۷+ خطر و عارضه رژیم کتوژنیک

ساده است: کربوهیدرات ها را کاهش دهید، چربی را افزایش دهید و در مسیر پیروی از یک رژیم کاهش وزن بسیار موثر خواهید بود.

با این حال، مانند هر تغییر عمده رژیم غذایی، محدود کردن قابل توجه کربوهیدرات‌های شما خطر عوارض جانبی کوتاه‌مدت و بلندمدت خاصی را افزایش می‌دهد – که برخی از آنها با تغییرات جزئی از بین می‌روند در حالی که برخی دیگر به شما سرنخی می‌دهند که کتو نیست. یک رژیم غذایی سالم برای شما

برای رفع هر گونه سردرگمی که ممکن است در مورد خطرات رژیم کتو داشته باشید، بیایید نگاهی دقیق‌تر به آنچه از این رویکرد رژیم غذایی داریم بیاندازیم. در طول این مقاله، خطرات و خطرات متعدد رژیم کتو را بررسی خواهیم کرد و خواهیم فهمید که چگونه برای آنها آماده شویم و تغییرات لازم را برای نتایج مطلوب ایجاد کنیم.


آیا رژیم کتوژنیک بی خطر است؟

برای اکثر افراد، رژیم کتو بی خطر است. با این حال، کتو می تواند با افزایش خطر مشکلات گوارشی، کمبود مواد مغذی، خستگی، اختلال در سطح کلسترول LDL و سنگ کلیه در صورت عدم رعایت صحیح همراه باشد.

کسانی که شرایط سلامت خاصی دارند، از جمله بیماری قلبی عروقی، کم کاری تیروئید، دیابت، بیماری مزمن کلیوی، یا سابقه اختلال در تغذیه، باید قبل از اتخاذ یک برنامه غذایی کتو یا کم کربوهیدرات با پزشک خود مشورت کنند.

در بخش‌های بعدی، نگاهی دقیق‌تر به خطرات کوتاه‌مدت کتو، خطرات احتمالی و نحوه رسیدگی به هر یک خواهیم داشت.


عوارض و خطرات رژیم کتوژنیک

رژیم کتو تغییرات قابل توجهی را در بدن ایجاد می کند که می تواند مثبت و منفی باشد. بسته به عوامل مختلفی، از جمله سلامت فعلی، ژنتیک، سطح فعالیت و داروها، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای تجربه اثرات نامطلوب در نتیجه اجرای رژیم کتو باشید.

اگرچه خطرات و خطرات بالقوه برای اکثر افراد کم و بی‌اهمیت است، اما تعداد معدودی از آنها خطر عوارض جانبی طولانی‌مدتی را خواهند داشت که رژیم کتو را به گزینه‌ای ناسالم برای آنها تبدیل می‌کند.

برای دسترسی بیشتر به این اطلاعات، اجازه دهید خطرات و خطرات احتمالی رژیم کتو را به سه دسته تقسیم کنیم:

 • خطرات کوتاه مدتی که می توانید آنها را برطرف کنید
 • خطرات و خطرات بالقوه برای کسانی که شرایط خاص دارند
 • خطرات و خطرات بالقوه برای زنان

خطرات کوتاه مدت رژیم کتو و نحوه درمان آنها

این بخش شامل رایج‌ترین شکایات و مشکلاتی است که رژیم‌های کتو با آن‌ها مواجه می‌شوند. در بیشتر موارد، این خطرات را می توان به راحتی برطرف کرد و به طور کامل از بین برد. در زیر تصویری برای نگاهی گذرا به خطرات کوتاه مدت رژیم کتوژنیک و نحوه درمان آن ارائه شده است. اگر می‌خواهید درباره خطرات یا راه‌حل‌ها بیشتر بخوانید، برای توضیح عمیق هر کدام به پایین بروید.

اثر بازگشت: تلاش برای ماندن بر روی کتو

از آنجایی که کتو بسیار متفاوت از رژیم غذایی است که اکثر مردم دنبال می‌کنند، پایبندی به آن (در ابتدا) ممکن است سخت باشد. به عنوان مثال، در یک مطالعه، بیش از نیمی از شرکت کنندگان قبل از پایان تحقیقات، رژیم غذایی خود را دنبال نکردند.

متأسفانه، شروع یک رژیم غذایی جدید، گرفتن نتایج و در نهایت بازگشت به الگوهای غذایی قدیمی و افزایش وزن بسیار رایج است. برای جلوگیری از این اثر بازگشتی برای شما، سعی کنید به رویکرد رژیم غذایی جدید خود از دیدگاه بلندمدت نگاه کنید.

آیا می توانید تا زمانی که لازم است رژیم غذایی خود را بدون اضافه کردن استرس اضافی به زندگی خود ادامه دهید؟ آیا قادر خواهید بود مصرف غذای خود را تحت کنترل داشته باشید و نتایج خود را برای طولانی مدت حفظ کنید؟

من متوجه شده ام که شانس شما برای پایبندی به هر رژیم غذایی زمانی افزایش می یابد که (۱) اصول اولیه تغییر ترکیب بدن خود را بیاموزید و از آنها برای دیکته کردن تصمیمات خود استفاده کنید و (۲) محیط غذایی و عادات غذایی خود را به روش هایی تغییر دهید. پایبندی به برنامه غذایی را برای شما آسان تر می کند.

اگر می‌خواهید نگاهی دقیق‌تر به آنچه برای کاهش وزن و حفظ آن لازم است بیندازید، این دو مقاله را بررسی کنید:

افزایش گرسنگی و هوس

هنگامی که برای اولین بار شروع به محدود کردن کربوهیدرات می کنید، ممکن است گرسنگی و هوس شدیدی را تجربه کنید که ممکن است تخیل خوردن سیب زمینی سرخ کرده و بستنی را تداعی کند.

برای کمک به مقاومت در برابر وسوسه خوردن غذاهای ناسالم، از این راهکارها استفاده کنید:

 • مطمئن شوید که در طول روز مقدار زیادی آب می نوشید.
 • برای شروع روز خود یک وعده غذایی پر پروتئین و پرچرب (با بیش از ۲۰ گرم پروتئین) داشته باشید.
 • MCT ها را به نوشیدنی صبحگاهی خود اضافه کنید.
 • برای جلوگیری از خرید خود به خودی غذاهای ناسالم، تنقلات کتو در دسترس داشته باشید.
 • برخی از نسخه‌های دوستدار کتو از غذاهای پر کربوهیدرات مورد علاقه خود مانند بستنی، پیتزا و پاستا را امتحان کنید.
 • مطمئن شوید که پروتئین و کالری مورد نیاز روزانه خود را تامین می کنید. خوردن مقدار مناسب پروتئین و کالری نقش مهمی در سیر و انرژی نگه داشتن شما در طول روز دارد. اگر به کمک نیاز دارید تا بفهمید چه مقدار چربی و پروتئین باید بخورید، از ماشین حساب کتو ما استفاده کنید.

نفس کتو

هنگامی که چند روز روی کتو ماندید، ممکن است متوجه بوی جدیدی از دهان خود شوید که بوی میوه های رسیده یا پاک کننده لاک ناخن می دهد. این یک عارضه جانبی ناخوشایند کتوز است که زمانی رخ می دهد که استون (یعنی ماده اولیه در پاک کننده لاک ناخن) به عنوان محصول جانبی تولید کتون ایجاد شود. متأسفانه، بدن شما نمی تواند کار زیادی با استونی که تولید می کند انجام دهد، بنابراین بیشتر آن با هر نفس دفع می شود.

اگر چه این ممکن است افراد را از خود دور کند، اما نشانه واضحی را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد که در راه بهره‌مندی از تمام مزایای کتو و کتوز هستید. همانطور که بدن شما به تولید کتون ادامه می دهد، در ایجاد و استفاده از اجسام کتون انتقال دهنده انرژی، بتا هیدروکسی بوتیرات و استواستات کارآمدتر می شود که به کاهش سطح استون و عادی سازی تنفس شما کمک می کند. در عین حال، در حالی که بدن شما در حال تطبیق با کتوزیس است، مطمئن شوید که آدامس یا اسپری شاداب کننده دارید که می توانید در طول روز از آن برای پوشاندن نفس کتو استفاده کنید (در صورت داشتن آن).

کم آبی خفیف

رژیم کتو باعث از دست دادن گلیکوژن و سطوح پایین انسولین می شود، دو مورد از عوامل متعددی که به ما کمک می کند آب و مواد معدنی را حفظ کنیم.

این دلیل اصلی است که چرا افراد در هفته اول کتو به سرعت وزن کم می کنند. با محدود کردن کربوهیدرات‌ها، سطح گلیکوژن و انسولین کاهش می‌یابد و باعث می‌شود بدن شما وزن خود را کاهش دهد.

اگر مراقب مصرف مایعات و مواد معدنی خود نباشید، ممکن است دچار سرگیجه، حالت تهوع، گرفتگی عضلات، سردرد، مشکلات گوارشی و سایر علائم آنفولانزای کتو شوید. خوشبختانه، می توان با نوشیدن آب فراوان و مکمل های معدنی از این علائم جلوگیری کرد.

کاهش الکترولیت 

همراه با از دست دادن سریع آب، سدیم و پتاسیم معمولاً با سرعت بیشتری دفع می شوند، در حالی که شما به کتو نیز عادت می کنید. این می تواند باعث خستگی، سبکی سر، سردرد، یبوست و گرفتگی عضلات شود. برای کمک به مبارزه با این علائم می‌توانید الکترولیت‌های خود را تکمیل کنید.

برای اطمینان از دریافت پتاسیم کافی، آووکادو و سبزیجات برگدار مانند اسفناج را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. مقداری نمک تصفیه نشده را روی هر وعده غذایی و در آب خود بپاشید تا سطح سدیم خود را نیز جبران کنید. برخی از رژیم‌های کتوژنیک دریافت حداقل ۵ تا ۷ گرم نمک در روز (یک قاشق چای‌خوری تا یک قاشق چای‌خوری و نیم در روز) را در هفته اول رژیم کتوژنیک پیشنهاد می‌کنند.

منیزیم یکی دیگر از مواد معدنی ضروری است که می تواند انتقال شما به کتوز را بسیار آسان تر کند. اگر چه زمانی که کربوهیدرات ها را محدود می کنید منیزیم را از دست نمی دهید، اما به هر حال بسیاری از ما دچار کمبود آن هستیم. فقط مقداری دانه کدو تنبل، بادام و اسفناج را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا دوز مناسبی از منیزیم دریافت کنید.

برای کمک به رفع نیازهای منیزیم و پتاسیم، می‌توانید مکمل منیزیم گلیسینات و پتاسیم گلوکونات را نیز تامین کنید.

دوزهای توصیه شده از مواد معدنی برای جلوگیری از علائم منفی:

سدیم

 • ۵ تا ۷ گرم نمک تصفیه نشده در روز

پتاسیم

 • ۳۵۰۰ میلی گرم در روز برای افراد ۱۶ سال به بالا

منیزیم

 • برای مردان: ۴۰۰ میلی گرم در روز
 • برای زنان: ~ ۳۱۰ میلی گرم در روز

کمبود ویتامین و مواد معدنی 

رژیم کتو بسیاری از غذاهای رایج را که منابع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند حذف می کند، بنابراین اگر مراقب نباشید ممکن است در معرض خطر کمبود برخی از ریزمغذی ها باشید.

شایع ترین کمبودهای ریز مغذی در کتو عبارتند از:

 • بیوتین
 • ید
 • پتاسیم
 • منیزیم
 • سدیم
 • ویتامین E
 • ویتامین دی

برای جلوگیری از بروز این کمبودها، مطمئن شوید که مجموعه‌ای متنوع از گوشت‌ها، مرغ، غذاهای دریایی، لبنیات، تخم‌مرغ و سبزیجات مناسب کتو می‌خورید. برخی از غذاهای کتو با ریزمغذی‌ها، تخم مرغ، سبزیجات کم کربوهیدرات، غذاهای دریایی و گوشت‌های اندام مانند جگر گاو هستند.

برای اطلاعات دقیق تر در مورد چگونگی تامین نیازهای ویتامین و مواد معدنی خود در حین رژیم کتو، راهنمای جامع ما در مورد ریز مغذی ها را بررسی کنید. در این راهنما، خواهید فهمید که چگونه نیازهای ریز مغذی خود را با غذاهای کتو تامین کنید و چگونه میزان مصرف خود را پیگیری کنید.

تغییرات در حرکات روده: اسهال و یبوست 

با افزایش چشمگیر چربی و کاهش کربوهیدرات، بسیاری از افراد ممکن است دچار شلی روده، اسهال یا یبوست شوند. این یک اتفاق نسبتاً رایج در هفته اول رژیم کتو است و معمولاً خود به خود از بین می رود.

با این حال، اگر مشکلات گوارشی شما بعد از یک هفته هیچ نشانه‌ای از بهبود نشان نمی‌دهد، یک یا چند مورد از استراتژی‌های زیر را که برای وضعیت شما اعمال می‌شود، امتحان کنید:

 • آب بیشتری بنوشید. کم آبی بدن می تواند تغییرات قابل توجهی در سلامت دستگاه گوارش شما ایجاد کند، بنابراین مطمئن شوید که آب می نوشید.
 • مواد معدنی بیشتری مصرف کنید. اگر نیازهای مواد معدنی خود را تامین نکنید، خطر یبوست و اسهال در شما افزایش می یابد. یکی از راه‌های پر کردن الکترولیت‌ها، مصرف آووکادو، سبزیجات کم کربوهیدرات و نمک است. برای توصیه های خاص تر در مورد مصرف آب و معدنی، این مقاله را بررسی کنید.
 • پروبیوتیک ها و غذاهای تخمیر شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. پروبیوتیک ها راه بسیار خوبی برای بازگرداندن سلامت دستگاه گوارش شما هستند. سعی کنید دوز پروبیوتیک خود را با مقداری کلم ترش خام، کیم چی خام یا یک مکمل پروبیوتیک چند سویه دریافت کنید.
 • فیبر بیشتری داشته باشید. از آنجایی که رژیم های کم کربوهیدرات، کتو چربی بسیار بالایی دارند، برخی افراد فراموش می کنند که برای سبزیجات جا باز کنند. سبزیجات کم کربوهیدرات بیشتری بخورید، فیبر زیادی دریافت خواهید کرد که مدفوع شما را حجیم می کند و باعث حرکت همه چیز می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه دقیقاً چه سبزیجاتی باید بخورید، اینجا را کلیک کنید.
 • از آنزیم‌های گوارشی استفاده کنید. اگر در هضم چربی‌ها یا پروتئین‌ها مشکل دارید، ممکن است مدفوع رنگی، نرم و روان داشته باشید. در این مورد، بهتر است از مکمل آنزیم گوارشی استفاده کنید که دارای صفرا، لیپاز و پروتئاز است.
 • آزمایش آلرژی و عدم تحمل. برای آلرژی و عدم تحمل مشکوک، بهتر است آزمایش آلرژی و یک رژیم غذایی حذف را امتحان کنید که تمام آلرژن ها و عدم تحمل های رایج (گندم، تخم مرغ، ماهی، لبنیات، آجیل، بادام زمینی، صدف، سویا و سبزیجات شب بو) برای یک دوره زمانی (۳-۴ هفته). اگر متوجه تغییرات مثبت شده اید و می خواهید دوباره این غذاها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، هر بار یکی را انتخاب کنید و به آرامی قدم بردارید. به احساس خود توجه داشته باشید. اگر هنوز احساس خوبی دارید، به سراغ بعدی بروید. اگر در هر زمانی واکنش‌های نامطلوب به غذای خاصی را تجربه کردید، به احتمال زیاد به آن حساسیت یا عدم تحمل دارید.

خطرات احتمالی کتو برای شرایط خاص و داروها

اکنون که خطرات کوتاه مدت رژیم کتو و نحوه اجتناب/درمان آنها را پوشش داده ایم، بیایید نگاهی به خطرات کتو برای افرادی که شرایط خاصی دارند بیندازیم.

سطوح پایین قند خون خطرناک برای افراد دیابتی

رژیم کتو کربوهیدرات ها را به قدری محدود می کند که هرکسی که داروی قند خون مصرف می کند یا دیابت نوع ۱ یا ۲ دارد، باید قبل از ایجاد چنین تغییر رژیم غذایی شدید با پزشک خود مشورت کند. از آنجایی که بدن با رژیم غذایی کم کربوهیدرات سازگار می شود، دوز داروها و برنامه های درمانی باید بازنگری شوند و سطح قند خون باید به دقت کنترل شود.

اگر در حین تغییر رژیم غذایی خود با پزشک خود همکاری نزدیک نداشته باشید، در معرض خطر هیپوگلیسمی (پایین بودن سطح قند خون خطرناک) خواهید بود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تأثیر کتو بر جمعیت دیابتی:

کتواسیدوز برای کسانی که دیابت نوع ۱ و ۲ دارند

کتواسیدوز یک مشکل جدی است که می تواند کشنده باشد، اما قابل پیشگیری است (در بیشتر موارد). زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون و سطح کتون به طور همزمان بیش از حد بالا باشد. در نتیجه، علائم رایج کتواسیدوز مانند استفراغ، درد شکم، کم آبی، هیپرگلیسمی، افت فشار خون، تاکی کاردی و خواب آلودگی ممکن است رخ دهد.

کتواسیدوز تقریباً همیشه زمانی رخ می دهد که یک فرد مبتلا به دیابت (نوع ۱ یا نوع ۲) به سطح قند خون خود توجهی نداشته باشد. به همین دلیل است که بهترین استراتژی پیشگیری کوتاه مدت، نظارت بر سطح قند خون و مصرف داروهای دیابت در صورت لزوم است.

برای کسانی از شما که نگران ابتلا به کتواسیدوز در آینده هستید، جای نگرانی نیست. شما می توانید با تنظیم ساده سبک زندگی و پایبندی به برنامه درمانی خود به طور کامل از کتواسیدوز پیشگیری کنید. برای نگاهی عمیق به کتواسیدوز، این مقاله را بررسی کنید.

سطوح بالای کلسترول که در هنگام رژیم کتو بدتر می شود

اگرچه شواهد نشان می‌دهد که رژیم کتو می‌تواند به بهینه‌سازی کلسترول در بسیاری از گروه‌های مردم کمک کند، اما برخی از آنها ممکن است از منظر سلامت قلب، زمانی که از رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات پیروی می‌کنند، خوب عمل نکنند.

در اینجا مروری کوتاه بر رایج ترین شرایطی است که می تواند باعث افزایش سطح کلسترول به روشی ناسالم در رژیم کتو شود:

 • هیپرکلسترولمی خانوادگی. هیپرکلسترولمی خانوادگی شرایطی است که در آن یک یا چند ژن گیرنده LDL معیوب هستند و پاکسازی کلسترول از خون را برای آنها دشوارتر می کند. اگر فرد مبتلا به کلسترول خونی خانوادگی تحت رژیم غذایی پرچرب قرار گیرد، در برابر بیماری قلبی آسیب پذیرتر می شود زیرا افزایش چربی اشباع شده و محتوای کلسترول رژیم غذایی باعث افزایش سطح کلسترول می شود. برای مقابله با این آسیب‌پذیری‌های ژنتیکی، بهتر است از یک رژیم غذایی کم‌چرب تا متوسط ​​همراه با غذاهای کامل، فیبر، چربی‌های تک غیراشباع، چربی‌های چند غیراشباع (به ویژه امگا ۳) و چربی‌های اشباع محدود پیروی کنید. این، و همچنین سبک زندگی که اولویت فعالیت بدنی، اقدامات کاهش استرس، و خواب فراوان را دارد، باید سطح کلسترول آنها را تحت کنترل نگه دارد.
 • مشکلات مرتبط با کم کاری تیروئید. هورمون های تیروئید و سطح کلسترول ارتباط نزدیکی با هم دارند. هنگامی که سطح هورمون تیروئید ما پایین باشد، گیرنده های LDL کمتر فعال می شوند که منجر به افزایش سطح کلسترول و افزایش خطر بیماری قلبی می شود. اگر سابقه مشکلات کم کاری تیروئید دارید، ممکن است با سطوح ناسالم کلسترول دست و پنجه نرم کنید – و رژیم کتو می تواند آنها را حتی بدتر کند. با این حال، برای کسانی از شما که تحت درمان بیماری کم کاری تیروئید خود هستند یا دارای بیماری خودایمنی تیروئید هستند، ممکن است بتوانید رژیم کتو را بدون هیچ مشکلی دنبال کنید. در واقع، بسیاری از رژیم‌های کتو با شرایط خودایمنی تیروئید دریافته‌اند که شیوه غذا خوردن کتو کیفیت زندگی آنها را بیش از هر رژیم دیگری بهبود می‌بخشد.

یک راه برای فهمیدن اینکه آیا رژیم کتو برای سلامت قلب و عروق شما ایده آل نیست یا نه این است که بررسی کنید آیا نسبت کلسترول کل به HDL شما بالای ۴ است و/یا LDL-P شما بالا باقی می ماند یا بعد از شروع رژیم کتو افزایش می یابد. اگر این مورد برای شما صادق است، ممکن است با یک رژیم غذایی کم تا متوسط ​​با مقدار زیادی غذاهای کامل، فیبر، چربی‌های تک غیراشباع، چربی‌های اشباع نشده چندگانه (مخصوصاً امگا ۳) و چربی‌های اشباع محدود، وضعیت بهتری داشته باشید.

اگر می خواهید در مورد اینکه چگونه کتو می تواند بر سطح کلسترول شما تأثیر بگذارد و در صورت داشتن یکی از این دو بیماری چه کاری می توانید انجام دهید بیشتر بدانید، این مقاله را بررسی کنید.

مشکلات هورمونی که با محدودیت کربوهیدرات بدتر می شود

گاهی اوقات، کسانی که رژیم کتو دارند ممکن است پس از یک هفته پیروی از رژیم کتو، حتی پس از اجرای توصیه‌های بخش‌های قبلی، همچنان علائم آنفولانزای کتو را تجربه کنند. اگر این به نظر شما می رسد، رژیم کتو ممکن است از منظر هورمونی رژیم غذایی ایده آلی برای شما نباشد.

برای مثال، افرادی که به کم کاری تیروئید و/یا مشکلات آدرنال مبتلا هستند، به احتمال زیاد با رژیم کتوژنیک دست و پنجه نرم می کنند. این به این دلیل است که سطح انسولین، مصرف کربوهیدرات و گلیکوژن به تنظیم تولید هورمون تیروئید و سلامت آدرنال کمک می کند.

اگر قبل از شروع یک رژیم کم کربوهیدرات در حال حاضر با مشکلات تیروئید یا آدرنال دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است محدود کردن کربوهیدرات ها اوضاع را بدتر کند.

برای حفظ سلامت تیروئید و غدد فوق کلیوی خود در رژیم غذایی کم کربوهیدرات، ضروری است که کالری، ویتامین و مواد معدنی کافی مصرف کنید. این به بدن شما مواد مغذی لازم برای جبران گلیکوژن، حفظ عملکرد تیروئید و کاهش سطح استرس را می دهد.

اگر بعد از مصرف مقدار زیادی چربی و پروتئین همچنان احساس تنبلی و خستگی می کنید، ممکن است لازم باشد مصرف کربوهیدرات خود را با خوردن لوبیا سیاه، سیب زمینی شیرین و/یا سایر غذاهای کامل نشاسته ای افزایش دهید تا زمانی که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنید. در روز

افت فشار خون برای افرادی که از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنند

داده های تحقیقاتی فعلی نشان می دهد که رژیم کتوژنیک می تواند به بهبود فشار خون کمک کند. در واقع، زمانی که محققان اثرات رژیم کم کربوهیدرات را با رژیم کم چرب و اورلیستات (داروی کاهش وزن و فشار خون) بر فشار خون مقایسه کردند، دریافتند که رژیم کم کربوهیدرات برای کاهش فشار خون موثرتر است. فشار خون.”

اگرچه این خبر بسیار خوبی برای افرادی است که سعی در کاهش فشار خون خود دارند، اما این بدان معناست که کتو ممکن است باعث کاهش فشار خون غیرطبیعی در افرادی شود که دارو مصرف می کنند.

همچنین اگر در تلاش برای کنترل سطح فشار خون هستید، مهم است که مراقب مصرف الکترولیت و آب خود باشید. همانطور که قبلاً آموختیم، رژیم کتو ممکن است کمبود سدیم، پتاسیم و منیزیم را تحریک کند که همگی در تنظیم فشار خون نقش دارند.

به این دلایل، هر کسی که از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کند باید این مقاله را مطالعه کند و قبل از ایجاد چنین تغییر بزرگی در رژیم غذایی، رژیم کتو و برنامه درمان فشار خون خود را با پزشک خود در میان بگذارد.

می تواند باعث استرس بیش از حد کلیه برای مبتلایان به بیماری مزمن کلیه شود

اگرچه رژیم‌های کتو برای کلیه‌های سالم بی‌خطر هستند، افرادی که مبتلا به بیماری مزمن کلیوی هستند ممکن است نتوانند این تغییر رژیم غذایی را تحمل کنند و باید قبل از تنظیم برنامه غذایی خود با پزشک خود مشورت کنند.

این به این دلیل است که رژیم‌های کتو مصرف پروتئین و گوشت‌های فرآوری‌شده را افزایش می‌دهند، که کلیه‌های آسیب‌دیده می‌توانند با آن مبارزه کنند.

گفته می شود، کسانی که کلیه هایشان کاملاً کارآمد است، دلیلی برای نگرانی ندارند. در واقع، یک رژیم غذایی کتو که به خوبی فرموله شده است، ممکن است با پرداختن به دو عامل محرک آن، به پیشگیری از بیماری مزمن کلیوی کمک کند: سطح بالای قند خون مزمن و فشار خون بالا.

علاوه بر این، ادبیات تحقیقاتی در مورد سایر شرایط سلامتی، افزایش بروز سنگ کلیه یا سایر مشکلات کلیوی را در میان افرادی که از رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک پیروی می‌کنند، پیدا نکرده است. این احتمالاً به این دلیل است که این رژیم‌ها بر مصرف روزانه سبزیجات کم کربوهیدرات تأکید دارند، که مشخص شده است خطر ابتلا به سنگ کلیه و بیماری مزمن کلیه را کاهش می‌دهد.


خطرات بالقوه برای زنانی که از رژیم کتو پیروی می کنند

اگرچه بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند کتو برای زنان بی‌خطر و سالم است، اما نمی‌توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که محدودیت کربوهیدرات همچنان می‌تواند آنها را در معرض خطر بی‌نظمی چرخه قاعدگی قرار دهد. در واقع، رژیم کتو می تواند باعث آمنوره (فقدان غیر طبیعی قاعدگی) در برخی از زنان شود.

اگر کتو تأثیر منفی بر چرخه شما دارد، ممکن است لازم باشد مصرف کربوهیدرات خود را به ۱۵ تا ۳۰ درصد از کل کالری خود افزایش دهید. برای اکثر زنان، این مقدار معمولاً معادل ۷۵ تا ۱۵۰ گرم در روز است، اگرچه ممکن است برخی مصرف کمی بیشتر یا کمتر کربوهیدرات را مفیدتر بدانند.

همچنین ممکن است تعجب کنید که آیا استفاده از کتو در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است یا خیر. اگرچه تحقیقات زیادی در مورد اثرات ایمنی و سلامتی محدود کردن کربوهیدرات ها در دوران بارداری انجام نشده است، اما بسیاری از گزارش های حکایتی و پزشکان نشان می دهند که رژیم کتو را می توان در هر مرحله از بارداری بدون هیچ مشکلی دنبال کرد.

در اینجا چند توصیه کلی وجود دارد که به شما و کودکتان کمک می کند تا سالم بمانید و در عین حال کربوهیدرات کم داشته باشید:

 • هر روز غذاهای ریز مغذی بخورید. غنی ترین مواد مغذی، گوشت اندام پرورش یافته در مراتع، ساردین و ماهی آزاد صید شده وحشی، و سبزیجات کم کربوهیدرات مانند اسفناج، کلم پیچ هستند. ، و کلم بروکلی در اوایل بارداری و قبل از لقاح، غذاهای حاوی فولات بیشتر، مانند جگر و سبزیجات با برگ های تیره، ضروری هستند. ویتامین D (دارای جگر گاو و ساردین زیاد)، ید (با مقدار زیاد جلبک دریایی و پنیر خام) و DHA (با مقدار زیاد ساردین و ماهی چرب) نیز ضروری هستند.
 • مصرف پروتئین خود را افزایش دهید. شما باید در طول بارداری و شیردهی بین ۱ تا ۱.۲ گرم به ازای هر پوند توده بدون چربی مصرف کنید. از ماشین حساب کتو ما استفاده کنید تا به شما کمک کند تا میزان مناسب پروتئین را برای خود تعیین کنید.
 • مصرف کربوهیدرات و چربی خود را در اواخر بارداری افزایش دهید. در اواخر بارداری و در دوران شیردهی، روزانه ۳۰ تا ۵۰ گرم کربوهیدرات اضافی از میوه و سبزیجات سبز تیره مصرف کنید تا به تولید شیر کمک کنید. اضافه کردن کالری اضافی از چربی (۳۰۰-۵۰۰ کالری) نیز ممکن است مفید باشد.
 • قبل از ایجاد تغییرات با پزشک خود مشورت کنید. مهم است که همیشه با پزشک خود همکاری کنید تا از بهترین سلامتی خود و فرزندتان اطمینان حاصل کنید.

چرا رژیم کتو خطرات بالقوه زیادی دارد؟

رژیم کتو به دلیل تفاوت فاحش آن با الگوهای غذایی که اکثر ما به پیروی از آن عادت داریم، با خطرات زیادی همراه است. به طور خاص، محدود کردن کربوهیدرات ها تا حد تحریک کتوز پایدار باعث این تغییرات می شود:

 • از دست دادن آب و مواد معدنی. کربوهیدرات ها آب را جذب می کنند و انسولین به ما کمک می کند مایع و سدیم را حفظ کنیم. هنگامی که ما از رژیم کتو پیروی می کنیم، می تواند باعث از دست دادن سریع آب و مواد معدنی شود زیرا بدن ما با مصرف کم کربوهیدرات سازگار می شود. اگر رژیم کتو به مصرف مواد معدنی و مایعات خود توجهی نداشته باشد، رژیم جدید آنها می تواند علائمی شبیه آنفولانزا ایجاد کند.
 • تغییر هورمونی. با محدود کردن کربوهیدرات ها، تعادل گلوکاگون و انسولین را تغییر خواهید داد. این باعث تغییرات زیادی در سراسر بدن می شود، به ویژه در مورد عملکرد تیروئید و غدد فوق کلیوی. اکثر مردم می‌توانند بدون هیچ مشکلی این تغییرات را انجام دهند، اما تعداد کمی وجود دارند که ممکن است بدون افزایش مصرف کربوهیدرات خود را سازگار کنند.
 • تولید کتون. کتون ها منبع سوخت بسیار کارآمدی هستند که مسئول بسیاری از مزایای رژیم کتو هستند. با این حال، آنها همچنین می توانند به عنوان یک ادرار آور خفیف عمل کنند و باعث شوند که نفس ما بوی دفعی بدهد. خوشبختانه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آب بدن خود را دوباره آبرسانی کنید، الکترولیت های خود را دوباره پر کنید و به کتو بچسبید تا سطح تنفس و مایعات عادی شود.
 • تغییر در سطح چربی خون. با تغییر محتوای کربوهیدرات و چربی رژیم غذایی، سطح کلسترول شما تغییر خواهد کرد. تحقیقات کنونی نشان می دهد که سطح کلسترول باید در زمانی که رژیم کتو دارید بهبود یابد. با این حال، افزایش مصرف چربی همچنین می‌تواند کلسترول را در محدوده‌های ناسالم برای برخی افراد، به‌ویژه افرادی که در حال حاضر با کلسترول خونی خانوادگی دست و پنجه نرم می‌کنند، بفرستد.
 • تغییر سطح قند خون. بیشتر افراد از اثر کاهش قند خون رژیم های کتو سود می برند. با این حال، برای کسانی که دیابت نوع ۲، دیابت نوع ۱ دارند و/یا داروهای کنترل کننده قند خون مصرف می کنند، مهم است که قبل از قطع کربوهیدرات با پزشک مشورت کنند. اگر این اقدام احتیاطی انجام نشود، افراد مبتلا به این شرایط با شروع کتو، خطر ابتلا به سطوح خطرناک قند خون پایین را افزایش می‌دهند.

اگرچه این پنج تغییر ممکن است خطرناک و خطرناک به نظر برسند، اما ما هنوز نتوانسته ایم فوایدی را که آنها می توانند برای بدن ما داشته باشند کشف کنیم. در واقع، اگر بتوانید به رژیم کتو پایبند باشید و علائم منفی را برطرف کنید، تمام خطرات به مزایایی تبدیل می‌شوند که با پیروی از سایر برنامه‌های رژیم غذایی محبوب نمی‌توانید تجربه کنید.


فواید رژیم کتو

فواید رژیم کتو

در سطح بیولوژیکی، رژیم کتو سوزاندن کتون را تحریک می کند، سطح هورمون شما را تغییر می دهد و سطح قند خون، کلسترول و تری گلیسیرید شما را تغییر می دهد. این تغییرات با خطراتی همراه است که قبلاً از آنها صحبت کردیم، اما آنها همچنین مزایای زیادی را به همراه دارند.

یکی از شگفت انگیزترین چیزها در مورد رژیم کتو این است که چگونه می تواند به کاهش شدت این شرایط کمک کند:

همانطور که می بینید، ترکیب کاهش کربوهیدرات ها و تحریک تولید مقادیر زیادی کتون می تواند به گروه های مختلف مردم در سطوح مختلف، از مغز گرفته تا بدن و هر سلول کمک کند.

به طور کلی، مزایای اصلی که اکثر افراد در هنگام استفاده از کتو تجربه می کنند (حتی کسانی که یکی از شرایط ذکر شده در بالا را ندارند) در اینجا آمده است:

 • عملکرد شناختی تقویت شده
 • خلق و خوی و وضوح بهتر
 • سطوح انرژی پایدار و ثابت
 • بهبود سلامت و رفاه کلی
 • افزایش استقامت
 • کاهش التهاب
 • کاهش چربی و ترکیب بدن بهبود یافته است

تا زمانی که به خطرات کتو توجه داشته باشید، می‌توانید از این فواید بهره ببرید و سلامت خود را از طرق مختلف بهبود بخشید.


آیا کتو برای رژیم های طولانی مدت بی خطر است؟

ادبیات تحقیق نشان می‌دهد که خوردن کتو می‌تواند به طور مثبت بر چندین نشانگر سلامتی حیاتی از جمله کلسترول خون، تری گلیسیرید، قند خون، A1c و فشار خون تأثیر بگذارد. اگرچه این شواهد قانع کننده ای از ایمنی آن ارائه می دهد، اکثر این مطالعات تنها ۱۲ ماه یا کمتر به طول انجامید.

در حال حاضر طولانی ترین آزمایش بالینی روی رژیم کتو دو سال به طول انجامید. این مطالعه یک رژیم کتو با محدودیت کمتر (با محتوای کمتر از ۱۵ درصد کربوهیدرات) و یک رژیم غذایی کم چرب و با شاخص گلیسمی پایین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مقایسه کرد.

اگرچه هر دو گروه به نتایج کاهش وزن و کاهش A1C مشابهی دست یافتند، گروه کتو کاهش بیشتری را در نیازهای دارویی دیابت و بهبود قابل توجهی در سطح گلوکز خون و پروفایل لیپید خون خود حفظ کردند.

برای اطلاعاتی در مورد ایمنی دنبال کردن کتو برای بیش از دو سال، باید به داستان‌های موفقیت آمیز و مطالعات موردی نگاه کنیم، که نشان می‌دهد صدها نفر برای چندین سال تا چندین دهه بدون هیچ مشکلی در سلامتی خود از کتو استفاده کرده‌اند.

حکم؟ رژیم کتو هم برای کوتاه مدت و هم برای بلندمدت بی خطر است.

با این حال، با وجود تمام این شواهد قانع کننده، هنوز هم می توان رژیم کتو را به گونه ای اجرا کرد که برای سلامتی مضر باشد.

راز یک رژیم غذایی سالم و ایمن بسیار بیشتر به نحوه فرموله کردن آن و ارتباط کمتری با رژیم غذایی واقعی شما مربوط می شود.

به طور کلی، در اینجا چهار ویژگی مشترک در سالم‌ترین، ایمن‌ترین و مؤثرترین رژیم‌های غذایی وجود دارد:

اگر رژیم غذایی شما – صرف نظر از این که کتو پسند است یا نه – این چهار معیار را برآورده نمی کند، بهتر است قبل از اینکه رویکرد شما مضر شود، تنظیمات را انجام دهید.


همه چیز را کنار هم بگذارید – آیا رژیم کتو برای شما ارزشش را دارد؟

رژیم کتو با روشی که اکثر ما غذا می خوریم بسیار متفاوت است. نه تنها کربوهیدرات ها را کاهش می دهید، بلکه آنها را تا حدی محدود می کنید که تولید مداوم کتون را تحریک می کنید – کاری که نمی توانید با سایر رژیم های غذایی محبوب انجام دهید.

در نتیجه اجرای این رویکرد غذایی، تغییرات سریع بسیاری در سراسر بدن شما رخ خواهد داد، مانند:

 • افزایش دفع آب و مواد معدنی
 • تغییرات هورمونی
 • تولید کتون
 • تغییرات قابل توجه در سطح چربی خون
 • کاهش سطح قند خون

هر کدام خطرات و مزایای بالقوه ای دارد. به طور کلی، تا زمانی که به توصیه های ما در مورد چگونگی درمان خطرات کوتاه مدت توجه کنید و در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید، رژیم کتو ممکن است همان چیزی باشد که برای رسیدن به اهداف خود به آن نیاز دارید.

برای کمک به فرموله کردن رژیم کتو به گونه ای که ایمن، سالم و موثر باشد، مطمئن شوید که این چهار معیار را رعایت می کند:

 • این به شما کمک می کند تا به اهداف ترکیب بدن خود برسید.
 • نیازهای ریز مغذی شما را برآورده می کند.
 • سلامت و تندرستی کلی شما را بهبود می بخشد.
 • این یک رویکرد رژیم غذایی را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از آن برای حفظ نتایج، سلامت و تندرستی خود برای طولانی مدت استفاده کنید.

اگر استراتژی رژیم غذایی شما این کارها را برای شما انجام نمی دهد، بهتر است رویکرد رژیم غذایی خود را اصلاح کنید تا زمانی که برای شما، سلامتی و اهداف شما بهینه شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام این کار با رژیم کتو، راهنمای ما برای فرموله کردن یک رژیم غذایی کتو سالم و دستور العمل ها را بررسی کنید.

عوارض رژیم کتوژنیک ۷ علائم ورود به کتوز

بیشتر بخوانید
آیا ماست در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه