علائم اولیه و زمان انجام تست بارداری ۵ روز پس از  تخمک گذاری

در ۵ روز پس از تخمک گذاری (DPO)، ممکن است فرد دچار گرفتگی عضلات و خونریزی لانه گزینی شود. این علائم اولیه بارداری اغلب ممکن است قبل از از دست دادن پریود در فرد رخ دهد.

تخمک گذاری لحظه ای است که تخمدان یک تخمک آماده برای لقاح آزاد می کند. این مرحله لوتئال چرخه قاعدگی را آغاز می کند. فاز لوتئال با قاعدگی به پایان می رسد مگر اینکه بارداری اتفاق بیفتد. زمانی که افراد علائم بارداری را تجربه می کنند به زمان لقاح تخمک و لانه گزینی بعدی رحم بستگی دارد.

در این مقاله به علائم و نشانه های اولیه بارداری می پردازیم و به این موضوع می پردازیم که افراد چقدر زود می توانند اطلاعات دقیقی از تست بارداری دریافت کنند.

آیا می توانید علائم بارداری را در ۵ روز پس از  تخمک گذاری تجربه کنید؟

اولین علامت بارداری اغلب عقب افتادن قاعدگی است که حدود ۱۵ روز پس از  تخمک گذاری  (DPO) اتفاق می افتد. برخی از افراد ممکن است در اوایل ۵ DPO متوجه علائم شوند، اگرچه تا مدت ها بعد به طور قطع از بارداری خود مطلع نخواهند شد.

5 DPO: علائم اولیه و زمان انجام تست بارداریmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

علائم و نشانه های اولیه شامل خونریزی لانه گزینی یا گرفتگی عضلات است که می تواند  ۵ تا ۶ روز  پس از بارور شدن تخمک توسط اسپرم رخ دهد. در نتیجه، بسته به زمان لقاح، ممکن است افراد در همین اوایل برخی از علائم بارداری را احساس کنند.

با این حال، بعید است در بیشتر موارد به این زودی ظاهر شوند. بسیاری از علائم اولیه، مانند حساسیت قفسه سینه یا  خستگی ، در عوض با تغییرات هورمونی در طول تخمک گذاری یا قاعدگی مرتبط هستند.

در ۵ DPO در رحم چه اتفاقی می افتد؟

در ۵ DPO، اگر اسپرم به تخمک رسیده و بارور شده باشد، سلول های درون زیگوت تازه تشکیل شده تکثیر می شوند و توده ای از سلول ها به نام بلاستوسیست ایجاد می کنند.

این سلول ها در حالی که بلاستوسیست راه خود را از لوله های فالوپ پایین می آورد و وارد رحم می شود، تکثیر می شوند.

هنگامی که بلاستوسیست به دیواره رحم می رسد، خود را می چسباند تا از طریق خون به مواد مغذی دسترسی پیدا کند. در ۵ DPO، بلاستوسیست ممکن است به سمت دیواره رحم حرکت کند یا قبلاً به آن متصل شده باشد.

اگر چسبیده باشد، بلاستوسیست سفر خود را به سمت جنین شدن آغاز کرده است و بارداری در حال انجام است.

اولین علائم بارداری

علائم خاص بارداری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. هیچ “طبیعی” وجود ندارد، زیرا هر بارداری منحصر به فرد است.

با این حال، برخی از اولین علائمی که افراد ممکن است متوجه شوند شامل موارد زیر است:

گرفتگی و خونریزی لانه گزینی

افراد ممکن است در اوایل بارداری دچار گرفتگی عضلات شوند. این به دلیل لانه گزینی زمانی است که تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد.

گرفتگی لانه گزینی ممکن است چند روز پس از تخمک گذاری رخ دهد. این گرفتگی ها ممکن است در قسمت پایین کمر، شکم یا لگن ایجاد شوند.

حدود  ۲۵ درصد افراد ممکن است متوجه خونریزی خفیف در حین کاشت شوند. این خونریزی لانه گزینی نامیده می شود که رنگ و جریان آن روشن تر از خونریزی قاعدگی است.

افزایش دمای پایه بدن

دمای پایه بدن فرد در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. دما بعد از تخمک گذاری افزایش می یابد و ممکن است تا شروع پریود بالاتر از حد معمول باقی بماند.

دمای  پایه بدن  که به طور غیرعادی بالاتر از طول معمولی باقی می ماند ممکن است نشان دهنده بارداری باشد.

با این حال، این علائم منحصر به بارداری نیست و می تواند به دلیل هورمونی یا سبک زندگی دیگری باشد.

سایر علائم اولیه و زمان وقوع آنها

با توجه به  منبع مورد اعتماد موسسه ملی سلامت ، سایر علائم و نشانه های اولیه بارداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • حساسیت قفسه سینه:  نوسانات هورمونی ممکن است باعث تورم سینه ها، احساس حساسیت و گزگز یا خارش شود.
  • خستگی:  تغییرات در هورمون ها، به ویژه افزایش شدید  پروژسترون  در مراحل اولیه بارداری، ممکن است باعث خستگی شود.
  • سردرد:  افزایش سطح هورمون نیز ممکن است باعث  سردرد  در اوایل بارداری شود، اگرچه مرحله ظاهر شدن آنها می تواند متفاوت باشد.
  • هوس های غذایی:  بسیاری از مردم متوجه می شوند که در دوران بارداری هوس های خاصی دارند و اغلب این هوس ها در اوایل بارداری شروع می شود.
  • بیزاری از غذا:  درست همانطور که ممکن است کسی هوس طعم های خاصی را داشته باشد، می تواند طعم های دیگر را دفع کند. بو یا طعم برخی از غذاها ممکن است باعث از دست دادن اشتها یا حالت تهوع در آنها شود.
  • تکرر ادرار:  نیاز به دفع بیشتر ادرار یکی از علائم شایع بارداری است. ممکن است به دلیل افزایش سطح هورمون های بارداری در بدن باشد که باعث افزایش جریان خون در کلیه ها و ناحیه لگن می شود.
  • نوسانات خلقی:  نوسانات خلقی قابل توجه نیز ممکن است نشانه اولیه بارداری باشد. باز هم، اینها می توانند ناشی از تغییرات قابل توجه در سطح هورمون باشند.
  • تهوع صبحگاهی:  افراد ممکن است در هر زمانی در طول روز و تا ۲ هفته پس از لقاح دچار تهوع و استفراغ شوند.
  • سرگیجه:  برخی از افراد در اوایل بارداری احساس سرگیجه یا لرزش دارند، اغلب زمانی که پس از دراز کشیدن از جای خود بلند می شوند. این علامت ممکن است به دلیل تغییرات در رگ های خونی باشد که اکسیژن را به مغز حمل می کنند.

برخی از افراد نمی توانند هیچ علامت یا تغییر خاصی را در بدن خود توضیح دهند، اما به طور شهودی احساس می کنند که چیزی متفاوت است.

آنها ممکن است آن را به این صورت توصیف کنند که احساس نمی کنند خود را شبیه خود می کنند یا اینکه به طور ناگهانی همیشه یک قدم عقب هستند. این ممکن است نشانه ای از خستگی و نشانه ای از تغییرات هورمونی باشد.

چه زمانی می توان آزمایش دقیق بارداری داد؟

هر چقدر هم که انجام آزمایشات بارداری زودهنگام و اغلب وسوسه انگیز باشد، ممکن است مفید نباشد. در ۵ DPO، هیچ راه مطمئنی برای بررسی بارداری وجود ندارد.

بیشتر آزمایش‌ها وجود هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را بررسی می‌کنند که جفت آن را می‌سازد. این هورمون پس از کاشت در بدن شروع به ساختن می کند. با این حال، hCG ممکن است به اندازه کافی در ادرار تا ۱۲ تا ۲۵ پس از تخمک گذاری وجود نداشته باشد .

آزمایش برای بارداری خیلی زود

در حالی که لانه گزینی ممکن است در اوایل برخی از چرخه های قاعدگی اتفاق بیفتد، زمان زیادی طول می کشد تا هورمون در خون به سطحی برسد که در آزمایش خون یا ادرار قابل تشخیص باشد.

انجام تست بارداری خیلی زود ممکن است نتایج نادرستی بدهد. اگر سطح hCG هنوز در بدن فرد باردار ایجاد نشده باشد، ممکن است باز هم نتیجه منفی دریافت کند.

مثبت کاذب نیز ممکن است، که یک نتیجه مثبت در تست بارداری زمانی که فردی باردار نیست، مثبت است. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که فرد آزمایش را اشتباه انجام دهد، حاملگی شیمیایی داشته باشد یا داروهای هورمونی خاصی را به عنوان بخشی از درمان باروری مصرف کند.

خلاصه

هنگامی که فردی فکر می کند ممکن است باردار باشد، ممکن است بخواهد علائم و نشانه ها را یادداشت کند و آنها را با پزشک در میان بگذارد. تنها چند روز دیگر باقی خواهد ماند تا سطح هورمون بارداری hCG در خون یا ادرار به اندازه کافی برای خواندن دقیق تست بارداری باشد.

لینک 

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه