۷ راه برای افزایش متابولیسم در صورت کم کاری تیروئید

اگر تصور کنید که متابولیسم شما یک موتور است، هورمون تیروئید همان گاز است. با این حال، وقتی کم کاری تیروئید دارید، غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند و متابولیسم شما کند می شود. متابولیسم کندتر می تواند کاهش وزن را دشوار کند، اما علائم دیگری مانند خستگی و ضعف را نیز ایجاد می کند.

کم کاری تیروئید و متابولیسم: چه ارتباطی دارد؟

متابولیسم فرآیندی است که در آن بدن شما غذا و مواد مغذی مصرفی را به انرژی مورد نیاز برای تنفس، فکر کردن، هضم، گردش خون، تنظیم دمای بدن و انجام سایر عملکردهای ضروری برای حفظ زندگی تبدیل می کند. مدلاین پلاس.

در حالی که این تنها جزء دخیل در متابولیسم نیست، “هورمون تیروئید ضروری است و برای اجرای تقریباً هر سیستم اندامی در بدن لازم است.” کهربا قهرمان، MD، متخصص غدد و استادیار پزشکی در دانشگاه نوادا، لاس وگاس.

با توجه به اینکه یک تیروئید به درستی کار می کند به بدن شما کمک می کند سطح هورمون های مورد نیاز خود را حفظ کند تا متابولیسم خود را با سرعت رضایت بخشی حفظ کند. کلینیک کلیولند. اما اگر تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند، متابولیسم و ​​فرآیندهای بدن شما می تواند کند شود. ممکن است علائمی مانند خستگی، خواب آلودگی، ضعف عضلانی، یبوست، حساسیت به سرما، مشکلات شناختی، خشکی پوست، صدای خشن، کاهش اشتها، درد مفاصل و تغییرات قاعدگی را تجربه کنید.

7 راه برای افزایش متابولیسم در صورت کم کاری تیروئید

با این حال، وقتی مردم به متابولیسم فکر می کنند، معمولاً به وزن فکر می کنند. یکی از آشناترین علائم کم کاری تیروئید مشکل در کاهش وزن است. اگرچه برخی اضافه وزن را به دلیل کم کاری تیروئید مقصر می دانند، اما این وضعیت آنقدر که فکر می کنند باعث افزایش وزن نمی شود. دکتر چمپیون می گوید: «اگر بیش از ۲.۵ تا ۵ کیلو اضافه کرده اید، ممکن است چیزی غیر از تیروئید مقصر باشد.»آیا می توانید متابولیسم خود را برای کمک به کاهش وزن افزایش دهید؟

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید ثانویه چیست؟

افرادی که متابولیسم آهسته‌تری دارند در کاهش وزن مشکل دارند زیرا کالری کمتری می‌سوزانند، به این معنی که کالری بیشتری به عنوان چربی در بدن ذخیره می‌شود. انتشارات سلامت هاروارد. متابولیسم سریعتر باعث می شود کالری ها با سرعت بیشتری سوزانده شوند.

سرعت یا کندی متابولیسم شما تا حدی توسط ژن های شما تعیین می شود. اما تعدادی از عوامل دیگر نقش دارند، از جمله سن، جنسیت، اندازه و ترکیب بدن و سطح فعالیت بدنی شما. علاوه بر این، نوع باکتری موجود در روده شما به نام میکروبیوم نیز نقش مهمی در متابولیسم بدن شما ایفا می کند.

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید پس از عمل

در حالی که نمی توانید تمام عناصری را که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارند کنترل کنید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای سوزاندن کالری بیشتر و کاهش یا حفظ وزن انجام دهید. این نکات را امتحان کنید:

۱-هورمون تیروئید مصرف کنید

اگر کم کاری تیروئید دارید که با آزمایش خون قابل تشخیص است، پزشک هورمون درمانی تیروئید را تجویز می کند. دکتر بیانکو می گوید: «زمانی که سطح هورمون تیروئید عادی شد، میزان متابولیسم نیز باید عادی شود.»

۲-ورزش کنید

همه ما توانایی افزایش متابولیسم را با ورزش داریم الیزابت مک آنینچ، MDاستادیار پزشکی در بخش غدد درون ریز و متابولیسم در مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو. هم تمرینات قلبی عروقی و هم تمرینات قدرتی برای افزایش متابولیسم مهم هستند. تمرینات قدرتی، مانند وزنه برداری، عضلاتی را می سازد که به سوزاندن کالری بیشتر کمک می کند. تمرینات قلبی، از جمله پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و ایروبیک نیز به افزایش متابولیسم کمک می کند. تمرینات قلبی با شدت بیشتر در بهبود متابولیسم موثرتر از تمرینات با شدت پایین تر است، بنابراین یک کلاس شدیدتر در باشگاه خود را امتحان کنید یا تمرینات تناوبی را در برنامه تمرینی خود بگنجانید.

بیشتر بخوانید
آیا ارتباط تیروئید و رفلاکس اسید وجود دارد؟

۳-از حذف وعده های غذایی و رژیم های روزه داری خودداری کنید.

دکتر مک‌آنینچ می‌گوید: «گرسنگی یک علت شناخته شده متابولیسم پایین است. علائم و نشانه های گرسنگی نیز می تواند بسیار شبیه کم کاری تیروئید باشد. مک‌آنینچ می‌گوید: اگر رژیم غذایی بسیار کم کالری مصرف کرده‌اید و علائم کاهش متابولیسم مانند خستگی را تجربه کرده‌اید، به غذا خوردن عادی برگردید. با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید تا یک برنامه غذایی مناسب برای شما تهیه کند.

۴-پروتئین را انتخاب کنید.

شما باید در طول روز غذا بخورید، اما انتخاب های غذایی شما باید غذاهای سالمی باشد که متابولیسم شما را قوی نگه دارد. McAninch می‌گوید که با گنجاندن پروتئین بدون چربی در وعده‌های غذایی‌تان و پرهیز از کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده شروع می‌شود.

۵-هیدراته بمانید.

مشخص نیست که آیا مصرف آب می تواند متابولیسم را افزایش دهد یا خیر. در حالی که برخی پژوهش دریافته است که آب ممکن است مقدار انرژی را که شما در حالت استراحت می سوزانید تا ۳۰ درصد افزایش دهد، اما این مقدار دیگر مطالعه هیچ ارتباطی بین آب و انرژی سوزانده شده پیدا نکرد. با این حال، بدن شما برای اینکه خوب کار کند به آب کافی نیاز دارد و این به معنای دریافت حدود ۲.۷ تا ۳.۷ لیتر (حدود ۹۰ تا ۱۲۵ اونس) آب در روز است. آکادمی ملی علوم.

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید چگونه بر فشار خون تأثیر می گذارد؟

۶-قبل از شروع هر مکملی به پزشک خود مراجعه کنید.

مک انینچ می گوید هیچ مکمل غذایی وجود ندارد که بتواند کم کاری تیروئید را به جای هورمون تیروئید درمان کند. و برخی مکمل‌ها، مانند مکمل‌هایی که حاوی ید هستند، می‌توانند کم‌کاری تیروئید را بدتر کنند. همچنین، مک‌آنینچ می‌گوید، اگر هورمون تیروئید مصرف می‌کنید، مهم است که آن را به تنهایی، با معده خالی – و نه همزمان با سایر قرص‌ها، از جمله مکمل‌ها، مصرف کنید.

۷-به اندازه کافی بخوابید.

با توجه به اینکه خواب کافی نمی تواند میزان متابولیسم شما را کاهش دهد پایه خواب، که توصیه می کند بیشتر بزرگسالان حدود هفت تا نه ساعت در شب بخوابند.

ایجاد این تغییرات در زندگی می تواند به شما در مدیریت کم کاری تیروئید و غلبه بر اثرات متابولیسم کند که همراه آن است کمک کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه