۵ عامل خطر ابتلا به پیش دیابت

پیش دیابت یک وضعیت خاموش است که می تواند بر بدن شما تأثیر بگذارد – حتی اگر احساس کنید طبیعی و سالم هستید. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حدود ۸۴ میلیون آمریکایی مبتلا به پیش دیابت هستند و ۹۰ درصد آنها از آن اطلاعی ندارند.

دکتر سودا ناگاراج، متخصص داخلی در هیوستون متدیست، می‌گوید در حالی که پیش دیابت یک بیماری شایع است، اما پس از تشخیص، برای اکثر افراد زنگ خطری است.

داشتن پیش دیابت خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد، اما مهم است که بدانید هنوز قدرت تغییر مسیر را دارید.

با تعیین خطر ابتلا به پیش دیابت شروع کنید

پیش دیابت مرحله ای است که سطح قند خون شما بالاتر از حد طبیعی است، اما آنقدر بالا نیست که به عنوان دیابت شناخته شود.

5 عامل خطر ابتلا به پیش دیابت

این وضعیت زمانی ایجاد می شود که بدن شما در استفاده از انسولین مشکل داشته باشد. انسولین گلوکز را – چیزی که بدن شما برای انرژی استفاده می کند – از طریق جریان خون به سلول ها منتقل می کند. با پیش دیابت، بدن شما یا انسولین کافی تولید نمی کند یا به درستی از آن استفاده نمی کند.

بیشتر بخوانید
9 نوآوری در درمان دیابت نوع 2

هیچ علائم واضحی برای پیش دیابت وجود ندارد، اما عوامل خطر عبارتند از:

۱. اضافه وزن: اگر شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از ۲۵ دارید، اضافه وزن در نظر گرفته می شوید. اگر وزن اضافی در شکم خود حمل کنید، ممکن است به پیش دیابت مبتلا شوید. سلول های چربی اضافی می توانند باعث شوند بدن شما در برابر انسولین مقاوم تر شود.

۲. داشتن ۴۵ سال یا بیشتر: خطر ابتلا به پیش دیابت در ۴۵ سالگی افزایش می یابد. پس از ۶۵ سالگی، خطر شما حتی بیشتر افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید
فواید بالقوه بربرین برای دیابت نوع 2

۳. سابقه خانوادگی: داشتن والدین، برادر یا خواهر مبتلا به دیابت نوع ۲ خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

۴. عدم ورزش: فعالیت بدنی کمتر از سه بار در هفته شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می دهد.

۵. سابقه پزشکی: دیابت بارداری (دیابت در دوران بارداری)، به دنیا آوردن نوزادی با وزن بیش از ۹ پوند یا داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک، خطر ابتلا به دیابت را در زنان افزایش می دهد.

دکتر ناگاراج گفت، علاوه بر این، آمریکایی های آفریقایی تبار، آمریکایی های اسپانیایی تبار/لاتین، سرخپوستان آمریکایی، ساکنان جزایر اقیانوس آرام و برخی از آمریکایی های آسیایی تبار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پیش دیابت هستند.

بیشتر بخوانید
گوشت قرمز و دیابت نوع 2

چگونه از پیشرفت پیش دیابت به دیابت نوع ۲ جلوگیری کنیم؟

پیش دیابت را می توان با یک آزمایش ساده قند خون تشخیص داد.

دکتر ناگاراج می گوید که تایید سطح قند خون قبل از تشخیص پیش دیابت مهم است و آزمایش A1C به این تشخیص کمک می کند. این آزمایش میانگین سطح قند خون شما را در دو تا سه ماه گذشته نشان می دهد. این آزمایش اندازه گیری می کند که چند درصد از گلبول های قرمز خون شما دارای هموگلوبین پوشش داده شده با قند هستند. سطوح بالای A1C با عوارض دیابت مرتبط است.

اگر متوجه شدید که به این عارضه مبتلا هستید، درمان ابتدا بر تغییرات سبک زندگی قبل از امتحان کردن دارو متمرکز است.

با کاهش وزن و انجام فعالیت بدنی منظم می توانید خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهید. با توجه به CDC، از دست دادن ۵٪ تا ۷٪ از وزن بدن می تواند مفید باشد. توصیه شده برای ورزش ۳۰ دقیقه در روز، پنج روز در هفته است. (مرتبط: بهترین برنامه کاهش وزن چیست؟)

بیشتر بخوانید
دیابت نوع 2 - دکتر رژیم غذایی

دکتر ناگاراج می‌گوید: «اگر اکنون اقداماتی را برای محافظت از سلامت خود انجام دهید، می‌توان پیش دیابت را درمان و معکوس کرد. بسیاری از افراد مبتلا به پیش دیابت اگر تغییراتی در سبک زندگی سالم خود ایجاد نکنند، مانند کاهش وزن و فعالیت بدنی بیشتر، ظرف پنج سال به دیابت نوع ۲ مبتلا خواهند شد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه