۳ بهترین آب میوه برای کمک به رفع یبوست


آب آلو بهترین آب برای رفع سریع یبوست است، اما اگر طعم آن را دوست ندارید، می توانید آن را با آب میوه های دیگر مخلوط کنید.

اعتبار تصویر:
bucks134/iStock/GettyImages

3 بهترین آب میوه برای کمک به رفع یبوست

وقتی یبوست رفتن را دشوار می‌کند، می‌تواند بر فعالیت‌های روزانه و همچنین سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. اندرو باکسر، MD، متخصص گوارش در مرکز پزشکی جرسی سیتی به LIVESTRONG.com می گوید.

اگر به دنبال رفع یبوست در خانه هستید، آب میوه مناسب حداقل بخشی از پاسخ است. در اینجا بهترین آبمیوه ها برای کمک به حرکت همه چیز وجود دارد.

هشدار

در مورد یبوست جدید، بی دلیل یا مزمن با پزشک خود صحبت کنید، زیرا این می تواند نشانه یک مشکل بزرگتر باشد.

به گفته دکتر باکسر، اگر با یبوست مواجه هستید، آب آلو شماره یک آب میوه ای است که باید به آن مراجعه کنید. او می‌گوید: «آب آلو برای رفع یبوست و حفظ حرکات منظم روده در نظر گرفته می‌شود.

و تحقیقات این را تایید می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه در اوت ۲۰۱۴ در رافارماکولوژی و درمان غذاییرا دریافتند که آب آلو در تسکین یبوست “برتر” است و وزن و دفعات مدفوع را افزایش می دهد. (با عرض پوزش برای جزئیات واضح، اما مردم باید بدانند.)

دکتر باکسر توضیح می دهد که آب میوه ها مانند آلو به دو دلیل اصلی برای یبوست مفید هستند:

 1. آب میوه به هیدراته شدن و روان شدن روده کوچک و روده بزرگ کمک می کند، جایی که آب برای تشکیل مدفوع جذب می شود.
 2. برخی از آب میوه ها دارای فیبر و سایر خواص طبیعی هستند که می توانند اثرات ملین داشته باشند.
بیشتر بخوانید
سیگار کشیدن در بین افراد مبتلا به اختلالات دوقطبی رایج است، در اینجا دلیل ایجاد مشکل را توضیح می دهیم

آب آلو درمان استاندارد طلایی برای یبوست است زیرا تنها یک فنجان آن حاوی ۲.۶ گرم فیبر رژیمی است. تمام این فیبر به حجیم شدن مدفوع کمک می‌کند تا راحت‌تر دفع شود و به همراه مقدار کمی آب میوه به آب‌رسانی کمک می‌کند.

اما یک دلیل دیگر وجود دارد که آب آلو بالاتر از بقیه می درخشد: این آب حاوی یک قند طبیعی و غیر قابل جذب به نام سوربیتول است.

این قند مایع را به داخل روده می کشد و از سفت شدن مدفوع جلوگیری می کند. اسکات دیوید لیپ، MDیک متخصص گوارش در مرکز پزشکی نیو بریج در پاراموس، نیوجرسی، به LIVESTRONG.com می گوید.

اگر آب آلو مربای شما نیست، دکتر لیپ توصیه می‌کند به آب سیب برسید، زیرا این یکی دیگر از درمان‌های موثر برای یبوست است.

مانند آب آلو، آب سیب حاوی سطوح بالایی از سوربیتول طبیعی است که یک مبارزه کننده اصلی برای یبوست است. در واقع، یک مطالعه کوچک آوریل ۲۰۲۰ درغذا و عملکرددریافتند که آب سیب می تواند برای افراد مبتلا به یبوست مزمن مفید باشد.

عطر و طعم آب سیب نیز بسیار بهتر از آب آلو است، که معده را برای بسیاری از افراد – به ویژه بچه ها – آسان می کند. دکتر لیپ هشدار می دهد، با این حال، مطمئن شوید که زیاد نوشیدنی ننوشید، در غیر این صورت با معده درد مواجه خواهید شد.

بیشتر بخوانید
آیا باید بعد از یک تمرین سخت ماست بخورم؟

دکتر لیپ، همراه با آب سیب، آب گلابی را برای یبوست توصیه می کند، زیرا این نوع دیگری از آب است که به طور طبیعی سطوح بالایی از سوربیتول دارد.

او خاطرنشان می کند: “آب گلابی حدود چهار برابر بیشتر از آنچه در آب سیب یافت می شود سوربیتول دارد، بنابراین این ممکن است گزینه بهتری برای یبوست باشد.” (اگرچه، اگر منصف باشیم، ممکن است به سختی آب گلابی را در سوپرمارکت محلی خود پیدا کنید. اگر آن را در راهروی آب میوه پیدا نکردید، سعی کنید بخش غذای کودک یا غذای جهان را بررسی کنید.)

تحقیقات زیادی به طور خاص در مورد آب گلابی برای یبوست وجود ندارد، اما یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ در رامجله استرالیایی تغذیه و رژیم غذاییرا آب گلابی برای تنظیم عملکرد روده مفید است. با این حال، پس از مصرف منظم برای حدود یک هفته بیشترین تاثیر را داشت.

نکته

برای کمک به منظم ماندن، دکتر لیپ خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش روزانه و هیدراته ماندن را توصیه می کند. اگر آبمیوه را در این برنامه قرار می دهید، او می گوید که روزانه نصف فنجان را مصرف کنید.

در مورد سایر آب میوه ها برای یبوست چطور؟

آلو، گلابی و سیب بهترین آب میوه‌ها برای درمان یبوست در نظر گرفته می‌شوند و بیشترین شواهد پشت آن‌ها وجود دارد. در اینجا چیزی است که ما در مورد آب میوه های دیگر می دانیم:

 • راآب آلوئه ورا:آلوئه ورا به عنوان یک مکمل گیاهی ممکن است برای یبوست مفید باشد، به ویژه برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر غالب یبوست (IBS)، طبق یک اکتبر ۲۰۱۸.مجله نوروگاستروانترولوژی و حرکتبررسی اما هیچ تحقیقی مبنی بر ملین بودن آب آلوئه ورا وجود ندارد.
 • راآب ذغال اخته:کرن بری بوده است مطالعه کرد به دلیل نقش آنها در حمایت از سلامت روده و میکروبیوم، اما مشخص نیست که آیا این فواید برای آب میوه صدق می کند یا خیر.
 • راآب انگور:شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد آب انگور برای یبوست مفید است، اما هنوز هم ممکن است هدفی داشته باشد: اگر طعم آلو، گلابی یا آب سیب را دوست ندارید، سعی کنید کمی آب انگور را با آن مخلوط کنید تا طعم آن درست شود. خوش طعم تر
 • راآب گریپ فروت:تحقیقات روی موش ها نشان می دهد که ترکیبی به نام نارینگنین در گریپ فروت و آب آن اثر ملین دارد، در فوریه ۲۰۱۸.مجله بین المللی پزشکی مولکولیکاغذ اما جهش بزرگی است اگر بگوییم که این اثر مشابهی در انسان دارد. به علاوه، اگر دارویی مصرف می کنید به نام موونتیک برای یبوست، نباید آب گریپ فروت بنوشید یا گریپ فروت بخورید، زیرا می تواند سطح خطرناکی از دارو را در خون شما ایجاد کند.
 • راآب لیمو:یبوست بسیاری از افراد مبتلا به سرطان را تحت تاثیر قرار می دهد انجمن سرطان آمریکا آب داغ مخلوط با آب لیمو را به عنوان یک درمان ساده و تسکین دهنده توصیه می کند.
 • راآب پرتقال:آب پرتقال یک صبحانه محبوب است، اما شواهد زیادی وجود ندارد که بتواند به مدفوع شما کمک کند. بهتر است پرتقال کامل بخورید: یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۹ درمداخله دارویی امروزدریافتند که پرتقال پس از خوردن روزانه یک عدد پرتقال به مدت حدود ۱۵ روز، در تسکین علائم یبوست موثر است.
 • راآب پاپایا:بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، مشخص شده است که پاپایا به برخی علائم گوارشی مانند سوزش سر دل، IBS و یبوست کمک می کند.نامه های نورواندوکرینولوژی. اما این فواید لزوماً شامل آب پاپایا نمی شود، زیرا حاوی فیبری نیست که کل پاپایا دارد.
بیشتر بخوانید
اگر گلو درد دارم می توانم بستنی بخورم؟

چند نکته وجود دارد که باید قبل از نوشیدن آب میوه برای یبوست در نظر داشته باشید:

 1. آب میوه ها سرشار از قند هستند، بنابراین اگر دیابت دارید یا به دلایل پزشکی دیگر باید مراقب مصرف قند خود باشید، باید مراقب میزان مصرف آب میوه باشید.
 2. در حالی که آبمیوه می تواند به مدفوع شما کمک کند، نباید به عنوان درمانی برای یبوست مزمن استفاده شود. اگر مرتباً برای داشتن حرکات منظم روده مشکل دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید.
 3. اگر یبوست شما با علائم دیگری مانند خونریزی یا کاهش وزن غیرقابل توضیح همراه است، در اسرع وقت با پزشک خود معاینه کنید.
بیشتر بخوانید
لکوسیتوز چیست؟ تعریف، علائم، علل و موارد دیگرSource link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «۳ بهترین آب میوه برای کمک به رفع یبوست;

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه