نعناع فلفلی ( Mentha × piperita ) گیاهی معطر از خانواده نعناع است که تلاقی بین نعناع آبی و نعناع ( ۱ ) است.

بومی اروپا و آسیا، هزاران سال است که به دلیل طعم دلپذیر، نعناع و فواید سلامتی آن مورد استفاده قرار گرفته است.

نعناع فلفلی به عنوان طعم دهنده در نعناع های تنفسی، آب نبات ها و سایر غذاها استفاده می شود. علاوه بر این، بسیاری از مردم نعناع فلفلی را به عنوان یک چای با طراوت و بدون کافئین مصرف می کنند.

برگ‌های نعناع حاوی چندین روغن ضروری از جمله منتول، منتون و لیمونن هستند ( ۲ ).

12 Science-Backed Benefits of Peppermint Tea and Extractshealthline.comhttps://www.healthline.com › pep...

منتول به نعناع خاصیت خنک کنندگی و رایحه قابل تشخیصی نعناع می بخشد.

در حالی که چای نعناع اغلب به دلیل طعم آن نوشیده می شود، ممکن است چندین فواید سلامتی نیز داشته باشد. خود چای به ندرت مورد مطالعه علمی قرار گرفته است، اما عصاره نعناع فلفلی مورد مطالعه قرار گرفته است.

در اینجا ۱۲ مزیت علمی چای و عصاره نعناع وجود دارد.

۱. ممکن است مشکلات گوارشی را کاهش دهد

نعناع ممکن است علائم گوارشی مانند گاز معده، نفخ و سوء هاضمه را تسکین دهد.

مطالعات حیوانی نشان می دهد که نعناع فلفلی سیستم گوارش شما را آرام می کند و ممکن است درد را کاهش دهد. همچنین از انقباض ماهیچه های صاف جلوگیری می کند، که می تواند اسپاسم را در روده شما تسکین دهد ( ۳ ).

مروری بر ۹ مطالعه در سال ۲۰۱۴ روی ۷۲۶ فرد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) که حداقل به مدت ۲ هفته با روغن نعناع درمان شده بودند، به این نتیجه رسیدند که نعناع به طور قابل توجهی تسکین علائم را نسبت به دارونما ارائه می دهد (۴ ) .

در یک مطالعه بر روی ۷۲ فرد مبتلا به IBS، کپسول های روغن نعناع علائم IBS را تا ۴۰٪ پس از ۴ هفته کاهش داد، در حالی که تنها ۲۴.۳٪ با دارونما ( ۵ ).

علاوه بر این، در بررسی ۱۴ کارآزمایی بالینی روی تقریباً ۲۰۰۰ کودک، نعناع باعث کاهش فراوانی، طول و شدت درد شکم شد ( ۶ ).

علاوه بر این، مطالعه دیگری نشان داد که عطر قطره روغن نعناع باعث کاهش بروز تهوع و استفراغ و کاهش شدت تهوع در افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، می شود ( ۷ ).

در حالی که هیچ مطالعه ای چای نعناع و هضم را بررسی نکرده است، این امکان وجود دارد که چای نیز اثرات مشابهی داشته باشد.

خلاصه

نشان داده شده است که روغن نعناع باعث شل شدن عضلات در دستگاه گوارش شما و بهبود علائم مختلف گوارشی می شود. بنابراین، چای نعناع فلفلی ممکن است فواید مشابهی داشته باشد.

۲. ممکن است به تسکین سردردهای تنشی و میگرن کمک کند

از آنجایی که نعناع فلفلی به عنوان یک شل کننده عضلانی و مسکن عمل می کند، ممکن است انواع خاصی از سردردها را کاهش دهد ( ۸ ).

منتول موجود در روغن نعناع فلفلی جریان خون را افزایش می دهد و احساس خنکی ایجاد می کند و احتمالاً درد را کاهش می دهد ( ۹ ).

در یک مطالعه بالینی تصادفی شده در سال ۲۰۱۰ روی ۳۵ فرد مبتلا به میگرن، روغن نعناع فلفلی روی پیشانی و شقیقه ها به طور قابل توجهی درد را پس از ۲ ساعت در مقایسه با دارونما کاهش داد ( ۱۰ ).

مطالعه دیگری نشان داد که تزریق قطره‌های روغن نعناع در بینی شدت و دفعات سردرد را کاهش می‌دهد و به اندازه لیدوکائین، یک مسکن رایج درد، مؤثر است ( ۱۱ ).

در حالی که عطر چای نعناع ممکن است به آرامش عضلات و بهبود درد سردرد کمک کند، هیچ شواهد علمی تایید کننده ای برای تایید این اثر وجود ندارد. با این حال، استفاده از روغن نعناع به شقیقه های شما ممکن است کمک کند.

خلاصه

در حالی که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه چای نعناع فلفلی علائم سردرد را بهبود می بخشد وجود ندارد، تحقیقات نشان می دهد که روغن نعناع سردرد تنشی و میگرن را کاهش می دهد.

۳. ممکن است نفس شما را تازه کند

دلیلی وجود دارد که نعناع طعم دهنده رایجی برای خمیردندان ها، دهانشویه ها و آدامس ها است.

نعناع علاوه بر بوی مطبوع، دارای خواص ضد باکتریایی است که به کشتن میکروب‌هایی که باعث ایجاد پلاک دندانی می‌شوند، کمک می‌کند، که ممکن است تنفس شما را بهبود بخشد ( ۱۲ ).

در یک مطالعه، افرادی که تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار گرفته بودند و شستشوی تهیه شده با روغن نعناع، ​​درخت چای و لیمو را دریافت کرده بودند، در مقایسه با افرادی که این روغن ها را دریافت نکردند، علائم بوی بد دهان را بهبود بخشیدند (۱۳ ) .

در مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۳، دانش آموزان دختری که دهانشویه نعناع دریافت کردند، در مقایسه با گروه کنترل، پس از ۱ هفته، بهبودی در تنفس را تجربه کردند ( ۱۴ ).

در حالی که هیچ شواهدی از مطالعات علمی وجود ندارد که نوشیدن چای نعناع فلفلی همان اثر را دارد، ترکیبات موجود در نعناع فلفلی باعث بهبود تنفس می شود.

خلاصه

نشان داده شده است که روغن نعناع میکروب هایی را که منجر به بوی بد دهان می شوند از بین می برد. چای نعناع فلفلی که حاوی روغن نعناع است ممکن است به بهبود تنفس نیز کمک کند.

۴. ممکن است گرفتگی سینوس ها را برطرف کند

نعناع دارای خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد التهابی است. به همین دلیل، چای نعناع ممکن است گرفتگی سینوس های ناشی از عفونت، سرماخوردگی و آلرژی را کاهش دهد ( ۱۵ ).

علاوه بر این، برخی تحقیقات قدیمی نشان می دهد که منتول – یکی از ترکیبات فعال در نعناع – درک جریان هوا در حفره بینی شما را بهبود می بخشد. بنابراین، بخار چای نعناع ممکن است به شما کمک کند احساس کنید که تنفس شما راحت تر است ( ۱۶ ).

علاوه بر این، مایعات گرم، مانند آب مرغ و چای، به طور موقت علائم احتقان سینوسی مانند آبریزش بینی، سرفه و گلودرد را در برخی از مطالعات قدیمی بهبود می بخشد (۱۷ ) .

اگرچه چای نعناع فلفلی برای اثرات آن بر احتقان بینی مطالعه نشده است، شواهد نشان می دهد که ممکن است مفید باشد.

خلاصه

در حالی که شواهد محدودی وجود دارد که نوشیدن چای نعناع ممکن است به باز کردن سینوس‌های شما کمک کند، یک نوشیدنی گرم حاوی منتول – مانند چای نعناع – ممکن است به شما کمک کند کمی راحت‌تر نفس بکشید.

۵. ممکن است انرژی را بهبود بخشد

چای نعناع ممکن است سطح انرژی را بهبود بخشد و خستگی را کاهش دهد.

در حالی که هیچ مطالعه خاصی در مورد چای نعناع وجود ندارد، تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات طبیعی موجود در نعناع ممکن است اثرات مفیدی روی انرژی داشته باشند.

در یک مطالعه، ۲۴ جوان سالم خستگی ذهنی کمتری را در طول یک آزمایش شناختی با مصرف کپسول روغن نعناع تجربه کردند ( ۱۸ ).

در مطالعه دیگری مشخص شد که رایحه درمانی روغن نعناع به طور موثرتری نسبت به دارونما در افراد بستری شده در مرکز قلب و عروق، بروز خستگی را کاهش می دهد ( ۱۹ ).

خلاصه

در برخی از مطالعات نشان داده شده است که روغن نعناع باعث تسکین خستگی ذهنی و جسمی می شود، اما تحقیقات به طور خاص در مورد چای نعناع وجود ندارد.

۶. ممکن است به تسکین دردهای قاعدگی کمک کند

از آنجا که نعناع فلفلی به عنوان یک شل کننده عضلانی عمل می کند، ممکن است دردهای قاعدگی را تسکین دهد ( ۱۵ ).

در حالی که چای نعناع فلفلی در این زمینه مطالعه نشده است، ترکیبات موجود در نعناع فلفلی علائم را بهبود می بخشد.

در یک مطالعه بر روی ۱۲۷ زن با پریودهای دردناک، کپسول‌های عصاره نعناع به اندازه یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی در کاهش شدت و مدت درد مؤثر بودند ( ۲۰ ).

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما ممکن است چای نعناع نیز اثرات مشابهی داشته باشد.

خلاصه

نوشیدن چای نعناع ممکن است شدت و طول دردهای قاعدگی را کاهش دهد زیرا نعناع فلفلی به جلوگیری از انقباض عضلانی کمک می کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۷. ممکن است در برابر عفونت های باکتریایی مفید باشد

در حالی که هیچ مطالعه ای در مورد اثرات ضد باکتریایی چای نعناع وجود ندارد، روغن نعناع به طور موثر باکتری ها را از بین می برد ( ۲۱ ).

در یک مطالعه، روغن نعناع فلفلی را از بین می برد و از رشد باکتری های معمولی منتقل شده از طریق غذا از جمله E. coli، لیستریا و سالمونلا در آب آناناس و انبه جلوگیری می کند ( ۲۲ ).

روغن نعناع همچنین چندین نوع باکتری را که منجر به بیماری در انسان می شوند، از جمله استافیلوکوک و باکتری های مرتبط با ذات الریه می کشد ( ۲۳ ).

علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که نعناع چند نوع باکتری که معمولا در دهان شما یافت می شود را کاهش می دهد ( ۱۲ ).

علاوه بر این، منتول همچنین فعالیت ضد باکتریایی را در برخی از مطالعات قدیمی‌تر لوله آزمایش نشان داده است ( ۲۴ ).

خلاصه

مطالعات تایید می کنند که نعناع به طور موثر چندین نوع باکتری را مهار می کند، از جمله باکتری هایی که باعث بیماری های ناشی از غذا و بیماری های مسری می شوند.

۸. ممکن است خواب شما را بهبود بخشد

چای نعناع یک انتخاب ایده آل قبل از خواب است، زیرا به طور طبیعی بدون کافئین است.

علاوه بر این، ظرفیت نعناع به عنوان شل کننده عضلانی ممکن است به شما کمک کند قبل از خواب آرام شوید ( ۱۵ ).

با این حال، شواهد علمی زیادی وجود ندارد که نعناع فلفلی خواب را افزایش دهد.

با این حال، یک مطالعه نشان داد که استنشاق سه قطره روغن نعناع فلفلی در روز در یک دوره ۷ روزه کیفیت خواب را در افراد مبتلا به سرطان بهبود می بخشد ( ۲۵ ).

با این حال، مطالعات با کیفیت بالا در مورد اثرات نعناع بر خواب مورد نیاز است.

خلاصه

شواهد علمی اندکی نشان می دهد که چای نعناع فلفلی برای خواب مفید است. با این حال، این یک نوشیدنی بدون کافئین است که ممکن است به شما کمک کند قبل از خواب آرام شوید.

۹. ممکن است به کاهش وزن کمک کند

چای نعناع به طور طبیعی بدون کالری است و طعم شیرین و دلپذیری دارد که آن را به انتخابی هوشمندانه برای کاهش وزن تبدیل می کند.

با این حال، تحقیقات زیادی در مورد اثرات چای نعناع بر وزن وجود ندارد.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ بر روی ۱۳ فرد سالم، مصرف یک کپسول روغن نعناع باعث کاهش اشتها در مقایسه با عدم مصرف نعناع شد ( ۲۶ ).

از سوی دیگر، یک مطالعه حیوانی نشان داد که موش هایی که عصاره نعناع دریافت کردند، وزن بیشتری نسبت به گروه کنترل داشتند ( ۲۷ ).

بنابراین، تحقیقات بیشتری در مورد نعناع و کاهش وزن مورد نیاز است.

خلاصه

چای نعناع یک نوشیدنی بدون کالری است که ممکن است به ارضاء شیرینی و کاهش اشتهای شما کمک کند. با این حال، مطالعات بیشتری در مورد نعناع و کاهش وزن مورد نیاز است.

۱۰. ممکن است آلرژی فصلی را بهبود بخشد

نعناع حاوی رزمارینیک اسید، یک ترکیب گیاهی موجود در رزماری و گیاهان خانواده نعناع است ( ۲۸ ).

اسید رزمارینیک با کاهش علائم واکنش های آلرژیک، مانند آبریزش بینی، خارش چشم و آسم مرتبط است ( ۲۹ ).

در یک مطالعه در سال ۲۰۰۴ روی ۲۹ فرد مبتلا به آلرژی فصلی، افرادی که مکمل خوراکی حاوی رزمارینیک اسید به مدت ۲۱ روز دریافت کردند، علائم کمتری از خارش بینی، خارش چشم و سایر علائم را نسبت به کسانی که دارونما دریافت کردند، داشتند (۳۰ ) .

در حالی که مشخص نیست که آیا مقدار رزمارینیک اسید موجود در نعناع فلفلی برای تأثیر بر علائم آلرژی کافی است یا خیر، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نعناع ممکن است آلرژی را تسکین دهد.

در واقع، در یک مطالعه قدیمی روی موش‌ها، عصاره نعناع علائم آلرژیک مانند عطسه و خارش بینی را کاهش داد ( ۳۱ ).

خلاصه

نعناع حاوی رزمارینیک اسید است که نشان داده شده است علائم آلرژی مانند عطسه و آبریزش بینی را کاهش می دهد. با این حال، شواهد در مورد اثربخشی چای نعناع فلفلی در برابر علائم آلرژی محدود است.

۱۱. ممکن است تمرکز را بهبود بخشد

نوشیدن چای نعناع ممکن است به بهبود توانایی شما در تمرکز و تمرکز کمک کند.

در حالی که مطالعات در مورد اثرات چای نعناع بر غلظت در دسترس نیست، دو مطالعه کوچک روی این اثر مفید روغن نعناع فلفلی که از طریق بلع یا استنشاق مصرف می‌شود، تحقیق کرده‌اند.

در یک مطالعه، ۲۴ بزرگسال جوان زمانی که به آنها کپسول روغن نعناع داده شد، به طور قابل توجهی در تست های شناختی بهتر عمل کردند ( ۱۸ ).

در یک مطالعه قدیمی دیگر، بوییدن روغن نعناع در مقایسه با یلانگ یلانگ، یکی دیگر از اسانس های محبوب، حافظه و هوشیاری را بهبود می بخشد ( ۳۲ ).

خلاصه

روغن نعناع که در چای نعناع یافت می شود، ممکن است به افزایش هوشیاری و حافظه کمک کند، که ممکن است
تمرکز را بهبود بخشد.

۱۲. به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کنید

چای نعناع خوشمزه است و به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه می شود.

شما می توانید آن را در کیسه های چای، به عنوان چای با برگ های شل بخرید، یا به سادگی نعناع فلفلی خود را پرورش دهید.

برای تهیه چای نعناع فلفلی خود:

  • ۲ فنجان (۴۷۳ میلی لیتر) آب را به جوش بیاورید.
  • حرارت را خاموش کنید و یک مشت برگ نعناع پاره شده را به آب اضافه کنید.
  • روی آن را بپوشانید و به مدت ۵ دقیقه دم کنید.
  • چای را صاف کرده و بنوشید.

از آنجایی که چای نعناع به طور طبیعی فاقد کافئین است، می توانید آن را در هر زمانی از روز بنوشید.

از آن به عنوان یک خوراکی بعد از غذا برای کمک به هضم غذا، بعد از ظهر برای افزایش سطح انرژی خود، یا قبل از خواب برای کمک به آرامش خود لذت ببرید.

خلاصه

چای نعناع یک چای خوش طعم، بدون کالری و کافئین است که می توانید در هر زمانی از روز از آن لذت ببرید.

خلاصه

چای نعناع و ترکیبات طبیعی موجود در برگ نعناع ممکن است از چندین جهت برای سلامتی شما مفید باشد.

در حالی که تحقیقات در مورد چای نعناع محدود است، چندین مطالعه مزایای روغن نعناع و عصاره نعناع فلفلی را تشریح کرده اند.

نعناع فلفلی ممکن است به بهبود هضم، طراوت نفس و بهبود تمرکز کمک کند.

علاوه بر این، این نعناع دارای خواص ضد باکتریایی است و ممکن است علائم آلرژی، سردرد و گرفتگی مجاری هوایی را بهبود بخشد.

چای نعناع یک نوشیدنی خوشمزه، به طور طبیعی شیرین و بدون کافئین است که با خیال راحت در هر زمانی از روز قابل مصرف است.