از کریل، نوعی سخت پوست کوچک که توسط نهنگ ها، پنگوئن ها و دیگر موجودات دریایی خورده می شود، ساخته شده است.

مانند روغن ماهی، این روغن منبعی از اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است که انواع چربی‌های امگا ۳ تنها در منابع دریایی یافت می‌شوند. آنها عملکردهای مهمی در بدن دارند و با فواید سلامتی مختلفی همراه هستند.۱، ۲، ۳، ۴).

به همین دلیل است که اگر هشت اونس غذاهای دریایی توصیه شده را در هفته نمی خورید، ایده خوبی است که از مکمل های حاوی EPA و DHA استفاده کنید.۵).

6 فواید روغن کریل برای سلامتی که توسط علم پشتیبانی می شود

گاهی اوقات روغن کریل به عنوان برتر از روغن ماهی تبلیغ می شود، اگرچه تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است. صرف نظر از این، می تواند فواید سلامتی مهمی داشته باشد.

در اینجا شش مزیت سلامتی مبتنی بر علم روغن کریل آورده شده است.

۱. منبع عالی چربی های سالم

هم روغن کریل و هم روغن ماهی حاوی چربی های امگا ۳ EPA و DHA هستند.

با این حال، برخی شواهد نشان می‌دهند که چربی‌های موجود در روغن کریل ممکن است برای بدن راحت‌تر از چربی‌های روغن ماهی باشد، زیرا بیشتر چربی‌های امگا ۳ موجود در روغن ماهی به شکل تری گلیسیرید ذخیره می‌شوند.۶).

از سوی دیگر، بسیاری از چربی های امگا ۳ موجود در روغن کریل را می توان به شکل مولکول هایی به نام فسفولیپیدها یافت که ممکن است راحت تر در جریان خون جذب شوند.۶).

مطالعات متعدد نشان داده اند که روغن کریل در افزایش سطح امگا ۳ موثرتر از روغن ماهی است و نشان داده اند که اشکال مختلف چربی امگا ۳ ممکن است دلیل آن باشد.۶، ۷).

مطالعه دیگری با دقت مقادیر EPA و DHA را در روغن کریل و روغن ماهی مقایسه کرد و دریافت که روغن ها به همان اندازه در افزایش سطح امگا ۳ خون موثر هستند.۸).

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن کریل واقعاً منبع مؤثرتر و زیستی چربی های امگا ۳ نسبت به روغن ماهی است یا خیر، مورد نیاز است.

خلاصه

روغن کریل منبع عالی چربی های سالم است. چربی‌های امگا ۳ موجود در روغن کریل ممکن است راحت‌تر از چربی‌های موجود در روغن ماهی جذب شوند، اما برای اطمینان بیشتر به تحقیقات بیشتری نیاز است.

۲. ممکن است به مبارزه با التهاب کمک کند

نشان داده شده است که اسیدهای چرب امگا ۳ مانند اسیدهای موجود در روغن کریل عملکردهای ضد التهابی مهمی در بدن دارند.۹).

بیشتر بخوانید
10 خاصیت اثبات شده بلوبری بر سلامتی

در واقع، روغن کریل ممکن است حتی در مبارزه با التهاب حتی از سایر منابع دریایی امگا ۳ موثرتر باشد زیرا به نظر می رسد استفاده از آن برای بدن آسان تر باشد.

علاوه بر این، روغن کریل حاوی رنگدانه صورتی-نارنجی به نام آستاگزانتین است که دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است.۹).

مطالعات متعددی برای بررسی اثرات خاص روغن کریل بر التهاب آغاز شده است.

یک مطالعه لوله آزمایشی نشان داد که تولید مولکول‌هایی را کاهش می‌دهد که باعث التهاب در هنگام ورود باکتری‌های مضر به سلول‌های روده انسان می‌شوند.۹).

مطالعه ای روی ۲۵ نفر با سطح خفیف چربی خون نشان داد که مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم روغن کریل نشانگر التهاب را حتی موثرتر از مکمل روزانه ۲۰۰۰ میلی گرم امگا ۳ خالص شده بهبود می بخشد.۱۰).

علاوه بر این، مطالعه ای بر روی ۹۰ فرد مبتلا به التهاب مزمن نشان داد که مصرف روزانه ۳۰۰ میلی گرم روغن کریل برای کاهش نشانگر التهاب تا ۳۰ درصد پس از یک ماه کافی است.۱۱).

اگرچه فقط چند مطالعه وجود دارد که روغن کریل و التهاب را بررسی می کند، اما نتایج بالقوه مفیدی را نشان می دهد.

خلاصه

روغن کریل حاوی چربی های امگا ۳ ضد التهاب و آنتی اکسیدانی به نام آستاگزانتین است. تنها چند مطالعه به طور خاص اثرات روغن کریل بر التهاب را بررسی کرده اند، اما همه آنها اثرات مفیدی را یافته اند.

۳. می تواند آرتروز و درد مفاصل را کاهش دهد

از آنجایی که به نظر می رسد روغن کریل به کاهش التهاب کمک می کند، ممکن است علائم آرتریت و درد مفاصل را که اغلب ناشی از التهاب است نیز بهبود بخشد.

در واقع، مطالعه ای که نشان داد روغن کریل به طور قابل توجهی نشانگر التهاب را کاهش می دهد همچنین نشان داد که روغن کریل سفتی، اختلال عملکردی و درد را در بیماران مبتلا به روماتوئید یا استئوآرتریت کاهش می دهد.۱۱).

بیشتر بخوانید
ذرت - فواید، حقایق تغذیه ای و دستور العمل های سالم

مطالعه دوم، کوچک اما خوب طراحی شده روی ۵۰ بزرگسال مبتلا به درد خفیف زانو نشان داد که مصرف روغن کریل به مدت ۳۰ روز به طور قابل توجهی درد شرکت کنندگان را در هنگام خواب و ایستادن کاهش می دهد. این همچنین دامنه حرکتی آنها را افزایش داد (۱۲).

علاوه بر این، محققان اثرات روغن کریل را در موش های مبتلا به آرتریت بررسی کردند. زمانی که موش‌ها روغن کریل مصرف کردند، امتیاز آرتریت، تورم کمتر و سلول‌های التهابی کمتری در مفاصلشان بهبود یافت.۱۳).

در حالی که مطالعات بیشتری برای حمایت از این نتایج مورد نیاز است، به نظر می رسد روغن کریل پتانسیل خوبی به عنوان یک درمان کمکی برای آرتریت و درد مفاصل دارد.

خلاصه

چندین مطالعه حیوانی و انسانی نشان داده است که مصرف مکمل های روغن کریل به بهبود علائم درد مفاصل و آرتریت کمک می کند، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۴. ممکن است چربی خون و سلامت قلب را بهبود بخشد

چربی های امگا ۳، به ویژه DHA و EPA، برای سلامت قلب در نظر گرفته می شوند.۲).

تحقیقات نشان می دهد که روغن ماهی می تواند سطح چربی خون را بهبود بخشد و به نظر می رسد روغن کریل نیز موثر باشد. مطالعات نشان می دهد که ممکن است به ویژه در کاهش سطح تری گلیسیرید و سایر چربی ها در خون موثر باشد.۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷).

یک مطالعه اثرات روغن کریل و امگا ۳ خالص شده را بر سطح کلسترول و تری گلیسیرید مقایسه کرد.

فقط روغن کریل کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) “خوب” را افزایش می دهد. همچنین در کاهش نشانگر التهابی موثرتر است، اگرچه دوز آن بسیار کمتر است. از سوی دیگر، امگا ۳ خالص در کاهش تری گلیسیرید موثرتر است.۱۰).

یک بررسی اخیر از هفت مطالعه به این نتیجه رسید که روغن کریل در کاهش کلسترول LDL و تری گلیسیرید “بد” موثر است و همچنین ممکن است کلسترول “خوب” HDL را افزایش دهد.۱۷).

مطالعه دیگری روغن کریل را با روغن زیتون مقایسه کرد و نشان داد که روغن کریل به طور قابل توجهی نمرات مقاومت به انسولین و همچنین عملکرد پوشش رگ های خونی را بهبود می بخشد.۱۸).

برای بررسی اینکه چگونه روغن کریل بر خطر بیماری قلبی تأثیر می گذارد، به مطالعات طولانی مدت بیشتری نیاز است. اما بر اساس شواهد تاکنون، به نظر می رسد که در بهبود برخی عوامل خطر شناخته شده موثر باشد.

خلاصه

مطالعات نشان داده اند که روغن کریل، مانند سایر منابع چربی های امگا ۳، ممکن است در بهبود سطح چربی خون و سایر عوامل خطر بیماری قلبی موثر باشد.

۵. می تواند به مدیریت علائم PMS کمک کند

به طور کلی، مصرف چربی های امگا ۳ می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.۱۹).

بیشتر بخوانید
تیلاپیا مزایای سلامتی، مواد مغذی در هر وعده، اطلاعات ایمنی و موارد دیگر

چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف مکمل های امگا ۳ یا روغن ماهی می تواند به کاهش درد قاعدگی و علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند، که در برخی موارد برای کاهش مصرف داروهای ضد درد کافی است.۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴).

به نظر می رسد که روغن کریل، که حاوی همان انواع چربی های امگا ۳ است، ممکن است به همان اندازه موثر باشد.

یک مطالعه اثرات روغن کریل و روغن ماهی را در زنان مبتلا به PMS مقایسه کرد.۲۵).

این مطالعه نشان داد که در حالی که هر دو مکمل منجر به بهبود آماری قابل توجهی در علائم می‌شوند، زنانی که روغن کریل مصرف می‌کنند نسبت به زنانی که روغن ماهی مصرف می‌کنند به میزان قابل‌توجهی داروی مسکن کمتری مصرف می‌کنند.۲۵).

این مطالعه نشان می دهد که روغن کریل ممکن است حداقل به اندازه سایر منابع چربی های امگا ۳ در بهبود علائم PMS موثر باشد.

خلاصه

چندین مطالعه نشان داده اند که چربی های امگا ۳ می توانند به بهبود دردهای قاعدگی و PMS کمک کنند. تاکنون تنها یک مطالعه اثرات روغن کریل را بر PMS بررسی کرده است، اما نتایج امیدوارکننده است.

۶. اضافه کردن آن به روال خود آسان است

مصرف روغن کریل یک راه آسان برای افزایش مصرف EPA و DHA است.

این به طور گسترده در دسترس است و می توان آن را به صورت آنلاین یا در اکثر داروخانه ها خریداری کرد. کپسول ها معمولاً کوچکتر از مکمل های روغن ماهی هستند و کمتر باعث آروغ زدن یا مزه ماهی می شوند.

روغن کریل نیز به طور کلی انتخاب پایدارتری نسبت به روغن ماهی در نظر گرفته می شود زیرا کریل بسیار فراوان است و به سرعت تکثیر می شود. برخلاف روغن ماهی، حاوی آستاگزانتین نیز هست.

بیشتر بخوانید
بهترین راه برای نگهداری سیب زمینی چیست؟

متأسفانه، قیمت آن نیز به میزان قابل توجهی بالاتر است.

سازمان های بهداشتی به طور کلی ۲۵۰-۵۰۰ میلی گرم در روز ترکیب DHA و EPA را توصیه می کنند.۲۶).

با این حال، قبل از اینکه بتوان دوز ایده آل روغن کریل را توصیه کرد، تحقیقات بیشتری لازم است. حتما دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید یا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

توصیه نمی شود بیش از ۵۰۰۰ میلی گرم EPA و DHA ترکیبی در روز، چه از طریق رژیم غذایی و چه از مکمل ها (۲۶).

در نهایت به خاطر داشته باشید که برخی افراد نباید بدون مشورت با پزشک خود روغن کریل مصرف کنند. این شامل هر کسی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کند، افرادی که برای جراحی آماده می شوند یا زنان باردار یا شیرده (۴).

این به این دلیل است که چربی‌های امگا ۳ ممکن است در دوزهای بالا اثر ضد انعقادی داشته باشند، اگرچه شواهد فعلی نشان می‌دهند که این ممکن است مضر نباشد. روغن کریل برای ایمنی در دوران بارداری یا شیردهی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

همچنین اگر به غذاهای دریایی حساسیت دارید، باید از مصرف روغن کریل خودداری کنید.

خلاصه

کپسول های روغن کریل به طور گسترده ای در دسترس هستند و معمولا کوچکتر از کپسول های روغن ماهی هستند. حتما توصیه های دوز روی بسته بندی را دنبال کنید.

خلاصه

روغن کریل به سرعت به عنوان جایگزینی برای روغن ماهی نامی برای خود دست و پا می کند.

ممکن است مزایای منحصر به فردی مانند دوز کمتر، آنتی اکسیدان ها، منابع پایدار و عوارض جانبی کمتر ارائه دهد.

باید دید که آیا واقعاً دارای کیفیت برتری نسبت به روغن ماهی است یا خیر، و تحقیقات بیشتری برای روشن شدن اثرات سلامتی و دوز ایده آل آن مورد نیاز است.

با این حال، شواهد تا کنون نشان می دهد که روغن کریل منبع موثری از چربی های امگا ۳ است که چندین مزیت مبتنی بر علم را ارائه می دهد.