۱۹ درمان خانگی برای خلط

درمان‌های خانگی مختلف می‌تواند به مدیریت خلط و مخاط کمک کند، مانند نوشیدن مایعات زیاد و استفاده از اسپری بینی نمکی یا شستشو. اگر درمان‌های خانگی کمکی نکرد، داروهای بدون نسخه و نسخه‌ای در دسترس هستند.

مخاط یک پوشش محافظ در قسمت های خاصی از بدن ایجاد می کند، حتی زمانی که فرد سالم است. مخاط از خشک شدن این نواحی جلوگیری می کند و به دفاع در برابر مهاجمان از جمله ویروس ها و باکتری ها کمک می کند.

عفونت ها، آلرژی ها و استعمال دخانیات می توانند باعث انباشته شدن مخاط اضافی در بدن شوند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد داروهای خانگی و داروهایی که می توانند کمک کنند بیشتر بدانید.

19 home remedies for phlegm and mucus

خلاص شدن از شر خلط  در خانه

مراحل زیر را برای کمک به از بین بردن مخاط و خلط اضافی در نظر بگیرید:

۱. هوا را مرطوب نگه دارید

هوای خشک بینی و گلو را تحریک می کند و باعث می شود مخاط بیشتری به عنوان روان کننده تشکیل شود. قرار دادن یک مرطوب کننده مه خنک در اتاق خواب می تواند با تمیز نگه داشتن بینی و جلوگیری از گلودرد باعث خواب بهتر شود.

در اینجا با کاربردهای رطوبت ساز بیشتر آشنا شوید.

۲. مایعات فراوان بنوشید

بدن برای رقیق نگه داشتن مخاط باید هیدراته بماند . هنگامی که فرد مبتلا به سرماخوردگی است، نوشیدن مایعات اضافی می تواند مخاط را رقیق کرده و به تخلیه سینوس ها کمک کند.

افراد مبتلا به آلرژی فصلی نیز ممکن است متوجه شوند که هیدراته ماندن به کاهش احتقان کمک می کند.

فواید نوشیدن آب را در اینجا بیابید.

۳. یک پارچه گرم و مرطوب را روی صورت بمالید

یک حوله گرم و مرطوب می تواند یک داروی تسکین دهنده برای سردرد سینوسی تپنده باشد. استنشاق از طریق یک پارچه مرطوب یک راه سریع برای بازگشت رطوبت به بینی و گلو است. گرما به کاهش درد و فشار کمک می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد درمان احتقان سینوس را اینجا بخوانید.

۴. سر را بالا نگه دارید

هنگامی که تجمع مخاط به خصوص آزاردهنده است، ممکن است خوابیدن روی چند بالش یا روی یک صندلی درازکش کمک کند. صاف دراز کشیدن می تواند ناراحتی را افزایش دهد زیرا ممکن است احساس کند مخاط در پشت گلو جمع می شود.

همچنین ممکن است فرد از بالش های ضدحساسیت در صورت افزایش بهره مند شود.

بهترین انواع بالش های ضد حساسیت را در اینجا بیابید.

۵. سرفه را سرکوب نکنید

هنگام تجربه سرفه آزاردهنده و پر از خلط ممکن است استفاده از داروهای سرکوب کننده وسوسه انگیز باشد. با این حال، سرفه راه بدن برای جلوگیری از ترشحات از ریه ها و گلو است. از شربت های سرفه در صورت استفاده کم استفاده کنید.

در اینجا با داروهای طبیعی سرفه آشنا شوید.

۶. با احتیاط از شر خلط خلاص شوید

هنگامی که خلط از ریه ها به گلو می رسد، بدن احتمالاً سعی می کند آن را خارج کند. تف کردن آن سالم تر از قورت دادن آن است.

در اینجا درباره مراقبت خانگی از خلط بیشتر بدانید.

۷. از اسپری بینی سالین یا آبکشی استفاده کنید

اسپری سالین یا آبیاری می تواند مخاط و آلرژن ها را از بینی و سینوس ها پاک کند. به دنبال اسپری های استریل فقط حاوی کلرید سدیم باشید و هنگام شستشو از آب استریل یا مقطر استفاده کنید.

طرز تهیه اسپری سالین در خانه را اینجا ببینید.

۸. با آب نمک غرغره کنید

آب نمک می تواند گلوی تحریک شده را تسکین دهد و ممکن است به پاکسازی مخاط باقی مانده کمک کند. فرد می تواند یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم اضافه کند و چندین بار در روز غرغره کند.

اطلاعات بیشتر درباره راهنمای غرغره کردن با آب نمک را اینجا بخوانید.

۹. از اکالیپتوس استفاده کنید

کارشناسان سال ها از محصولات اکالیپتوس برای مهار سرفه و کاهش مخاط استفاده می کنند. مردم معمولاً آنها را مستقیماً روی قفسه سینه اعمال می کنند. یک فرد همچنین می تواند چند قطره روغن اکالیپتوس را به یک دیفیوزر یا یک حمام گرم اضافه کند تا به پاک کردن بینی کمک کند.

در اینجا با فواید اکالیپتوس آشنا شوید.

۱۰. از استعمال دخانیات و دود دست دوم خودداری کنید

استعمال دخانیات و دود دست دوم باعث تولید بیشتر خلط در بدن می شود.

نکات مربوط به ترک سیگار را اینجا بیابید.

۱۱. استفاده از داروهای ضد احتقان را به حداقل برسانید

در حالی که آنها ترشحات را خشک می کنند و می توانند آبریزش بینی را کاهش دهند، داروهای ضد احتقان ممکن است خلاص شدن از شر خلط و مخاط را دشوارتر کنند.

بهترین داروهای ضداحتقان را بر اساس سن در اینجا بخوانید.

۱۲. آلرژی را کنترل کنید

آلرژی فصلی می تواند منجر به آبریزش یا گرفتگی بینی و همچنین مخاط و خلط اضافی شود.

در اینجا درباره خلاص شدن از شر آلرژی بیشتر بدانید.

۱۳. از مواد محرک اجتناب کنید

مواد شیمیایی، عطرها و آلودگی ها می توانند بینی، گلو و راه های هوایی تحتانی را تحریک کنند که باعث می شود بدن مخاط بیشتری تولید کند.

در اینجا بدانید که محرک های رایج چیست و چگونه از آنها اجتناب کنید.

۱۴. واکنش های غذایی را پیگیری کنید

برخی از غذاها می توانند واکنش هایی شبیه آلرژی فصلی ایجاد کنند. آنها ممکن است باعث ریزش بینی و خارش گلو شوند که منجر به مخاط اضافی شود. غذاهایی که باعث افزایش خلط یا مخاط می شوند را ثبت کنید.

درباره غذاهای رایجی که باعث آلرژی می شوند اینجا بیشتر بخوانید.

۱۵. از الکل و کافئین بپرهیزید

هر دو ماده در صورت مصرف بیش از حد آنها منجر به کم آبی بدن می شوند. وقتی مخاط  مشکل دارند، مقدار زیادی نوشیدنی گرم و بدون کافئین بنوشید.

در اینجا درباره کافئین بیشتر بدانید.

۱۶. حمام یا دوش آب گرم بگیرید

زمان صرف شده در حمام پر از بخار به شل شدن و پاکسازی مخاط بینی و گلو کمک می کند. اجازه دادن به آب داغ بر روی صورت نیز می تواند فشار سینوسی را تسکین دهد.

در مورد داروهای فشار سینوسی در اینجا بخوانید.

۱۷. بینی را به آرامی باد کنید

ممکن است وسوسه انگیز باشد که به دمیدن ادامه دهید تا زمانی که مخاط غلیظ خارج شود. با این حال، انجام این کار به شدت ممکن است به سینوس ها آسیب برساند و منجر به درد، فشار و احتمالاً عفونت شود.

نحوه خلاص شدن از گرفتگی بینی را در اینجا بیاموزید.

۱۸. میوه فراوان بخورید

رژیم غذایی سرشار از میوه و احتمالاً فیبر سویا ممکن است منجر به مشکلات تنفسی کمتری شود که با خلط ارتباط دارد.

درباره سالم ترین میوه ها برای خوردن اینجا بیشتر بخوانید.

۱۹. از غذاهایی که باعث رفلاکس اسید می شوند خودداری کنید

رفلاکس اسید می تواند منجر به افزایش خلط و مخاط شود. افرادی که مستعد سوزش سر دل هستند باید از غذاهای محرک پرهیز کنند و در مورد مدیریت صحیح از پزشک بپرسند.

در اینجا بیایید از چه غذاهایی با رفلاکس اسید اجتناب کنید.

داروها

داروهای مختلفی وجود دارد که می توانند تجمع مخاط اضافی را درمان کنند. یکی از محبوب ترین آنها به عنوان خلط آور شناخته می شود.

پیش بینی کننده ها

اکسپکتورانت ها مخاط را رقیق کرده و به سرفه موثرتر برای پاکسازی راه های هوایی اجازه می دهند. Guaifenesin یک خلط آور رایج است که به ویژه در از بین بردن احتقان در قفسه سینه موثر است.

مردم برای اولین بار در دهه ۱۵۰۰ شروع به استفاده از اشکال طبیعی گوایفنزین کردند . سازمان غذا و دارو (FDA) اولین بار در سال ۱۹۵۲ گایفنزین را تایید کرد . Guaifenesin تنها خلط آور موجود برای خریدهای بدون نسخه (OTC) در ایالات متحده است.

Guaifenesin به اشکال مختلف موجود است:

  • قرص های سریع الاثر
  • قرص های با انتشار طولانی مدت
  • داروهای مایع

افرادی که داروهای گوایفنسین مصرف می کنند باید هیدراته بمانند و تمام توصیه های پزشک را دنبال کنند.

سایر داروهایی که مخاط را درمان می کنند

داروی دورناز آلفا نیز به عنوان یک موکولیتیک موثر عمل می کند. افرادی که به دنبال ترشح مخاط هستند می توانند این دارو را استنشاق کنند. این دارو و سایر موکولیتیک ها می توانند به طور موقت به کاهش تجمع مخاط در سراسر راه های هوایی کمک کنند.

هر کسی که به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد داروهای معالجه موکوس است باید با پزشک مشورت کند. یک متخصص پزشکی می تواند بهترین دارو را برای هر مورد توصیه کند.

درمان موارد خفیف

افراد مبتلا به تجمع مخاطی شدید ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک برای تجویز داشته باشند. با این حال، برای موارد خفیف تر، چندین گزینه OTC وجود دارد.

Mucinex تعدادی از محصولات را ارائه می دهد که به مبارزه با مخاط کمک می کند. خلط آور ۱۲ ساعته آن دارای قرص گایفنزین با رهش طولانی برای تسکین مخاط طولانی مدت است.

به همین ترتیب، Robitussin یک شربت فوق العاده قوی برای درمان خلط و خلط ارائه می دهد. این شربت ۶ ساعت خلط، احتقان و سوزش گلو را تسکین می دهد.

این قرص ها علاوه بر گایفنزین حاوی استامینوفن و پسودوافدرین هیدروکلراید برای کاهش تب و رفع احتقان هستند.

تمامی داروهای فوق برای خرید در داروخانه های محلی موجود است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بسیاری بر این باورند که مخاط رنگی که از بینی بیرون می آید نشان دهنده عفونت باکتریایی است. با این حال، ممکن است نشان دهد که سیستم ایمنی در حال مبارزه با یک ویروس است یا اینکه یک فرد فقط آب بدنش کم شده است.

آبریزش بینی یا احساس گرفتگی نیز ممکن است نشان دهنده آلرژی یا عفونت سینوسی باشد. افرادی که به طور مداوم آلرژی یا عفونت دارند باید به پزشک مراجعه کنند. آلرژی های شدید می تواند نیاز به توجه حرفه ای داشته باشد و عفونت های سینوسی ممکن است نیاز به درمان آنتی بیوتیکی داشته باشند.

افراد همچنین در صورت تجربه باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند:

  • سرفه ای که بیش از ۱۰ روز طول بکشد
  • ترشحات بینی که بوی نامطبوعی دارد
  • تاری دید با گرفتگی بینی
  • لکه های زرد یا سفید در پشت گلو

چشم انداز

دلایل مختلفی برای خلط در بدن وجود دارد. با این حال، در بیشتر موارد، می توان تسکین طولانی مدت پیدا کرد.

آلرژی فصلی ممکن است تولید مخاط را افزایش دهد . داروهای OTC مانند کورتیکواستروئیدها یا آنتی هیستامین ها می توانند علائم آلرژی را کنترل کنند.

افراد مبتلا به آلرژی های شدیدتر نیز می توانند از واکسن های آلرژی منظم بهره مند شوند. با نظارت و درمان صحیح پزشکی، اکثر افراد رهایی از مخاط مرتبط با آلرژی را تجربه خواهند کرد.

سرماخوردگی همچنین ممکن است منجر به خلط یا خلط اضافی شود. به طور متوسط، بزرگسالان سالانه تا سه سرماخوردگی را تجربه می کنند. در اکثر موارد، افراد در عرض یک هفته از سرماخوردگی بهبود می یابند.

در نهایت، کشیدن منظم تنباکو می تواند مخاط و خلط را در مجاری هوایی افزایش دهد . با این حال، ممکن است یک فرد در حدود ۱ تا ۱۲ ماه پس از ترک دخانیات، عملکرد مخاطی را در ریه ها بازیابی کند. با گذشت زمان، تولید مخاط می تواند به سطوح مورد انتظار برای افرادی که سیگار را ترک می کنند، بازگردد.

مخاط بیش از حد ممکن است در کوتاه مدت باعث تحریک شود، اما داروهای OTC و تغییرات سبک زندگی می تواند چشم انداز مثبت را برای اکثر افراد تضمین کند.

اگرچه مخاط بیش از حد به طور کلی یک مشکل جدی نیست، ممکن است در موارد نادر نشان دهنده یک بیماری جدی تر باشد.

خلاصه 

در بیشتر موارد، خلط نشانه‌های یک بیماری خفیف هستند که باید با مراقبت‌های خانگی برطرف شود. داروهای خانگی یا داروهای OTC می توانند به تسکین علائم کمک کنند.

خلط ممکن است در کوتاه مدت باعث ناراحتی یا آزار خفیف شوند، اما به طور کلی با مراقبت مناسب باعث نگرانی جدی نمی شوند.

افرادی که خلط، مخاط و سایر علائم مرتبط را تجربه می کنند باید با پزشک مشورت کنند. درمان های آلرژی یا آنتی بیوتیک ها ممکن است برای رفع شرایط زمینه ای لازم باشد.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه