۷ محرک شگفت انگیز واکنش های آنافیلاکتیک

لاتکس و گوشت قرمز از جمله محرک های کمتر شناخته شده برای واکنش های آنافیلاکتیک هستند.

شناخته شده ترین محرک های آنافیلاکسی، یک واکنش آلرژیک شدید، غذاهایی مانند بادام زمینی، مغزهای درختی (مانند گردو)، تخم مرغ، صدف ها و شیر هستند. (۱)

اما طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، غذاهایی مانند اینها تنها مسئول ۶.۷ درصد موارد کشنده آنافیلاکسی هستند.

بر اساس این مطالعه ممکن است بسیاری از افراد متوجه شوند که داروها و فرآورده های خونی شایع ترین علل مرگ و میر ناشی از آنافیلاکسی هستند. این مرگ و میرها معمولاً زمانی اتفاق می‌افتند که افراد در بیمارستان تحت تزریق IV قرار می‌گیرند، بنابراین اجتناب از این محرک‌ها به تنهایی دشوار است. (۲)

برخی دیگر از علل شگفت‌انگیز واکنش‌های آنافیلاکتیک عبارتند از ورزش کردن، خوردن گوشت قرمز یا حتی پریود شدن – اگرچه اینها تقریباً به احتمال زیاد واکنش‌های کشنده نیستند.

آنافیلاکسی چیست؟

در آنافیلاکسی، سیستم ایمنی بدن شما به یک غذا یا ماده به گونه‌ای واکنش نشان می‌دهد که گویی یک مهاجم مضر است و سعی می‌کند با آزاد کردن سیل مواد شیمیایی که باعث می‌شوند از بدن شما دفاع کند. علائم آلرژی. این می تواند ترسناک و تهدید کننده زندگی باشد.

توضیح می‌دهد: «آنافیلاکسی یک پاسخ ایمنی است که از بین رفته است دانیل جی استون، دکتر، متخصص داخلی در گروه پزشکی Cedars-Sinai در لس آنجلس.

علائم آنافیلاکسی می تواند شامل تنگی نفس باشد، خس خس سینه، سفت شدن گلو، کندوها، تورم صورت یا بدن، درد معده و تپش قلب.

در موارد بخصوص شدید، آنافیلاکسی می تواند باعث شوک شود، یک وضعیت خطرناک که در آن فشار خون شما کاهش می یابد و نبض شما ضعیف می شود. (۱)

اولین خط درمان برای واکنش آنافیلاکتیک است اپی نفریندکتر استون می گوید. اگر سابقه آلرژی جدی یا آنافیلاکسی دارید، باید آن را حمل کنید تزریق خودکار اپی نفرین – دستگاهی شبیه قلم که یک دوز از دارو را ارائه می‌کند – و در اولین نشانه‌های یک قسمت از آن استفاده کنید.

می‌گوید: «این برای شما زمان می‌برد تا به اورژانس بروید اسکات اچ سیچرر، MD، متخصص آلرژی و ایمونولوژیست کودکان در مرکز پزشکی Mount Sinai در شهر نیویورک.

دکتر سیچرر می گوید، ممکن است بخواهید یک دستبند شناسنامه پزشکی بپوشید و کارتی برای شناسایی آلرژی خود به همراه داشته باشید. در مواقع اضطراری، این اطلاعات می تواند برای اولین پاسخ دهندگان و پزشکان مفید باشد، به خصوص اگر قادر به صحبت کردن نیستید.

با این حال، بهترین دفاع در برابر یک واکنش آنافیلاکتیک، اجتناب از هر چیزی است که باعث آن می شود. در اینجا برخی از علل بالقوه کمتر شناخته شده آنافیلاکسی آورده شده است.

بیشتر بخوانید
آلرژی به گوجه فرنگی و دستور العمل ها

۱. ورزش می تواند به تنهایی یا همراه با غذا، گرده گل یا دارو علت باشد.

ممکن است روی تردمیل بدوید و ناگهان احساس خستگی شدید، گرما، گرگرفتگی، خس خس سینه، خارش، کهیر یا تورم صورت را تجربه کنید. اینها علائم آنافیلاکسی ناشی از ورزش هستند که می توانند با فعالیت های متوسط ​​مانند پیاده روی سریع یا کار شدید در حیاط ایجاد شوند.

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، تخمین زده می شود که این شکل از آنافیلاکسی ۵ تا ۱۵ درصد از تمام قسمت ها را تشکیل می دهد.. (۳)

در برخی موارد، ورزش به تنهایی باعث آنافیلاکسی می شود. در برخی دیگر، این تمرین همراه با غذایی است که درست قبل از تمرین خورده شده است. علائم ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند.

سیچرر می‌گوید: «یک فرد می‌تواند هر روز هفته به دویدن برود و خوب باشد،» سپس قبل از دویدن، غذای خاصی بخورد و واکنش نشان دهد.

سایر محرک های بالقوه در ترکیب با ورزش می تواند گرده گل یا دارو باشد، مانند پنی سیلین یا آسپرین.

برای اینکه تشخیص حتی گیج کننده تر شود، پاسخ شما ممکن است سازگار نباشد. سیچرر می گوید که یک واکنش شدید ممکن است به طور مکرر یا فقط به صورت پراکنده اتفاق بیفتد.

اگر در حین ورزش آنافیلاکسی را تجربه کرده اید، با یک دوست که می تواند درمان را انجام دهد و کمک بگیرید، تمرین کنید. اگر احساس کردید علائم ظاهر می شوند، اپی نفرین خود را مصرف کنید و به دنبال کمک پزشکی باشید.

۲. برای زنان مستعد، منی یک محرک است

آلرژی به اسپرم که به آن آلرژی به منی نیز می‌گویند، یک علت نادر آنافیلاکسی است، اما می‌تواند در زنانی که در حین یا بعد از مقاربت با مرد دچار آن می‌شوند، علائم تهدیدکننده‌ای برای زندگی ایجاد کند.

به نظر می رسد در زنانی که دارند بیشتر دیده می شود آسم آلرژیک (آسم ناشی از آلرژی) یا درماتیت آتوپیک (یک اختلال پوستی که گاهی توسط آلرژن ها ایجاد می شود).

در برخی موارد، واکنش آنافیلاکتیک به این دلیل رخ می دهد که شریک زندگی زن چیزی خورده یا دارویی مصرف کرده است که به آن حساسیت دارد، که سپس از طریق مایع منی او منتقل می شود. در موارد دیگر، آلرژی به پروتئین پلاسمای منی، یک جزء طبیعی منی است.

بیشتر بخوانید
کهیر کولینرژیک

پس از تماس با مایع منی، یک زن ممکن است علائم آنافیلاکتیک جدی از خارش و کهیر گرفته تا تنگی نفس، تورم گلو، خس خس سینه، درد لگن همراه با انقباضات رحمی، فشار خون پایین یا از دست دادن هوشیاری را تجربه کند.
برای جلوگیری از این واکنش، از کاندوم استفاده کنید (اما به یاد داشته باشید که لاتکس همچنین می تواند واکنش آلرژیک ایجاد کند) و از شریک زندگی خود بخواهید از خوردن غذاها یا استفاده از داروهایی که به آنها حساسیت دارید خودداری کند. (۴،۵)

۳. آنافیلاکسی کاتامنیال با چرخه قاعدگی مرتبط است

برخی از زنان درست قبل یا در طول چرخه قاعدگی خود آنافیلاکسی را تجربه می کنند. این اختلال نادر که به عنوان آنافیلاکسی کاتامنیال یا دوره ای شناخته می شود، اغلب ناشناخته می ماند.
بیشتر بیماران و حتی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از ارتباط بین آنافیلاکسی و چرخه قاعدگی آگاه نیستند. سیندی سلم بائر، MD، رئیس بخش و مدیر پزشکی آلرژی و ایمونولوژی در بیمارستان کودکان فونیکس در آریزونا.
در برخی موارد، مقصر دارو یا غذایی است که در حوالی زمان قاعدگی مصرف می شود.
با این حال، بر اساس مطالعه‌ای که توسط دکتر بائر و همکارانش انجام شد و در آگوست ۲۰۱۳ در مجله منتشر شد، در زمان‌های دیگر، هیچ دلیلی پیدا نمی‌شود. سالنامه آلرژی، آسم و ایمونولوژی.

هشت زن مورد مطالعه در آن مطالعه کهیر، گرگرفتگی، سفت شدن قفسه سینه، فشار خون پایین، سبکی سر، بیهوشی، درد شکم، اسهال، تورم صورت، انقباض گلو، خس خس سینه و مشکل در بلع را تجربه کردند.

برای برخی از زنان، آنافیلاکسی زمانی که به آنها هورمونی به نام داده شد، عود نکرد مدروکسی پروژسترونکه تخمک گذاری و قاعدگی را تنظیم می کند. و یک زن در این مطالعه پس از سالپنگو اوفورکتومی، روشی که در آن لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها برداشته می‌شود، تسکین یافت. (۶)

بائر می گوید، اگر مشکوک به آنافیلاکسی کاتامنیال هستید، باید توسط یک متخصص آلرژی ارزیابی شوید. سوالات پزشک ممکن است به کشف ارتباط بین آنافیلاکسی و چرخه قاعدگی شما کمک کند.

بائر می‌گوید: «گاهی اوقات، ایجاد یک دفترچه خاطرات از رویدادهای آنافیلاکتیک و چرخه قاعدگی می‌تواند ارتباط را روشن کند.

همچنین باید یک انژکتور خودکار اپی نفرین همراه داشته باشید.

بیشتر بخوانید
علل شایع حساسیت پوست سر

۴. لاتکس تهدیدی برای کسانی است که به طور مرتب دستکش لاتکس می پوشند

بنابراین اگر شما یک کارمند مراقبت های بهداشتی، آرایشگر یا خانه دار هستید که از دستکش لاتکس استفاده می کنید، در معرض خطر بیشتری برای آلرژی به لاتکس هستید.

اگر به لاتکس حساسیت دارید، از دستکش لاتکس خودداری کنید. می توانید دستکش های بدون لاتکس را در داروخانه ها یا آنلاین پیدا کنید.

اگر مجبور به پوشیدن لاتکس هستید، به دنبال دستکش‌های بدون پودر باشید، زیرا حاوی پروتئین لاتکس کمتری هستند – ماده‌ای که باعث واکنش آلرژیک می‌شود. دست های خود را پس از برداشتن با آب و صابون بشویید.

اگر مراقبت های پزشکی یا دندانپزشکی دریافت می کنید، به کارکنان مراقبت های بهداشتی اطلاع دهید که به لاتکس حساسیت دارید و بخواهید که این روش ها در محیطی بدون لاتکس انجام شود. (۷)

۵. آنافیلاکسی ناشی از خوردن گوشت ممکن است ساعاتی پس از خوردن رخ دهد

گوشت پستانداران – گوشت گاو، گوشت خوک، بره، گوساله، آهو، خرگوش و دیگران – می‌تواند باعث علائم آنافیلاکسی چند ساعت پس از خوردن شود و ایجاد ارتباط بین غذا و آلرژی شما را دشوار می‌کند.

سیچرر می‌گوید: در مورد اکثر آلرژی‌های دیگر، «آنافیلاکسی چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض غیرعادی است».

اما با این شکل از آنافیلاکسی، ممکن است تا سه تا شش ساعت بعد علائم را تجربه نکنید. به این دلیل که هضم گوشت زمان می برد.

آ گاز گرفتن از کنه ای به نام کنه ستاره تنها می تواند این آلرژی را ایجاد کند. این به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی برای آلفا گال تولید می کند، قندی که هم در کنه و هم در گوشت قرمز یافت می شود.

این شکل از آنافیلاکسی در ایالت های جنگلی جنوب شرقی که کنه ها رشد می کنند، شایع تر است. کنه های ستاره تنها از تگزاس تا آیووا و نیوانگلند پیدا شده اند. (۸)

۶. نیش حشرات جزو مرگبارترین برخوردهای حیوانات است

سالانه ۹۰ تا ۱۰۰ نفر در ایالات متحده به دلیل واکنش آلرژیک شدید به یک نیش حشرهطبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها. (۹)

زنبورها، هورنت ها و زنبورها – از جمله ژاکت زرد – و مورچه های آتشین حشراتی هستند که نیش آنها به احتمال زیاد باعث واکنش شدید آنافیلاکسی می شود.

بیشتر بخوانید
آشنایی با آلرژی به آفتابگردان

اگر تا به حال واکنش آنافیلاکسی به نیش داشته اید، باید یک تزریق کننده خودکار اپی نفرین همراه داشته باشید و اقداماتی را برای جلوگیری از نیش انجام دهید، از جمله:

  • پوشیدن لباس تمیز و رنگ روشن در بیرون از منزل
  • از عطر و لوازم آرایشی معطر خودداری کنید
  • تا جایی که ممکن است بدن خود را با لباس بپوشانید
  • پوشیدن کفش های پنجه بسته در فضای باز
  • دوری از مواد غذایی و زباله در بیرون از منزل
  • اگر یک حشره گزنده در اطراف پرواز می کند، آرامش خود را حفظ کنید

همچنین از پزشک خود در مورد ایمونوتراپی زهر سوال کنید. برای این درمان، شما به طور منظم در یک محیط بالینی در معرض مقادیر کمی از زهر قرار می گیرید تا زمانی که سیستم ایمنی بدن شما دیگر به دوز کامل آن واکنش نشان ندهد. (۱۰)

۷. آنافیلاکسی ایدیوپاتیک: زمانی که بدون هیچ دلیل مشخصی اتفاق می افتد

گاهی اوقات، آنافیلاکسی به دلایل نامعلومی اتفاق می افتد.

سیچرر در مورد موقعیت هایی می گوید: «فردی آنجا نشسته است، تلویزیون تماشا می کند و یک واکنش آلرژیک دارد.

اگر یک واکنش آلرژیک ناگهانی و غیرقابل توضیح داشته باشید، احتمالاً پزشک شرح حال کاملی را می گیرد و سؤالات زیادی می پرسد، مانند: چه چیزی خوردید یا نوشیدند؟ ورزش کردی؟ دارو مصرف کردی؟

اما گاهی اوقات، شما هرگز نمی دانید چه چیزی باعث آن شده است. این وضعیت پزشکان و بیماران را گیج می کند، اما غیر معمول نیست.

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، در واقع، ۳۹ درصد از افراد مبتلا به آنافیلاکسی ممکن است واکنشی داشته باشند که با یک محرک شناخته شده قابل توضیح نباشد.. (۱۱)

اگر سابقه واکنش به محرک های ناشناخته دارید، مهم است که یک تزریق کننده خودکار اپی نفرین همراه خود داشته باشید.

منبع 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه