خاص یک درمان خانگی رایگان و موثر برای تهوع است.

۶. از ادویه های خاصی استفاده کنید

برخی افراد ادویه های خاصی را به عنوان درمان خانگی برای تسکین حالت تهوع توصیه می کنند.

اکثر آنها صرفاً با شواهد حکایتی پشتیبانی می شوند. اما برخی تحقیقات قدیمی نشان می دهد که برخی از ادویه ها ممکن است توانایی مقابله با حالت تهوع داشته باشند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • پودر رازیانه ، که ممکن است علائم قاعدگی از جمله حالت تهوع را کاهش دهد و به افراد کمک کند دوره های کوتاه تری را تجربه کنند.
  • دارچین ، که ممکن است شدت حالت تهوع را که برخی افراد در طول قاعدگی تجربه می کنند کاهش دهد
  • عصاره زیره ، که ممکن است به بهبود علائمی مانند درد شکم، حالت تهوع، یبوست و اسهال در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر کمک کند.

اگرچه این سه ادویه ممکن است به تسکین حالت تهوع در برخی افراد کمک کند، اما مطالعات بسیار کمی تأثیر مستقیم آنها را بررسی می کنند.

همچنین شایان ذکر است که در مطالعات بالا از دوزهای ۱۸۰ تا ۴۲۰ میلی گرم در روز استفاده شده است. دستیابی به این مقادیر زیاد از طریق استفاده روزمره از این ادویه ها دشوار است.

خلاصه

برخی ادویه ها ممکن است با موفقیت فراوانی یا شدت تهوع را کاهش دهند. با این حال، ممکن است دوزهای زیادی مورد نیاز باشد و مطالعات بیشتری برای تایید این اثرات مورد نیاز است.

۷. آرامش عضلانی

شل کردن عضلات ممکن است به تسکین حالت تهوع کمک کند.

آرام سازی پیشرونده عضلانی (PMR)، یک تکنیک آرام سازی، به افراد نیاز دارد که به طور مداوم عضلات خود را منقبض و شل کنند تا به آرامش جسمی و ذهنی دست یابند. یک بررسی اخیر نشان داد که PMR به طور موثر شدت تهوع ناشی از شیمی درمانی را کاهش می دهد.

روش دیگر برای کاهش تنش عضلانی، ماساژ است. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۰، ماساژ پا ممکن است به طور موثری تهوع و استفراغ را در افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند کاهش دهد.

خلاصه

شل کردن عضلات، چه از طریق ماساژ یا تکنیک های PMR، ممکن است به تسکین حالت تهوع کمک کند.

۸. مکمل های ویتامین B6

ویتامین B6 یک درمان جایگزین برای افراد باردار است که ترجیح می دهند از داروهای ضد تهوع اجتناب کنند.

بررسی اخیر تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل‌های ویتامین B6 که به نام پیریدوکسین نیز شناخته می‌شود، با موفقیت تهوع در دوران بارداری را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، متخصصان مصرف مکمل های ویتامین B6 در دوران بارداری را به عنوان اولین درمان در برابر حالت تهوع خفیف توصیه می کنند.

مصرف دوزهای ویتامین B6 تا ۱۰ تا ۲۵ میلی گرم سه یا چهار بار در روز به طور کلی در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود و عملاً هیچ عارضه جانبی ایجاد نمی کند.

با این وجود، مطالعات زیادی در مورد این موضوع انجام نشده است و تحقیقات بیشتری هنوز مورد نیاز است.

خلاصه

برای افراد بارداری که حالت تهوع دارند، ویتامین B6 یک جایگزین مطمئن و بالقوه موثر برای داروهای ضد تهوع است.

۹. در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنید

ایجاد تغییرات کوچک در برنامه غذایی ممکن است به تسکین حالت تهوع کمک کند.

به عنوان مثال، خوردن یک رژیم غذایی ملایم متشکل از غذاهایی که هضم آنها آسان است – مانند موز، برنج، سس سیب، کراکر یا سیب زمینی پخته – ممکن است حالت تهوع را تسکین دهد و احتمال ناراحتی معده را کاهش دهد.

انتخاب وعده های غذایی کوچکتر و مکرر در هنگام احساس تهوع نیز ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که خوردن وعده های غذایی غنی از پروتئین می تواند علائم تهوع را به طور موثرتری نسبت به وعده های غذایی پر چربی یا کربوهیدرات بهبود بخشد.

بعد از هر وعده غذایی، حتماً ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در حالت ایستاده بمانید، که می تواند از حالت تهوع ناشی از بیماری ریفلاکس معده (GERD) جلوگیری کند .

خلاصه

خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر و انتخاب غذاهای غنی از پروتئین یا هضم آسان ممکن است به کاهش حالت تهوع کمک کند. ایستادن بعد از غذا خوردن نیز می تواند مفید باشد.

۱۰. فعال بمانید

انجام فعالیت بدنی منظم ممکن است به جلوگیری از حالت تهوع کمک کند.

یک مطالعه کوچکتر روی ۴۲ فرد باردار ، افزایش فعالیت بدنی را با کاهش شدت تهوع مرتبط دانست .

مطالعه دیگری نشان داد که یک جلسه تمرین مقاومتی یا استقامتی در زنان مبتلا به سرطان سینه باعث بهبود عوارض جانبی مرتبط با شیمی درمانی از جمله حالت تهوع و خستگی می شود.

انواع خاصی از فعالیت بدنی، مانند یوگا، ممکن است به ویژه برای حالت تهوع مفید باشد. یک مطالعه در افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گرفتند نشان داد که ترکیب یوگا با داروهای استفراغ به طور موثرتری نسبت به داروها به تنهایی باعث کاهش استفراغ و حالت تهوع شدید می شود.

خلاصه

فعالیت بدنی ممکن است به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند. انواع خاصی مانند یوگا ممکن است مفید باشد.

۱۱. مقدار زیادی آب بنوشید

کم آبی بدن، زمانی که بدن شما بیش از میزان مصرف آب از دست می دهد، می تواند علائم بسیاری از جمله سردرد و خستگی ایجاد کند. برای برخی افراد، ممکن است حالت تهوع را بدتر کند. بنابراین هیدراته ماندن ضروری است، به خصوص اگر حالت تهوع دارید.

اگر حالت تهوع همراه با استفراغ داشتید، سعی کنید مایعات از دست رفته را با مایعات غنی از الکترولیت جایگزین کنید. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • آب معدنی تخت
  • آب سبزیجات
  • نوشیدنی های ورزشی

خلاصه

کم آبی ممکن است حالت تهوع را برای برخی افراد بدتر کند. نوشیدن مایعات زیاد می تواند مفید باشد، به خصوص اگر حالت تهوع همراه با استفراغ را تجربه کنید.

سوالات متداول

موارد زیر شامل سوالات متداول در مورد تسکین حالت تهوع با داروهای خانگی است.

چه چیزی حالت تهوع را سریع برطرف می کند؟

تمرینات تنفس عمیق ممکن است به تسکین حالت تهوع کمک کند. سعی کنید دم را تا سه بشمارید، نفس خود را به مدت سه ثانیه حبس کنید و سپس به آرامی بازدم را تا سه شمارش کنید.

بهترین درمان خانگی برای تهوع چیست؟

بسیاری از درمان های خانگی ممکن است حالت تهوع را بهبود بخشد. فعال ماندن، نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن یک رژیم غذایی ملایم ممکن است به مدیریت طولانی مدت تهوع کمک کند.

برای حالت تهوع چی بنوشم؟

چای نعناع به طور گسترده ای برای تسکین حالت تهوع استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد که روغن نعناع ممکن است به بهبود حالت تهوع و استفراغ در مقایسه با سایر درمان ها کمک کند.

چه گیاهانی برای حالت تهوع مفید هستند؟

زنجبیل یک درمان طبیعی است که به دلیل توانایی آن در بهبود حالت تهوع شناخته شده است. گیاهانی مانند دارچین و رازیانه نیز ممکن است به بهبود حالت تهوع مرتبط با قاعدگی کمک کنند.

خلاصه

نکات طبیعی فوق می تواند به کاهش حالت تهوع بدون استفاده از دارو کمک کند. اینها می تواند شامل داروهای گیاهی، تغییرات رژیم غذایی و تکنیک های آرامش بخش باشد.

اما اگر حالت تهوع شما ادامه پیدا کرد، ممکن است بخواهید از یک پزشک مشاوره بیشتری بگیرید.