۶ فواید رودیولا روزیا: چیست و چگونه از آن استفاده کنید

فواید رودیولا رزا چیست؟ همانطور که طب جایگزین و گیاه پزشکی رایج تر می شوند، گیاهان سنتی مانند عصاره ریشه رودیولا توجه بسیار شایسته ای را به خود جلب می کنند.

چه شما یا کسی که می شناسید درد یا خستگی قبل از قاعدگی داشته باشد، یا اگر سعی می کنید عملکرد ذهنی و احساس تندرستی خود را افزایش دهید، مکمل های غذایی – مانند رودیولا – ممکن است قطعه گم شده در پازل سلامتی شما باشد.

رودیولا با طیف وسیعی از اثرات درمانی مثبت برای انواع شرایط سلامتی، گیاهی سنتی با مواد فعال قوی است که ارزش یادگیری در مورد آن را دارد.

در این مقاله، با فواید رودیولا روزا و اینکه چگونه ممکن است سلامت شما را بهبود بخشد، آشنا خواهید شد.

رودیولا روزیا چیست؟

عصاره Rhodiola rosea هزاران سال است که در اروپای شرقی و آسیا برای اهداف درمانی، ضد پیری و دارویی استفاده می‌شود[ * ].

در مناطق سردسیر و ارتفاعات بالا مانند سیبری و روسیه رشد می کند. از ریشه و ریزوم آن در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله اضطراب، خستگی، کم خونی، ناتوانی جنسی، عفونت، افسردگی و سردرد استفاده می شود.

امروزه عمدتاً برای افزایش استقامت، قدرت و ظرفیت ذهنی و مقاومت در برابر استرس فیزیکی، شیمیایی و محیطی استفاده می شود. برخی حتی آن را یک نوتروپیک [ * ] می دانند.

شما می توانید رودیولا را به شکل کپسول، قرص یا پودر پیدا کنید[ * ].

ریشه رودیولا را می‌توان به‌عنوان چای جوشانده و از آن لذت برد، با این حال، اکثر مردم فرم ساده‌تر مکمل را ترجیح می‌دهند.

رودیولا روزیا چگونه کار می کند

رودیولا به عنوان آداپتوژن گیاهی احتمالی شناخته می شود. آداپتوژن ها گیاهان جذابی هستند که با بدن شما کار می کنند تا مقاومت شما را در برابر عوامل استرس زای شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی افزایش دهند[ * ].

اگر به انرژی بیشتری نیاز دارید، آداپتوژن‌ها بدن شما را متعادل می‌کنند تا انرژی بیشتری تامین کنند. اگر نیاز به کاهش سرعت دارید، آداپتوژن‌ها می‌توانند پاسخ استرس شما را مختل کنند و به شما احساس آرامش و سکوت بدهند.

وقتی صحبت از غذا به عنوان دارو می شود، آداپتوژن ها مثال کاملی هستند از اینکه چگونه آنچه مصرف می کنید می تواند به طور هم افزایی در بدن شما برای ایجاد تعادل عمل کند.

آداپتوژن ها بیش از ۵۰۰۰ سال است که به عنوان گیاهان شفابخش در طب سنتی چینی و طب آیورودا استفاده می شوند. اهمیت مدیریت انواع استرس بر بدن مفهوم جدیدی نیست، اما اخیراً به نظر می رسد که توجه جریان اصلی را به خود جلب کرده است.

ارتباط استرس و سلامتی

استرس مزمن با بیماری، التهاب سیستمیک و حتی تغییرات در شیمی و ساختار مغز شما مرتبط است[ * ].

آداپتوژن ها در بدن شما کار می کنند تا از اثرات مضر استرس جلوگیری کنند تا بتوانید انعطاف پذیرتر شوید. وقتی از نظر فیزیکی بتوانید استرس را مدیریت کنید، بدن شما به خوبی سازگار می شود و کل سیستم شما قوی تر می شود. حتی ممکن است بیشتر عمر کنید[ * ].

جنبه “غیر اختصاصی” آداپتوژن ها جایی است که جادوی واقعی آنها نهفته است. بدن هر کس متفاوت است و هر واکنش استرسی نیز متفاوت به نظر می رسد.

افزایش مقاومت غیراختصاصی در برابر استرس به گیاه و بدن شما اجازه می دهد تا رابطه شفابخش خاصی را ایجاد کنند که مخصوص نیازهای شما در آن لحظه است[ * ].

سایر گیاهان آداپتوژن شناخته شده عبارتند از: ریحان مقدس، گون، جینسنگ پاناکس، آشواگاندا و ریشه شیرین بیان.

دو ماده فعال خاص در رودیولا برای رفتار کاهش استرس آنها در بدن مورد مطالعه قرار گرفته است: روزاوین و سالیدروسید.

یکی از مکانیسم های پیشنهادی برای اثرات ضد استرس عمیق رودیولا، مهار آنزیمی به نام مونوآمین اکسیداز (MAO) است.

MAO در تجزیه اکسیداتیو انتقال دهنده های عصبی از جمله سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین نقش دارد. به این ترتیب، ترکیبات موجود در رودیولا ممکن است به عنوان آنتی اکسیدان عمل کنند – از انتقال دهنده های عصبی خاص محافظت می کنند و حتی عملکرد آنها را افزایش می دهند[ * ].

۶ فواید رودیولا روزیا

رودیولا به طور گسترده برای طیف وسیعی از مزایای سلامتی مورد مطالعه قرار گرفته است. در اینجا برخی از بهترین فواید رودیولا که به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته اند، آورده شده است.

6 فواید رودیولا روزیا

شماره ۱: کاهش استرس و اضطراب

موقعیت های استرس زا می توانند اشکال و اشکال مختلفی داشته باشند – از جمله احساسی. Rhodiola نشان داده است که استرس و اضطراب ناشی از دلایل روانی را کاهش می دهد.

یک کارآزمایی اثر مکمل عصاره رودیولا روزا را به مدت ۴ هفته در یک گروه ۱۰۱ نفری با علائم استرس زندگی ارزیابی کرد. در طول کارآزمایی به شرکت کنندگان چندین پرسشنامه برای ارزیابی سطح استرس و سایر علائم داده شد.

بهبودی در برخی از شرکت کنندگان تنها پس از سه روز درمان مشاهده شد. محققان به این نتیجه رسیدند که عصاره رودیولا روزا در بهبود استرس و علائم مربوط به آن تا حد بالینی مرتبط ایمن و موثر است[ * ].

رودیولا همچنین به طور قابل توجهی اختلال اضطراب فراگیر (GAD) را بهبود می بخشد. GAD نوعی اختلال اضطرابی است که باعث می شود افراد به طور مداوم در مورد رویدادهای زندگی روزمره بدون هیچ دلیل واضحی نگران شوند[ * ].

در یک مطالعه آزمایشی کوچک روی Rhodiola rosea، به گروهی از داوطلبان مبتلا به GAD مکمل Rhodiola (Rhodax) به مدت ۱۰ هفته داده شد. سپس از آنها خواسته شد تا ارزیابی به نام مقیاس درجه بندی اضطراب همیلتون (HARS) را پر کنند که شدت علائم اضطراب را ارزیابی می کند.

نتایج نشان داد که شرکت کنندگان تحت درمان با Rhodiola کاهش قابل توجهی در مقیاس HARS داشتند که به هموار کردن راه برای درمان های طبیعی تر GAD کمک می کند[ * ].

استرس عاطفی اغلب می تواند باعث خستگی فیزیکی شود. رودیولا نه تنها اضطراب را آرام می کند، بلکه ممکن است خستگی جسمانی همراه با آن اضطراب را نیز کاهش دهد[ * ].

شماره ۲: خواص ضد افسردگی بالقوه

افسردگی می تواند به اشکال مختلف از خفیف تا شدید خود را نشان دهد.

اگرچه دانشمندان مطمئن نیستند که علل افسردگی چیست، به نظر می رسد نقش های ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی و فیزیولوژیکی وجود دارد که می تواند نقش داشته باشد[ * ].

اینکه آیا رودیولا با تقویت عملکرد انتقال دهنده عصبی شما یا تعدیل استرس ناشی از محیط یا احساسات شما به افسردگی متوسط ​​کمک می کند، هنوز مشخص نیست.

با این حال، مطالعات بالینی نشان داده‌اند که خواص ضد افسردگی آن ممکن است ناشی از توانایی رودیولا در تعامل با سیستم ایمنی، سیستم عصبی مرکزی و انتقال‌دهنده‌های عصبی باشد[ * ].

یک مطالعه تأثیر مصرف ۳۴۰ میلی گرم رودیولا را یک یا دو بار در روز به مدت ۶ هفته در افراد افسرده خفیف تا متوسط ​​مورد بررسی قرار داد. شرکت کنندگان دریافتند که رودیولا علائم کلی افسردگی، بی ثباتی عاطفی و بی خوابی را کاهش می دهد[ * ].

مطالعه دیگری برای بررسی نقش بالقوه رودیولا در اختلال افسردگی اساسی (MDD) پیشنهاد شده است. رودیولا حتی ممکن است در برخی مواقع به یک جایگزین مؤثر برای استفاده سنتی از درمان‌های دارویی (مانند سرترالین) تبدیل شود[ * ].

مثل همیشه، این اطلاعات توصیه پزشکی نیست و شما باید در مورد هر دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

شماره ۳: بهبود عملکرد شناختی

اگر تا به حال مقدار قابل توجهی استرس را تجربه کرده اید، پس به خوبی می دانید که کار ذهنی شما تا چه حد ممکن است آسیب ببیند. رودیولا ممکن است تنها چیزی باشد که ذهن شما را به مسیر اصلی بازگرداند و عملکرد ذهنی را افزایش دهد.

در یک مطالعه متقاطع دوسوکور، محققان عصاره Rhodiola rosea L. SHR-5 را در یک رژیم با دوز پایین به منظور ارزیابی اثرات آن بر عملکرد ذهنی پزشکان سالم در طول شبانه روز تجویز کردند.

Darbinyan V., Kteyan A., Panossian A. Wikman و همکاران دریافتند که رودیولا به خستگی ذهنی و عملکردهای پیچیده شناختی و ادراکی کمک می کند. این شامل مواردی مانند حافظه کوتاه مدت، محاسبه، تمرکز، تفکر انجمنی و ادراک سمعی و بصری بود[ * ].

در مطالعه دیگری، به گروهی متشکل از ۱۶۱ دانشجوی نظامی ۱۹ تا ۲۱ ساله پس از ۲۴ ساعت محرومیت از خواب، یک دوز Rhodiola یا دارونما داده شد. دانشجویانی که Rhodiola مصرف کردند در مقایسه با دارونما [ * ] بهبودهایی در پردازش ذهنی و همچنین حافظه کوتاه مدت نشان دادند .

شماره ۴: افزایش عملکرد فیزیکی

اگر هدف اصلی شما از کتو این است که سریع‌تر، قوی‌تر و چابک‌تر باشید، تحقیقات نشان می‌دهد که گنجاندن رودیولا در رژیم غذایی‌تان ممکن است شما را به ورزشکار بهتری تبدیل کند.

یک مطالعه به اثرات حاد رودیولا بر عملکرد ورزش استقامتی پرداخت. به شرکت کنندگان ۳ میلی گرم رودیولا یا دارونمای کربوهیدرات قبل از ورزش داده شد و سپس دوچرخه سواری به مدت ۶ مایل انجام دادند.

دوچرخه‌سوارانی که Rhodiola مصرف کردند به‌طور قابل‌توجهی سریع‌تر از گروه کنترل به پایان رسیدند و میزان تلاش کمتری داشتند. به عبارت دیگر، آنها تست را سریعتر و با سهولت بیشتری انجام دادند[ * ].

مصرف رودیولا قبل از ورزش ممکن است سرعت و ظرفیت اکسیژن شما را نیز افزایش دهد[ * ].

شماره ۵: قند خون متعادل

عدم تعادل قند خون ممکن است یکی از دلایل اصلی دیابت و پیش دیابت باشد. اما استرس اکسیداتیو همچنین می تواند به پیشرفت دیابت نوع ۲ کمک کند و باعث آسیب به سلول های بتا پانکراس شود.

سلول‌های بتا مسئول ترشح انسولین در جریان خون در پاسخ به افزایش گلوکز خون هستند. اما سلول‌های بتا آسیب‌دیده می‌توانند منجر به انواع مشکلات مدیریت قند خون شوند.

سالیدروسید موجود در رودیولا به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی در بدن شما عمل می کند و ممکن است از سلول های بتا در برابر اکسیداسیون محافظت کند.

این تئوری در یک مدل موش با موش های دیابتی که سالیدروسید ایزوله دریافت می کردند مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج نشان داد که این ترکیب ضد التهابی باعث بهبود قند خون و کاهش استرس اکسیداتیو در موش‌ها می‌شود[ * ].

رودیولا همچنین ممکن است با افزایش تعداد گیرنده های گلوکز روی سلول های شما، قند خون را متعادل کند. این به پاکسازی سریع خون از گلوکز کمک می کند و از اثرات مزمن قند خون بالا و ترشح انسولین جلوگیری می کند[ * ].

شماره ۶: کاهش خستگی

وقتی به خستگی فکر می‌کنید، اغلب به استرس فیزیکی فکر می‌کنید، اما فرسودگی می‌تواند به راحتی از استرس روحی ناشی شود.

رودیولا ممکن است بتواند کمک کند. در یک کارآزمایی دوسوکور و کنترل‌شده با دارونما، رودیولا هم آمادگی جسمانی و هم خستگی ذهنی را در گروهی از دانش‌آموزان در طول یک دوره امتحانی ۲۰ روزه بهبود بخشید[ * ].

برای ارزیابی ارزش رودیولا برای مشکلات طولانی مدت خستگی مانند خستگی مزمن، محققان به گروهی از افراد مبتلا به علائم خستگی مزمن طولانی مدت ۲۰۰ میلی گرم رودیولا دو بار در روز به مدت ۸ هفته دادند.

در طی یک هفته پس از درمان، شرکت کنندگان کاهش قابل توجهی در علائم خستگی را تجربه کردند که در طول کارآزمایی ۸ هفته ای به بهبود ادامه داد. محققان پیشنهاد کردند که رودیولا ممکن است یک درمان ایمن و موثر برای افرادی باشد که از خستگی مزمن رنج می برند[ * ].

نحوه مصرف رودیولا روزیا

محققان با دوزهای مختلف رودیولا آزمایش کرده اند تا مقدار مطلوبی را که باید برای هر مورد مصرف مصرف کنید، تعیین کنند. در زیر برخی از دوزهای پیشنهادی با پشتوانه علمی آورده شده است:

  • عملکرد ورزشی: ۱۷۰-۲۰۰ میلی گرم در روز[ * ].
  • افسردگی: ۳۴۰ میلی گرم یک یا دو بار در روز [ * ].
  • دوز پیشگیری کننده در برابر خستگی: ۵۰ میلی گرم در روز [ * ].
  • اختلال اضطراب فراگیر (GAD): 170 میلی گرم دو بار در روز[ * ].
  • استرس: ۲۰۰ میلی گرم دو بار در روز[ * ].

چگونه رودیولا روزیا از رژیم کتو حمایت می کند

هیچ مطالعه خاصی در مورد نحوه عملکرد رژیم کتو و رودیولا وجود ندارد، اما افزودن این مکمل طبیعی به سبک زندگی شما می تواند مفید باشد.

همانطور که شما در حال گذار از یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بالاتر به مرحله سازگاری با چربی هستید، به احتمال زیاد تغییرات هورمونی را تجربه خواهید کرد. یک نظریه این است که ممکن است در چند هفته اول کتو افزایش کورتیزول را تجربه کنید.

کورتیزول می تواند بسته به دریافت درشت مغذی ها تغییر کند، بنابراین منطقی است که تبدیل به کتوز می تواند باعث افزایش در این هورمون شود[ * ].

رودیولا یک گیاه عالی برای مبارزه با انواع استرس است. یک مطالعه حیوانی نشان داد که حتی ممکن است کورتیزول را به طور مستقیم کاهش دهد[ * ].

بنابراین، مصرف رودیولا در طول سازگاری با چربی ممکن است به مبارزه با برخی از استرس های فیزیولوژیکی ناشی از قلمرو کمک کند. مثل همیشه، قبل از شروع هر گونه مکمل یا پروتکل رژیم غذایی جدید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

عوارض جانبی و ملاحظات دیگر

رودیولا عوارض جانبی بسیار کمی دارد. با این حال، مهم است که قبل از شروع هر مکمل جدیدی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

برخی از افراد ممکن است دچار سرگیجه خفیف تا متوسط ​​و خشکی دهان شوند[ * ].

از آنجایی که ممکن است سطح گلوکز خون شما را کاهش دهد، هنگام مصرف رودیولا همراه با داروهای دیابت باید مراقب باشید. همین امر در مورد داروهای فشار خون نیز صادق است، زیرا Rhodiola ممکن است فشار خون شما را کاهش دهد[ * ][ * ].

همچنین ممکن است بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد، بنابراین اگر بیماری خودایمنی دارید با پزشک خود مشورت کنید[ * ][ * ].

Rhodiola همچنین ممکن است به اثرات محرک کافئین اضافه کند، بنابراین اگر حساس هستید، ممکن است ایده خوبی باشد که آهسته شروع کنید و مطمئن شوید که سیستم خود را بیش از حد تحریک نمی کنید.

مزایای Rhodiola Rosea: Adaptogen برای سلامت مغز و کاهش استرس

با وجود اینکه آزمایشات بالینی هنوز برای درک کامل ترکیبات شیمیایی و فواید سلامت رودیولا در حال انجام است، این گیاه آداپتوژن قوی فواید مختلفی از افزایش عملکرد شناختی تا افزایش انرژی، کاهش اضطراب و کاهش علائم افسردگی را نشان داده است.

تمام فواید مثبت رودیولا روزا از توانایی آن در مبارزه با استرس های فیزیکی و عاطفی ناشی از زندگی روزمره ناشی می شود.

اگر قبلاً از آداپتوژن ها برای مدیریت استرس استفاده نمی کنید، مطمئناً باید فواید آن را در نظر بگیرید.

آداپتوژن‌هایی مانند رودیولا توانایی قدرتمندی برای حفظ تعادل بدن، انرژی و ذهن شما دارند، زمانی که زندگی شما را به یک توپ منحنی اجتناب‌ناپذیر می‌اندازد.

 منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه