یبوست یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی در جهان است. تنها در ایالات متحده، حدود ۴۲ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK).

بسیاری از افراد برای نرم کردن مدفوع خود به راه حل های بدون نسخه روی می آورند، اما این راه حل ها اغلب می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای به همراه داشته باشند. این عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گرفتگی عضلات
 • حالت تهوع
 • نفخ
 • گاز
 • سایر مشکلات روده

اگر زمان شما در توالت دردسرساز است و ترجیح می دهید دستتان را داخل کابینت دارو نبرید، نترسید. راه های طبیعی زیادی برای نرم کردن مدفوع وجود دارد.

در اینجا تعداد کمی از آنها هستند:

5 راه طبیعی برای نرم کردن مدفوع

۱. فیبر بیشتری بخورید

مردان باید ۳۸ گرم فیبر در روز و زنان ۲۵ گرم فیبر دریافت کنند: آکادمی تغذیه و رژیم غذایی. با این حال، یک فرد بالغ متوسط ​​فقط نیمی از آن را دریافت می کند، بنابراین افزودن بیشتر به رژیم غذایی شما اغلب راه حل خوبی است.

بیشتر بخوانید
علت درد در ربع فوقانی راست دنده چیست؟

دو نوع فیبر وجود دارد: محلول و نامحلول.

فیبر محلول رطوبت غذا را جذب کرده و هضم را کند می کند. اگر آن را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید، می تواند به شما کمک کند تا منظم باشید. فیبر نامحلول به مدفوع شما حجم می دهد و تا زمانی که مایعات کافی برای فشار دادن مدفوع بنوشید می تواند به رفع سریع یبوست کمک کند. فیبر نامحلول این مزیت را دارد که سموم را سریعتر از بدن شما خارج کند.

منابع خوب فیبر محلول عبارتند از:

 • پرتقال ها
 • سیب
 • هویج
 • بلغور جو دوسر
 • دانه کتان

منابع خوب فیبر نامحلول عبارتند از:

 • آجیل
 • دانه
 • پوست میوه
 • سبزیجات با برگ تیره مانند کلم پیچ یا اسفناج

۲. آب بیشتری بنوشید

زمانی که مدفوع هنگام ورود به روده، محتوای آب کافی نداشته باشد، سفت، کلوخه و احتمالاً دردناک می شود. این می تواند به دلایل متعددی از جمله استرس، مسافرت و به عنوان یک عارضه جانبی داروها رخ دهد. علاوه بر مدفوع سفت، کم آبی باعث می شود فرد احساس استرس بیشتری کند، که می تواند مشکلات گوارشی را پیچیده تر کند.

بیشتر بخوانید
علت تنگی نفس بعد از غذا خوردن چیست؟

نوشیدن مایعات کافی، به ویژه آب، می تواند به جلوگیری از این وضعیت ناراحت کننده کمک کند. طبق مطالعات. اما قانون هشت لیوان در روز یک حقیقت جهانی نیست. افراد مختلف نیازهای هیدراتاسیون متفاوتی دارند. در اینجا یک قانون کلی وجود دارد که باید رعایت کنید: اگر ادرار شما زرد تیره، حجم کم و به ندرت است، مایعات کافی دریافت نمی کنید و ممکن است در حال حاضر دچار کم آبی شده باشید.

۳. به پیاده روی بروید

افراد به اندازه کافی ورزش نمی کنند. با حرکت بدن، مدفوع نیز  از طریق روده به حرکت در می آورد.

علاوه بر تسکین لحظه ای، ورزش می تواند به کاهش وزن کمک کند، که نشان داده است مشکلات گوارشی مانند یبوست را کاهش می دهد. ۳۰ دقیقه پیاده روی بعد از غذا می تواند به هضم بهتر غذا و بهبود هضم منظم غذا کمک کند.

۴. نمک اپسوم را امتحان کنید

نمک اپسوم و آب فقط برای تسکین عضلات دردناک عالی نیستند. آنها همچنین برای شل کردن مدفوع دردسرساز خوب هستند.

بیشتر بخوانید
اسیدیته - علائم، درمان های خانگی، علل و درمان

۳ تا ۵ فنجان نمک اپسوم را در وان حمام اضافه کنید. خیساندن آرامش بخش است و حرکات پریستالتیک روده را افزایش می دهد. شما همچنین منیزیم را از طریق پوست خود جذب می کنید.

سولفات منیزیم جزء اصلی نمک اپسوم است. مصرف خوراکی آن می تواند برای رفع یبوست کوتاه مدت موثر باشد. فرم پودر را در ۱ لیوان آب حل کنید. حداکثر دوز برای بزرگسالان یا کودکان بالای ۱۲ سال باید ۶ قاشق چایخوری باشد. حداکثر دوز برای یک کودک بین ۶ تا ۱۱ سال باید ۲ قاشق چایخوری باشد. کودکان زیر ۶ سال نباید نمک اپسوم مصرف کنند.

این برای استفاده منظم توصیه نمی شود. به راحتی روده ها به ملین ها وابسته می شوند. از آنجایی که طعم آن کمی بد است، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که قبل از نوشیدن مقداری آب لیمو در محلول بریزید.

بیشتر بخوانید
رژیم غذایی بدون گلوتن

۵. روغن معدنی بنوشید

روغن معدنی یک ملین روان کننده است. هنگامی که به صورت خوراکی مصرف می شود، می تواند با پوشاندن مدفوع و همچنین روده در یک پوشش ضد آب، حرکت روده را تقویت کند. این کار باعث حفظ رطوبت در مدفوع می شود تا راحت تر دفع شود. ملین ها فقط برای استفاده کوتاه مدت در نظر گرفته شده اند، بنابراین بیش از ۲ هفته از آنها استفاده نکنید.

مطالعات همچنین نشان می دهد که روغن زیتون و روغن بذر کتان می تواند به اندازه روغن معدنی برای درمان یبوست در افرادی که برای نارسایی کلیه تحت درمان قرار می گیرند موثر باشد. زنان باردار نباید روغن معدنی مصرف کنند. قبل از استفاده از روغن معدنی در کودکان با پزشک خود صحبت کنید.