۶ نشانه غیرمعمول از کم آبی

هر موجود زنده ای برای زنده ماندن به آب نیاز دارد. به گفته MedlinePlus ، عرق کردن، ادرار کردن، استفراغ و اسهال همگی با سطوح مطلوب مایعات مقابله می کنند، حتی تا حدی که بقا را تهدید می کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که احساس تشنگی نتیجه یک فرآیند فیزیولوژیکی پیچیده است که  به عنوان هشداری در مورد کم‌آبی بدن و در خطر عدم عملکرد صحیح است.

به گزارش  MedlinePlus ، کم آبی بدن فقط به این معنی نیست که بدن شما آب از دست می دهد، بلکه به این معنی است که شما الکترولیت هایی مانند سدیم، منیزیم و پتاسیم را از دست می دهید که همه آنها برای نفس کشیدن، حرکت، صحبت کردن و به طور کلی بیدار ماندن نیاز دارید. و دویدن

همانطور که MedlinePlus اشاره می کند، برخی از شرایط سلامتی، از جمله دیابت، می تواند شما را در معرض افزایش خطر کم آبی قرار دهد. اگر به دلیل گرما یا فشار بیش از حد، ادرار مکرر، یا استفراغ یا اسهال به دلیل آنفولانزا یا بیماری حاد دیگر بیش از حد عرق کرده اید، توجه به پر کردن ذخایر آب بسیار مهم است.

به گفته NHS Inform، افرادی که به ویژه در برابر کم آبی آسیب پذیر هستند، شامل افرادی هستند که به دلیل ناتوانی یا بیماری قادر به رفع تشنگی خود نیستند، ورزشکاران، و کسانی که خیلی جوان یا خیلی پیر هستند و نمی توانند به تنهایی مایعات از دست رفته را جایگزین کنند  . بر اساس یک مطالعه کوچک منتشر شده در مجله فیزیولوژی در نوامبر ۲۰۲۰ ، مردان میانسال یا مسن ممکن است در معرض خطر عوارض ناشی از کم آبی باشند  . (این مطالعه شامل زنان نشد.) محققان دریافتند که با گذشت زمان، بدن در تشخیص نشانگرهای کم آبی بدن بدتر می شود (مانند سطوح بالای نمک در خون)، و بدون این سیگنال ها، افراد مسن ممکن است متوجه کم آبی خود نشوند. یا برای آبرسانی مجدد مایعات بنوشید. کم آبی درمان نشده می تواند باعث افزایش ضربان قلب شود و به تیکر شما فشار بیاورد.

کم آبی شدید – که توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان از دست دادن بیش از ۱۰ درصد از وزن بدن شما در مایعات تعریف شده است – می تواند منجر به آسیب یا عوارض کشنده شود و نیاز به ویزیت اورژانس دارد. تشنج، آریتمی قلبی یا شوک هیپوولمیک ممکن است رخ دهد زیرا حجم خون شما بسیار کم است.

با این حال به ندرت به آن می رسد. بیشتر اوقات، وقتی در طول روز آب می نوشید، به راحتی می توانید ذخایر مایعات خود را دوباره پر کنید و از کم آبی بدن جلوگیری کنید. به گفته MedlinePlus، تشنگی، سردرد و خشکی دهان همه نشانه‌هایی هستند که زمان آن رسیده است که به آب یا نوشیدنی‌های ورزشی که قند پایین و الکترولیت بالایی دارند برسید.

اما نشانه های کم آبی همیشه آنقدر واضح نیستند. در اینجا شش علامت و نشانه شگفت‌انگیز کم‌آبی بدن آورده شده است.

۱. بوی بد دهان یک علامت هشدار دهنده احتمالی کم آبی است

بزاق دارای خواص ضد باکتریایی است، اما کم آبی بدن می تواند مانع از تولید بزاق کافی در بدن شما شود .

جان هیگینز، پروفسور پزشکی در دانشگاه تگزاس در هیوستون و دکتر جان هیگینز می‌گوید: «اگر بزاق کافی تولید نکنید، می‌توانید رشد بیش از حد باکتری در دهان داشته باشید و یکی از عوارض آن بوی بد دهان است». رئیس قلب و عروق در بیمارستان عمومی لیندون بی. جانسون.

به همین دلیل است که ممکن است با “نفس صبحگاهی” از خواب بیدار شوید: به گفته کلینیک مایو ، تولید بزاق در طول خواب کند می شود و  با رشد باکتری ها منجر به ایجاد طعم ناخوشایند در دهان می شود. بنابراین دفعه بعد که خشکی دهان را تجربه کردید و نفستان کمتر از بوی تازگی داشت، ممکن است زمان آبرسانی مجدد باشد.

۲. پوست خشک یا برافروخته می تواند از علائم کم آبی بدن باشد

دکتر هیگینز می‌گوید: «بسیاری از مردم فکر می‌کنند افرادی که دچار کم آبی می‌شوند واقعاً عرق کرده‌اند، اما در واقع، با گذراندن مراحل مختلف کم‌آبی، پوست بسیار خشکی خواهید داشت.

به گزارش MedlinePlus، یکی دیگر از علائم کلیدی مرتبط با کم آبی بدن، از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست است. این می تواند باعث شود که پوست پس از نیشگون گرفتن “چادر” باقی بماند و مدتی طول بکشد تا به ظاهر طبیعی خود بازگردد (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می دهیم).

۳. گرفتگی عضلات یکی از علائم کم آبی بدن است که احتمالاً از بیماری گرما ناشی می شود

OrthoInfo خاطرنشان می کند: وقتی بدن شما مایعات کافی را از دست می دهد، نمی تواند به اندازه کافی خنک شود و منجر به بیماری گرما می شود  . یکی از علائمی که باید مراقب آن بود گرفتگی عضلانی است که می تواند در حین ورزش به خصوص در هوای گرم رخ دهد.

هر چه گرمتر شوید، احتمال گرفتگی عضلات بیشتر می شود، و این به دلیل تأثیر حرارت خالص بر روی عضلات است. همانطور که ماهیچه ها سخت تر و سخت تر کار می کنند، می توانند از گرما خارج شوند. هیگینز می گوید: تغییرات در الکترولیت ها، مانند سدیم و پتاسیم، می تواند منجر به گرفتگی عضلات نیز شود.

به خاطر داشته باشید که وقتی نوبت به آبرسانی مجدد بعد از ورزش می رسد، ممکن است همه نوشیدنی ها یکسان تولید نشوند. مطالعه‌ای که در مارس ۲۰۱۹ در BMJ Open Sport and Exercise Medicine منتشر شد ، نشان داد که وقتی شرکت‌کنندگان پس از ورزش با نوشیدنی حاوی الکترولیت‌ها آبرسانی می‌کنند، احتمال کمتری برای ابتلا به گرفتگی عضلانی وجود دارد. از سوی دیگر، شرکت‌کنندگانی که آب ساده می‌نوشیدند، بیشتر در معرض گرفتگی عضلات بودند. این مطالعه کوچک بود، بنابراین یافته‌های آن ممکن است در مورد شما صدق نکند، اما دفعه بعد که بعد از ورزش احساس گرفتگی عضلانی کردید، یک نوشیدنی ورزشی پر از الکترولیت را انتخاب کنید.

حتی در هوای سردتر، اگر مایعات از دست رفته را با نوشیدن مقدار کمی آب در حین ورزش جایگزین نکنید، کم آبی ممکن است. هیگینز می‌گوید علائم ممکن است خفیف‌تر باشند یا کندتر ظاهر شوند، اما کم‌آبی، بدون توجه به دمای بیرون، خطرات مشابهی را به همراه دارد.

۴. تب و لرز از علائم بیماری گرما هستند که باعث کم آبی بدن می شوند.

سایر علائم بیماری گرما شامل تب و لرز است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تعریق بیش از حد همراه با احساس خنکی پوست در هنگام لمس ممکن است نشانه‌ای از گرمازدگی باشد .

تب می تواند کم آبی بدن را بدتر کند. هر چه تب بالاتر باشد، ممکن است دچار کم آبی شدیدتر شوید. تا زمانی که دمای بدن شما کاهش نیابد، پوست شما نرمی خنک خود را از دست می دهد و سپس در اثر لمس داغ، برافروخته و خشک می شود. CDC توصیه می کند که در این مرحله، مهم است که فورا خود را خنک کنید و به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید. استفاده از یخ و پارچه های خنک و مرطوب و حرکت به یک منطقه خنک استراتژی های کوتاه مدت هستند تا زمانی که بتوانید مراقبت های پزشکی را دریافت کنید.

طبق گفته  کلینیک مایو ، کودکان و نوزادان بیشتر از مایعات بدن خود را به دلیل تب از دست می دهند و احتمال بیشتری دارد که اسهال شدید و استفراغ ناشی از بیماری را تجربه کنند. یک نوزاد یا کودک خردسال ممکن است سایر علائم مرتبط با کم آبی بدن را نیز داشته باشد، مانند لکه نرم روی سر، بدون اشک در هنگام گریه، یا پوشک خیس کمتر از حد معمول. هر گونه تب در یک نوزاد یا کودک نوپا باعث نگرانی است. در مورد زمان تماس با پزشک در این شرایط از پزشک اطفال خود راهنمایی بخواهید.

CDC از بزرگسالان مبتلا به تب می خواهد که اگر دمای بدنشان به ۱۰۳ درجه فارنهایت رسید، کمک بگیرند. این می تواند یک اورژانس پزشکی باشد.

۵. میل به غذا، به خصوص برای شیرینی، ممکن است فقط به این معنی باشد که شما تشنه هستید

هیگینز می‌گوید: «زمانی که بدن شما کم‌آبی است، ممکن است برای اندام‌هایی مانند کبد که از آب استفاده می‌کند، گلیکوژن [گلوکز ذخیره‌شده] و سایر اجزای ذخایر انرژی‌تان آزاد شود، بنابراین می‌توانید در واقع میل به غذا داشته باشید.»

او می‌گوید در حالی که می‌توانید هر چیزی از شکلات گرفته تا میان‌وعده‌های نمکی میل کنید، اما هوس خوردن شیرینی‌ها رایج‌تر است زیرا بدن شما ممکن است در تجزیه گلیکوژن برای آزاد کردن گلوکز به جریان خون برای استفاده به عنوان سوخت مشکل داشته باشد.

۶. سردرد می تواند نشانه ای باشد که شما باید آب بیشتری بنوشید

همانطور که MedlinePlus اشاره می کند، حتی کم آبی خفیف می تواند باعث سردرد شود. اگرچه عوامل مختلفی علاوه بر کم آبی بدن می تواند باعث سردرد شود، نوشیدن یک لیوان پر آب و ادامه نوشیدن مایعات بیشتر در طول روز راهی آسان برای کاهش درد است، اگر در واقع کم آبی مقصر است.

آیا شما دچار کم آبی شده اید یا این موضوع چیز دیگری است؟

اگر تشنه هستید، در حال حاضر دچار کم آبی شده اید. اما کمبود تشنگی لزوماً به این معنی نیست که به خوبی هیدراته شده اید. در اینجا دو راه دیگر برای بررسی هیدراتاسیون شما وجود دارد.

این تست پوست را امتحان کنید. با استفاده از دو انگشت مقداری از پوست پشت دست خود را فشار دهید و سپس رها کنید. پوست باید در کمتر از چند ثانیه به حالت طبیعی خود بازگردد. هیگینز می گوید که اگر پوست کندتر به حالت عادی بازگردد، ممکن است دچار کم آبی شده باشید .

ادرار خود را چک کنید. اگر به خوبی هیدراته شده باشید، ادرار شما عمدتاً با رنگ زرد (به رنگ لیموناد روشن قبل از برخورد با کاسه) شفاف می شود. زرد یا نارنجی تیره‌تر، رنگ‌های هشداردهنده‌ای هستند که باید به آنها توجه کرد، طبق بهداشت UC San Diego . اگر ادرار شما تیره است، نوشیدن مایعات را شروع کنید. (از طرف دیگر، ادرار شفاف یا شفاف می تواند به این معنی باشد که شما بیش از حد آب دریافت می کنید.)

نکاتی برای هیدراته ماندن

هنگامی که صحبت از مصرف روزانه آب به میان می آید، اعمال قوانین سخت و سریع دشوار است، زیرا میزان مایعات مورد نیاز شما به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله سن، جنسیت، باردار بودن یا شیردهی، و اینکه آیا شما هر کدام از این موارد را دارید. شرایط پزشکی زمینه ای یا بیماری های مزمن.

دستورالعمل‌های  سال ۲۰۰۴ آکادمی‌های ملی علوم، مهندسی و پزشکی – جدیدترین مورد موجود – ۲.۷ لیتر آب در روز برای زنان و ۳.۷ لیتر در روز برای مردان توصیه می‌کنند. با مصرف برخی غذاها، آب و سایر مایعات می توانید به این میزان برسید.

در اینجا چند نکته برای دریافت تمام مایعات مورد نیاز و جلوگیری از کم آبی آورده شده است.

بطری آب خود را همیشه در دسترس داشته باشید

دسترسی می تواند تفاوت ایجاد کند. این می تواند به سادگی حمل یک بطری آب با خود باشد. یوهانا ساکیمورا، متخصص تغذیه سرپایی در مرکز پزشکی Overlook در سامیت، نیوجرسی، می‌گوید: «اگر درست در کنار شما باشد، احتمالاً بدون اینکه متوجه شوید آن را می‌نوشید، عادت می‌کنید.

چاشنی آب ساده را امتحان کنید

در حالی که نوشیدن مقدار زیادی آب مهم است، اما همه از آن لذت نمی برند. ساکیمورا می‌گوید: «اگر عاشق آب ساده نیستید، با اضافه کردن مقداری آب میوه یا تکه‌های میوه تازه یا یخ‌زده، آن را به آن اضافه کنید. “یا سلتزرهای بدون کالری با طعم طبیعی را امتحان کنید – طعم گازدار و میوه آنها را جذاب تر از آب صاف ساده می کند.”

به سراغ چای یا قهوه گیاهی بدون شکر بروید

ساکیمورا چای های شیرین نشده را توصیه می کند که در طعم های مختلف موجود است. چای‌های میوه‌ای سرد را در طول روز می‌نوشید (با مقدار زیادی یخ در صورت گرم بودن بیرون)، یا شب‌ها با یک فنجان چای نعناع داغ یا بابونه میل کنید – همه این‌ها برای هدف مایع روزانه شما به حساب می‌آیند.

و اگر نوشیدنی انتخابی شما قهوه به جای چای باشد، این نیز موثر است: در حالی که کافئین ممکن است اثر ادرارآور داشته باشد و نیاز شما به ادرار را افزایش دهد، یک مطالعه متقاطع روی ۵۰ مرد نشان داد که هیچ تفاوت قابل توجهی در هیدراتاسیون کل مردان وجود ندارد. روزانه چهار فنجان قهوه در مقایسه با چهار فنجان آب می نوشید. نتایج این مطالعه که در ژورنال PLoS One منتشر شده است ، نشان می‌دهد که قهوه در مصرف متعادل قهوه به طور مشابه آب هیدراته می‌کند.

در حالی که این مطالعه خاص به طور انحصاری بر روی مردانی متمرکز بود که قهوه می‌نوشیدند، اما  کلینیک مایو خاطرنشان می‌کند که نوشیدنی‌های کافئین‌دار همچنان می‌توانند به همه بزرگسالان کمک کنند تا به اهداف هیدراتاسیون روزانه خود برسند – فقط مطمئن شوید که بیش از ۴۰۰ میلی گرم در روز مصرف نکنید. علائمی مانند ناراحتی معده، تکرر ادرار و بی خوابی می تواند به این معنی باشد که شما بیش از حد قهوه می نوشید.

میان وعده های بسته بندی شده خود را با گزینه های تازه تعویض کنید

ساکیمورا توصیه می‌کند: «میان‌وعده‌های خشک، مانند چیپس، چوب شور، و کراکر – که محتوای آب بسیار کمی دارند – را با مانچی‌های با طراوت، مانند میوه‌های تازه یا یخ زده، ماست، اسموتی‌های سالم، کرفس با کره بادام‌زمینی، و سبزیجات خرد شده با هوموس تعویض کنید. .

انباشته روی محصول

در همین راستا، بدانید که آن سبزیجات و میوه ها، درست مانند مایعات، آبرسان هستند. «هدف داشته باشید که نیمی از بشقابتان در وعده‌های غذایی تولید شود. ساکیمورا می‌گوید: تمام این وعده‌های سبزیجات و میوه‌ها آب و همچنین مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و فیبر را تامین می‌کنند. در واقع، برخی از میوه ها و سبزیجات بیش از ۹۰ درصد آب هستند – از جمله طالبی، توت فرنگی، هندوانه (البته)، خیار، کرفس، کاهو و سبزیجات برگ دار، کدو سبز، گوجه فرنگی، و فلفل دلمه ای.

در طول وعده های غذایی مایعات بیشتری بنوشید

ساکیمورا می‌گوید: «نوشیدن آب همراه با وعده‌های غذایی به شما کمک می‌کند آهسته‌تر غذا بخورید، سرعت غذا خوردنتان را افزایش دهید و البته هیدراته بمانید». نوشیدن آب قبل از غذا ممکن است به کاهش وزن کمک کند، همانطور که برای شرکت کنندگان مطالعه ای که در مجله چاقی منتشر شده بود . در طی یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده کوچک که شامل ۸۴ نفر بود، شرکت کنندگانی که ۳۰ دقیقه قبل از غذا خوردن ۵۰۰ میلی لیتر آب نوشیدند، در پیگیری ۱۲ هفته ای به طور متوسط ​​۱.۳ کیلوگرم (کیلوگرم) از دست دادند.

نکته پایانی در مورد اهمیت پیشگیری از کم آبی برای افراد مسن

طبق گفته شورای ملی سالمندی (NCOA) افراد مسن ممکن است به دلایلی در معرض خطر بیشتر کم آبی بدن قرار داشته باشند  . برای مثال، ممکن است با افزایش سن، احساس تشنگی کاهش پیدا کند، که به نوبه خود می تواند مصرف آب روزانه شما را کاهش دهد. برخی از افراد مسن در صورتی که برخی داروها مانند دیورتیک ها را مصرف کنند، نتوانند به راحتی یک لیوان آب برای خود مصرف کنند یا به دلیل یک مشکل سلامتی مانند زوال عقل نوشیدن را فراموش کنند، دچار کم آبی مزمن می شوند. کم آبی مزمن در یک فرد مسن ممکن است منجر به گیجی، فشار خون پایین، سرگیجه و یبوست شود.

اگر یکی از بستگان سالخورده‌ای دارید که محدودیت‌های حرکتی یا مشکلات شناختی دارد، حتماً مراقب علائم کم‌آبی بدن او باشید، یا از مراقبانش نیز بخواهید این کار را انجام دهند و مطمئن شوید که آب کافی می‌نوشند. انجمن زمین شناسی ایالات متحده خاطرنشان می کند که در مورد رفاه خود، به یاد داشته باشید که بدن انسان حداقل ۶۰ درصد از آب تشکیل شده است . این تعادل سالم را حفظ کنید و بنوشید!

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه