۶ روش اثبات شده برای جلوگیری از زوال عقل

تا سال ۲۰۲۵ یک میلیون نفر در بریتانیا مبتلا به زوال عقل خواهند بود. آنا مگی با مقامات برجسته بریتانیا در مورد چگونگی جلوگیری از آن صحبت می کند. مطالعه جدید نشان می دهد که کاهش فشار خون می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

تحقیقات جدید نشانه هایی از خوش بینی نسبت به پیشگیری از زوال عقل را نشان می دهد. مطالعه ای که برای اولین بار در جامانتایجی را اعلام کرده است که نشان می‌دهد افراد مبتلا به فشار خون بالا که تحت درمان فشرده برای کاهش فشار خون خود قرار گرفته‌اند، نسبت به افرادی که درمان استاندارد دریافت کرده‌اند، کمتر دچار علائمی می‌شوند که اغلب به زوال عقل تبدیل می‌شوند.

این اولین کارآزمایی بالینی تصادفی شده برای دستیابی به نتایج مثبت است که می تواند به بسیاری از افراد مسن کمک کند تا خطر ابتلا به اختلالات شناختی خفیف را کاهش دهند. اغلب این به مشکلات جزئی حافظه و تفکر مربوط می شود که می تواند منجر به بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل شود.

این تحقیق بخشی از یک مطالعه بزرگ قلبی عروقی به نام بود اسپرینت که بیش از ۹۰۰۰ شرکت‌کننده در ۱۰۲ منطقه مختلف در ایالات متحده شرکت داشتند. هدف اصلی آنها این بود که ببینند آیا شرکت‌کنندگانی که تحت درمان فشرده فشار خون خود را به زیر ۱۲۰ کاهش می‌دهند، بهتر از کسانی که درمان استاندارد دریافت می‌کنند که فشار خون آنها را به ۱۴۰ رسانده است. به‌طوری‌که کارآزمایی به‌دلیل اینکه شرکت‌کنندگان در معرض خطر کمتری برای حوادث قلبی عروقی و مرگ بودند، متوقف شد.

6 روش اثبات شده برای جلوگیری از زوال عقل

نتایج فقط برای افراد ۵۰ ساله یا بالاتر که فشار خون بالا دارند و دیابت یا سابقه سکته ندارند اعمال می شود. همچنین نتیجه گرفته شده است که بیش از ۷۵ درصد افراد بالای ۶۵ سال دارای فشار خون هستند. بنابراین، این مطالعه می‌تواند با کاهش بالقوه خطر زوال شناختی و همچنین خطر بیماری قلبی برای همه مفید باشد.

هر سه دقیقه یک نفر در بریتانیا به زوال عقل مبتلا می شود. هفته آگاهی از زوال عقل به نام تغییر نام یافت هفته اقدام برای زوال عقل. زمان آن فرا رسیده است که برای ایجاد تغییرات و همچنین افزایش آگاهی و کمک به جمع آوری بودجه برای افراد مبتلا به زوال عقل اقدام کنیم.

تا زمانی که افراد ۳۰ و ۴۰ ساله امروزی به سنی می رسند که ممکن است به بیماری آلزایمر و زوال عقل مبتلا شوند (از هر ۲۰ نفر یک نفر زیر ۶۵ سال به زوال عقل مبتلا می شود اما بالاتر از این سن خطر ابتلا به افراد تقریباً هر پنج سال دو برابر می شود) به احتمال زیاد ما متوجه خواهیم شد. بیشتر در مورد علائم اولیه آن و احتمالاً داروهایی برای درمان آن قبل از اینکه حتی علائم را نشان دهد. شاید حتی خوشحال‌کننده‌تر، در ده سال آینده، چیزهای خاصی را که به پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل کمک می‌کنند، بیشتر بدانیم.

در ده سال آینده ما شواهد بیشتری در مورد اینکه مردم می توانند برای جلوگیری از آلزایمر انجام دهند، خواهیم داشت

مطالعاتی مانند کارآزمایی PREVENT که در دانشگاه‌های مختلف بریتانیا انجام می‌شود، قرار است با بررسی عملکرد مغز و شناختی افراد ۴۰ تا ۵۹ ساله این موضوع را بیشتر تأیید کند. کریگ ریچی، رهبر این آزمایش و استاد روانپزشکی پیری در دانشگاه ادینبورگ، می‌گوید: «ما از تصویربرداری مغز، نشانگرهای خون، آزمایش‌های مایع نخاعی و آزمایش‌های شناختی پیچیده برای اندازه‌گیری عملکرد مغز افراد در میانسالی استفاده خواهیم کرد.» امید او؟ او توضیح می‌دهد: «در ده سال آینده ما شواهد بیشتری در مورد کارهایی که مردم می‌توانند برای پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل انجام دهند به دست آوریم.» “هدف ما این است که بتوانیم هر فردی را بگیریم و بگوییم، “خوب خطر شما X درصد است و در اینجا کارهایی است که شما می توانید شخصا برای جلوگیری از آن انجام دهید.” بنابراین، ما تا کنون چه می دانیم؟

بیشتر بخوانید
علت لرزش انگشت شست چیست و چگونه درمان می شود؟

۱. تحریک ذهنی، نه سودوکو

نوازندگی پیانو، پیشگیری از زوال عقل، سلامتی
یک مهارت جدید با تحریک بیشتر ذهن

پروفسور ریچی می گوید که تحریک مغز، نه آموزش مغز، برای جلوگیری از زوال شناختی ضروری است. پروفسور می گوید: شواهد در حال حاضر در مورد فعالیت فکری است، نه آموزش مغز. ریچی. کلید اولی، تعامل اجتماعی است. گپ زدن، تعامل اجتماعی با دوستان و در محیط کار احتمالاً بیش از هر چیز دیگری مغز شما را روشن می کند. اغلب از من می پرسند “اما من جدول کلمات متقاطع و سودوکو زیادی انجام می دهم، آیا این کار از من در برابر زوال عقل محافظت می کند”؟ می گوید پروفسور ریچی اما شواهد اکنون نشان می‌دهند که سرگرمی‌ها، علایق و چالش‌های فکری جدید را درگیر می‌کند که سودمندتر از کارهایی است که شما در تمام زندگی انجام داده‌اید. بنابراین، اگر در تمام زندگی خود جدول کلمات متقاطع را انجام داده باشید، یادگیری نواختن پیانو در ۶۵ سالگی بیشتر از انجام کارهایی که همیشه انجام می دادید، برای سلامت شناختی شما مفید خواهد بود.

۲. آیا ذخیره شناختی دارید؟

وکلا، مددکاران اجتماعی، معلمان و پزشکان در تحقیقات به بهترین وجه محافظت می شدند

ذخیره شناختی به رفتارهای روانشناختی اشاره دارد که در طول زندگی برای کمک به حفظ سلامت مغز خود انجام می دهید. کارول برین، استاد پزشکی بهداشت عمومی در دانشگاه کمبریج می‌گوید: «یک ذخیره شناختی بالا ممکن است کسی باشد که آمیزه‌ای از تحصیلات عالی، یک شغل پیچیده در طول زندگی و سطوح بالایی از مشارکت اجتماعی در دوران پیری داشته باشد». او می‌گوید که هرچه تعداد این عوامل بیشتر باشد، اگر کمی دچار اختلال شناختی شوید بدون اینکه به زوال عقل تبدیل شود، بیشتر محافظت می‌شوید. در ژوئیه سال جاری از نظر “مشغله های پیچیده مادام العمر”.، دانشمندان شغلی در مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر، در ویسکانسین، مشاغل را بر اساس میزان مشارکت فکری آنها درجه بندی کردند. آنها دریافتند کسانی که کمتر با ابتلا به آلزایمر در زندگی بعدی مرتبط هستند، کسانی بودند که در مشاغل پیچیده که شامل افراد دیگر می شد، کار می کردند. در حالی که وکلا، مددکاران اجتماعی، معلمان و پزشکان به بهترین وجه محافظت می‌شدند، کسانی که از کمترین حمایت برخوردار بودند شامل قفسه‌چیان، اپراتورهای ماشین‌آلات و کارگران بودند.

بیشتر بخوانید
تست های رین و وبر
چگونه از زوال عقل پیشگیری کنیم Healthista.com
مشاغل پیچیده شامل کار با دیگران با سلامت مغز مرتبط است

۳. آسپرین و مغز

آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را که با اثرات قابل اندازه گیری بر عملکرد شناختی مرتبط است کاهش می دهد.

برخی از مطالعات مشاهده ای پیشنهاد کرده اند مصرف طولانی مدت آسپرین با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر همراه است. یک مطالعه سوئدی نشان داد که زنان بالای ۷۰ سال که آسپرین با دوز پایین مصرف می‌کردند، زیرا در معرض خطر بالای بیماری قلبی بودند، بعد از ۵ سال حافظه و عملکرد شناختی بهتری نسبت به آن‌هایی که مصرف نمی‌کردند، داشتند. اکنون، بزرگترین مطالعه در مورد اثرات آسپرین بر قلب و مغز قرار است این ارتباط را تایید کند. تامین مالی شده توسط شورای تحقیقات پزشکی (MRC)کارآزمایی ASCEND شامل ۱۵۰۰۰ داوطلب می شود که یک آسپرین با دوز پایین یا دارونما به مدت هفت سال مصرف می کنند.

بیشتر: ۲۵ روش شگفت انگیز برای بهبود سلامت مغز

جین آرمیتاژ، استاد کارآزمایی‌های بالینی و اپیدمیولوژی و مشاور افتخاری پزشکی بهداشت عمومی در می‌گوید: آسپرین خطر لخته شدن خون و در نتیجه حمله قلبی و سکته را کاهش می‌دهد که دو مورد با اثرات قابل اندازه‌گیری بر عملکرد شناختی مرتبط هستند. دانشگاه آکسفورد که رهبری این تحقیق را بر عهده دارد. در پایان کارآزمایی که انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۸ انجام شود، ما به کارآزمایی شناختی داوطلبان نگاه خواهیم کرد و خواهیم دید که مصرف آسپرین در صورت وجود چه تأثیری بر خطر ابتلا به علائم زوال عقل و آلزایمر دارد. در عین حال، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا برای شما مفید است یا خیر.

۴. فاکتور روغن ماهی

کپسول روغن ماهی برای سلامتی، روش های پیشگیری از آلزایهمر، هیتیستا
روغن ماهی به عنوان پیشگیری هنوز مورد بحث است

کارآزمایی ASCEND همچنین به اثرات مصرف روغن‌های ماهی – به‌ویژه روغن‌های حاوی امگا ۳، نوعی اسید چرب ضروری که بدن خودش آن را نمی‌سازد – بر عملکرد شناختی بررسی می‌کند. اگرچه مطالعات کوچکی مانند یکی، که در سال ۲۰۱۴ در مجله بیماری آلزایمر، پروفسور آرمیتاژ می گوید که دریافت مکمل با اسیدهای چرب امگا ۳ به کاهش کاهش عملکرد شناختی در مبتلایان به بیماری آلزایمر کمک می کند. او توضیح می‌دهد: «مطالعات قبلی نشان داده‌اند که امگا ۳ ممکن است مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی را به دنبال حمله قلبی کاهش دهد، اما هنوز هیچ مطالعه بزرگی انجام نشده است. او می‌گوید این ارتباط مفید قلبی است که یک کلید پیشگیری عالی دارد.

بیشتر بخوانید
سنکوپ چیست

۵. مزایای مغز را می خواهید؟ با دلت خوب باش

پروفسور آرمیتاژ می گوید: «همان فرآیندهایی که باعث حملات قلبی و سکته مغزی می شوند نیز به نوعی با ایجاد زوال عقل مرتبط هستند. شواهد غیرمستقیم زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه اگر بتوانید عوامل خطر عروقی خود را کاهش دهید، ممکن است از مشکلات شناختی آینده نیز محافظت کنید. در واقع، پروفسور Brayne اشاره می کند که از هفت عامل خطر کلیدی برای ایجاد آلزایمر: فشار خون بالا و چاقی در میانسالی، دیابت، سیگار کشیدن، سطوح پایین فعالیت بدنی، تحصیلات پایین و افسردگی در طول زندگی – پنج عامل با خطر ابتلا به آلزایمر مرتبط هستند. خطر بیشتر بیماری قلبی

عوامل سبک زندگی که به قلب کمک می کند، عملکرد مغز را نیز حفظ می کند

در واقع، جایی که در گذشته پزشکان آلزایمر و زوال عقل را ناشی از پلاک‌های آمیلوئید (رسوب‌های غیرطبیعی پروتئین)، گره‌های نوروفیبریلاری (حاوی تاو) و عدم تعادل در یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین یا آسیب عروقی در مغز می‌دانستند، آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر افراد مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل به برخی از عوامل عروقی مبتلا می شوند. پروفسور Brayne می گوید در نهایت، این بدان معنی است که عوامل سبک زندگی که به قلب کمک می کنند، می توانند عملکرد شناختی را نیز حفظ کنند.

۶. الکل، ورزش و رژیم غذایی مد

اوایل این ماه زمانی که دانشمندان دانشگاه ریدینگ دریافتند که مصرف یک تا سه لیوان حباب در هفته ممکن است به پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل کمک کند، خبرهایی مبنی بر بیرون زدن چوب پنبه منتشر شد. آنها ادعا کردند که ترکیبات فنولی موجود در پینو نوآر و پینو مونیر – دو نوع انگور مورد استفاده در ساخت شامپاین – توانایی افزایش حافظه فضایی، بهبود عملکرد شناختی و تقویت یادگیری و حفظ حافظه را دارند.

شامپاین، پیشگیری از آلزایهمر، سلامتی

اگرچه مطالعه شامپاین روی موش‌ها انجام شد، پروفسور ریچی می‌گوید در حالی که سطوح بالای نوشیدن بدون شک به مغز آسیب می‌زند، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مقادیر کمی از شراب قرمز به‌ویژه ممکن است کمک کند.

ورزش متوسط ​​اولین عامل خطر است که می تواند به پیشگیری از زوال عقل کمک کند

او می‌گوید در عین حال، از رژیم‌های غذایی مرتبط با کمک به پیشگیری از زوال عقل، عمده شواهد به وجود چربی غیراشباع زیاد، ماهی، سبزیجات، میوه‌ها، غلات و در واقع شراب قرمز محافظه‌کار در رژیم غذایی مدیترانه‌ای اشاره دارد. یک بررسی سیستماتیک در سال ۲۰۱۳ منتشر شده در مجله همهگیرشناسی ۱۱ مقاله را گردآوری کرد که به بررسی تأثیرات رژیم غذایی مدیترانه ای بر عملکرد مغز می پردازد و دریافت که با کندتر شناختی و خطر کمتر ابتلا به آلزایمر مرتبط است. در همین حال، شایان ذکر است که همه دانشمندان Healthista با صحبت با این داستان، ورزش منظم و متوسط ​​را به عنوان عامل خطر شماره یک که می تواند به جلوگیری از شروع زوال عقل کمک کند، ذکر کرد. پروفسور برین می گوید و حتی لازم نیست خیلی سخت باشد. او می‌گوید: «فقط سعی کنید بیشتر حرکت کنید، از ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در بیشتر روزها گرفته تا شنا کردن. “انجام یک ورزش به ویژه مفید است، زیرا شامل مشارکت اجتماعی نیز می شود، که بسیار مهم است.”

بیشتر بخوانید
چشم انداز و امید به زندگی پس از سکته مغزی

بیشتر: ۸ راه اثبات شده برای پیشگیری از سرطان

آینده بیماری آلزایمر

در آگوست ۲۰۱۸، یک مطالعه برجسته در این مرکز راه اندازی شد دانشگاه آکسفورد و توسط شورای تحقیقات پزشکی که برای شناسایی ویژگی‌های قابل اندازه‌گیری، معروف به نشانگرهای زیستی، برنامه‌ریزی کرده است، که می‌تواند وقوع بیماری آلزایمر را خیلی زود در پیشرفت بیماری – زمانی که فرد علائم واضحی ندارد – تشخیص دهد.

سایمون لاوستون، استاد علوم اعصاب ترجمه در دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «ما می‌دانیم که بیماری آلزایمر خیلی قبل از اینکه توسط افراد مبتلا یا پزشکشان متوجه شود شروع می‌شود. مطالعات قبلی تغییراتی را در مغز ۱۰ تا ۲۰ سال قبل از ظهور علائم نشان داده است. اگر بتوانیم نشانگرهای زیستی موجود در این مرحله اولیه را شناسایی کنیم، این شانس را خواهیم داشت که داروهایی را بسازیم که بیماری را به موقع درمان می‌کنند، بنابراین از آسیب به حافظه و تفکر افراد جلوگیری می‌کنیم. او تخمین می زند که تا سال ۲۰۲۵، چنین درمان هایی ممکن است واقعیت داشته باشند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه