روغن آرگان را هم می توان مصرف کرد و هم روی پوست، مو یا ناخن مالید. ممکن است از سلامت قلب حمایت کند و علائم پیری را کاهش دهد. در اینجا ۱۲ روش برای استفاده و بهره مندی از این روغن همه کاره آورده شده است.

روغن آرگان برای قرن‌ها یکی از مواد اصلی آشپزی در مراکش بوده است – نه تنها به دلیل طعم لطیف و آجیلی آن، بلکه به دلیل طیف گسترده‌ای از فواید سلامتی بالقوه آن.

این روغن گیاهی طبیعی از هسته میوه درخت آرگان به دست می آید.

اگرچه روغن آرگان بومی مراکش است، اما اکنون در سراسر جهان برای انواع کاربردهای آشپزی، آرایشی و دارویی استفاده می شود.

این مقاله ۱۲ مورد از برجسته ترین فواید و کاربردهای روغن آرگان را برای سلامتی توضیح می دهد.

12 مزایا و کاربردهای روغن آرگان Oilhealthline.comhttps://www.healthline.com › arga...

۱. حاوی مواد مغذی ضروری است

روغن آرگان عمدتاً از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است.

بیشتر محتوای چربی روغن آرگان از اسید اولئیک و لینولئیک است.۱).

تقریباً ۲۹ تا ۳۶ درصد از محتوای اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا ۶ حاصل می شود که آن را به منبع خوبی از این ماده مغذی ضروری تبدیل می کند.۱).

اسید اولئیک، اگرچه ضروری نیست، اما ۴۳ تا ۴۹ درصد از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. اسید اولئیک که در روغن زیتون نیز یافت می شود، به دلیل تأثیر مثبت آن بر سلامت قلب مشهور است.۱، ۲).

علاوه بر این، روغن آرگان یک منبع غنی از ویتامین E است که برای سلامت پوست، مو و چشم ها لازم است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی (۱).

روغن آرگان منبع خوبی از اسیدهای چرب لینولئیک و اولئیک، دو چربی شناخته شده برای حمایت از سلامتی است. همچنین دارای سطوح بالایی از ویتامین E است.

۲. دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است

ترکیبات فنولی مختلف موجود در روغن آرگان احتمالاً مسئول بیشتر ظرفیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن هستند.

روغن آرگان سرشار از ویتامین E یا توکوفرول است، یک ویتامین محلول در چربی که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مخرب رادیکال های آزاد عمل می کند.۱).

سایر ترکیبات موجود در روغن آرگان، مانند CoQ10، ملاتونین و استرول های گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی آن نقش دارند.۳، ۴، ۵).

یک مطالعه اخیر کاهش قابل توجهی در نشانگرهای التهابی را در موش‌هایی که قبل از قرار گرفتن در معرض سم‌های شدیدا التهابی کبد از روغن آرگان تغذیه کرده بودند، در مقایسه با گروه کنترل نشان داد.۶).

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که روغن آرگان را می‌توان مستقیماً روی پوست برای کاهش التهاب ناشی از جراحات یا عفونت‌ها نیز اعمال کرد.۷).

اگرچه این نتایج دلگرم کننده هستند، اما تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده دارویی از روغن آرگان در انسان برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مورد نیاز است.

ترکیبات متعدد موجود در روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۳. ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

روغن آرگان منبع غنی اسید اولئیک است که یک چربی تک غیراشباع و امگا ۹ است.۱).

بیشتر بخوانید
مزایای تزریق لیپوتروپیک، عوارض جانبی، دوز

اسید اولئیک همچنین در چندین غذای دیگر از جمله آووکادو و روغن زیتون وجود دارد و اغلب به عنوان اثرات محافظتی قلب شناخته می شود.۲، ۸).

یک مطالعه کوچک انسانی اشاره کرد که روغن آرگان به دلیل توانایی آن در کاهش خطر بیماری قلبی از طریق تأثیر آن بر سطوح آنتی اکسیدان در خون، با روغن زیتون قابل مقایسه است.۹).

در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر، مصرف بیشتر روغن آرگان با سطوح پایین تر کلسترول بد LDL و سطوح بالاتر آنتی اکسیدان های خون مرتبط بود.۱۰).

در یک مطالعه بر روی خطر بیماری قلبی در ۴۰ فرد سالم، افرادی که روزانه ۱۵ گرم روغن آرگان به مدت ۳۰ روز مصرف کردند، به ترتیب ۱۶% و ۲۰% کاهش در سطوح “بد” LDL و تری گلیسیرید را تجربه کردند.۱۱).

اگرچه این نتایج امیدوارکننده است، اما مطالعات بزرگ‌تری برای درک بهتر این که چگونه روغن آرگان ممکن است از سلامت قلب در انسان حمایت کند، ضروری است.

اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های روغن آرگان ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

۴. ممکن است فوایدی برای دیابت داشته باشد

برخی تحقیقات اولیه حیوانی نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به پیشگیری از دیابت کمک کند.

دو مطالعه منجر به کاهش قابل توجه قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش هایی شد که از رژیم غذایی پر قند همراه با روغن آرگان تغذیه کردند.۱۲، ۱۳).

این مطالعات تا حد زیادی این فواید را به محتوای آنتی اکسیدانی روغن نسبت دادند.

با این حال، چنین نتایجی لزوماً به این معنی نیست که اثرات مشابهی در انسان مشاهده می شود. بنابراین تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است قند خون و مقاومت به انسولین را کاهش دهد تا از دیابت جلوگیری کند. گفته می شود، مطالعات انسانی وجود ندارد.

۵. ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد

روغن آرگان ممکن است رشد و تولید مثل برخی از سلول های سرطانی را کند کند.

یک مطالعه لوله آزمایشی ترکیبات پلی فنولی از روغن آرگان را برای سلول های سرطانی پروستات اعمال کرد. این عصاره رشد سلول های سرطانی را تا ۵۰ درصد در مقایسه با گروه کنترل مهار کرد.۱۴).

در یک مطالعه لوله آزمایشی دیگر، مخلوطی از روغن آرگان و ویتامین E با درجه دارویی، میزان مرگ سلولی را در نمونه‌های سلول سرطان سینه و روده بزرگ افزایش داد.۱۵).

اگرچه این تحقیقات اولیه جالب است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان می تواند برای درمان سرطان در انسان استفاده شود یا خیر، مورد نیاز است.

برخی از مطالعات لوله آزمایش اثرات بالقوه روغن آرگان را در مبارزه با سرطان نشان دادند، اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

۶. ممکن است علائم پیری پوست را کاهش دهد

روغن آرگان به سرعت به یک عنصر محبوب برای بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث رد پیرسینگ می شود؟

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف روغن آرگان در رژیم غذایی ممکن است با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو به کند کردن روند پیری کمک کند.۱۶).

همچنین ممکن است هنگامی که مستقیماً روی پوست شما اعمال می شود از ترمیم و حفظ پوست سالم پشتیبانی کند، بنابراین علائم بصری پیری را کاهش می دهد.۷).

برخی از مطالعات انسانی نشان می‌دهند که روغن آرگان – هم مصرف شده و هم تجویز شده مستقیم – برای افزایش خاصیت ارتجاعی و آبرسانی پوست در زنان یائسه موثر است.۱۷، ۱۸).

در نهایت، تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

چند مطالعه کوچک نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است در کاهش علائم پیری موثر باشد، چه زمانی که بلعیده شود یا مستقیماً روی پوست شما استفاده شود.

۷. ممکن است برخی از بیماری های پوستی را درمان کند

روغن آرگان برای چندین دهه یک درمان خانگی محبوب برای درمان بیماری های التهابی پوست بوده است – به ویژه در شمال آفریقا، جایی که درختان آرگان منشأ می گیرند.

اگرچه شواهد علمی محدودی وجود دارد که از توانایی روغن آرگان در درمان عفونت‌های خاص پوست پشتیبانی می‌کند، اما هنوز هم اغلب برای این منظور استفاده می‌شود.

با این حال، تحقیقات فعلی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است، به همین دلیل به نظر می رسد که این روغن بافت پوست را درمان می کند.۷).

به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

در حالی که روغن آرگان به طور سنتی برای درمان عفونت های پوستی استفاده می شود، شواهد محدودی برای حمایت از این موضوع وجود دارد. گفته می شود، ترکیبات ضد التهابی ممکن است برای بافت پوست مفید باشند.

۸. ممکن است باعث بهبود زخم شود

روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند.

یک مطالعه حیوانی افزایش قابل توجهی را در بهبود زخم در موش‌هایی که دو بار در روز به مدت ۱۴ روز در سوختگی‌های درجه دوم روغن آرگان دریافت کردند، نشان داد.۱۹).

اگرچه این داده ها چیزی را با قطعیت ثابت نمی کند، اما نشان دهنده نقش احتمالی روغن آرگان در بهبود زخم و ترمیم بافت است.

گفته می شود، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

در یک مطالعه حیوانی، روغن آرگان که برای زخم های سوختگی استفاده می شود، بهبود را تسریع می کند. با این حال، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

۹. ممکن است پوست و مو را مرطوب کند

اسیدهای اولئیک و لینولئیک که بیشتر محتوای چربی روغن آرگان را تشکیل می دهند، مواد مغذی حیاتی برای حفظ سلامت پوست و مو هستند.۱، ۲۰).

بیشتر بخوانید
هتروزیگوت بودن به چه معناست؟

روغن آرگان اغلب به طور مستقیم به پوست و مو تزریق می شود، اما ممکن است هنگام مصرف نیز موثر باشد.

در یک مطالعه، مصرف خوراکی و موضعی روغن آرگان باعث بهبود رطوبت پوست در زنان یائسه شد.۱۸).

اگرچه هیچ تحقیقی در مورد استفاده خاص از روغن آرگان برای سلامت مو وجود ندارد، اما برخی از مطالعات نشان می‌دهند که روغن‌های گیاهی دیگر با مشخصات تغذیه‌ای مشابه ممکن است باعث کاهش دو شاخه شدن موها و سایر انواع آسیب مو شوند.۲۱).

روغن آرگان معمولا برای مرطوب کردن پوست و مو استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب موجود در روغن آرگان ممکن است از پوست سالم و هیدراته حمایت کرده و آسیب مو را کاهش دهد.

۱۰. اغلب برای درمان و جلوگیری از علائم کشش استفاده می شود

روغن آرگان اغلب برای پیشگیری و کاهش علائم کشش استفاده می شود، اگرچه هیچ تحقیقی برای اثبات اثربخشی آن انجام نشده است.

در واقع، هیچ شواهد قوی مبنی بر اینکه هر نوع درمان موضعی ابزار موثری برای کاهش علائم کشش است وجود ندارد.۲۲).

با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند – به همین دلیل است که بسیاری از افراد در استفاده از آن برای ترک‌های پوستی موفق هستند.۷، ۱۷).

روغن آرگان اغلب به عنوان دارویی برای درمان ترک‌های پوستی استفاده می‌شود، اگرچه هیچ داده علمی این موضوع را تایید نمی‌کند.

۱۱. گاهی اوقات برای درمان آکنه استفاده می شود

برخی منابع ادعا می‌کنند که روغن آرگان یک درمان موثر برای آکنه است، اگرچه هیچ تحقیق علمی دقیقی این را تایید نمی‌کند.

گفته شد، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان ممکن است از کاهش قرمزی و تحریک پوست ناشی از آکنه حمایت کند.۷، ۲۳).

این روغن همچنین ممکن است به هیدراتاسیون پوست کمک کند، که برای پیشگیری از آکنه مهم است.۱۸).

اینکه آیا روغن آرگان در درمان آکنه شما مؤثر است یا نه، احتمالاً به علت آن بستگی دارد. اگر با خشکی پوست یا سوزش عمومی دست و پنجه نرم می کنید، روغن آرگان ممکن است راه حلی را ارائه دهد. با این حال، اگر آکنه شما توسط هورمون ها ایجاد شده باشد، روغن آرگان احتمالا تسکین قابل توجهی نخواهد داشت.

اگرچه برخی افراد ادعا می کنند که روغن آرگان برای درمان آکنه موثر است، هیچ مطالعه ای این را تایید نمی کند. با این حال، ممکن است قرمزی را کاهش دهد و تحریکات ناشی از آکنه را تسکین دهد.

۱۲. اضافه کردن آسان به روال خود

همانطور که روغن آرگان به طور فزاینده ای محبوب شده است، اضافه کردن آن به روال سلامتی و زیبایی خود آسان تر از همیشه است.

بیشتر بخوانید
آنافیلاکسی : علائم، علل، درمان

این به طور گسترده در اکثر فروشگاه های مواد غذایی عمده، داروخانه ها و خرده فروشان آنلاین موجود است.

برای پوست

روغن آرگان معمولاً به صورت موضعی به شکل خالص آن استفاده می شود – اما اغلب در محصولات آرایشی مانند لوسیون ها و کرم های پوست نیز گنجانده می شود.

در حالی که می توان آن را مستقیماً روی پوست شما اعمال کرد، ممکن است بهترین کار این باشد که با مقدار بسیار کم شروع کنید تا مطمئن شوید که هیچ واکنش نامطلوبی نخواهید داشت.

برای مو

می توانید روغن آرگان را مستقیماً روی موهای مرطوب یا خشک بمالید تا رطوبت را بهبود ببخشید، شکستگی را کاهش دهید یا موخوره را کاهش دهید.

همچنین گاهی اوقات در شامپوها یا نرم کننده ها گنجانده می شود.

اگر اولین بار است که از آن استفاده می کنید، با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید موهایتان چگونه واکنش نشان می دهد. اگر ریشه های طبیعی چرب دارید، آرگان را فقط به انتهای موهای خود بمالید تا موهای چرب ظاهر نشوند.

برای آشپزی

اگر علاقه مند به استفاده از روغن آرگان با غذا هستید، به دنبال انواعی باشید که به طور خاص برای پخت و پز به بازار عرضه شده اند، یا مطمئن شوید که روغن آرگان ۱۰۰٪ خالص را خریداری می کنید.

روغن آرگان که برای اهداف آرایشی به فروش می رسد ممکن است با مواد دیگری که نباید مصرف کنید مخلوط شود.

به طور سنتی از روغن آرگان برای فرو بردن نان یا ریختن روی کوسکوس یا سبزیجات استفاده می شود. همچنین می توان آن را کمی گرم کرد، اما برای ظروف با حرارت بالا مناسب نیست زیرا می تواند به راحتی بسوزد.

به دلیل محبوبیت اخیر، روغن آرگان به طور گسترده ای در دسترس است و استفاده از آن برای پوست، مو و غذا آسان است.

خلاصه

روغن آرگان قرن هاست که برای مصارف مختلف آشپزی، آرایشی و دارویی استفاده می شود.

سرشار از مواد مغذی ضروری، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به پیشگیری از بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی، دیابت و سرطان کمک کند. همچنین ممکن است انواع بیماری های پوستی را درمان کند.

در حالی که تحقیقات کنونی نمی تواند به طور قطع بیان کند که روغن آرگان برای درمان هر یک از این شرایط موثر است، بسیاری از افراد پس از استفاده از آن نتایج مطلوبی را گزارش می دهند.

اگر در مورد روغن آرگان کنجکاو هستید، پیدا کردن و استفاده از آن از همین امروز آسان است.