۵ علت غلبه استروژن و نحوه معکوس کردن آن

تشخیص نوسانات هورمونی دشوار است. علائم اغلب نامحسوس هستند – مانند خستگی یا نوسانات خلقی – و اگر زن هستید معمولاً با چرخه شما تغییر می کنند.

با این حال – علائم ممکن است شما را در هنگام بروز بیماری ویران کنند.

غلبه استروژن یکی از شایع ترین عدم تعادل هورمونی در زنان است. اگر قاعدگی‌های سنگین، نوسانات خلقی، کاهش میل جنسی، ریزش مو، اضطراب یا خستگی دارید – به‌ویژه در یک بخش مشخص و ثابت از چرخه‌تان – ممکن است استروژن غالب باشید.

استروژن بالا دلایل متعددی دارد، از رژیم غذایی گرفته تا لوازم آرایشی و نحوه مدیریت استرس.

اغلب، ترکیبی از چند مورد است. خبر خوب این است که با رژیم غذایی مناسب و تغییرات سبک زندگی، می توانید تسلط استروژن را معکوس کنید و به بهترین حالت خود برگردید.

بیایید نگاهی به این بیاندازیم که چیرگی استروژن چیست، چه چیزی باعث آن می شود، و چه کاری می توانید برای جلوگیری یا معکوس کردن سطوح بالای استروژن انجام دهید.

در حالی که تسلط استروژن می تواند کاملاً بر مردان و همچنین زنان تأثیر بگذارد، این مقاله بر روی غلبه استروژن زنان تمرکز خواهد کرد.

تسلط استروژن چیست؟

هنگامی که استروژن غالب هستید، مقدار نامتناسب بالایی از استروژن در سیستم خود دارید.

استروژن هورمون جنسی زنانه اصلی شماست. برخی از نقش های مهم استروژن در بدن شما عبارتند از[*]:

 • رشد سینه (استروژن یکی از دلایل متورم شدن سینه ها در قسمت های خاصی از چرخه است)
 • شروع و تنظیم چرخه قاعدگی
 • متعادل کردن سطح کلسترول
 • تنظیم خلق و خو و کنترل عاطفی
 • حفظ استحکام استخوان

استروژن با پروژسترون، دیگر هورمون اصلی جنسی زنانه، برای کنترل تمام فرآیندهای فوق در بدن شما کار می کند.

استروژن و پروژسترون یکدیگر را در یک سیستم پیچیده کنترل و تعادل تنظیم می کنند. وقتی هر دو در سطوحی هستند که باید باشند، همه چیز خوب پیش می رود. اما اگر یکی مسلط شود، دیگری از تعادل خارج می شود.

دو نوع تسلط استروژن وجود دارد:

 1. بدن شما بیش از حد استروژن تولید می کند.
 2. سطح پروژسترون شما به طور غیر طبیعی پایین است، که منجر به عدم تعادل در میزان استروژن شما نسبت به پروژسترون می شود.

سطوح بالای استروژن می تواند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کند که از خفیف تا جدی متغیر است.

۹ علامت تسلط استروژن

هم مردان و هم زنان می‌توانند تسلط استروژن را تجربه کنند، اما مشکلات سلامتی که ایجاد می‌کند بین جنس‌ها کمی متفاوت به نظر می‌رسد.[*].

در زنان، استروژن بالا می تواند باعث شود:

 1. افزایش وزن (به خصوص در ناحیه باسن و کمر)
 2. مشکلات قاعدگی، پریودهای سنگین یا پریودهای نامنظم
 3. سینه های فیبروکیستیک (توده های غیر سرطانی سینه)
 4. فیبروم رحم (تومورهای غیر سرطانی در رحم)
 5. سندرم پیش از قاعدگی و/یا نوسانات خلقی
 6. میل جنسی کم
 7. خستگی
 8. افسردگی
 9. اضطراب
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث عفونت قارچی واژن می شود؟

در مردان، غلبه استروژن می تواند باعث شود:

 1. سینه های بزرگ شده
 2. اختلال در نعوظ
 3. ناباروری

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، یا اگر در دوره‌های منظم چرخه‌تان آمد و رفت (اگر زن هستید)، ممکن است استروژن غالب باشد.

بهترین راه برای اطمینان این است که از پزشک عملکردی خود بخواهید آزمایش خون یا ادرار برای اندازه گیری سطح استروژن و پروژسترون شما انجام دهد.

۵ علت غلبه استروژن

در اینجا شایع ترین علل غلبه استروژن وجود دارد:

شماره ۱: مصرف شکر

رژیم غذایی نقش مهمی در تعادل هورمونی شما دارد. شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده به ویژه برای هورمون های شما مختل هستند.

قند انسولین شما را افزایش می دهد، که هورمون دیگری به نام گلوبولین اتصال به هورمون جنسی (SHBG) را کاهش می دهد.[*]. SHBG به استروژن در خون شما متصل می شود و آن را در تعادل نگه می دارد.

هنگامی که SHBG پایین است، به اندازه کافی برای اتصال استروژن در خون شما وجود ندارد و سطح استروژن شما بیش از آنچه که باید افزایش می یابد.[*].

این یک مثال خوب از نحوه ارتباط هورمون های شما است. قند بر انسولین تأثیر می گذارد، که بر SHBG تأثیر می گذارد، که استروژن را افزایش می دهد و به مرور زمان می تواند به تسلط استروژن کمک کند.

شماره ۲: استرس مزمن

استرس بر هر سیستم بدن شما تأثیر می گذارد، اما بیشترین تأثیر را بر روی هورمون های شما می گذارد.

یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که استرس می‌تواند منجر به تسلط استروژن شود، از طریق فرآیندی به نام «سرقت پرگننولون» است. اینجوری کار میکند:

پرگننولون پیش ساز بسیاری از هورمون های دیگر است – از جمله هورمون های جنسی و هورمون های استرس.

هنگامی که تحت استرس هستید، بدن شما فکر می کند تهدیدی وجود دارد که باید با آن مقابله کنید. این ماده پرگننولون را به سمت تولید مقدار زیادی کورتیزول، هورمون اصلی استرس بدن شما، دور می کند.

مشکل اینجاست که فقط مقدار زیادی پرگننولون برای تولید وجود دارد و اگر مقدار زیادی از آن برای تولید کورتیزول استفاده کنید، کمتر برای تولید هورمون‌های جنسی مانند استروژن و پروژسترون در دسترس خواهید بود.[*].

اگر استرس تولید استروژن و پروژسترون را کاهش دهد، چگونه باعث تسلط استروژن می شود؟

پروژسترون به عنوان پیش ساز کورتیزول عمل می کند. بنابراین هنگامی که استرس زیاد است، پروژسترون به عنوان یک پیش ساز مصرف می شود و نمی تواند فعالیت هورمون جنسی منظم خود را در بدن شما انجام دهد.

پروژسترون قابل استفاده به طور قابل توجهی کاهش می یابد، که باعث می شود شما با غلبه نسبی استروژن مواجه شوید.

بیشتر بخوانید
چگونه سایز سینه را کوچک کنیم: 5 روش طبیعی

شماره ۳: محصولات مراقبت شخصی

بسیاری از محصولات مراقبت شخصی حاوی زنواستروژن هستند، مواد شیمیایی که رفتار استروژن را در بدن شما تقلید می کنند. Xenoestrogens به دلیل توانایی آنها در به هم ریختن سیستم هورمونی شما به عنوان “اختلال کننده غدد درون ریز” طبقه بندی می شوند.

رایج ترین روشی که زنواستروژن ها اثرات خود را اعمال می کنند، اتصال و فعال کردن گیرنده های استروژن است. آنها دقیقاً مانند استروژن روی گیرنده های شما متصل می شوند، اما چون از نظر شیمیایی با استروژن یکسان نیستند، می توانند مسیرها را به روشی غیرقابل پیش بینی روشن یا خاموش کنند.[*].

پارابن ها اندکی استروژن هستند و تحقیقات اخیر نشان می دهد که شما برای از بین بردن آنها تلاش می کنید. درعوض، پارابن‌ها تجمع می‌یابند و به تدریج بر سطح استروژن شما تأثیر می‌گذارند، هر چه مدت طولانی‌تر از محصولات حاوی آن‌ها استفاده کنید.[*][*].

فیلترهای UV نیز استروژن هستند. اینها در کرم های ضد آفتاب و کرم های محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش رایج هستند و با نام های مختلفی از جمله اکتیل متوکسی سینامات، بنزوفنون، کافور مشتقات، و مشتقات سینامات. فیلترهای UV هم استروژن و هم تستوسترون را مختل می کنند[*].

اگر می خواهید بدانید محصولات مراقبت شخصی شما چقدر ایمن هستند (و از چه جایگزین هایی می توانید به جای آنها استفاده کنید)، این را بررسی کنید کارگروه محیط زیست سایت اینترنتی.

EWG محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی را بر اساس مواد تشکیل دهنده آنها رتبه بندی می کند. می‌توانید محصولاتی را که استفاده می‌کنید جستجو کنید و ببینید چگونه روی هم قرار می‌گیرند.

شماره ۴ پلاستیک

احتمالاً متوجه افزایش تعداد برچسب‌های «بدون BPA» روی بطری‌های آب، ظروف نگهداری مواد غذایی و سایر محصولات پلاستیکی شده‌اید.

BPA مخفف بیسفنول A است. این یک مختل کننده غدد درون ریز و استروژن محیطی است. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت با خطر چاقی، دیابت نوع ۲، ناباروری و انواع خاصی از سرطان ارتباط دارد.[*].

BPA برای ساخت محصولات پلاستیکی مانند ظروف غذا استفاده می شود. همچنین به پوشش محصولات کنسرو اضافه شده است. بدن شما BPA را جذب می کند و برای تجزیه آن مشکل دارد. بنابراین، مانند پارابن، BPA به تدریج در بدن شما تجمع می یابد[*].

بسیاری از شرکت ها از استفاده از BPA در مواد پلاستیکی خود دور شده اند. با این حال، دیدن برچسب “بدون BPA” ممکن است برای اطمینان از ایمنی شما در برابر استروژن های خارجی کافی نباشد.

برخی از جایگزین های BPA همچنین دارای فعالیت xenoestrogen در بدن شما هستند. یک مطالعه نشان داد که رزین های اکریلیک، پلی استایرن، پلی اتر سولفون و Tritan™ نیز می توانند مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز را شستشو دهند.[*].

بیشتر بخوانید
ترشحات نارنجی واژن: علل و درمان

بهتر است در صورت امکان از پلاستیک اجتناب کنید. ظروف غیر پلاستیکی مانند شیشه و فولاد ضد زنگ هم برای سلامتی شما و هم برای محیط زیست بهتر هستند.

#۵ چربی اضافی بدن

چربی اضافی بدن نیز باعث افزایش فعالیت استروژن می شود. زنان چاق به طور قابل توجهی سطوح بالاتری از استروژن دارند که با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است[*].

اگر در دوران یائسگی هستید، خلاص شدن از شر چربی های اضافی بدن بسیار مهم است. قبل از یائسگی، بدن شما عمدتاً استروژن را در تخمدان‌ها سنتز می‌کند.

با این حال، پس از یائسگی، زمانی که تخمدان‌های شما دیگر منبع فعال استروژن نیستند، بافت چربی (سلول‌های چربی) جای تخمدان‌ها را می‌گیرد و شروع به تولید استروژن بیشتری می‌کند.

یعنی هر چه چربی بدن شما بیشتر باشد، استروژن بیشتری تولید می کنید.

این مشکل در زنان چاق پس از یائسگی ایجاد می شود و می تواند منجر به تولید بیش از حد استروژن شود[*].

چگونه تسلط استروژن را معکوس کنیم

عدم تعادل هورمونی می تواند ناامید کننده باشد. خبر خوب این است که چندین کار وجود دارد که می توانید برای اصلاح آنها انجام دهید.

دو کلید برای جلوگیری یا معکوس کردن تسلط استروژن این است که قرار گرفتن در معرض استروژن را محدود کنید و در عین حال استروژن اضافی را از سیستم خود پاک کنید. در اینجا چند راه برای بازگرداندن تعادل هورمونی وجود دارد:

شماره ۱: شکر را قطع کنید

شکر برای شما مضر است. این بیشتر از استروژن است – قند به بیماری قلبی، دیابت، چاقی، التهاب، آسیب کبدی و غیره کمک می کند.

از هر رژیمی که پیروی می کنید، کمتر از ۲۰ گرم قند در روز مصرف کنید. ظاهر و احساس بهتری نسبت به آن خواهید داشت و به جلوگیری از تسلط استروژن کمک می کند.

شماره ۲: از کبد خود حمایت کنید

کبد شما ارگان اولیه ای است که دفع استروژن را تنظیم می کند. بهینه سازی عملکرد کبد به سم زدایی بدن از تجمع استروژن اضافی کمک می کند. در اینجا چند نکته مفید برای کبد وجود دارد:

 • از مکمل های حمایت کننده کبد مانند خار مریم، NAC (n-استیل سیستئین)، کلسیم دی گلوکارات و ریشه باباآدم استفاده کنید.
 • به طور منظم ورزش کنید. ورزش عملکرد کبد شما را بهبود می بخشد.
 • از گیاهان آشپزی مانند جعفری، زردچوبه، گشنیز و پونه کوهی استفاده کنید – همه آنها کبد شما را تحریک می کنند.

شماره ۳ یک مصرف کننده آگاه باشید

اجتناب از پلاستیک ها به طور کلی دشوار است، بنابراین هنگام خرید پلاستیک مطمئن شوید که روی بسته بندی آنها “بدون BPA” نوشته شده است.

در صورت امکان، غذای خود را در ظروف شیشه ای نگهداری کنید و به جای خریدن بطری های پلاستیکی از یک بطری آب بدون BPA قابل استفاده مجدد استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
عوارض قرص فت فیس برای بارداری

لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی حاوی مواد شیمیایی مختل کننده هورمونی بسیار زیادی هستند که در اینجا فهرست نمی شوند. حدس ها را بردارید و محصولاتی را خریداری کنید که توسط شرکت هایی مانند رتبه بندی شده اند EWG.

شماره ۴ استرس خود را مدیریت کنید

هورمون های استرس و هورمون های جنسی شما رابطه ای صمیمی و جدایی ناپذیر دارند. با مدیریت استرس و متعادل نگه داشتن هورمون های استرس، مستقیماً بر تعادل هورمون های جنسی خود نیز تأثیر می گذارید. چند راه برای دور نگه داشتن استرس عبارتند از:

 • مراقبه
 • ورزش
 • نفس کشیدن
 • روزنامه نگاری

چگونه یک رژیم کتو می تواند کمک کند

پیروی از یک رژیم کتوژنیک ممکن است از چند طریق به تعادل هورمون های شما کمک کند.

ساده ترین اثر رژیم کتو بر هورمون های جنسی شما کاهش انسولین است. حذف کربوهیدرات ها انسولین شما را ثابت و پایین نگه می دارد، که SHBG شما را متعادل می کند و می تواند به کنترل سطح استروژن شما کمک کند.[*].

راه دیگری که رژیم کتو می تواند از سلامت هورمون شما حمایت کند، کاهش التهاب است.

سطوح بالای التهاب می تواند فعالیت یک هورمون سنتز کننده استروژن به نام را افزایش دهد آروماتاز. این بدان معناست که هر چه التهاب بیشتر باشد، بدن شما استروژن بیشتری تولید می کند. آروماتاز ​​بالا به دلیل التهاب مزمن حتی با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه به دلیل تولید بیش از حد استروژن مرتبط است[*].

هنگامی که از یک رژیم کتوژنیک پیروی می کنید، بدن شما مقدار زیادی کتون بتا هیدروکسی بوتیرات (BHB) ایجاد می کند. BHB مسیرهای التهابی را در بدن شما مهار می کند، که به نوبه خود می تواند از فعال شدن بیش از حد آروماتاز ​​جلوگیری کند.[*].

نحوه مدیریت تسلط استروژن

به طور خلاصه، در اینجا چهار راه برای خلاص شدن از شر استروژن اضافی وجود دارد:

 1. از شکر اجتناب کنید
 2. استرس را مانند یک حرفه ای مدیریت کنید
 3. از محصولات مراقبت شخصی مخل هورمون خودداری کنید
 4. رژیم کتو را امتحان کنید

رژیم کتوژنیک فواید زیادی در خارج از تعادل هورمونی دارد.

التهاب را کاهش می دهد، متابولیسم شما را سرعت می بخشد، کاهش وزن را آسان تر می کند و می تواند انرژی پایداری را در طول روز به شما بدهد.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه