زندگی با اگزما که با خارش، خشکی و التهاب پوست مشخص می شود، گاهی اوقات می تواند ناامید کننده باشد.

در حالی که چندین گزینه درمانی و دارو وجود دارد، بسیاری از مکمل ها نیز می توانند برای اگزما مفید باشند.

در اینجا ۶ مکمل وجود دارد که می تواند به کاهش علائم اگزما کمک کند.

6 مکمل مفید برای اگزما

۱. روغن ماهی

روغن ماهی به افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ مفید برای قلب کمک می کند، که به دلیل خواص ضد التهابی قوی می توانند از سلامت پوست حمایت کنند.۲، ۳).

یک بررسی از چندین مکمل اگزما نشان داد که روغن ماهی نسبت به درمان پلاسبو نسبتاً برای اگزما مفید است. با این حال، برخی از مطالعات در این بررسی دارای محدودیت هایی در اندازه و کیفیت هستند (۴).

در همین حال، یک مطالعه بر روی موش ها به این نتیجه رسید که اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است به کاهش نشانگرهای التهاب و کاهش ضایعات پوستی ناشی از اگزما کمک کنند.۵).

علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که مصرف روغن ماهی در دوران بارداری ممکن است به کاهش شیوع و شدت اگزما در کودکان کمک کند.۶).

با این حال، برای تعیین اینکه آیا مصرف روغن ماهی می تواند به درمان اگزما کمک کند، تحقیقات انسانی با کیفیت بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، برخی از مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است در درمان اگزما مفید باشد.

۲. ویتامین D

پوست شما وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیرد ویتامین D – که به عنوان ویتامین آفتاب نیز شناخته می شود – تولید می کند. ویتامین D همچنین به طور طبیعی در چندین غذا وجود دارد و به طور گسترده به عنوان مکمل در دسترس است.۷).

بیشتر بخوانید
گال - علائم و علل

برخی تحقیقات نشان می دهد که ویتامین D ممکن است به درمان اگزما کمک کند.

در واقع، یک بررسی از چهار مطالعه به این نتیجه رسید که مکمل ویتامین D در کاهش شدت علائم اگزما نسبت به درمان با دارونما موثرتر است.۸).

بررسی دیگری از ۲۱ مطالعه، سطوح پایین ویتامین D را با افزایش شدت اگزما در کودکان مرتبط دانست. مکمل های ویتامین D همچنین در حدود دو سوم مطالعات باعث بهبود علائم اگزما شدند.۹).

چندین مطالعه دیگر نشان داده اند که ویتامین D می تواند نشانگرهای التهاب را کاهش دهد، که ممکن است در درمان بیماری های التهابی مانند اگزما نیز مفید باشد.۱۰، ۱۱، ۱۲).

خلاصه

مطالعات متعدد نشان داده اند که مکمل ویتامین D می تواند التهاب و علائم اگزما را کاهش دهد.

۳. ویتامین E

ویتامین E یک ریز مغذی ضروری است که در محصولات مختلف مراقبت از پوست یافت می شود.

علاوه بر توانایی آن در محافظت از پوست در برابر استرس اکسیداتیو، برخی مطالعات نشان داده اند که می تواند به کاهش علائم اگزما کمک کند.۱۳).

بر اساس یک مطالعه ۴ ماهه، شرکت کنندگانی که روزانه ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین E دریافت می کردند، در مقایسه با گروه کنترل، بهبود قابل توجهی در شدت اگزما و علائمی مانند خارش داشتند.۱۴).

بیشتر بخوانید
مراقبت از مو حین شستشو و پس از استحمام

در یک مطالعه قدیمی دیگر، مصرف ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین E منجر به کاهش ۳۶ درصدی شدت اگزما پس از ۶۰ روز شد. به علاوه، هنگامی که با ۱۶۰۰ واحد ویتامین D ترکیب شد، شدت اگزما تا ۶۴ درصد کاهش یافت.۱۵).

علاوه بر این، یک بررسی اخیر به این نتیجه رسید که دوز روزانه تا ۶۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین E بی‌خطر تلقی می‌شود و ممکن است برای سلامت پوست مفید باشد.۱۶).

خلاصه

مکمل ویتامین E می تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش علائم اگزما کمک کند.

۴. روی

روی یک ماده معدنی مهم است که نقش کلیدی در سلامت پوست ایفا می کند.۱۷).

چندین مطالعه نشان داده اند که ممکن است در درمان بیماری های التهابی پوست، از جمله آکنه و اگزما مفید باشد.۱۸).

یک مرور از ۱۶ مطالعه، سطوح پایین روی را با خطر بیشتر اگزما مرتبط دانست.۱۹).

مطالعه دیگری نیز یافته‌های مشابهی را مشاهده کرد و گزارش داد که کودکان مبتلا به اگزمای شدید بیشتر در معرض کمبود روی هستند.۲۰).

علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که مکمل روی به طور قابل توجهی شدت اگزما را در کودکان با سطوح پایین روی کاهش می دهد.۲۱).

به خاطر داشته باشید که روی در منابع غذایی مختلفی از جمله گوشت، غذاهای دریایی، لبنیات و حبوبات یافت می شود و بیشتر افراد می توانند نیازهای خود را با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و کامل تامین کنند.

با این حال، اگر فکر می کنید ممکن است کمبود داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا مکمل ها ممکن است مفید باشند یا خیر.

خلاصه

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های روی می‌توانند به کاهش شدت اگزما کمک کنند، به‌ویژه اگر کمبود دارید.

۵. ملاتونین

اگرچه ملاتونین بیشتر به عنوان مکمل خواب شناخته می شود، اما می تواند به درمان اگزما نیز کمک کند.

بیشتر بخوانید
نحوه شناسایی و درمان بریدگی عفونی

تحقیقات نشان می دهد که ملاتونین می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند، سطوح مشخصی از نشانگرهای التهاب را کاهش دهد و از پیشرفت اگزما جلوگیری کند.۲۲).

در یک مطالعه شامل ۴۸ کودک، مصرف ۳ میلی گرم ملاتونین در روز به مدت ۴ هفته کیفیت خواب را بهبود بخشید و شدت اگزما را کاهش داد.۲۳).

جالب توجه است، مطالعه دیگری در کودکان مرتبط با افزایش شدت اگزما با اختلالات خواب بیشتر و کاهش ترشح ملاتونین است.۲۴).

با این حال، مطالعات بیشتری به خصوص در بزرگسالان مورد نیاز است.

خلاصه

ملاتونین می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند و سطح التهاب را کاهش دهد. برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است شدت اگزما را در کودکان کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۶. پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها نوعی باکتری مفید هستند که با فواید سلامتی متعددی مرتبط هستند.۲۵).

اگرچه تحقیقات نتایج متفاوتی را نشان می دهد، برخی از مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است به کاهش علائم اگزما کمک کنند.

به عنوان مثال، یک تجزیه و تحلیل از ۲۵ مطالعه، مکمل های پروبیوتیک را با کاهش شدت اگزما در کودکان و بزرگسالان مرتبط دانست.۲۶).

بیشتر بخوانید
قرمزی پوست: علل، عکس ها و درمان

مطالعه دیگری نشان داد که احتمال ابتلا به اگزما در نوزادانی که پروبیوتیک دریافت کردند نسبت به گروه کنترل کمتر بود.۲۷).

از سوی دیگر، یک بررسی بزرگ از ۳۹ مطالعه به این نتیجه رسید که پروبیوتیک ها به طور قابل توجهی بر علائم یا کیفیت زندگی در افراد مبتلا به اگزما تأثیر نمی گذارد.۲۸).

بنابراین، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا پروبیوتیک ها در درمان اگزما مفید هستند یا خیر، مورد نیاز است.

خلاصه

برخی از مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند به درمان و پیشگیری از اگزما کمک کنند، اما تحقیقات متناقض است.

خلاصه

اگرچه زندگی با اگزما می تواند خسته کننده و ناراحت کننده باشد، اما بسیاری از مکمل ها می توانند به تسکین علائم کمک کنند.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از مواد مغذی ذکر شده در بالا را می توان از منابع غذایی و با خوردن یک رژیم غذایی سالم و کامل به دست آورد.

همچنین قبل از استفاده از مکمل ها حتما با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش درمانی را تعیین کنید.

فقط یک چیز

امروز این را امتحان کنید: علاوه بر استفاده از مکمل ها، تغییر رژیم غذایی می تواند به درمان یا پیشگیری از اگزما کمک کند. این مقاله را برای راهنمایی دقیق در مورد غذاهایی که باید در رژیم غذایی سالم اگزما گنجانده شود، بررسی کنید.