۷ روش برای خشک کردن شیر مادر

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید به سرعت شیر تان را خشک کنید. این فرآیند خشک کردن شیر مادر را سرکوب شیردهی می نامند.

به هر حال، از شیر گرفتن به آرامی و بدون استرس هم برای شما و هم برای کودکتان بهترین است. زمان ایده آل برای از شیر گرفتن زمانی است که مادر شیرده و نوزاد آماده باشند.

گاهی اوقات، شما باید آن شیر دادن را متوقف کنید در برخی از افراد ممکن است تولید شیر در عرض چند روز متوقف شود. برای برخی دیگر، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شیر آنها کاملاً خشک شود.

از شیر گرفتن تدریجی توصیه می شود، اما ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد. گفته می شود، از شیر گرفتن ناگهانی ممکن است ناراحت کننده باشد و منجر به عفونت یا سایر مسائل پزشکی شود پس قبل از امتحان هر یک از این روش ها با پزشک، ماما یا مشاور شیردهی خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

7 روش برای خشک کردن شیر مادر (و 3 روش برای جلوگیری از)

اگر  شیر ندهید یا سینه های خود را تحریک نکنید، شیر شما می تواند به خودی خود کند شود. بسته به مدت زمان شیردهی، ممکن است زمان ببرد.

اثر گیاهان بر خشک کردن شیر

مریم گلی ممکن است به کاهش شیر کمک کند. با این حال، هیچ مطالعه ای وجود ندارد که تأثیر خاص مریم گلی را بر تولید شیر بررسی کند.

در مورد ایمنی استفاده از مریم گلی در صورتی که نوزاد شما شیر مادر شما را بعد از مصرف مریم گلی مصرف کند، اطلاعات زیادی در دست نیست.

شما باید با مقدار کمی مریم گلی شروع کنید و ببینید که بدن شما چگونه واکنش نشان می دهد. دمنوش های گیاهی حاوی مریم گلی موجود است. اینها را می توان به راحتی رقیق کرد تا زمانی که مقداری را پیدا کنید که برای شما بهترین کار را دارد.

طبق مقاله ای، گیاهان دیگری که پتانسیل خشک کردن شیر مادر را دارند عبارتند از:

 • نعناع تند
 • شاه توت
 • جعفری
 • یاس

اطلاعات کمی در مورد تأثیر این گیاهان بر روی نوزادان وجود دارد، اما برخی از آنها می توانند برای نوزاد خطرناک باشند. از آنجایی که مواد گیاهی می توانند عوارض جانبی منفی برای شما یا کودکتان ایجاد کنند، باید قبل از استفاده از این روش ها با پزشک یا مشاور شیردهی خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
عمق واژن چند سانت است؟ چه طول آلتی کافی است؟

کلم

برگهای کلم ممکن است شیردهی را سرکوب کند، اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

برای استفاده از کلم:

 • برگ های یک کلم سبز را جدا کرده و بشویید.
 • برگ ها را در ظرفی بریزید و ظرف را در یخچال بگذارید تا خنک شود.
 • قبل از پوشیدن سوتین یک برگ روی هر سینه قرار دهید.
 • برگها را پس از پژمرده شدن یا تقریباً هر دو ساعت یکبار تغییر دهید.

برگها ممکن است به کاهش تورم کمک کنند زیرا شیر شما کاهش می یابد. آنها همچنین برای کاهش علائم گرفتگی در اوایل شیردهی استفاده می شوند.

قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری که حاوی هورمون استروژن هستند، ممکن است برای سرکوب شیردهی به خوبی عمل کنند.

این اثرات حتی پس از تثبیت شیر ​​به خوبی قابل توجه است.

همه این اثرات سرکوب کننده را تجربه نخواهند کرد، اما بسیاری تجربه خواهند کرد. با پزشک خود در مورد زمان توصیه شده برای شروع یک قرص حاوی استروژن در دوران پس از زایمان صحبت کنید.

قرص پیشگیری از بارداری برای این استفاده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید نشده است، اما ممکن است در شرایط خاصی تجویز شود.

سودوافدرین

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۳ از ۸ زن شیرده، یک دوز ۶۰ میلی گرمی (میلی گرم) از داروی سرماخوردگی سودوافدرین (Sudafed) نشان داده شد که به طور قابل توجهی تولید شیر را کاهش می دهد.

علاوه بر این، مصرف حداکثر دوز روزانه این دارو بر نوزادانی که به شیردهی ادامه می‌دهند، تأثیر منفی نمی‌گذارد. حداکثر دوز ۶۰ میلی گرم، چهار بار در روز (حداکثر ۲۴۰ میلی گرم در هر دوره ۲۴ ساعته) است.

قبل از مصرف هر گونه داروی در دوران شیردهی با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. سودافدرین بدون برچسب برای خشک کردن شیر مادر استفاده می شود و ممکن است باعث تحریک پذیری در نوزادانی شود که با شیر مادر تغذیه می شوند.

اگر هنوز به نوزاد خود شیر نداده اید، دوزهای بالایی از ویتامین ها را دریافت کنید B-1 (تیامین)، B-6 (پیریدوکسین)، و B-12 (کوبالامین) ممکن است برای سرکوب شیردهی موثر باشد.

بیشتر بخوانید
بهترین درمان برای عفونت های قارچی واژن

یک مطالعه از دهه ۱۹۷۰ نشان داد که دوزهای بالای B-6، B-1 و B-12 شیردهی را برای ۹۶ درصد از شرکت کنندگان سرکوب می کند، بدون اینکه عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشد.

مطالعات جدیدتر، از جمله مطالعات انجام شده در بررسی سال ۲۰۱۷، انجام شده است اطلاعات متناقضی ارائه کرد.

طبق بررسی سال ۲۰۱۷، شرکت کنندگان در مطالعه دوز ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلی گرم B-6 را طی پنج تا هفت روز دریافت کردند. دو مورد از مطالعات شامل نشان دادند که ویتامین B-6 در سرکوب شیردهی موثر است، اما پنج مطالعه دیگر این کار را نکردند.

در مورد اثرات منفی مصرف بیش از حد ویتامین B-1 یا B-12، یا مدت زمان بی خطر بودن مصرف دوزهای بالا، زیاد اطلاعاتی در دسترس نیست.

با این حال، در دوزهای بیش از ۲۰۰ میلی گرم در روز، ویتامین B-6 می تواند باعث از دست دادن احساس در بازوها و پاها شود. در برخی موارد، با استفاده طولانی مدت، این اثر می تواند دائمی شود.

قبل از شروع یک مکمل ویتامین جدید، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا مشاور شیردهی خود صحبت کنید.

داروهای دیگر خشک کردن شیر

کابرگولین می توان برای سرکوب شیر استفاده کرد. که تولید پرولاکتین در بدن را توقف می کند.

این دارو برای این استفاده توسط FDA تایید نشده است، اما ممکن است خارج از برچسب تجویز شود. پزشک می تواند مزایا و خطرات آن را توضیح دهد.

برخی از افراد فقط یک دوز از دارو، خشک شدن شیر خود می بینند، برخی دیگر ممکن است به دوزهای اضافی نیاز داشته باشند.

اطلاعات زیادی در مورد بی خطر بودن کابرگولین برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند و مادر شیرده که کابرگولین مصرف کرده اند، در دست نیست. قبل از مصرف باید با پزشک یا مشاور شیردهی خود صحبت کنید.

برخی از داروهای سرکوب کننده شیر که ممکن است نام آنها را شنیده باشید – مانند بروموکریپتین – به دلیل عوارض جانبی طولانی مدت، دیگر برای این استفاده توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید
درمان های طبیعی برای اسهال در دوران شیردهی

زنان همچنین برای جلوگیری از تولید شیر از استروژن با دوز بالا استفاده می کردند. این عمل به دلیل متوقف شده است لخته شدن خون خطراتی دارد.

روش‌هایی که ممکن است به صورت دهان به دهان درباره آن‌ها شنیده باشید، اما اثبات نشده یا بالقوه خطرناک هستند، در زیر آمده است.

۱. بستن سینه

محکم بستن سینه ها در طول تاریخ برای کمک به زنان برای توقف تولید شیر مادر استفاده شده است.

در یک مطالعه ۲۰۰۳ در زنان غیر شیرده و پس از زایمان، اثرات بستن با استفاده از سوتین مقایسه شد.

در حالی که علائم گرفتگی برای هر دو گروه در طول ۱۰ روز اول تفاوت معنی‌داری نداشت، گروه ای که سینه خود را محکم بسته بودند به طور کلی درد و نشت بیشتری را تجربه کردند. در نتیجه، محققان این روش را توصیه نمی کنند.

یک سوتین حمایتی یا یک بستن ملایم به حمایت بهتر سینه های حساس هنگام حرکت کمک می کند و می تواند ناراحتی را کاهش دهد.

۲. محدود کردن مایعات

اغلب به والدین شیرده گفته می شود برای حفظ ذخایر شیر خود هیدراته بمانید. ممکن است تعجب کنید که آیا محدود کردن مصرف مایعات ممکن است اثر معکوس داشته باشد. این روش به خوبی مطالعه نشده است.

محققین کشف کرده اند که افزایش مایعات ممکن است در واقع تولید شیر را افزایش ندهد. بدون شواهد روشنی مبنی بر اینکه نوشیدن بیشتر باعث افزایش (یا کاهش) تولید می شود، بهتر است بدون توجه به آن هیدراته بمانید.

۳. بارداری

اگر در دوران شیردهی باردار می شوید، طعم و مزه  شیر ​​شما ممکن است و بطور معمول در ماههای چهارم و پنجم تولید شیر متوقف می شود.

از آنجایی که تغییرات در افراد مختلف متفاوت است، بارداری “روش” قابل اعتمادی برای خشک کردن شیر مادر نیست. بسیاری از افراد در طول بارداری خود با موفقیت شیر ​​می دهند.

چه مدت طول می کشد تا شیر خشک شود

از شیر گرفتن تدریجی به طور کلی امن ترین برنامه در صورت امکان است.

بیشتر بخوانید
دردهای قاعدگی: علائم، درمان و علل

مدت زمانی که طول می کشد تا شیر خشک شود به روشی که امتحان می کنید و مدت شیردهی شما بستگی دارد. بسته به روش سرکوب شیردهی و میزان فعلی شیر شما ممکن است چند روز یا تا چند هفته یا ماه طول بکشد.

حتی بعد از اینکه بیشتر شیر شما تمام شد، ممکن است تا ماه‌ها پس از از شیر گرفتن مقداری شیر تولید کنید. اگر شیر شما بدون هیچ دلیلی برگشت، با تیم پزشکی خود صحبت کنید.

قطع ناگهانی شیردهی با خطر گرفتگی و احتمال مسدود شدن مجاری شیر یا عفونت همراه است.

ممکن است برای از بین بردن احساس گرفتگی نیاز به دوشیدن مقداری شیر داشته باشید. با این حال، هر چه بیشتر شیر بدهید، خشک شدن آن بیشتر طول می کشد.

سرکوب شیردهی ممکن است گاهی ناراحت کننده باشد، اما اگر درد و سایر علائم نگران کننده را تجربه کردید، با پزشک، ماما یا مشاور شیردهی خود تماس بگیرید.

گاهی اوقات، مجرای مسدود شده منجر به حساس شدن سینه ها می شود. به آرامی ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید.

اگر نمی توانید ظرف مدت ۱۲ ساعت مجرای شیر را باز کنید یا اگر مشکل دارید با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید. تب نیز یکی از علائم عفونت سینه است مانند ورم پستان.

سایر علائم عفونت سینه عبارتند از:

 • گرما یا سرخی
 • بی حالی عمومی
 • تورم سینه

گاهی اوقات، آنتی بیوتیک های خوراکی برای کمک به درمان این بیماری قبل از اینکه جدی تر شود، توصیه می شود.

همچنین می توانید با مشاور شیردهی معتبر تماس بگیرید. این متخصصان در تمام موارد مربوط به شیردهی آموزش دیده اند و می توانند روش های مختلفی را پیشنهاد کنند یا به رفع مشکلات شما کمک کنند.

خلاصه

خشک کردن شیر یک تصمیم کاملا فردی است و گاهی اوقات به دلایل مختلفی ضروری است.

۴.۶/۵ - (۲۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

5 دیدگاه دربارهٔ «۷ روش برای خشک کردن شیر مادر;

 1. سلام من نزدیک به دو سه روزه که دخترماازشیرگرفتم چون خیلی بی تابی می‌کنه شب تو خواب بهش شیرمیدم یواشکی الان۲/۵ماهشه ولی هنوز وابستگی شدیدداره به شیر..خیلی دردمیکشم میخواستم ببینم چیزی هست که زودترشیرروخشک کنه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر. در حد اطلاعات عمومی سعی شده در اینجا مطالبی ذکر بشه، جهت درمان لطفا به متخصص زنان
   مراجعه بفرمایید

 2. از برج ۲ تا الان که برج ۸ هست به دخترم شیر نمیدم و از شیر گرفتم ولی الان که سینه هام فشار میدم شیر بیرون میاد

  پاسخ
 3. من دلم میخاست پسر بیارم ولی ۴ تا دختر گیرم اومد باید چ داروی میخوردم پسر دارمیشدم

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه