اگر اغلب ادرار می کنید و در فاصله زمانی بین مراجعه به حمام نشت می کنید، ممکن است نشانه هایی از مثانه بیش فعال (OAB) داشته باشید.

طبق گفته کلینیک مایو، OAB ممکن است حداقل باعث ادرار کردن شما شود هشت بار در یک دوره ۲۴ ساعته اگر اغلب در نیمه های شب برای استفاده از حمام از خواب بیدار می شوید، ممکن است OAB دلیل آن باشد. دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است نیاز به استفاده از حمام در طول شب داشته باشید. به عنوان مثال، بسیاری از مردم به دلیل تغییرات کلیوی که با افزایش سن به وجود می‌آیند، با افزایش سن، نیاز به استفاده بیشتر از حمام در طول شب دارند.

اگر OAB دارید، می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. پزشک ممکن است برای کنترل علائم خود تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. اگر تغییر عادات شما موثر نبود، داروها ممکن است کمک کنند. انتخاب داروی مناسب ممکن است همه تفاوت ها را ایجاد کند، بنابراین گزینه های خود را بدانید. برخی از داروهای OAB به نام آنتی کولینرژیک را در زیر بررسی کنید.

نحوه عملکرد داروهای آنتی کولینرژیک مثانه

داروهای آنتی کولینرژیک اغلب برای درمان OAB تجویز می شوند. این داروها با شل کردن عضلات مثانه کار می کنند. آنها همچنین با کنترل اسپاسم مثانه به جلوگیری از نشت ادرار کمک می کنند.

6 داروی آنتی کولینرژیک برای درمان مثانه بیش فعال

بیشتر این داروها به صورت قرص یا کپسول خوراکی عرضه می شوند. آنها همچنین به صورت تکه های ترانس درمال و ژل های موضعی عرضه می شوند. بیشتر آنها فقط به صورت نسخه در دسترس هستند، اما پچ بدون نسخه در دسترس است.

بیشتر بخوانید
مصرف بیش از حد ملاتونین

داروهای آنتی کولینرژیک برای OAB

اکسی بوتینین

اکسی بوتینین یک داروی آنتی کولینرژیک برای مثانه بیش فعال است. در اشکال زیر موجود است:

  • قرص خوراکی (Ditropan، Ditropan XL)
  • پچ ترانس درمال (اکسیترول)
  • ژل موضعی (ژلنیک)

شما این دارو را به صورت روزانه مصرف می کنید. در چندین نقطه قوت موجود است. این قرص خوراکی به شکل های فوری یا طولانی رهش عرضه می شود. داروهای با رهش فوری بلافاصله وارد بدن شما می شوند و داروهای طولانی رهش به آرامی وارد بدن شما می شوند. ممکن است تا سه بار در روز به فرم آزادسازی فوری نیاز داشته باشید.

تولترودین

تولترودین (Detrol، Detrol LA) داروی دیگری برای کنترل مثانه است. این در مقادیر زیادی از جمله قرص های ۱ و ۲ میلی گرمی یا کپسول های ۲ و ۴ میلی گرمی موجود است. این دارو فقط در قرص‌های رهش فوری یا کپسول‌های طولانی‌رهش عرضه می‌شود.

این دارو با سایر داروها تداخل دارد، به خصوص زمانی که در دوزهای بالاتر استفاده شود. مطمئن شوید که در مورد تمام داروهای بدون نسخه و نسخه ای، مکمل ها و گیاهان دارویی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. به این ترتیب، پزشک شما می تواند مراقب تداخلات دارویی خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید
چقدر طول می کشد تا هیدروکودون از بدن خارج شود؟

فزوترودین

فزوترودین (Toviaz) یک داروی کنترل مثانه با رهش طولانی است. اگر داروی فوری را به دلیل عوارض جانبی آن تغییر می دهید، فزوترودین ممکن است انتخاب بهتری برای شما باشد. این به این دلیل است که اشکال با رهش طولانی داروهای OAB نسبت به نسخه‌های انتشار فوری عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌کنند. با این حال، در مقایسه با سایر داروهای OAB، این دارو ممکن است بیشتر با سایر داروها تداخل داشته باشد.

فزوترودین در قرص های خوراکی ۴ و ۸ میلی گرمی موجود است. روزی یکبار مصرف میکنی این دارو ممکن است چند هفته طول بکشد تا شروع به کار کند. در واقع، شما ممکن است اثر کامل فزوترودین را ۱۲ هفته احساس نکنید.

تراسپیوم

اگر به دوزهای کوچک سایر داروهای کنترل مثانه پاسخ ندهید، پزشک ممکن است تراسپیوم را توصیه کند. این دارو به صورت قرص رهش فوری ۲۰ میلی گرمی موجود است که دو بار در روز مصرف می کنید. همچنین به عنوان یک کپسول ۶۰ میلی گرمی با رهش طولانی ارائه می شود که یک بار در روز مصرف می کنید. شما نباید ظرف دو ساعت پس از مصرف فرم طولانی مدت الکل مصرف کنید. نوشیدن الکل همراه با این دارو می تواند باعث افزایش خواب آلودگی شود.

بیشتر بخوانید
اینوکانا یا کاناگلیفلوزین Invokana: عوارض جانبی، دوز، جایگزین ها، موارد استفاده

داریفناسین

داریفناسین (Enablex) هم اسپاسم مثانه و هم اسپاسم عضلانی دستگاه ادراری را درمان می کند. این در یک قرص ۷.۵ و ۱۵ میلی گرمی با رهش طولانی عرضه می شود. روزی یکبار مصرف میکنی

اگر بعد از دو هفته به این دارو پاسخ ندادید، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را افزایش دهد. دوز مصرفی خود را به تنهایی افزایش ندهید. اگر فکر می کنید دارو برای کنترل علائم شما کار نمی کند، با پزشک خود صحبت کنید.

سولیفناسین

مانند داریفناسین، سولیفناسین (Vesicare) اسپاسم های مثانه و مجاری ادراری را کنترل می کند. تفاوت اصلی بین این داروها در قوت آنها است. سولیفاسین در قرص های ۵ میلی گرمی و ۱۰ میلی گرمی وجود دارد که یک بار در روز مصرف می کنید.

کنترل مثانه با خطراتی همراه است

این داروها همگی خطر عوارض جانبی دارند. هنگامی که هر یک از این داروها را با دوز بالا مصرف می کنید، ممکن است عوارض جانبی بیشتر باشد. عوارض جانبی ممکن است با انواع طولانی رهش داروهای OAB شدید باشد.

عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • دهان خشک
  • یبوست
  • خواب آلودگی
  • مشکلات حافظه
  • افزایش خطر سقوط، به ویژه برای سالمندان
بیشتر بخوانید
چای و تکرر ادرار

این داروها همچنین می توانند تغییراتی در ضربان قلب شما ایجاد کنند. اگر تغییرات ضربان قلب دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از داروهای مورد استفاده برای درمان OAB می توانند با سایر داروها تداخل داشته باشند. هنگامی که داروهای OAB را با دوز بالا مصرف می کنید، ممکن است تداخلات احتمالی بیشتری داشته باشد. مطمئن شوید که در مورد تمام داروهای بدون نسخه و نسخه ای، داروها و گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما به دنبال تداخلاتی برای کمک به ایمن نگه داشتن شما خواهد بود.

با پزشک خود کار کنید

داروهای آنتی کولینرژیک می توانند علائم OAB را برای شما تسکین دهند. با پزشک خود همکاری کنید تا بهترین دارویی را برای شما بیابید. به خاطر داشته باشید که اگر داروهای آنتی کولینرژیک انتخاب خوبی برای شما نیستند، داروهای دیگری برای OAB وجود دارد. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا یک داروی جایگزین برای شما مفید است یا خیر.