۶ راه برای مدیریت درد فیبرومیالژیا با استفاده از اصول پزشکی سبک زندگی

شرایط طولانی مدت فیبرومیالژیا می تواند علائم ناخوشایندی از جمله درد مزمن ایجاد کند. کارشناس برجسته در مدیریت درد دکتر دیپاک راویندران، ۶ راه برای مدیریت درد با استفاده از سبک زندگی را نشان می دهد اصول پزشکی

فیبرومیالژیا در حال حاضر به عنوان یک بیماری طولانی مدت در نظر گرفته می شود و به دلیل حساس شدن بیش از حد کل سیستم عصبی و اغلب سیستم ایمنی است که منجر به علائم مشخصه درد گسترده مزمن، خستگی ناتوان کننده، اختلالات خواب و مشکلات حافظه می شود.

اینها اغلب به دلیل پدیده ای به نام حساسیت مرکزی است که به افزایش حساسیت در نخاع و نواحی مغز اشاره دارد. تشخیص معمول بر اساس معیارهای کالج روماتولوژیست آمریکا در سال ۲۰۱۶ انجام می شود.

طبق این دستورالعمل‌های جدید، رویکرد قدیمی‌تر استفاده از نقاط حساس در قسمت‌های مختلف بدن برای تشخیص فیبرومیالژیا قدیمی و ناقص است. دستورالعمل های جدید تشخیص می دهند که درد تنها یکی از علائم بسیاری است که افراد مبتلا به فیبرومیالژیا دارند.

6 راه برای مدیریت درد فیبرومیالژیا با استفاده از اصول پزشکی سبک زندگی

جدای از درد و خستگی، وجود سردرد یا درد معده و اختلال خلق و خو باید در نظر گرفته شود تا در مورد تأثیر کلی این وضعیت بر زندگی فرد تصمیم گیری شود.

دستورالعمل های جدید تشخیص می دهند که درد تنها یکی از علائم بسیاری است که افراد مبتلا به فیبرومیالژیا دارند

چنین مجموعه گسترده ای از علائم باعث شده است که متخصصان پزشکی متوجه شوند که داروهای مسکن سنتی به عنوان مسکن عمل نمی کنند و به ندرت به تنهایی موثر هستند.

بنابراین، یک رویکرد یکپارچه در حال حاضر مورد حمایت قرار می‌گیرد که در آن داروها باید با سایر تکنیک‌های مبتنی بر سبک زندگی ترکیب شوند تا به حداکثر بهترین نتایج دست یابند.

برای کمک به بیماران برای دریافت یک جعبه ابزار شخصی، الگویی که من توصیه می کنم مخفف MINDSET است که می تواند برای کمک به بیماران در ایجاد مجموعه ای از استراتژی های خود استفاده شود. این به آنها در مدیریت روزمره کمک می کند و همچنین گزینه ای برای پشتیبانی در هنگام شعله ور شدن ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید
آیا داروی کاهش وزن، سماگلوتاید، می تواند به افزایش وزن در دوران یائسگی کمک کند؟

در حالی که هیچ درمان شناخته شده ای برای فیبرومیالژیا وجود ندارد، استراتژی ها و رویکردهای مختلفی وجود دارد که می تواند به مدیریت درد و بهبود رفاه کلی کمک کند.

استراتژی ها و رویکردهای مختلفی وجود دارد که می تواند به مدیریت درد کمک کند

زندگی با فیبرومیالژیا نیازمند یک رویکرد جامع برای مدیریت درد است. در حالی که داروها و مداخلات نقش حیاتی ایفا می کنند، ترکیب تکنیک های مدیریت استرس، اتخاذ یک رژیم غذایی سالم، اولویت دادن به بهداشت خواب، درگیر شدن در ورزش منظم، و بررسی روش ها و روش های درمانی ذهن و بدن می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

تجربه هر فرد در مورد فیبرومیالژیا منحصر به فرد است، بنابراین همکاری نزدیک با تیم مراقبت های بهداشتی خود برای ایجاد یک برنامه مدیریت درد فردی که نیازها و اهداف خاص شما را برآورده می کند، مهم است. با یک رویکرد جامع، می توان به طور موثر علائم فیبرومیالژیا را مدیریت کرد و بهزیستی کلی را افزایش داد.

در این مقاله، جنبه‌های مختلف مدیریت درد فیبرومیالژیا، از داروها و مداخلات گرفته تا مدیریت استرس، گزینه‌های رژیم غذایی و تغذیه، بهداشت خواب، ورزش، و درمان‌ها و تکنیک‌های ذهن و بدن را بررسی خواهیم کرد.

روش مدیریت درد شماره ۱ دارو

داروها نقش مهمی در مدیریت علائم فیبرومیالژیا دارند، به ویژه در مورد کاهش درد. داروهای ساده مانند داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) و پاراستامول بدون نسخه در دسترس هستند، اما اشکال قوی‌تر کدئین یا آزمایش‌هایی از داروهایی مانند ترامادول یا داروهای ضد افسردگی مانند آمی‌تریپتیلین باید توسط پزشک عمومی تجویز شود.

داروها نقش مهمی در مدیریت علائم فیبرومیالژیا دارند

آنها با کاهش سیگنال های درد و کاهش شدت درد و بهبود خواب کمک می کنند. داروهای ضد افسردگی، مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای یا مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، می توانند به تعدیل سیگنال های درد و بهبود خلق و خوی کمک کنند.

بیشتر بخوانید
پیدا کردن نقطه جی به روش علمی

داروهای ضد درد عصبی قوی‌تر مانند گاباپنتین و پره گابالین این روزها به دلیل افزایش عوارض جانبی و احتمال وابستگی، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مداخلات رویکرد مدیریت درد شماره ۲

چندین مداخله وجود دارد که می تواند در برنامه مدیریت درد فیبرومیالژیا گنجانده شود. فیزیوتراپی می تواند به بهبود انعطاف پذیری، قدرت و عملکرد کلی بدن کمک کند.

کاردرمانی می تواند استراتژی هایی برای مدیریت فعالیت های روزانه و کاهش استرس بر بدن ارائه دهد. برخی از افراد از طریق طب سوزنی تسکین می یابند. مراقبت های کایروپراکتیک یا ماساژ درمانی نیز ممکن است با رفع عدم تعادل اسکلتی عضلانی و کاهش تنش عضلانی تسکین دهد.

فیزیوتراپی می تواند به بهبود انعطاف پذیری، قدرت و عملکرد کلی بدن کمک کند

برخی مداخلات تخصصی تری مانند تزریق نقطه ماشه ای بی حس کننده های موضعی به همراه استروئید وجود دارد که می تواند به جمعیت هایی که به دقت شناسایی شده اند کمک کند. برخی از کلینیک‌های درد ممکن است تزریق‌های تخصصی بی‌حس کننده‌های موضعی را نیز ارائه دهند که می‌تواند در برخی بیماران تفاوت ایجاد کند.

با هر مداخله ای، مهم است که قبل از مراجعه به انفوزیون، مزایا، خطرات و برنامه هایی برای کاهش آنها بررسی و بحث شود.

رویکرد مدیریت درد شماره ۳ بهبود بهداشت خواب

اختلالات خواب در فیبرومیالژیا شایع است. در واقع، برخی از متخصصان می گویند که اختلالات خواب اغلب می تواند سال ها بعد از شروع فیبرومیالژیا خبر دهد. بنابراین اقدامات خوب بهداشت خواب می تواند به طور قابل توجهی کیفیت خواب شما را بهبود بخشد.

با خنک، تاریک و ساکت نگه داشتن اتاق خواب خود یک محیط خواب آرام ایجاد کنید. برنامه خواب ثابتی را تنظیم کنید، با هدف هر روز زمان خواب و بیدار شدن یکسان، و یک روال خواب آرامش بخش ایجاد کنید، که ممکن است شامل فعالیت هایی مانند خواندن کتاب، حمام آب گرم یا گوش دادن به موسیقی آرام بخش باشد.

اجتناب از فعالیت های محرک نزدیک به زمان خواب نیز می تواند باعث خواب بهتر شود

محدود کردن مصرف کافئین تا ۳۰ دقیقه بعد از ظهر به خصوص در اواخر بعد از ظهر و اوایل شب و مصرف الکل تا اوایل عصر. اجتناب از فعالیت های محرک نزدیک به زمان خواب نیز می تواند باعث خواب بهتر شود.

بیشتر بخوانید
ماستیت - علائم و علل

اگر اختلالات خواب ادامه یابد، پزشک ممکن است گزینه هایی مانند داروهای خواب یا مکمل ها را برای حمایت از کیفیت خواب مورد بحث قرار دهد.

رویکرد مدیریت درد شماره ۴ رژیم غذایی سالم و گزینه های تغذیه

اگرچه هیچ رژیم غذایی خاصی وجود ندارد که بتواند فیبرومیالژیا را درمان کند، اتخاذ یک برنامه غذایی سالم و متعادل می تواند به مدیریت علائم و بهبود سطح انرژی کمک کند. ترکیب غذاهای ضد التهابی می تواند مفید باشد.

بر مصرف انواع میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی تمرکز کنید. اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی، دانه کتان و گردو دارای خواص ضد التهابی هستند و ممکن است به کاهش درد کمک کنند.

حفظ هیدراتاسیون کافی با نوشیدن آب فراوان در طول روز ضروری است

علاوه بر این، حفظ هیدراتاسیون کافی با نوشیدن آب فراوان در طول روز ضروری است. مهم است که به بدن خود گوش دهید و غذاهای محرک احتمالی که ممکن است علائم را تشدید کنند، شناسایی کنید، مانند کافئین، شیرین کننده های مصنوعی یا غذاهای فرآوری شده.

داشتن یک دفتر خاطرات غذایی می تواند به شما کمک کند تا الگوهای بین رژیم غذایی و تشدید علائم را مشخص کنید.

رویکرد مدیریت درد شماره ۵ فعالیت بدنی

ورزش منظم جزء ضروری مدیریت درد فیبرومیالژیا است. در حالی که ممکن است هنگام تجربه درد، ورزش کردن غیر منطقی به نظر برسد، شرکت در فعالیت های کم تاثیر می تواند به کاهش درد و سفتی کمک کند.

پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری یا تمرین یوگا گزینه های عالی هستند. به آرامی شروع کنید و به تدریج شدت و مدت تمرینات خود را افزایش دهید و به سیگنال های بدن خود گوش دهید.

درگیر شدن در فعالیت های کم تاثیر می تواند به کاهش درد و سفتی کمک کند

تمرینات کششی ملایم را برای بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکت در نظر بگیرید. مهم است که تعادلی بین فعالیت و استراحت پیدا کنید و از اعمال بیش از حد که می تواند منجر به افزایش درد شود اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید
لابیای متورم واژن: علل، درمان

کار با یک فیزیوتراپیست یا یک متخصص ورزش که فیبرومیالژیا را می‌شناسد، می‌تواند راهنمایی و پشتیبانی ارزشمندی را در ایجاد یک برنامه ورزشی متناسب با نیازهای شما ارائه دهد.

روش‌های مدیریت درد شماره ۶ درمان‌ها و تکنیک‌های ذهن و بدن

درمان‌های ذهن و بدن ابزارهای بیشتری برای مدیریت درد فیبرومیالژیا و بهبود سلامت کلی ارائه می‌دهند.

تمرین هایی مانند یوگا، تای چی و چیگونگ حرکات ملایم، تمرینات تنفسی و مدیتیشن را برای تقویت آرامش، کاهش استرس و افزایش آگاهی بدن ترکیب می کنند. این تمرین ها می تواند به بهبود انعطاف پذیری، تعادل و عملکرد کلی بدن کمک کند.

درمان شناختی-رفتاری (CBT) همچنین می‌تواند با کمک به افراد در توسعه راهبردهای مقابله، تغییر الگوهای افکار منفی و بهبود بهزیستی عاطفی کلی مفید باشد.

CBT می تواند به شما کمک کند تا تکنیک های موثر مدیریت درد را توسعه دهید، محرک ها را شناسایی کنید و افکار منفی مرتبط با فیبرومیالژیا را اصلاح کنید. علاوه بر این، تکنیک‌هایی مانند تنفس عمیق، تصاویر هدایت‌شده و آرام‌سازی پیشرونده عضلانی را می‌توان در روتین‌های روزانه برای کمک به مدیریت استرس و کاهش درد گنجاند.
Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه