۶ علت بوی بد یا عجیب دست، به گفته یک پزشک

بوی دست معمولاً ناشی از چیزی است که لمس کرده اید یا خورده اید، اما گاهی اوقات می تواند نشانه ای از یک بیماری باشد.

بسیاری از ما انگشتان یا دستان خود را بدون اینکه متوجه باشیم روزانه چندین بار به سمت صورت خود می آوریم. اما اگر دستان شما بوی بدی دارد، ممکن است متوجه شوید.

بوی بد یا عجیب دست معمولا موقتی است و به خودی خود از بین می رود. متخصص پوست و مو مستقر در میامی: «دست‌ها و ناخن‌ها فقط به این دلیل که چیزهای مختلف را لمس می‌کنند، بو می‌گیرند». آنا چاکون، MD، به LIVESTRONG.com می گوید.

با این حال، برخی از مقصران فقط باعث محدود شدن بوها به دستان شما نمی شوند. برخی از غذاها، نوشیدنی ها و داروها می توانند به طور کلی منجر به افزایش بوی بدن شوند که ممکن است روی دستان خود متوجه آن شوید. به ندرت، بوی نامطبوع نیز می تواند به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد شود.

پس چرا دستان شما بوی بد می دهد و چگونه می توانید از شر بوی بد خلاص شوید؟ در اینجا شش دلیل رایج بوی بد دست و اقداماتی که باید در مورد آنها انجام داد، آورده شده است.

۱. شما چیزی بدبو را لمس کردید

دکتر چاکون توضیح می دهد که غذاهای تند مانند پیاز یا سیر بوی قوی و گوگرد مانندی دارند که پس از دست زدن به آنها روی دستان شما باقی می ماند.

همچنین ممکن است پس از لمس سکه ها یا سایر فلزات حاوی آهن متوجه بوی کپک زدگی یا فلزی شوید، این بوی زمانی رخ می دهد که ترکیبات موجود در فلزات در حضور روغن های روی پوست شما تجزیه می شود. راشیمی کاربردی،یک مجله از انجمن شیمی آلمان.

بیشتر بخوانید
کنه پرنده: تصاویر، نیش، درمان و پیشگیری

درستش کن:بوهای تماس معمولاً خود به خود از بین می روند، اما ممکن است بتوانید با مالش دستان خود با یک جسم فولادی ضد زنگ (مانند چنگال، قاشق یا شیر آب) یا نوار جاذب بو مانند Amco Rub-A-Way Bar دکتر چاکن می گوید (۷.۶۰ دلار، Amazon.com).

اگرچه مطالعات به دقت قدرت بویایی فولاد ضد زنگ را مورد بررسی قرار نداده اند، تصور می شود که بوهای ماندگار زمانی که به مولکول های فولاد متصل می شوند از پوست خارج می شوند.

۲. چیزی است که خوردید یا نوشیدید

غذاها یا نوشیدنی های با بوی تند – فکر کنید: سیر، پیاز، کاری و الکل – فقط تمایلی به ماندن در نفس شما ندارند. ترکیبات غذاها همچنین می توانند از طریق غدد عرقی که در سرتاسر بدن، از جمله کف دست شما وجود دارند، دفع شوند. دکتر بث گلدشتایناستاد بالینی پوست در دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل و بنیانگذار برند مراقبت از پوست GETMR، به LIVESTRONG.com می گوید. و هنگامی که عرق با باکتری های روی پوست شما مخلوط می شود، ممکن است بوی بدی پیدا کنید.

۳. شما یک داروی جدید را شروع کردید

نسخه جدیدی را شروع کردید؟ بر اساس بررسی قدیمی‌تر اما همچنان ذکر شده در شماره ۲۰۰۸، برخی از داروها می‌توانند باعث تعریق شدیدتر شوند، که به طور بالقوه می‌تواند به بوی قابل‌توجه‌تری (فکر کنید: اسکینک یا شبیه پا) روی دست‌های شما ترجمه شود.ایمنی دارو. این داروها عبارتند از:

  • رامهارکننده های کولین استرازبرای درمان آلزایمر و زوال عقل از جمله Aricept، Exelon و Razadyne استفاده می شود.
  • رامواد افیونیبرای درمان درد مانند OxyContin، Percocet و Vicodin استفاده می شود
  • رامهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین(SSRIs) اغلب برای درمان افسردگی و اضطراب از جمله Lexapro، Prozac و Zoloft استفاده می شود.
  • راداروهای ضد افسردگی سه حلقه ایبرای درمان بیماری هایی از جمله افسردگی و OCD مانند Elavil، Norpramin و Pamelor استفاده می شود
بیشتر بخوانید
چه عواملی بر قد افراد تاثیر می گذارد؟

دکتر گلدشتاین می گوید که پنی سیلین یکی دیگر از مقصران رایج است. در حالی که باعث تعریق بیشتر شما نمی شود، مانند غذاها یا نوشیدنی های با بوی تند، ترکیبات آن همچنان می تواند از طریق غدد عرق در سراسر بدن دفع شود و زمانی که عرق با باکتری های پوست شما مخلوط می شود، بوی بدی ایجاد می کند.

درستش کن:شستن با یک صابون آنتی باکتریال می تواند به شما در مبارزه با بوی بد داروهای کوتاه مدت مانند یک دوره پنی سیلین کمک کند. اما اگر با بوی دست ناشی از دارویی که برای استفاده طولانی مدت تجویز شده است سروکار دارید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است بتوان دوز خود را تنظیم کرد یا داروی دیگری را امتحان کرد.

۴. شما یک ژاکت سنگین هستید

اگر به نظر می‌رسد که کف دست‌های شما دائماً دچار عرق بدبو یا لکه‌زدگی می‌شود، ممکن است برومهیدروزیس داشته باشید. این اختلال که با تعریق بیش از حد مشخص می شود، می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع دست ها یا سایر قسمت های بدن در هنگام مخلوط شدن عرق با باکتری های طبیعی روی پوست شود. کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده (NLM).

رادرستش کن:برومهیدروزیس به دلیل رعایت بهداشت ضعیف ایجاد نمی شود، اما عدم شستشوی مکرر می تواند مشکل را بدتر کند. NLM خاطرنشان می کند، اگر به نظر می رسد که این مشکل به طور خاص روی دست های شما تأثیر می گذارد، کف زدن مکرر با یک صابون ضد باکتری ممکن است مفید باشد.

بیشتر بخوانید
کافئین

همچنین می‌توانید با استفاده از یک ضد تعریق روی کف دست‌ها، تعریق را کنترل کنید انجمن بین المللی هایپرهیدروزیس. در موارد شدیدتر، درمان‌هایی مانند یونتوفورزیس (روشی که جریان‌های الکتریکی خفیفی را از سطح پوست می‌فرستد تا تعریق را کاهش دهد) یا تزریق بوتاکس نیز می‌تواند کمک کند. اینها توسط متخصص پوست تجویز می شود.

متوجه بویی شبیه پا شده اید… روی دستانتان؟ اگر به نظر می‌رسد که فونک مخصوصاً در اطراف ناخن‌های شما باقی می‌ماند، ممکن است با قارچ ناخن یا همان چیزی که پزشکان آنیکومیکوزیس می‌گویند، درگیر باشید. دکتر چاکون می گوید: «اغلب بوی پنیر گندیده می دهد.

قارچ ناخن بیشتر به ناخن های پا حمله می کند، اما می تواند ناخن های دست را نیز درگیر کند. با توجه به کلینیک مایو.

درستش کن:در برخی موارد، درمان بدون نسخه ضد قارچ ناخن می تواند به طور موثر با قارچ مبارزه کند، اگرچه ممکن است ماه ها طول بکشد تا نتایج را ببینید. مایو کلینیک خاطرنشان می کند که عفونت های قارچی سرسخت ممکن است به داروهای ضد قارچی موضعی یا خوراکی نیاز داشته باشند. به متخصص پوست مراجعه کنید تا بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کند.

۶. شما وضعیت سلامت خاصی دارید

برخی از مشکلات سلامتی می توانند باعث شوند که کل بدن، از جمله دست ها، بوی غیرعادی بدهد. دکتر چاکون می‌گوید بوی شیرین و میوه‌ای می‌تواند نشانه‌ای از دیابت تشخیص داده نشده یا ضعیف باشد، در حالی که بوی سفیدکننده ممکن است نشان‌دهنده بیماری کبدی یا کلیوی باشد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث رد پیرسینگ می شود؟

اگر متوجه شدید که بدن و دستانتان بوی تند و بدی متصاعد می کنند – فکر کنید: فاسد شدن ماهی یا زباله – ممکن است با تری متیل آمینوریا مواجه باشید، یک اختلال متابولیک که زمانی رخ می دهد که بدن قادر به تجزیه تری متیل آمین، یک ترکیب شیمیایی بدبو نیست. در غذاهای خاص با توجه به NLM.

درستش کن:اگر مشکوک هستید که یک عارضه پزشکی پشت دست های بدبو شما وجود دارد، به پزشک خود مراجعه کنید، که می تواند تشخیص دهد و یک برنامه درمانی ایجاد کند.

هیچ درمانی برای تری متیل آمینوری وجود ندارد، اما بو را می توان با ایجاد تغییرات غذایی و/یا مصرف ویتامین B12، مکمل های پروبیوتیک، آنتی بیوتیک ها یا زغال فعال کنترل کرد. پایگاه اطلاع رسانی ژنتیک و بیماری های نادر.

بوی نامطبوع روی دستان شما که برای یک یا دو روز به اطراف می چسبد احتمالاً جای نگرانی نیست، به خصوص اگر چیزی با بوی شدید را لمس کرده یا خورده باشید.

اما اگر با بوی دست یا بدنتان سر و کار دارید که نمی توانید توضیح دهید یا به نظر نمی رسد که از بین برود، با پزشک خود تماس بگیرید. دکتر چاکون می گوید که بوی شدید می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به رسیدگی دارد.

Source link

۴/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه