۳ مشکل شرم آور مثانه و نحوه درمان آنها

بیش از ۲۰ درصد از مردم در بریتانیا با نوعی شکایت مثانه زندگی می کنند. در اینجا ۳ مشکل رایج مثانه و کارهایی که می توانید برای درمان آنها انجام دهید آورده شده است

ضعف مثانه، التهاب مثانه و عفونت مجاری ادراری از مشکلات شایع مثانه هستند که می توانند شما را از کمک گرفتن خجالت بکشند.

حدود ۱۴ میلیون نفر در بریتانیا با نوعی شکایت از مثانه زندگی می کنند (NHS انگلستان، ۲۰۲۳).

این بیش از ۲۰ درصد از جمعیت است و زنان دو برابر مردان مبتلا هستند.

3 مشکل شرم آور مثانه و نحوه درمان آنها

۱۴ میلیون نفر در بریتانیا با نوعی شکایت مثانه زندگی می کنند

شارون همیلتون، پرستار ثبت شده و مشاور بی اختیاری مولیکار می گوید: اگر مشکل مثانه دارید، ممکن است احساس خجالت کنید، خود را منزوی کنید یا زندگی کاری و اجتماعی خود را محدود کنید.

شما همچنین ممکن است از فعالیت های فیزیکی و اوقات فراغت خودداری کنید. اما، اجازه ندهید که خجالت شما را از دریافت کمک مناسب باز دارد. مهم نیست مشکل شما چیست، همیشه کمک در دسترس است.’

#۱ سیستیت و UTI

از هر سه زن یک نفر تا سن ۲۴ سالگی دچار عفونت دستگاه ادراری می شود و تقریباً نیمی از زنان در طول زندگی خود دچار عفونت ادراری می شوند (مجله ترجمه آندرولوژی و اورولوژی، جولای ۲۰۱۷).

تانیا ادیب متخصص زنان از لندن می‌گوید: «عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) اغلب توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شوند و بر دستگاه ادراری از جمله مثانه (سیستیت)، مجرای ادرار (اورتریت) یا کلیه‌ها (عفونت کلیه) تأثیر می‌گذارند.

علائم معمولی ممکن است شامل درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن (دیسوریا)، نیاز به دفع فوری و مکرر بیشتر از حد معمول و ادراری که کدر، تیره یا دارای بوی قوی به نظر می رسد باشد.

همچنین ممکن است در شکم یا کمر خود احساس درد کنید، تب و لرز داشته باشید و حتی ممکن است خون در ادرار شما وجود داشته باشد.

از هر سه زن یک نفر در سن ۲۴ سالگی دچار عفونت ادراری می شود

سیستیت یک عفونت ادراری است که مثانه را تحت تاثیر قرار می دهد. تانیا می‌گوید: این بیماری زنان را بیشتر از مردان مبتلا می‌کند و یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که پزشکان عمومی مشاهده می‌کنند.

علائم معمول عبارتند از اضطرار، درد، ناراحتی و احساس سوزش هنگام دفع ادرار. به طور معمول در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود که از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می شود.

زنان مجرای ادرار کوتاه تری نسبت به مردان دارند که باعث می شود باکتری ها راحت تر عفونت کنند.

به عنوان مثال، اگر از نظر جنسی فعال هستید، از تامپون یا تغییرات هورمونی که به دلیل یائسگی رخ می دهد (زمانی که پوشش مجرای ادرار حساس تر می شود) استفاده کنید.

شرم آور-مثانه-مشکلات-سیستیت-utis.jpg

نحوه درمان سیستیت …

با پزشک عمومی خود صحبت کنید تا آزمایش ادرار را ترتیب دهد. ممکن است برای شما نسخه آنتی بیوتیک داده شود. اما، در بسیاری از موارد علائم اغلب با تاکتیک‌های خود کمکی برطرف می‌شوند.

تانیا می‌گوید: «اگر باکتری‌های سالم کافی در روده خود نداشته باشید، این امر ایمنی را کاهش می‌دهد و می‌تواند شما را مستعد ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری مانند سیستیت کند».

تحقیقات نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌های خاص مانند لاکتوباسیلوس رامنوزیس و باکتری‌های لاکتوباسیلوس روتری می‌توانند از رشد باکتری‌های بد که معمولاً منجر به عفونت‌های ادراری می‌شوند، جلوگیری کنند.

چه چیزی بیشتر، rتحقیقات نشان می دهد که D-مانوز و کرن بری می توانند باکتری هایی را که باعث عفونت ادراری می شوند، مهار کنند.

در اینجا چند کار دیگر وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • مقدار زیادی آب بنوشید تا سیستم خود را خارج کنید.
 • ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب را با آب، دو بار در روز بنوشید تا سیستم شما قلیایی شود.
 • همیشه بلافاصله بعد از رابطه جنسی به توالت بروید.
 • برای کاهش علائم، یک داروی OTC مصرف کنید.
 • روزانه یک پروبیوتیک مصرف کنید.

#۲ ضعف و بی اختیاری مثانه

آیا از سرفه، خنده یا عطسه می ترسید، زیرا ممکن است خود را خیس کنید؟

شارون همیلتون، پرستار ثبت شده و مشاور بی اختیاری مولیکار می گوید: ضعف مثانه و بی اختیاری ادرار از هر چهار زن در بریتانیا یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

دو نوع اصلی ضعف مثانه وجود دارد. اولی s استبی اختیاری تنشی، که زمانی اتفاق می افتد که حرکت یا فعالیت فیزیکی، مانند سرفه، خنده، عطسه، دویدن یا بلند کردن اجسام سنگین، فشار (استرس) را بر مثانه وارد می کند و باعث نشت ادرار می شود.

بی اختیاری استرس ناشی از ضعف عضلات لگن است و ممکن است در صورت ضعیف شدن (یا آسیب دیدگی) ماهیچه ها پس از زایمان، در دوران بارداری، یا اگر اضافه وزن و بالا رفتن سن داشته باشید، رخ دهد.

ضعف مثانه و بی اختیاری ادرار از هر چهار زن در بریتانیا یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد

اگر بی اختیاری استرسی دارید، ممکن است احساس خجالت کنید، خود را منزوی کنید یا زندگی کاری و اجتماعی خود را محدود کنید. همچنین ممکن است از فعالیت های فیزیکی و تفریحی خودداری کنید.

با درمان، احتمالاً می‌توانید بی‌اختیاری استرسی را مدیریت کنید و بهزیستی کلی خود را بهبود ببخشید.

شارون می افزاید: «بعد از آن بی اختیاری فوری (اضطراری) از دست دادن ناخواسته ادرار است.

“اگر بی اختیاری اضطراری دارید، عضله مثانه شما منقبض می شود، که باعث می شود قبل از رفتن به دستشویی میل ناگهانی به ادرار کردن داشته باشید.”

علل شایع ممکن است عبارتند از: نوشیدن بیش از حد الکل یا کافئین، ننوشیدن مایعات کافی، بنابراین ادرار بیش از حد غلیظ شده و مثانه را تحریک می کند، یبوست، برخی داروها، بیماری های عصبی، عفونت های ادراری یا تومورهای مثانه.

نحوه درمان بی اختیاری و ضعف مثانه …

اگر ضعف یا بی اختیاری مثانه را تجربه می کنید، همیشه با پزشک عمومی خود صحبت کنید تا وضعیت شما را ارزیابی کند.

برای چند روز قبل از قرار ملاقات خود یک دفتر خاطرات مثانه داشته باشید – به عنوان مثال: هر چند وقت یک بار نشت را تجربه می کنید و غیره. این به ارائه هرچه بیشتر اطلاعات کمک می کند.

همچنین ممکن است آزمایش هایی برای رد هر گونه علل زمینه ای انجام دهید. پزشک عمومی شما همچنین می تواند شما را به یک پرستار یا فیزیوتراپیست لگنی که با مشکلات مثانه سر و کار دارد ارجاع دهد.

تمرینات-لگن-کف-لگن-برای-بی اختیاری-و-مشکلات-مثانه.jpg

تمرین عضلات کف لگن

شارون می گوید: فیزیوتراپیست ها، پزشکان و پرستاران می دانند که ورزش عضلات کف لگن می تواند به بهبود کنترل مثانه شما کمک کند.

“وقتی تمرینات تمرینی عضلات کف لگن به درستی انجام شود، می تواند این عضلات را ساخته و تقویت کند و بنابراین به شما در کنترل مثانه کمک می کند.”

در اینجا یک تمرین ساده برای امتحان وجود دارد:

 • تا جایی که می توانید به آرامی عضلات مثانه را سفت کنید.
 • ۵ ثانیه نگه دارید.
 • ۵ بار تکرار کنید.
 • ۶ تا ۱۰ بار در روز تمرین کنید.
تغییرات سبک زندگی

یک دفتر خاطرات رژیم غذایی مثانه داشته باشید. این به شما کمک می کند تا ببینید چه ارتباطی بین برخی غذاها و علائم وجود دارد.

با توجه به توصیه بهداشت مثانه انگلستان (bladderhealthuk.org)، برخی از مواد غذایی می توانند مثانه را تحریک کرده و علائم را بدتر کنند.

غذاهایی که باید اجتناب کرد عبارتند از:

 • غذاهای مبتنی بر گوجه فرنگی و بسیار پرادویه،
 • میوه و آب میوه،
 • نوشابه های گازدار،
 • کافئین،
 • الکل،
 • چای و قهوه،
 • شیرین کننده های مصنوعی،
 • محصولات سویا،
 • مخمر،
 • گوشت های بسیار نگهداری شده،
 • ماهی و فست فود می توانند تحریک کننده باشند.

این مکمل جدید ترکیبی از عصاره های گیاهی ساخته شده از جوانه سویا و دانه کدو تنبل است و فرآیند خاصی به نام EFLA® HyperPure Production برای استخراج دانه کدو تنبل برای حفظ اثربخشی و خلوص آن استفاده می شود. دانه کدو تنبل، ویتامین B6، D3 و روی برای کمک به جریان طبیعی ادرار.

Go-Less از نظر بالینی مورد بررسی قرار گرفته است با ۴ کارآزمایی بالینی انسانی منتشر شده که نشان می دهد که Go-Less® بی خطر است و اثرات مثبتی بر عملکرد مثانه برای مردان و زنان دارد.

بیشتر بخوانید: شورت جدید که به بی اختیاری ادرار این خانم کمک کرد

بیشتر بخوانید
چرا ادرار من زرد روشن است؟

مثانه-مشکلات-بی اختیاری-پرهیز از-کافئین-.jpg

مراقب وزن خود باشید

شارون می گوید: «اضافه وزن می تواند عضلات کف لگن شما را ضعیف کند و به دلیل فشار بافت چربی روی مثانه، باعث بی اختیاری ادرار شود.

“در صورت کاهش وزن، علائم ممکن است بهبود یابد و به طور کامل از بین برود.”

در یک مطالعه (مجله پزشکی نیوانگلند، ۲۰۰۹) زنان دارای اضافه وزن که به طور متوسط ​​۱۷ پوند از وزن بدن خود را از دست دادند، ۴۷ درصد کاهش در مشکلات بی اختیاری هفتگی داشتند.

استرس را تحت کنترل نگه دارید

شارون می گوید: برخی از زنانی که با اضطراب و افسردگی دست و پنجه نرم می کنند با بی اختیاری ادرار نیز دست و پنجه نرم می کنند.

این می تواند به هر دو صورت پیش برود – استرس روانی می تواند باعث بی اختیاری شود و بی اختیاری نیز می تواند باعث استرس روانی شود. شرایط سلامت روان، مانند اضطراب و افسردگی، در بین افراد مبتلا به بی اختیاری و مثانه بیش فعال (OAB) رایج است، اما تمرینات کف لگن، یوگا و درمان ممکن است به مدیریت آن کمک کند.

استرس روانی می تواند باعث بی اختیاری شود و بی اختیاری نیز می تواند باعث استرس روانی شود

همچنین ممکن است از مشاوره یا CBT (درمان رفتاری شناختی) در کنار درمان بهره مند شوید

محصولات مناسب را برای خشک نگه داشتن خود انتخاب کنید

استفاده از محصولات بی اختیاری (مانند شلوار یا پدهای جاذب مانند Molicare Premium Lady Pad، ۱.۹۹ پوند برای ۱۴ پد) می تواند مفید باشد در حالی که منتظر ارزیابی یا دریافت درمان هستید و در حال مبارزه هستید، محصولاتی وجود دارند که در این زمان سخت به شما کمک می کنند.

بیشتر بخوانید: از یائسگی تا علائم UTI – راهنمای پزشک برای نگرانی های روزمره سلامت زنان

بیشتر بخوانید
علت کدر شدن ادرار چیست؟

بیش از حد فعال-مثانه-syndrome-bladder-problems.jpg

درمان های جراحی

تعدادی درمان برای بی اختیاری وجود دارد که در آن شیوه زندگی و سایر مداخلات کافی نیست.

اینها شامل مداخلات جراحی مانند جراحی اسلینگ (جایی که یک بند بافتی در اطراف گردن مثانه قرار می‌گیرد تا از آن حمایت کند)، توری واژینال (جایی که یک مش مصنوعی در پشت مجرای ادرار برای حمایت از آن وارد می‌شود) و کولپوسسپنشن (بالاکردن جراحی مثانه) است. پزشک عمومی شما را در مورد بهترین گزینه ها راهنمایی می کند.

#۳ سندرم مثانه بیش فعال (OAB)

فیزیوتراپیست لگن، الین میلر (gussetgrippers.co.uk) می گوید: «این جایی است که احساس می کنید نیاز فوری به رفتن به توالت بیش از هشت بار در روز دارید.

“اغلب این به دلیل احساس اضطراب در مورد تصادف است، بنابراین شما شروع به رفتن به توالت می کنید. اما، پس از مدتی ظرفیت مثانه شما شروع به کاهش می کند.

با OAB، عضله مثانه بیش از حد فعال می شود و زمانی که شما نمی خواهید منقبض می شود

«به طور معمول، زمانی که مثانه نیمه پر است، تمایل به رفتن پیدا می کنیم. اما، با OAB، عضله مثانه بیش از حد فعال می شود و زمانی که شما نمی خواهید منقبض می شود.

نحوه درمان OAB …

 • از کافئین و الکل خودداری کنید.
 • از پزشک عمومی خود بخواهید که شما را برای آموزش مثانه به فیزیوتراپیست لگن معرفی کند.
 • تمرینات کف لگن را تمرین کنید.
 • استرس را کاهش دهید زیرا این امر می تواند OAB را بدتر کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه