لیزین یک بلوک ساختمانی برای پروتئین است. این یک اسید آمینه ضروری است، زیرا بدن شما نمی تواند آن را بسازد، بنابراین باید آن را از غذا دریافت کنید.۱).

این ماده برای رشد طبیعی و گردش عضلانی مهم است و برای تشکیل کارنیتین، ماده ای که در اکثر سلول های بدن شما یافت می شود، استفاده می شود. علاوه بر این، لیزین به انتقال چربی ها در سلول های شما کمک می کند تا برای انرژی سوزانده شوند.۲).

L-lysine شکلی از لیزین است که بدن شما می تواند از آن استفاده کند. این به طور طبیعی در غذا یافت می شود و از نوعی است که در مکمل ها استفاده می شود.

در اینجا ۴ مزیت چشمگیر لیزین برای سلامتی آورده شده است.

4 فواید چشمگیر Lysinehealthline.comhttps://www.healthline.com › lysi...

۱. ممکن است با مسدود کردن آرژنین از تبخال محافظت کند و آن را درمان کند

تبخال یا تاول های تب علائم عفونت هستند که اغلب روی لب یا گوشه های دهان ظاهر می شوند.۳).

آنها به صورت تاول های پر از مایع ظاهر می شوند که می توانند باعث ناراحتی مانند سوزن سوزن شدن، درد و سوزش شوند.۳).

تبخال توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) ایجاد می شود که می تواند در ستون فقرات شما پنهان شود. در مواقع استرس یا اگر سیستم ایمنی شما ضعیف شده باشد، HSV-1 می تواند باعث ایجاد تبخال شود.۳).

بر اساس برخی تحقیقات، مکمل های لیزین ممکن است به جلوگیری از تکثیر HSV-1 و کاهش مدت زمان تبخال کمک کند. تصور می شود که لیزین اسید آمینه دیگری به نام آرژنین را مسدود می کند، که ویروس ها برای تکثیر به آن نیاز دارند.۴).

با این حال، مطالعات نتایج متفاوتی را در مورد اثرات لیزین بر HSV-1 نشان داده‌اند.

به عنوان مثال، یک بررسی نشان داد که مکمل با کمتر از ۱ گرم لیزین در روز برای پیشگیری از تبخال در افرادی که به اندازه کافی آرژنین در رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند، بی‌اثر است، اما مصرف دوزهای بیش از ۳ گرم در روز می‌تواند علائم را بهبود بخشد. تبخال (۵).

بیشتر بخوانید
سلنیوم: چه کاری انجام می دهد و به چه مقدار نیاز دارید

علاوه بر این، همه مطالعات نشان نمی‌دهند که لیزین در کاهش بروز یا مدت تبخال مؤثر است. در واقع، یک بررسی شواهد کافی برای توصیه آن را برای درمان تبخال پیدا نکرد.۶).

برخی از مطالعات نشان می دهد که لیزین ممکن است به کاهش مدت زمان و دفعات تبخال کمک کند، اما شواهد متناقض است.

۲. ممکن است با مسدود کردن گیرنده های پاسخ استرس، اضطراب را کاهش دهد

لیزین ممکن است در کاهش اضطراب نقش داشته باشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ نشان داد که گیرنده های درگیر در پاسخ به استرس را مسدود می کند. محققان مشاهده کردند که موش‌هایی که لیزین دریافت کردند، میزان حرکات شل روده ناشی از استرس را کاهش دادند.۷).

مطالعه قدیمی دیگری روی ۵۰ نفر نشان داد که مکمل با ۲.۶۴ گرم لیزین و آرژنین باعث کاهش اضطراب ناشی از استرس و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول پس از ۱ هفته می شود.۸).

به طور مشابه، یک مطالعه قدیمی نشان داد که افزودن ۴.۲ گرم لیزین به هر کیلوگرم (کیلوگرم) یا ۲.۲ پوند (پوند) آرد گندم در روستاهای سوریه به کاهش نمرات اضطراب در مردان با سطح استرس بسیار بالا کمک کرد.۹).

پس از ۳ ماه، مصرف آرد غنی شده با لیزین همچنین به کاهش سطح کورتیزول در زنان کمک کرد.۹).

لیزین همچنین ممکن است بتواند به افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، یک اختلال روانی که درک فرد از دنیای بیرون را مختل می‌کند و در نتیجه تغییراتی در افکار و رفتار ایجاد می‌کند، کمک کند.۱۰).

اگرچه تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است و به مطالعات بیشتر قدیمی‌تر محدود می‌شود، لیزین ممکن است پتانسیل بهبود علائم اسکیزوفرنی را در ترکیب با داروهای تجویز شده داشته باشد.۱۱، ۱۲).

لیزین ممکن است به کاهش احساس اضطراب و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول در برخی افراد کمک کند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که حتی ممکن است به بهبود علائم در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کمک کند.

۳. ممکن است جذب و حفظ کلسیم را بهبود بخشد

لیزین ممکن است به بدن شما کمک کند تا کلسیم را حفظ کند (۱۳).

اعتقاد بر این است که لیزین جذب کلسیم را در روده شما افزایش می دهد و به کلیه ها کمک می کند تا مواد معدنی را حفظ کنند.۱۴، ۱۵).

بیشتر بخوانید
میزان مصرف قطره آهن و قرص آهن

یک مطالعه قدیمی بر روی ۳۰ زن، از جمله ۱۵ زن مبتلا به پوکی استخوان، نشان داد که مصرف مکمل کلسیم و لیزین از دست دادن کلسیم در ادرار را کاهش می دهد.۱۵).

افرادی که ۳ گرم کلسیم به تنهایی دریافت کردند، افزایش تدریجی کلسیم در ادرارشان داشتند. با این حال، کسانی که ۴۰۰ میلی گرم لیزین نیز دریافت کردند، کلسیم کمتری را از طریق ادرار از دست دادند.۱۵).

به نظر می رسد لیزین از استخوان های شما محافظت می کند و همچنین ممکن است در کنترل محل انتقال کلسیم در بدن نقش داشته باشد.

به عنوان مثال، نشان داده شده است که از تجمع کلسیم در رگ های خونی در موش ها جلوگیری می کند. این نوع تجمع یک عامل خطر برای بیماری قلبی است (۱۴).

با این حال، قبل از اینکه بتوان مکمل لیزین را برای حمایت از سلامت استخوان یا قلب توصیه کرد، تحقیقات اخیر با کیفیت بالا در انسان مورد نیاز است.

لیزین ممکن است به جذب کلسیم بیشتر و کاهش از دست دادن کلسیم در ادرار کمک کند. حتی می تواند خطر تجمع کلسیم در رگ های خونی شما را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات اخیر با کیفیت بالاتر در انسان مورد نیاز است.

۴. می تواند با کمک به ایجاد کلاژن باعث بهبود زخم شود

لیزین می تواند بهبود زخم را در بدن شما بهبود بخشد.

در بافت حیوانی، لیزین در محل زخم فعال تر می شود و به سرعت بخشیدن به روند ترمیم کمک می کند.۱۶).

لیزین برای تشکیل کلاژن، پروتئینی که به عنوان یک داربست عمل می کند و به حمایت و ساختار پوست و استخوان ها کمک می کند، مورد نیاز است.۱۷، ۱۸).

خود لیزین همچنین ممکن است به عنوان یک عامل اتصال عمل کند و در نتیجه تعداد سلول های جدید را در زخم افزایش دهد. حتی ممکن است باعث تشکیل عروق خونی جدید شود (۱۹).

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، استفاده از ترکیبی از لیزین و اسید هیالورونیک به صورت موضعی توانست اندازه زخم های فشاری را به طور موثرتری نسبت به هیالورونات سدیم، داروی دیگری که برای بهبود زخم استفاده می شود، کاهش دهد.۲۰).

بیشتر بخوانید
تخم کتان : حقایق تغذیه ای و فواید سلامتی

در مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۹ روی ۴۰ خرگوش، مشخص شد که مصرف ۲۱ میلی گرم در هر پوند (۴۷ میلی گرم در کیلوگرم) از وزن بدن لیزین و ۲۳ میلی گرم در هر پوند (۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم) وزن بدن آرژنین به طور قابل توجهی جریان خون را بهبود می بخشد. و بهبود کلی استخوان (۱۳).

در واقع، خرگوش‌هایی که لیزین و آرژنین دریافت کردند، در مقایسه با گروه کنترل، ۲ هفته زمان بهبودی کمتری داشتند.۱۳).

بهبود زخم فرآیند پیچیده ای است که به مواد معدنی، ویتامین ها و عوامل دیگر نیاز دارد. به نظر می رسد لیزین نقش ارزشمندی دارد و بدون لیزین کافی، بهبود زخم مختل می شود.۲۱، ۲۲).

تا به امروز، مطالعات فقط مکمل های لیزین خوراکی را در بهبود زخم در حیوانات بررسی کرده اند، بنابراین مطالعات بیشتری در انسان مورد نیاز است. علاوه بر این، مشخص نیست که آیا استفاده مستقیم از آن روی زخم ها می تواند موثر باشد یا خیر.

لیزین برای تشکیل کلاژن، پروتئین ضروری که بر ترمیم زخم تأثیر می گذارد، ضروری است. برخی از مطالعات در انسان و حیوانات نشان می دهد که لیزین ممکن است بهبود زخم را تسریع کند و زمان بهبودی را کاهش دهد، اما تحقیقات هنوز محدود است.

سایر مزایای بالقوه

لیزین – مانند تمام اسیدهای آمینه – به عنوان یک بلوک ساختمانی برای پروتئین در بدن شما استفاده می شود. این پروتئین ها به تولید هورمون ها، سلول های ایمنی و آنزیم ها کمک می کنند.

لیزین ممکن است علاوه بر مواردی که قبلاً ذکر شد، فواید متعددی نیز داشته باشد.

در اینجا موارد دیگری وجود دارد که لیزین ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد:

  • سرطان: یک مطالعه حیوانی نشان داد که لیزین در ترکیب با آنتی اکسیدان کاتچین رشد سلول های سرطانی را در موش کاهش می دهد.۲۳).
  • سلامت چشم: یک مطالعه قدیمی روی موش‌های دیابتی نشان داد که مکمل‌های لیزین می‌توانند از ایجاد آب مروارید جلوگیری کنند.۲۴).
  • دیابت: یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشان داد که لیزین ممکن است به کاهش پاسخ قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند. با این حال، ارتباط هنوز مشخص نیست (۲۵).
  • فشار خون: یک مطالعه بر روی ۵۰ بزرگسال مبتلا به کمبود لیزین و فشار خون بالا نشان داد که مکمل های لیزین به طور قابل توجهی فشار خون را کاهش می دهند.۲۶).
بیشتر بخوانید
12 غذای سرشار از ویتامین B12

لیزین کافی برای حفظ سلامت طبیعی ضروری است و مکمل ها ممکن است برای افراد و شرایط خاصی مفید باشند.

تحقیقات در مورد لیزین امیدوار کننده است، زیرا برخی شواهد نشان می دهد که ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد، می تواند به بهبود سطح قند خون کمک کند و ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

برترین منابع غذایی و مکمل ها

لیزین در غذاهایی که به طور طبیعی سرشار از پروتئین هستند، از جمله گوشت و محصولات لبنی، و همچنین در مقادیر کمتر در غذاهای گیاهی یافت می شود.۲۷).

در اینجا برخی از منابع عالی لیزین (۲۷):

  • گوشت: گوشت گاو، مرغ و بره
  • غذای دریایی: صدف، میگو و صدف
  • ماهی: ماهی سالمون، ماهی کاد و ماهی تن
  • محصولات لبنی: شیر و پنیر و ماست
  • حبوبات: سویا، لوبیا چشم بلبلی و نخود
  • آجیل و دانه ها: پسته، تخمه کدو تنبل و بادام هندی

اگر مستعد ابتلا به تبخال هستید، مصرف روزانه ۱ گرم لیزین یا استفاده از ژل حاوی لیزین ممکن است ارزش امتحان را داشته باشد، اما به یاد داشته باشید که بهتر است ابتدا با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.۴).

غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی و لبنیات بیشترین مقدار لیزین را تامین می کنند، اما مقادیر مناسبی را در حبوبات، آجیل و دانه ها نیز خواهید یافت. میوه ها، سبزیجات و غلات منابع بسیار ضعیفی از لیزین هستند.

خلاصه

لیزین یک اسید آمینه ضروری با فواید بسیاری است که از پیشگیری از تبخال تا کاهش اضطراب و بهبود زخم را شامل می شود.

به عنوان بلوک ساختمانی پروتئین، ممکن است فواید متعدد دیگری نیز داشته باشد. بدون لیزین کافی، بدن شما ممکن است قادر به تولید هورمون ها و سلول های ایمنی کافی یا مناسب نباشد.

لیزین به مقدار زیاد در محصولات حیوانی از جمله گوشت، ماهی و لبنیات یافت می شود. انواع خاصی از حبوبات، مغزها و دانه ها نیز می توانند به افزایش مصرف شما کمک کنند.

Source