۵ چیزی که می تواند باعث خشکی واژن و دردناک شود

خشکی واژن می تواند رابطه جنسی را دردناک کند و منجر به مشکلات دیگری مانند اشک و عفونت شود. بسیاری از چیزها می توانند باعث آن شوند، مانند کم آبی و پیری، و همچنین مسائل عاطفی، مانند عدم علاقه به رابطه جنسی. خوشبختانه، هیچ کمبودی برای تسکین خشکی واژن وجود ندارد، بنابراین می‌توانید بهترین گزینه را پیدا کنید.

هر کسی که واژن داشته باشد ممکن است خشکی را تجربه کند، اما این خشکی در کسانی که یائسه شده اند شایع تر است. پژوهش نشان می دهد که تقریباً ۱۵ درصد از زنان قبل از یائسگی و ۴۰ تا ۵۷ درصد از زنان یائسه را تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال، اکثر زنان مبتلا به خشکی واژن در مورد آن با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت نمی کنند.

اولین قدم در درمان خشکی واژن تشخیص علت آن است، به خصوص اگر خشکی واژن باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شود. تعدادی از شرایط می تواند منجر به عدم روانکاری واژن شود.
  • استروژن کم استروژن به حفظ جریان خون طبیعی، سلامت بافت واژن و رطوبت در واژن کمک می کند. کالج آمریکایی زنان و زایمان (ACOG). می‌گوید: «شما می‌توانید در دوران شیردهی، پس از زایمان، استروژن پایینی داشته باشید، و با برخی از روش‌های پیشگیری از بارداری و سپس با یائسگی می‌توانید استروژن را کاهش دهید». سوزان رید، MD، MPH، استاد بازنشسته مامایی و زنان در دانشگاه واشنگتن در سیاتل. درمان های سرطان مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی به لگن نیز می تواند منجر به کاهش استروژن و کاهش روانکاری واژن شود.
  • کم آبی بدن سلول های واژن برای عملکرد صحیح باید آب کافی در خود داشته باشند. دکتر رید می گوید: “اگر دیوانه وار ورزش کرده اید و آب کافی ننوشیده اید، خشک تر خواهید شد.” برخی از صابون ها، رنگ ها، عطرها، روان کننده ها و محصولات معطر دارای موادی هستند که رطوبت را از سلول های شما خارج می کنند. و برخی از داروها مانند آنتی هیستامین ها نیز می توانند باعث کم آبی بدن شوند.
  • التهاب رید می‌گوید: «التهاب دو نوع مهم غدد را که درست در قسمت بیرونی واژن قرار دارند، مسدود می‌کند. هنگامی که شما برانگیخته می شوید، غدد مایع تولید می کنند. “اگر این بافت ها ملتهب باشند، عملکرد خوبی ندارند و روانکاری خوبی دریافت نخواهید کرد.” مواد شیمیایی موجود در صابون ها، محصولات بهداشتی، رنگ ها و عطرها می توانند سلول های واژن را تحریک کرده و باعث التهاب شوند. عفونت ها می توانند اثر مشابهی داشته باشند.
  • سالخورده به گفته رید، افراد جوان جریان خون بهتری دارند، که برای ایجاد رطوبت از بافت های واژن لازم است. او می گوید: «پیری حتی جدا از استروژن است. «آنها [two things] به صورت موازی اتفاق می افتد. بنابراین، شما هنوز هم می توانید مشکلات داشته باشید، حتی زمانی که شما [take] مقداری استروژن، اگرچه استروژن می تواند به افزایش جریان خون کمک کند.
  • عوامل ذهنی و عاطفی اگر به اندازه کافی برانگیخته نیستید، احتمال خشکی واژن در طول رابطه جنسی بیشتر است. مطابق با ACOG، استرس و اضطراب می تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است مشکلات بین شما و شریک زندگی شما وجود داشته باشد. و رید می‌گوید که پیری می‌تواند باعث کاهش علاقه به رابطه جنسی شود، به‌علاوه اگر شریک زندگی‌تان با میل و عملکرد خود دست و پنجه نرم می‌کند، مشکلاتی را بین شما و همسرتان ایجاد یا بدتر کند.
بیشتر بخوانید
7 بهترین درمان برای واژینوز باکتریایی

نحوه پیشگیری و درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن به علت آن بستگی دارد. به طور کلی، رید می‌گوید: «آب بیشتری بنوشید و از عفونت یا هر چیزی که بافت‌ها را تحریک می‌کند اجتناب کنید».

برای خشکی ناشی از مشکلات شریک زندگی، ACOG به شما پیشنهاد می کند که به عنوان یک زوج روی برقراری ارتباط کار کنید. لحظه ای را برای صمیمیت انتخاب کنید که خیلی خسته یا استرس نداشته باشید و زمان زیادی را برای پیش بازی اختصاص دهید. همچنین ممکن است درمان را امتحان کنید. “اگر میل کم، برانگیختگی کم دارید، و هر چیز دیگری را امتحان کرده اید، درمانگران خوبی برای این کار وجود دارد، پس در نظر بگیرید که وقتی [your dryness] رید می گوید که به رابطه جنسی ربط دارد.

اگر به دلیل سطوح پایین استروژن در روانکاری واژن مشکل دارید، ممکن است از درمان با هورمون ها بهره مند شوید. به گفته رید، “[research] بر روی میکروبیوم واژن نشان داد که استروژن اپیتلیوم (پوشش) واژن را بازسازی می کند و بنابراین برای سلامت واژن مفید است.

بیشتر بخوانید
نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه چگونه است؟

در برخی موارد، پزشکان درمان‌های موضعی مانند تزریق استروژن واژینال را توصیه می‌کنند. در موارد دیگر، به خصوص اگر علائم اضافی مانند گرگرفتگی دارید، یک داروی خوراکی یا چسب پوستی که استروژن را در سراسر بدن آزاد می کند، یک گزینه است. ACOG. هر دو روش همچنین می توانند با هم برای درمان موثر خشکی واژن استفاده شوند.

بیشتر بخوانید
خشکی نوک پستان: علل و درمان

سایر درمان ها شامل هورمون نیستند.

  • مرطوب کننده های واژن این محصولات بدون نسخه را می توان هر چند روز یکبار در داخل واژن یا خارج از فرج استفاده کرد. ACOG می گوید. آنها حتی زمانی که رابطه جنسی ندارید از بافت واژن محافظت می کنند.
  • روان کننده های واژن اینها به خشکی و درد در حین رابطه جنسی کمک می کنند. شما می توانید انواع مختلفی از روان کننده های مبتنی بر آب یا سیلیکون را بدون نسخه خریداری کنید. محصولاتی مانند روغن نارگیل و ژله نفتی نیز موثر هستند، اما چنین روان‌کننده‌های مبتنی بر روغن می‌توانند به کاندوم آسیب برسانند.
بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث خارش کلیتوریس شود؟

خشکی واژن یک بیماری شایع و خسته کننده است. اما به گفته رید، بزرگترین چیز این است که به خاطر بسپارید: «قابل درمان است! هیچ اندازه ای مناسب نیست، و اولین چیزی که امتحان می کنید ممکن است کارساز نباشد. اگر چیزی کار نکرد، دوباره امتحان کنید و به یک ارائه دهنده مراجعه کنید.»

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه