۷ مزیت اصلی کلاژن برای سلامتی

بیاموزید که چگونه این پروتئین تقویت کننده سلامت از بدن شما و سبک زندگی کم کربوهیدرات شما حمایت می کند.

کلاژن توسط اکثر مردم به عنوان مکملی برای بهبود سلامت پوست شناخته می شود. چیزی که باید بدانید این است که بدن شما از این پروتئین ساختاری تشکیل شده است. در پوست، استخوان ها، ماهیچه ها و اندام ها یافت می شود.

طبق تحقیقات مختلف، بدن ما با افزایش سن، کلاژن کمتری تولید می کند – تقریباً ۱٪ کلاژن کمتری در پوست هر سال پس از ۲۰ سالگی. این خود را به صورت چین و چروک و افتادگی پوست نشان می دهد، اما این فقط پیری نیست که باعث کاهش کلاژن می شود. رژیم غذایی سرشار از قند و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید نیز از عوامل هستند.

فواید بالقوه کلاژن برای سلامتی

کلاژن جدا از توانایی آن در بهبود خاصیت ارتجاعی و سلامت پوست، آشکارترین مزیت، چه نقشی دارد؟ مصرف مکمل های کلاژن دقیقاً چگونه به شما به عنوان رژیم کتو کمک می کند؟ بیایید در زیر با آنها آشنا شویم.

7 مزیت اصلی کلاژن برای سلامتی

۱. حفظ سلامت روده

همه به سلامت روده خود فکر نمی کنند. با این حال، در افرادی که روده نشتی دارند، این امر بسیار مهم است. برای کسانی که نمی دانند، نشت روده یا افزایش نفوذپذیری روده به صورت نفخ، اسهال و سایر مشکلات گوارشی و همچنین خستگی ظاهر می شود. همچنین با التهاب همراه است.

کلاژن یکی از مکمل هایی است که برای حمایت از روده سالم استفاده می شود. این دارو با کاهش تجزیه مخاط روده با مهار مسیرهای خاص عمل می کند.

۲. می تواند توده عضلانی را افزایش دهد

کلاژن ماهیچه های شما را می سازد و از عملکرد پشتیبانی می کند. اگر یکی از اهداف شما در رژیم کتو افزایش توده عضلانی است، باید کلاژن را افزایش دهید. این امر به ویژه با افزایش سن بدن ما بسیار مهم است. یک مطالعه نشان داد که استفاده از مکمل های کلاژن باعث افزایش توده و قدرت بدون چربی می شود. علاوه بر این، نشان داده شده است که کلاژن برای حفظ وزن بدن بهتر از پروتئین آب پنیر است.

۳. درد مفاصل را تسکین می دهد

درد مفاصل می تواند ناشی از بیماری هایی مانند آرتریت باشد. ورزش شدید و سبک زندگی کم تحرک نیز منجر به درد مفاصل می شود. صرف نظر از این، کلاژن به عنوان یک شکل طبیعی درمان عمل می کند.

در همان مطالعه ای که در بالا ذکر شد، افرادی که پپتیدهای کلاژن مصرف کردند، از استئوآرتریت، از جمله درد عملکردی مفصل، تسکین یافتند. آنها توانستند تمرینات مقاومتی را با درد کمتری انجام دهند.

اگرچه مطالعات بیشتری برای دانستن تأثیر پپتیدهای کلاژن بر گروه‌های سنی و جنس‌های مختلف مورد نیاز است، این مطالعه به ما اجازه می‌دهد تا از پتانسیل کلاژن برای سلامت مفاصل قدردانی کنیم.

۴. تقویت کننده مو

ریزش مو برای بسیاری از افرادی که رژیم کتو را شروع می کنند اتفاق می افتد. این می تواند به دلیل مصرف کمتر مواد مغذی و کاهش کالری اتفاق بیفتد. با این حال، اگر از رژیم غذایی کتو به خوبی فرموله شده و غنی از مواد مغذی پیروی کنید، ریزش مو اتفاق نمی افتد.

برای شروع افزایش کلاژن نیازی به ریزش موهای خود ندارید. مصرف مکمل کلاژن یا خوردن منابع غذایی کلاژن می تواند فواید زیادی را به همراه داشته باشد. می تواند از نازک شدن و ریزش موی ناشی از افزایش سن جلوگیری کند.

۵. از مغز محافظت می کند

مکمل‌های کلاژن هیدرولیز شده یا پپتیدهای کلاژن ساختار مغز و عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشند، همانطور که در مطالعه‌ای روی ۳۰ شرکت‌کننده سالم ۴۹ تا ۶۳ ساله مشخص شد. شرکت کنندگان روزانه ۵ گرم کلاژن هیدرولیز شده به مدت ۴ هفته مصرف کردند. در مطالعه دیگری، دانشمندان دریافتند که کلاژن VI از مغز در برابر بیماری آلزایمر (AD) محافظت می کند. جالب اینجاست: افزایش مقدار کلاژن VI از سلول های مغز در برابر سمیت پروتئین آمیلوئید بتا (Aβ) محافظت می کند. اینها در پلاک های افراد مبتلا به بیماری آلزایمر یافت می شوند.

۶. استخوان ها را تقویت می کند و از تحلیل استخوان ها جلوگیری می کند

داشتن استخوان های قوی برای سلامت کلی مهم است. استخوان های سالم به بدن شما کمک می کنند تا در برابر آسیب مقاومت کند. آنها به شما اجازه می دهند تا به راحتی در فعالیت های مختلف شرکت کنید. استخوان ها یک سوم کلاژن هستند که به استحکام و ساختار آنها کمک می کند. فرقی نمی‌کند که اغلب ورزش می‌کنید یا به دنبال پیر شدن برازنده در حین استفاده از کتو هستید. شما از استفاده از مکمل های کلاژن در رژیم غذایی خود سود خواهید برد. پپتیدهای کلاژن خاص می توانند تراکم مواد معدنی استخوان را به خصوص در زنان یائسه افزایش دهند.

۷. ممکن است خطر مشکلات قلبی را کاهش دهد

ممکن است تعجب کنید: کلاژن دقیقاً چگونه سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد؟ کلاژن عملکرد و یکپارچگی رگ ها را حفظ می کند. اینها عروقی هستند که خون غنی از اکسیژن را از قلب به بافت ها و اندام های بدن می رسانند. در یک مطالعه ۶ ماهه بر روی ۳۲ داوطلب مرد و زن سالم، کلاژن نه تنها از تصلب شرایین جلوگیری می کند، بلکه آن را درمان می کند.

چگونه تولید کلاژن طبیعی بدن خود را تقویت کنیم؟

شکی نیست که کلاژن نقش های مهمی در سلامت کلی ایفا می کند. خوشبختانه، مراحل ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای مصرف بیشتر کلاژن یا کمک به بدن در ایجاد آن انجام دهید. آنها را در زیر بررسی کنید.

۱. یک مکمل کلاژن کتو پسند مصرف کنید

مصرف مکمل های کلاژن به صورت خوراکی یک گزینه عالی است، به خصوص برای کسانی که به دنبال راحتی و تطبیق پذیری هستند. مکمل های کلاژن می توانند به اشکال مختلف مانند پودر، کپسول و نوشیدنی باشند. اگر از رژیم کتو پیروی می کنید، حتما مکمل کلاژن بدون قند اضافه را انتخاب کنید. اگر از شیرین‌کننده‌ها استفاده می‌کند، مطمئن شوید که آن شیرین‌کننده‌ها کتو دوست هستند، مانند استویا و میوه راهبان.

۲. غذاهای غنی از ویتامین C مصرف کنید

ویتامین سی

ویتامین C باعث افزایش تولید کلاژن می شود. خوردن غذاهای سرشار از ویتامین C که کربوهیدرات کمی نیز دارند به افرادی که سعی در کاهش وزن دارند کمک می کند. این بهترین گزینه های غذایی را با یک وعده ۱۰۰ گرمی بررسی کنید:

  • چو فلور (۴۸.۲ میلی گرم)

  • کلم بروکلی (۹۰ میلی گرم)

  • توت فرنگی (۵۸.۸ میلی گرم)

  • جگر مرغ (۱۸ میلی گرم)

  • قلیه ماهی (۱۶.۴ میلی گرم)

  • کلم بروکسل (۸۵ میلی گرم)

  • فلفل (۱۸۴ میلی گرم)

بیشتر بخوانید
هاله خال: علائم، علل، تشخیص

۳. آب استخوان را در خانه درست کنید

با جوشاندن استخوان و مفاصل حیوانات می توانید آب استخوان درست کنید. منابع نمونه شامل گوشت گاو، مرغ، بوقلمون و ماهی است. 

۴. غذاهای حیوانی غنی از پروتئین بخورید

راه دیگر برای افزایش توانایی بدن برای ساخت کلاژن، مصرف پرولین و گلیسین است. این اسیدهای آمینه در غذاهای حیوانی مانند گوشت گاو، پوست مرغ، سینه مرغ، گوشت اندام و ماهی صید شده وحشی یافت می شود.

در اینجا یک مزیت اضافه وجود دارد: گوشت و غذاهای دریایی بسته به قسمت بریدگی/بدن، در صورت وجود، حاوی مقادیر بسیار کمی کربوهیدرات هستند. مگر اینکه از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و گیاهی پیروی می کنید، حتماً از غذاهای غنی از کلاژن مانند اینها استفاده کنید.

۵. از شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده اجتناب کنید

آخرین اما نه کم اهمیت: مصرف شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده را متوقف کنید، زیرا آنها کلاژن را از بین می برند. به عنوان یک رژیم کتو، شما قبلاً این قانون را می دانید. توقف این مواد ناسالم نه تنها شما را در کتوز نگه می دارد، بلکه کلاژن را نیز حفظ می کند.

مکمل های کلاژن ممکن است باعث عوارض گوارشی شوند

اگرچه برای همه درست نیست، مکمل کلاژن ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی گوارشی خفیفی ایجاد کند. این عوارض جانبی شامل احساس سنگینی، سوزش سر دل و اسهال است. اگر این مشکلات را تجربه می کنید، یا اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، بهتر است از مصرف مکمل های کلاژن خودداری کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

اما به طور کلی، کلاژن خوراکی برای اکثر افراد بی خطر است.

تا زمانی که کلاژن را در بدن خود تقویت کنید، از تمام مزایای شگفت انگیز آن بهره مند خواهید شد – از بهبود سلامت پوست و سلامت مفاصل گرفته تا سلامت روده و کاهش خطر بیماری قلبی.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه