می تواند تا ۳ فوت (۱ متر) بلند شود و گل و میوه کوچک سفیدی به نام دانه انیسون تولید می کند.

انیسون طعمی متمایز و شبیه شیرین بیان دارد و اغلب برای طعم دادن به دسرها و نوشیدنی ها استفاده می شود.

همچنین به دلیل خواص قدرتمند تقویت کننده سلامتی خود شناخته شده است و به عنوان یک درمان طبیعی برای طیف گسترده ای از بیماری ها عمل می کند.

7 فواید و کاربردهای دانه انیسون برای سلامتی

در اینجا ۷ مزیت و کاربرد دانه انیسون با پشتوانه علم آورده شده است.

۱. سرشار از مواد مغذی

اگرچه دانه انیسون در مقادیر نسبتاً کمی استفاده می شود، اما مقدار خوبی از چندین ریز مغذی مهم را در هر وعده مصرف می کند.

به ویژه، دانه انیسون سرشار از آهن است که برای تولید سلول های خونی سالم در بدن شما حیاتی است.۱).

همچنین حاوی مقدار کمی منگنز است، یک ماده معدنی کلیدی که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و برای متابولیسم و ​​رشد ضروری است.۲).

یک قاشق غذاخوری (۷ گرم) دانه انیسون تقریباً (۳):

 • کالری: ۲۳
 • پروتئین: ۱ گرم
 • چربی: ۱ گرم
 • کربوهیدرات ها: ۳ گرم
 • فیبر: ۱ گرم
 • اهن: ۱۳ درصد از مصرف روزانه مرجع (RDI)
 • منگنز: ۷ درصد از RDI
 • کلسیم: ۴ درصد از RDI
 • منیزیم: ۳ درصد از RDI
 • فسفر: ۳ درصد از RDI
 • پتاسیم: ۳ درصد از RDI
 • فلز مس: ۳ درصد از RDI

با این حال، به خاطر داشته باشید که بیشتر دستور العمل ها احتمالاً کمتر از یک قاشق غذاخوری نیاز دارند.

خلاصه دانه انیسون کالری کمی دارد اما حاوی مقدار زیادی مواد معدنی مهم از جمله آهن، منگنز و کلسیم است.

۲. ممکن است علائم افسردگی را کاهش دهد

افسردگی یک بیماری شایع و در عین حال ناتوان کننده است که ۲۵ درصد از زنان و ۱۲ درصد از مردان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.۴).

جالب اینجاست که برخی تحقیقات نشان داده اند که دانه انیسون ممکن است به درمان افسردگی کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که عصاره دانه انیسون دارای خواص ضد افسردگی قوی در موش ها است و به اندازه یک داروی معمولی که برای درمان افسردگی استفاده می شود موثر است.۵).

بیشتر بخوانید
معرفی کامل جوجه گردان مرغ بریان

علاوه بر این، در مطالعه دیگری روی ۱۰۷ نفر، مصرف ۳ گرم پودر دانه انیسون سه بار در روز در کاهش علائم افسردگی پس از زایمان موثر بود.۶).

به طور مشابه، در یک مطالعه چهار هفته ای بر روی ۱۲۰ نفر، مصرف یک کپسول با ۲۰۰ میلی گرم روغن انیسون سه بار در روز به طور قابل توجهی علائم افسردگی خفیف تا متوسط ​​را در مقایسه با گروه کنترل کاهش داد.۷).

خلاصه مطالعات انسانی و حیوانی نشان می دهد که دانه انیسون ممکن است به کاهش علائم افسردگی کمک کند و ممکن است به اندازه برخی از انواع داروهای ضد افسردگی موثر باشد.

۳. می تواند در برابر زخم معده محافظت کند

زخم معده که به آن زخم معده نیز می‌گویند، یک زخم دردناک است که در پوشش داخلی معده ایجاد می‌شود و باعث علائمی مانند سوء هاضمه، حالت تهوع و احساس سوزش در قفسه سینه می‌شود.

اگرچه درمان سنتی معمولاً شامل استفاده از داروها برای کاهش تولید اسید معده است، تحقیقات اولیه نشان می دهد که دانه انیسون می تواند به پیشگیری از زخم معده و کاهش علائم کمک کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه حیوانی نشان داد که بادیان باعث کاهش ترشح اسید معده شده و به جلوگیری از تشکیل زخم معده و محافظت از سلول ها در برابر آسیب کمک می کند.۸).

با این حال، تحقیقات در مورد اثرات دانه انیسون بر زخم معده هنوز بسیار محدود است.

برای درک اینکه چگونه ممکن است بر تشکیل زخم و علائم در انسان تأثیر بگذارد، به مطالعات بیشتری نیاز است.

خلاصه اگرچه تحقیقات بسیار محدود است، دانه انیسون در یک مطالعه حیوانی ترشح اسید معده را کاهش داد و از ایجاد زخم معده محافظت کرد.

۴. از رشد قارچ ها و باکتری ها جلوگیری می کند

مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که دانه انیسون و ترکیبات آن دارای خواص ضد میکروبی قوی هستند که از عفونت جلوگیری می کند و رشد قارچ ها و باکتری ها را مسدود می کند.

یک مطالعه لوله آزمایشی نشان داد که دانه انیسون و اسانس آنیس به ویژه در برابر گونه‌های خاصی از قارچ‌ها، از جمله مخمرها و درماتوفیت‌ها، نوعی قارچ که می‌تواند باعث بیماری پوستی شود، مؤثر است.۹).

آنتول، ماده فعال دانه انیسون، از رشد باکتری ها نیز جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید
انجیر: تغذیه، فواید

در یک مطالعه لوله آزمایش، آنتول رشد یک سویه خاص از باکتری را که باعث وبا می شود، مسدود کرد، عفونتی که با اسهال شدید و کم آبی مشخص می شود.۱۰).

با این حال، تحقیقات بیشتری برای بررسی اینکه چگونه دانه انیسون ممکن است بر رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در انسان تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.

خلاصه مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که دانه انیسون و اجزای آن ممکن است رشد گونه های خاصی از قارچ ها و باکتری ها را کاهش دهد.

۵. می تواند به تسکین علائم یائسگی کمک کند

یائسگی کاهش طبیعی هورمون های تناسلی زنان در طول پیری است که منجر به علائمی مانند گرگرفتگی، خستگی و خشکی پوست می شود.

تصور می شود که دانه انیسون اثرات استروژن را در بدن شما تقلید می کند و به طور بالقوه علائم یائسگی را کاهش می دهد.۱۱).

در یک مطالعه چهار هفته ای، ۷۲ زن مبتلا به گرگرفتگی سه بار در روز یک دارونما یا یک کپسول حاوی ۳۳۰ میلی گرم دانه انیسون مصرف کردند. کسانی که انیسون مصرف می کردند تقریباً ۷۵٪ کاهش در شدت و دفعات گرگرفتگی را تجربه کردند.۱۲).

برخی از ترکیبات موجود در دانه انیسون ممکن است به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک کند، یکی از علائم بارز یائسگی که در نتیجه کاهش سطح استروژن در بدن شما رخ می دهد.۱۳).

یک مطالعه نشان داد که یک اسانس حاوی ۸۱ درصد آنتول، ماده فعال انیسون، به جلوگیری از تحلیل استخوان و محافظت در برابر پوکی استخوان در موش‌ها کمک می‌کند.۱۴).

علیرغم این نتایج امیدوارکننده، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه خود دانه رازیانه ممکن است بر علائم یائسگی در زنان تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.

خلاصه دانه انیسون و ترکیبات آن ممکن است گرگرفتگی را کاهش داده و از تحلیل استخوان جلوگیری کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

۶. ممکن است سطح قند خون را متعادل کند

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که آنتول، ماده فعال دانه انیسون، ممکن است در کنار یک رژیم غذایی سالم، سطح قند خون را کنترل کند.

در یک مطالعه ۴۵ روزه روی موش‌های دیابتی، آنتول با تغییر سطوح چندین آنزیم کلیدی به کاهش قند خون بالا کمک کرد. آنتول همچنین عملکرد سلول های پانکراس که انسولین تولید می کنند را افزایش می دهد.۱۵).

بیشتر بخوانید
7 مزیت سلامتی رودیولا مبتنی بر علم

مطالعه حیوانی دیگری نیز گزارش داد که آنتول باعث بهبود سطح قند خون در موش‌های مبتلا به دیابت می‌شود.۱۶).

به خاطر داشته باشید که در این مطالعات از دوز غلیظ آنتول استفاده می شود – بسیار بیشتر از آنچه در یک وعده معمولی دانه انیسون یافت می شود.

مطالعات بیشتری برای ارزیابی اینکه چگونه دانه انیسون ممکن است بر سطح قند خون در انسان تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.

خلاصه مطالعات حیوانی نشان می دهد که آنتول ممکن است قند خون را کاهش دهد و عملکرد سلول های تولید کننده انسولین را بهبود بخشد.

۷. می تواند التهاب را کاهش دهد

در بسیاری از موارد، التهاب به عنوان یک پاسخ طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن برای محافظت در برابر آسیب ها و عفونت در نظر گرفته می شود.

با این حال، سطوح بالای التهاب طولانی مدت با شرایط مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت مرتبط است.۱۷).

مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که دانه انیسون ممکن است التهاب را برای ارتقای سلامت بهتر و جلوگیری از بیماری کاهش دهد.

به عنوان مثال، یک مطالعه روی موش ها نشان داد که روغن دانه انیسون تورم و درد را کاهش می دهد.۱۸).

تحقیقات دیگر نشان می دهد که دانه انیسون سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند التهاب را کاهش داده و از آسیب اکسیداتیو ناشی از بیماری جلوگیری کند.۱۹).

خلاصه مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان داده است که دانه انیسون سرشار از آنتی اکسیدان است و می تواند التهاب را برای جلوگیری از بیماری های مزمن کاهش دهد.

عوارض جانبی احتمالی

اکثر مردم می توانند با خیال راحت بادیان را بدون خطر عوارض جانبی مصرف کنند.

با این حال، ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود، به خصوص اگر به گیاهانی در یک خانواده – مانند رازیانه، کرفس، جعفری یا شوید، حساسیت دارید.

علاوه بر این، خواص تقلید استروژن انیسون می تواند علائم شرایط حساس به هورمون مانند سرطان سینه یا اندومتریوز را بدتر کند.۱۱، ۲۰).

اگر سابقه این شرایط را دارید، مصرف را در حد اعتدال نگه دارید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی با پزشک خود صحبت کنید.

خلاصه برخی از افراد ممکن است به دانه انیسون حساسیت داشته باشند. انیسون همچنین می تواند اثرات استروژن را در بدن شما تقلید کند، که می تواند علائم برخی از شرایط حساس به هورمون را بدتر کند.

دوز و مکمل ها

اگرچه بادیان معمولاً به صورت دانه های خشک خریداری می شود، اما به صورت روغن، پودر و عصاره نیز موجود است.

بیشتر بخوانید
میگو و کلسترول: تغذیه و سلامت قلب

دانه، روغن و عصاره انیسون همگی می توانند عطر و طعمی را به محصولات پخته شده و آب نبات ها ببخشند یا عطر صابون ها و کرم های پوست را تقویت کنند.

بیشتر دستور العمل ها به چند قاشق چای خوری (۴ تا ۱۳ گرم یا ۵ تا ۱۵ میلی لیتر) دانه، روغن یا عصاره آنیس آسیاب شده نیاز دارند.

به خاطر داشته باشید که هر فرم حاوی غلظت های متفاوتی از بادیان است، بنابراین مهم است که بسته به نوع شکلی که استفاده می کنید، دستور غذا را تغییر دهید.

به عنوان مثال، اگر یک دستور غذا به ۱ قاشق چایخوری (۵ میلی لیتر) عصاره انیسون نیاز دارد، می توانید ۱/۴ قاشق چای خوری (۱ میلی لیتر) روغن انیسون یا ۲ قاشق چای خوری (۸ گرم) دانه انیسون آسیاب شده را جایگزین کنید.

برای استفاده دارویی، دوزهای انیسون از ۶۰۰ میلی گرم تا ۹ گرم در روز در درمان بیماری هایی مانند افسردگی مؤثر بوده است.۶، ۷).

دوزهای حداکثر ۲۰ گرم در روز پودر دانه انیسون برای بزرگسالان سالم بی خطر در نظر گرفته می شود.۶).

خلاصه انیسون به صورت پودر، عصاره، روغن و دانه موجود است. بیشتر دستور العمل ها به مقادیر کمی از دانه، روغن یا عصاره انیسون نیاز دارند – زیرا مقدار کمی از آن بسیار زیاد است.

خلاصه

دانه انیسون گیاهی قدرتمند است که سرشار از بسیاری از مواد مغذی است و دارای طیف وسیعی از فواید سلامتی است.

خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد و ممکن است با زخم معده مبارزه کند، سطح قند خون را کنترل کند و علائم افسردگی و یائسگی را کاهش دهد.

دانه انیسون همراه با رژیم غذایی مغذی و سبک زندگی سالم می تواند جنبه های مختلفی از سلامتی شما را بهبود بخشد.