۱۲ نکته برای جوابدهی بهتر داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی چگونه کار می کنند؟

آنها مواد شیمیایی مغز را متعادل می کنند

مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی بر خلق و خوی تأثیر می گذارد. افرادی که از افسردگی و سایر اختلالات خلقی رنج می برند ممکن است سطوح این مواد شیمیایی را تغییر داده باشند.

داروهای ضد افسردگی با کمک به عادی سازی سطوح این ترکیبات عمل می کنند. این باعث می شود که مواد شیمیایی مغز برای انجام کار خود در مغز بیشتر در دسترس باشد. همه پزشکان توانایی تجویز داروهای ضد افسردگی را دارند.

افرادی که اختلالات خلقی شدید یا درمان آنها دشوار است، بهتر است توسط یک پزشک متخصص در خواندن داروهایی برای کمک به تعادل شیمیایی مغز درمان شوند. این پزشکان را روانپزشک می نامند. افسردگی و اختلالات سلامت روان مسائل جدی هستند که باید توسط یک متخصص پزشکی درمان شوند.

12 نکته برای موفقیت با داروهای ضد افسردگی

انواع داروهای ضد افسردگی

دسته های مختلف داروها به روش های کمی متفاوت عمل می کنند. مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) به سروتونین انتقال‌دهنده عصبی بیشتر اجازه می‌دهند که در مغز در دسترس باشد.

سرترالین (زولوفت)، فلوکستین (پروزاک) و پروکستین (پاکسیل) چند نوع SSRI هستند. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs) اجازه می دهند سروتونین و نوراپی نفرین بیشتری در دسترس باشند. پروتریپتیلین (ویواکتیل)، تریمی پرامین (سورمونتیل) و ایمی پرامین (توفرانیل) چند نوع از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای هستند. مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) تجزیه سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین را در مغز کاهش می دهند.

ایزوکاربوکسازید (مارپلان)، فنلزین (ناردیل) و رازاگیلین (آزیلکت) چند نوع مهارکننده مونوآمین اکسیداز هستند. همه افراد متفاوت هستند، اما برای بسیاری از بیماران افسرده ابتدا یکی از داروهای SSRI تجویز می شود. اگر این کار نکرد، یک سه حلقه ای ممکن است گزینه بعدی باشد.

بیماران افسرده باید به داروها زمان بدهند تا کار کنند.

آنها می توانند وقت بگذارند

داروهای ضدافسردگی زمانی که با روان درمانی همراه شوند برای درمان افسردگی بهتر عمل می کنند، اما فوراً مؤثر نیستند. بسیاری از داروهای ضد افسردگی بین ۱ تا ۳ هفته طول می کشد تا شروع به کار کنند.

ممکن است حتی بیشتر طول بکشد تا آنها به حداکثر اثربخشی برسند. بیشتر علائم مرتبط با افسردگی – عدم علاقه به چیزهایی که زمانی لذت بخش بودند و احساس ناامیدی و غم – در نهایت با درمان ضد افسردگی بهبود می یابند.

در موارد نادر، برخی از افراد ممکن است به داروهای ضد افسردگی خاصی مقاوم باشند و ممکن است با روش آزمون و خطا با داروهای دیگر برای یافتن داروی موثر مورد نیاز باشد. اثرات یک دارو ممکن است برای هفته ها یا ماه ها مشخص نباشد. هر نوع و کلاس مختلف ممکن است با خطرات بالقوه متفاوتی همراه باشد.

اثربخشی این داروها به زمان نیاز دارد.

در صورت لزوم تنظیمات را انجام دهید

افزایش دوز یا سوئیچ؟

به طور کلی، تقریباً ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا داروهای ضد افسردگی عمل کنند. اگر پس از این مدت زمان همچنان علائم را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد دوز داروی ضد افسردگی فعلی خود را افزایش دهید یا به طور کلی به داروی دیگری تغییر دهید. برخی از افراد با اولین داروی ضد افسردگی که امتحان می کنند شکست درمان را تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید
11 بهترین تقویت کننده انرژی کدامند؟

در این موارد، تغییر به یک دارو در کلاس متفاوت ممکن است کار را انجام دهد. ممکن است یک دوره کامل ۳ ماهه طول بکشد تا حداکثر فواید یک داروی ضد افسردگی را تجربه کنید. به ندرت، برخی از افرادی که برای مدتی از داروهای ضد افسردگی استفاده کرده اند، ممکن است متوجه شوند که این دارو از کار می افتد.

همیشه در مورد مشکلاتی که با هر دارویی دارید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. افسردگی درمان نشده خطری برای سلامت روان شما است.

برخی از بیماران ممکن است به داروهایی با نام تجاری نیاز داشته باشند.

آیا نام تجاری بهتر است؟

عمومی معمولاً یکسان است

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) می گوید که ایمنی، قدرت و کیفیت داروهای ژنریک با داروهای نام تجاری برابر است. با این حال، در تجربه عملی، برخی از افراد متوجه می شوند که مزایای یکسانی را از یک داروی ژنریک در مقایسه با نسخه با نام تجاری آن تجربه نمی کنند.

نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که داروهای ژنریک ممکن است کمی متفاوت از داروهای مارک دار جذب و استفاده شوند. اگر متوجه شدید که یک داروی ژنریک به خوبی یک داروی مارک دار برای شما کار نمی کند، به پزشک خود اطلاع دهید.

داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

درمان چقدر طول می کشد؟

داروهای ضد افسردگی را پیش از موعد ترک نکنید

درمان افسردگی با داروهای ضد افسردگی می تواند از چند ماه تا یک سال ادامه یابد. مهم است که دوز داروی خود را کاهش ندهید یا مصرف آن را متوقف نکنید فقط به این دلیل که احساس بهتری دارید.

بیشتر بخوانید
کاهش عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی

اگر این کار را انجام دهید، احتمالاً افسردگی باز خواهد گشت. تا زمانی که پزشک به شما دستور داده است در دوز صحیح مصرف کنید. برای حداکثر سود، دارو را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید. ممکن است بخواهید هر روز صبح قرص های خود را در وعده صبحانه مصرف کنید تا به یاد داشته باشید که داروی خود را مصرف کنید.

افرادی که افسرده هستند ممکن است برای پیروی از درمان مشکل داشته باشند. هر مشکلی را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.

برای کاهش حالت تهوع داروها را با غذا مصرف کنید.

درباره عوارض جانبی صحبت کنید

برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی را تجربه کنند. حتما آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از عوارض جانبی رایج ممکن است شامل افزایش یا کاهش اشتها، مشکل در خواب یا خواب زیاد، افزایش وزن یا کاهش وزن، یا مشکلات در پاسخ جنسی باشد.

برخی افراد ممکن است حالت تهوع را تجربه کنند. پزشک می تواند به شما کمک کند تا راه حل هایی برای کنترل عوارض جانبی احتمالی پیدا کنید. اگر دارو باعث ایجاد حالت تهوع در شما می شود، مصرف آن با غذا ممکن است کمک کننده باشد.

اگر داروی ضد افسردگی شما را خواب آلود می کند، سعی کنید آن را عصر قبل از خواب مصرف کنید. با این حال، برخی از داروهای ضد افسردگی بهتر است در صبح مصرف شوند. اغلب، عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی موقتی هستند و ممکن است پس از چند هفته مصرف آنها از بین بروند.

اگر عوارض جانبی شدید باشد، پزشک می تواند داروی دیگری را برای شما تجویز کند. هرگز مصرف داروهای ضد افسردگی را ناگهانی قطع نکنید. انجام این کار ممکن است باعث بازگشت علائم جدی ترک و افسردگی شود.

مکمل ها و گیاهان دارویی می توانند با داروها تداخل داشته باشند.

تداخلات ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی که امروزه تجویز می شوند، اغلب به مراتب ملایم تر هستند و عوارض جانبی و تداخل دارویی کمتری نسبت به داروهای نسل قدیمی در کلاس های مختلف دارند.

با این حال، واکنش با سایر داروها، گیاهان و مکمل هایی که مصرف می کنید همیشه امکان پذیر است. تداخلات ممکن است در نحوه عملکرد دارو اختلال ایجاد کند یا اثربخشی دارو را کاهش دهد.

همیشه مطمئن شوید که پزشک تجویز کننده شما از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه، مکمل ها و گیاهان دارویی که مصرف می کنید مطلع است.

بیشتر بخوانید
کاهش عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی
زنان باردار ممکن است نیاز به تنظیم رژیم خود داشته باشند.

با بررسی ها همراه باشید

بازدیدهای منظم پیگیری با متخصص مراقبت های بهداشتی ضروری است. افسردگی و اضطراب بیماری های جدی هستند و می توانند با افکار خودکشی و سایر علائم همراه باشند. ضروری است که طبق دستورالعمل برای پیگیری قرار ملاقات بروید.

درمان با مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای (TCAs)، مهارکننده‌های مونوآنمین اکسیداز (MAOIs)، و سایر داروهای ضد افسردگی نیاز به نظارت و تنظیم دقیق دارد. هدف کاهش افسردگی و اضطراب بدون بازگشت عوارض و علائم است.

همچنین اگر دچار تغییرات اساسی در زندگی خود شوید، مانند تشخیص بیماری جدی یا از دست دادن شغل، ممکن است نیاز به تغییراتی در درمان داشته باشید. زنان باردار نیز ممکن است نیاز به تنظیم نوع یا دوز دارویی داشته باشند. برخی از داروها می توانند اثرات منفی روی جنین در حال رشد داشته باشند.

داروها شما را از نظر عاطفی بی حس نمی کنند.

افسانه های مواد مخدر

بسیاری از مردم از مصرف داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی و اضطراب می ترسند، زیرا معتقدند که افسانه هایی که در مورد درمان تداوم یافته است. برخی نگران هستند که داروهای ضد افسردگی آنها را روباتیک و بی احساس کند.

آنها می توانند به از بین بردن احساس غم و ناامیدی کمک کنند، اما شما را از احساسات خود دور نمی کنند. برخی از افراد نیز به اشتباه معتقدند که باید تا آخر عمر با داروهای ضد افسردگی درمان شوند.

بسیاری از افراد بین ۶ تا ۱۲ ماه تحت درمان قرار می گیرند. از راهنمایی های متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد شروع، افزایش، کاهش یا توقف داروهای تجویز شده پیروی کنید. عدم رعایت دستورالعمل ها ممکن است منجر به عوارض جانبی ناراحت کننده شود.

قطع ناگهانی داروهای ضد افسردگی خطرناک است و ممکن است منجر به علائم ترک شود.

درمان به افسردگی کمک می کند.

درمان ترکیبی بهترین است

روان درمانی را در نظر بگیرید

نتایج چندین مطالعه نشان می دهد که ترکیبی از داروهای ضد افسردگی با روان درمانی موثرترین درمان برای افسردگی است. بیماری روانی جدی است. مهم است که داروهای افسردگی را طبق دستور مصرف کنید و به طور منظم به یک درمانگر مراجعه کنید. بیماری روانی چیزی برای خجالت نیست.

میلیون ها نفر از افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات سلامت روان رنج می برند. مردم باید احساس راحتی کنند که برای اختلالات سلامت روان کمک بگیرند، درست مانند سایر بیماری های ارگانیک پزشکی مانند بیماری قلبی یا دیابت. درمان شناختی رفتاری (CBT) به نظارت و تغییر افکار و رفتارهای ناخواسته کمک می کند.

بیشتر بخوانید
11 بهترین تقویت کننده انرژی کدامند؟

درمان بین فردی به بیماران کمک می کند تا روابط بهتر و موثرتری با دیگران داشته باشند.

ورزش افسردگی را درمان می کند.

ورزش به افسردگی کمک می کند

مطالعات نشان می دهد که ورزش به کاهش افسردگی و همچنین درمان دارویی در موارد افسردگی خفیف کمک می کند. برخی مطالعات نشان می‌دهند که ورزش می‌تواند به عملکرد بهتر دارو کمک کند.

قبل از شروع یک برنامه ورزشی برای اولین بار، معاینه و اجازه متخصص مراقبت های بهداشتی خود را دریافت کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی برای فعالیت بدنی سالم هستید. اگر تازه ورزش می کنید پیاده روی یک فعالیت عالی است.

کار کردن با یک دوست یا گروه می تواند به شما کمک کند به برنامه خود اختصاص دهید و مزایای اضافی حمایت اجتماعی را فراهم کنید، که برای افسردگی نیز مفید است. ورزش باعث آزاد شدن اندورفین می شود، مواد شیمیایی که خلق و خو را تقویت می کند و سلامتی را افزایش می دهد.

افسردگی در نوجوانان و جوانان نیاز به توجه ویژه دارد.

ترک کردن داروهای ضد افسردگی

ترک کردن یک داروی ضد افسردگی باید با دقت انجام شود تا از علائم ترک جلوگیری شود. دستورالعمل های متخصص مراقبت های بهداشتی خود را برای کاهش دوز و در نهایت قطع دارو دنبال کنید.

ترک زودهنگام داروهای ضد افسردگی می تواند باعث بازگشت افسردگی شود. به طور کلی، کاهش دوز به تدریج بهترین برنامه است. اگر هنگام کاهش دوز دارو یا قطع کامل آن عوارض یا علائمی را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

کمک گرفتن برای افسردگی کار درستی است. خطرات افسردگی درمان نشده بیشتر از عوارض جانبی احتمالی دارو است. آزمایشات بالینی در حال انجام به مطالعه درمان های بالقوه جدید برای افسردگی و سایر اختلالات خلقی ادامه می دهند.

FDA ایالات متحده هشدار جعبه سیاهی را در مورد برخی از SSRIها، MAOIها و TCAها قرار داده است که در مورد افزایش خطر احتمالی افکار و رفتار خودکشی در نوجوانان و جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله در ۲ ماه اول درمان توصیه می کند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه